Jump to content


Photo
- - - - -

Izveštavanje medija o tragičnim slučajevima u zdravstvu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
72 replies to this topic

#1 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 02 June 2009 - 21:24

Pre par dana sam, zgrožen načinom na koji je medijska kuća b92 izveštavala o tragičnim situacijama u zdravstvu, zatražio (i dobio) da budem razrešen moderatorske funkcije pod-foruma "Medicina i zdravlje". Tada sam zbog delikatnosti situacije i mnogo emocija u javnosti bio dosta štur kako ne bih raspirivao već razbuktale strasti pa bih sada, iako se baš ne može reći da se strasti stišavaju, malo da objasnim svoj postupak kroz pokretanje debate o delovanju medija a posebno b92 koji i dalje smatram najrespektabilnijim medijom u Srbiji.

To ću, za početak, učiniti preko mog reagovanja koje je objavila današnja Borba u kome se jesam osvrnuo generalno na sve medije ali u mislima prvenstveno na b92 koja se ovaj put nije razlikovala od drugih (a mislim da bi i te kako trebalo).

P.S. Ne bih da propustim da se zahvalim svima koji su me na ovaj ili onaj način podržali, ili me bar nisu verbalno linčovali, kao i rukovodstvu foruma b92 sa kojima sam se rastao na način na koji smo i sarađivali - fer i korektno.
_____

„Skinite im glave!"

Dr Srđan Lukić, Beograd

Ovih dana u žiži naše javnosti bilo je nekoliko tužnih i tragičnih sudbina vezanih za naš zdravstveni sistem. Svi mediji su tu, kao retko kada, bili na istoj liniji i u javnosti se, osim izjava ljudi na položajima u zdravstvu koje su uglavnom prošle nezapaženo, nisu čuli disonantni tonovi. Cela javnost je listom stala uz ljude o čijim je tragedijama i bilo reči, i solidarisala se sa emotivnom traumom kroz koju prolaze, usput se jasno negativno određujući prema zdravstvenom sistemu i konkretnim ljudima iz tog sistema koji su bili uključeni u te slučajeve. Gotovo ste mogli čuti poklič: „Skinite im glave!"
Cela medijska kampanja je bila zasnovana na uvreženoj premisi da nam je zdravstveni sistem loš, korumpiran, nekompetentan i to je između redova bilo objašnjenje zašto su sve ove priče imale ton kakve su imale a koje za cilj imaju da se takvo stanje promeni. Može li se sistem promeniti na takav način?

Pre par meseci jedan drugi slučaj je okupirao javnost, slučaj u kome je pacijent optužio hirurga koji mu je spasao život da mu je prilikom operacije ukrao bubreg. Svašta se tu pominjalo pa se došlo i dotle da se u javnosti provlačilo da je dotični hirurg član organizovane kriminalne grupe koja se bavi trgovinom organima. Nikom od tih novinara nije ni palo na pamet da se makar raspita koliko je tako nešto uopšte moguće. A i zašto bi kada priča o trgovini organima sasvim lepo prodaje novine, ne samo u tom slučaju. Na kraju se ispostavilo da pacijent koji je pokrenuo celu priču ima taj „fantomski" bubreg. Da li je neko makar pokušao da se izvini tom lekaru? Ne, a i zašto bi kada to više nije bila vest.

Sada se na isti način drugi lekari stavljaju javno na stub srama. Protiv sebe imaju mnogo težu situaciju jer su u ovom slučaju u pitanju mnogo teži, tragičniji i emotivniji slučajevi. Kada je, osamdesetih godina prošlog veka, ustaški zločinac Andrija Artuković isporučen tadašnjoj SFRJ, poznati beogradski advokat i borac za ljudska prava Srđa Popović nije želeo da se ceo proces pretvori u farsu i prihvatio se da na sudu brani Artukovića kako bi na kraju tog procesa presuda kakva god bila imala težinu neopterećenu medijskom slikom koju su tadašnje komunističke vlasti pravile o Artukoviću.

Jesu li naši doktori gori od Artukovića?

Da li neko zaista misli da će presude u ovim aktuelnim slučajevima imati bilo kakvu težinu? Ako sud donese oslobađajuću presudu kako će javnost nakon ovakve, slobodno mogu reći hajke, to prihvatiti? Ako pak sud osudi lekare kako će ta presuda izgledati kada se uzme u obzir ogroman medijski pritisak?

Mediji ovakvim ponašanjem čine medveđu uslugu našem društvu iako su nedavno imali dobar primer na koji su morali da se osvrnu, a to je primer osuđenog neurohirurga. Slučaj je brzo stigao na sud, sud je brzo odradio posao i poruka je svima bila i više nego jasna.

Hoće li sada poruka biti jasna?

Kakvu će poruku sada primiti lekari? Ako uzmemo u obzir činjenicu da su naši mediji bez ikakve rezerve potencirali vesti u kojima su medicinski laici tek tako delili lekcije ginekolozima o tome da je trebalo porođaj obaviti na ovaj a ne na onaj način (a tako nešto ne bi sebi dozvolili čak ni lekari drugih specijalnosti), da li mislite da će drugi lekari, svesni da će svaki pacijent dobiti medijski prostor da iznese svoje optužujuće „mišljenje" o lečenju, braniti svoje kolege samo zbog toga što misle da su ovi ispravno postupili? Ili će iz osećaja ugroženosti to činiti i iz razloga jer znaju da se to i njima može dogoditi čak i potpuno neosnovano pošto je očigledno da mediji vape za takvim pričama?

A kada te mediji dohvate, tu nema spasa. Ti možda i možeš na sudu dokazati da nisi kriv ali ti javnost nikada neće oprostiti.

Ima li tu boljeg primera od pokojnog Zorana Đinđića?

Ja ovim ne želim da branim bilo koga niti se bavim analizom konkretnih slučajeva, jer se zna ko jedini to može i mora da radi. Ja samo protestujem zbog toga što srpski lekari i pored svih svojih mana imaju tretman kakav ne zaslužuju i kakav nisu imali ni najgori zlotvori iz naše istorije. Svako ima pravo na pošteno suđenje i na fer odbranu i niko ne beži od toga, ponajmanje lekari koji su svesni da će zbog prirode svog posla tokom svoje karijere najverovatnije bar nekoliko puta završiti na sudu. Međutim kada ti javnosti prilepi etiketu „decoubica" to nikako ne može biti ni fer ni pošteno, niti ičemu vodi.

Ukoliko društvo nema poverenje u sudski sistem to nikako nije krivica lekara i ne sme se lomiti na lekarima. Da ne govorim o tome da će strah od javnog linča dovesti do toga da će lekari u budućem radu prvenstveno misliti na svoju sigurnost, a što će recimo dovesti do toga da će roditelji čijem je detetu stvarno potreban pregled pedijatra u Tiršovoj pre pregleda morati da sačekaju red od dvadeset onih koji su tu upućeni samo zato da bi se odagnao pomenuti strah. Sve to će na kraju zbog ogromnog pritiska i broja pacijenata dovesti do srozavanja kvaliteta rada upravo u onim ustanovama koje bi morale da rešavaju najteže slučajeve. A to siguran sam nikome nije u interesu.

Igranje na najelementarnije emocije od strane medija je već viđeno u proteklim ratovima i svi znamo kako se to završilo. I pored iskrene empatije i saučešća u bolu ljudi koji su izgubili svoje najmilije mora se istaći da ovo nije pitanje emocija već razuma. Emocijama se vode primitivna i divljačka društva a mi, nadam se, težimo nečemu sasvim suprotnom.

Ili se, na žalost, varam?

#2 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 02 June 2009 - 22:45

Iako se u nachelu slazhem s tvojom ocenom da mediji u Srbiji neumorno trazhe zhrtvene jarcheve, a narod ove jarcheve sa zadovoljstvom prihvata i kolje (valjda da bi stvorio privid da se neshto "pozitivno deshava" i da se neshto, ipak, "reshava"), mislim da o svakom sluchaju treba raspravljati posebno i, ukoliko je moguce, argumentovano. Slazhem se i da je nepristojno (najblazhe recheno) kad laik komentarishe teshke struchne odluke koje lekari donose, slazhem se chak i da je, kad je rech o ovom sluchaju konkretno, bilo atmosfere lincha.
No, kad je rech o ovom sluchaju konkretno, ja sam lichno, mada sam laik, ubedjen da je doktorka koja je pregledala bebu postupila neprofesionalno (jer nije uradila neuroloshki pregled). Mozhda nas ti, buduci da si lekar, mozhesh uveriti u suprotno? Recimo, kako bi ti postupio da ti u ordinaciju dodje dete sa navedenim simptomima? Na forumu ima josh lekara, i barem je jedan (steins) rekao da je lekarka postupila neprofesionalno.

Na kraju, znam da nije ni vreme ni mesto za ovo, ali iz onog shto sam dosad prochitao od tebe na ovom forumu, delujesh mi kao jedan od lekara koji poshteno i, shto se kazhe, iz srca, obavljaju sizifovski lekarski posao u Srbiji. Imam i ja par prijatelja lekara, te znam da su greshke ne samo moguce, nego neminovne, i da, poshto se radi o najosetljivijem poslu na svetu, lekari chesto bez objektivne krivice bivaju razapeti na stub srama, proglasheni "ubicama", "monstrumima", itd. Razumem i vashu poziciju, kad je rech o struci: obavljate isti onaj posao (identichan) za koji su vashe kolege bukvalno svuda u svetu placene desetostruko vishe, plus zashticene od bilo kakvog medijskog lincha nalik ovom poput belih medveda; josh kad se to pomesha sa saznanjem da ste jedna od dve ili tri profesije u ovoj zemlji koja svoju struku radi na svetskom nivou, gorchina koju osecate je potpuno opravdana. No, imajuci sve to u vidu, opet te pitam: da li je, kad je rech konkretno o ovom sluchaju, lekarka postupila neprofesionalno i nemarno; odnosno, da li bi ti uradio taj famozni 10sekundni neuroloshki pregled, na osnovu simptoma koje nam je opisivao Apach?

#3 maara

maara
  • Members
  • 1,465 posts

Posted 02 June 2009 - 22:58

:ph34r:


Leskovac: Urolog tražio mito od 700 evra za operaciju



Leskovačka policija podigla je danas krivičnu prijavu protiv urologa Opšte bolnice u Leskovcu Nebojše P. zbog sumnje da je primio mito, odnosno da je od Ljubiše D. tražio 700 evra za operaciju njegovog oca Živadina (78), rečeno je danas Beti u policiji.

Jedan od načelnika policije kazao je da je prijava podignuta posle iskaza više svedoka i utvrđenih činjenica, te posle konsultacija sa okružnim tužiocem.
Osumnjičeni se tereti da je tokom maja više puta tražio od oštećenog 500 evra za sebe, a 200 za anesteziologa, a traženje mita objašnjavao rizikom operacije. Kada je pri poslednjem razgovoru oštećeni, koji je nezaposlen, kazao da nema novca, njegov otac je istog dana otpušten kući bez operacije i sa ugrađenim kateterom.
Osumnjičeni urolog danas nije bio dostupan, ali je ranije za Televiziju Leskovac odbacio optužbe, rekavši da je Živadinu spasao život i uputio ga na lečenje u bolje opremljene zdravstvene ustanove.
U policiji su, međutim, kazali da starac nije dobio nikakav uput za dalje lečenje
.


#4 Allegra

Allegra
  • Members
  • 1,957 posts

Posted 03 June 2009 - 08:04

nema sumnje da ce mediji pokusati da senzacionalizuju sve sto mogu, pa i situaciju koje je jako tragicna i delikatna.
uzgred budi receno, ova steta ide na obe strane, npr. slucajno znam da blic samo sto nije provalio u stan roditelja N.T. pre neki dan, da bi dobio izjavu.

na zalost, problem je veci od toga, u ovom trenutku, u ovoj zemlji, mediji i jesu jedino sto je ljudima ostalo kao nacin borbe.

doktori koji gusto zbijaju svoje redova, pocev od krasnog ministra, negde usput su zaboravili sta je obraz i sram.

mozda je i to nus-efekat nesrecnog drustva u kojem zivimo, ali nije nesto sto bi trebali da prihvatimo zdravo za gotovo.

zap mi je sto je neko blizak tebi bio ostecen medijima, ali taj neko je svojim postupkom preuzeo odgovornost za situaciju i dao primer ostalima sta se u takvoj situaciji radi, nije ga gradonacelnik terao sa pozicije.

sve ovo naravno, cast izuzecima, jer mi imamo sjajnih doktora ali vecina njih radi privatno.
za 9 godina na vlasti TM nije uspeo da uvede sistem zdravstvenog osiguranja koji dozvoljava pacijentu da za svoje pare bira gde ce da se leci, kod drzavnog ili pak kod privatnog lekara...veliki propust koji ce jos mnogo ljudi kostati zivote.

#5 ilke_etf

ilke_etf
  • Members
  • 942 posts

Posted 03 June 2009 - 08:06

Za pocetak, Tomica Milosavljevic da podnese ostavku, zbog nedolicnog ponasanja.

#6 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 03 June 2009 - 08:50

Lekarska solidarnost je nazalost univerzalna i za manje korumpirana drustva od Srbije. Ja sam davno, jos na samom pocetku ovog foruma 2000., dok jos nije bio u ovoj formi, vladana u situaciji slicnoj ovoj podsecao da jedan Stephen Bolsin, nakon sto je doprineo da javnost sazna da je velika smrtnost beba u bolnici u Bristolu rezultat nekompetentosti i lose prakse tamosnjih hirurga, morao da napusti UK i da dodje u Australiju da radi. I pored toga sto je na kraju njegovo ukazivanje na propuste u bolnici u kojoj je radio dovelo do istrage Kraljevske komisije i znacajnog napretka u javnosti rada lekara i ocenjivanja njihovih procedura u celoj UK. Nije prosao strasno kao nekad Ignac Semelvajs, ali je svejedno sramotan nacin na koji je bio obelezen od svojih kolega dok je pokusavao da poboljsa standard profesije u tretiranju pacijenata.

Ovim hocu da kazem da dok u Srbiji ne bude lekara koji ce sami da ukazu na propuste kolega (kojih ocigledno ima) u svakodnevnom radu, apsolutno svaka reakcija medija na takve propuste je dobrodosla, i nema govora da se radi o javnom lincu jer mnogi ovakvi slucajevi prolaze daleko od ociju javnosti samo iz razloga sto osteceni pacijenti nemaju hrabrosti/sredstava/strpljenja/obrazovanja da ih glasno prikazu.

SaE

#7 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 03 June 2009 - 11:54

Pre par meseci jedan drugi slučaj je okupirao javnost, slučaj u kome je pacijent optužio hirurga koji mu je spasao život da mu je prilikom operacije ukrao bubreg. Svašta se tu pominjalo pa se došlo i dotle da se u javnosti provlačilo da je dotični hirurg član organizovane kriminalne grupe koja se bavi trgovinom organima. Nikom od tih novinara nije ni palo na pamet da se makar raspita koliko je tako nešto uopšte moguće. A i zašto bi kada priča o trgovini organima sasvim lepo prodaje novine, ne samo u tom slučaju. Na kraju se ispostavilo da pacijent koji je pokrenuo celu priču ima taj „fantomski" bubreg. Da li je neko makar pokušao da se izvini tom lekaru? Ne, a i zašto bi kada to više nije bila vest.

Ma milinica! Ovaj slucaj sa bubregom ne smete ni slucajno da zaboravite. Pa svaki put kad na povrsinu ispliva neki slucaj gde lekar nije uradio svoj posao (a takvih je mnogo vise nego bubrega) a vi odmah podsetite na ovaj bubreg!

Ti posto si lekar trebalo bi da znas da u Srbiji uopste ne postoji evidencija o lekarskim greskama. Tako je barem rekla direktorka Komore. Da razmislite mozda malo o tome? Kada sa svojim greskama budete poceli da izlazite na kraj onda cete i olaksati posao "laicima" koji znajuci da se ne zna ko pije a ko placa reaguju. Naravno, novine u celom svetu gledaju da povecaju tiraz. Nazalost to se najbolje radi preko tragedija. Ali posto mi imamo Ministra i ostale nadlezne koji ne daju odgovore na pitanja onda citamo novine.

#8 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 03 June 2009 - 12:29

Emocijama se vode primitivna i divljačka društva a mi, nadam se, težimo nečemu sasvim suprotnom.

Ili se, na žalost, varam?

Samoobmanjujes se. Nazalost.

Evo ja zivim u jednom drustvu koje nije primitvno i divljacko. Dapace. I znas sta bi oni uradili u jednoj ovakvoj situaciji? Desavalo se slicno pa pretpostavljam da znam. Danas bi lepo ljudi sa sve svojom decom izasli na ulice pa napravili jednu setnju da izraze svoju solidarnost sa unesrecenom porodicom i pokazu svoje nezadovoljstvo radom nadleznih. Znas koje emocije bi ih vodile? EMPATIJA, doktore. Empatija. Zar ne znate to da dijagnosticirate? Za to ne treba lekarska legitimacija.

#9 Allegra

Allegra
  • Members
  • 1,957 posts

Posted 03 June 2009 - 12:45

Emocijama se vode primitivna i divljačka društva a mi, nadam se, težimo nečemu sasvim suprotnom.

Ili se, na žalost, varam?


moze i tako - jer jednom robotu koji bi obavljao posao lekara sa robotskom preciznoscu bi emocije nezainteresovanosti i nesavesnosti bile strane - pa bi stoga i ovakve greske bile izbegnute.

#10 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 03 June 2009 - 13:49

Pre par meseci jedan drugi slučaj je okupirao javnost, slučaj u kome je pacijent optužio hirurga koji mu je spasao život da mu je prilikom operacije ukrao bubreg. Svašta se tu pominjalo pa se došlo i dotle da se u javnosti provlačilo da je dotični hirurg član organizovane kriminalne grupe koja se bavi trgovinom organima. Nikom od tih novinara nije ni palo na pamet da se makar raspita koliko je tako nešto uopšte moguće. A i zašto bi kada priča o trgovini organima sasvim lepo prodaje novine, ne samo u tom slučaju. Na kraju se ispostavilo da pacijent koji je pokrenuo celu priču ima taj „fantomski" bubreg. Da li je neko makar pokušao da se izvini tom lekaru? Ne, a i zašto bi kada to više nije bila vest.

Srdjane, ne bih ja bas tako decidno tvrdio ovo gore. Prvo, nije ti sumnjivo sto je tomica u 1030 casova na konferenciji za novinare objavio "rezultate" kontrolnog pregleda koji su na VMA lekari zavrsili tog dana u 1530 casova? A sta kazes na cinjenicu da je vise od pola lekara potpisanih na tom "nalazu" potpis povuklo? Raspitaj se kod kolega, znaju sigurno. A sta bi sa krivicnom prijavom koju je ministar podneo protiv sefice NGO-a koja je pokrenula pricu? Da je nije slucajno povukao, posle vestacenja rezultata i nalaza, kao i dodatnih pregleda pacijenta koji su izvrseni u Austriji? Razumem profesionalnu solidarnost, ali lecke je besmisleno da je primenjujes i gde treba i gde ne treba.

#11 Nesh

Nesh
  • Members
  • 2,750 posts

Posted 03 June 2009 - 14:30

A sta bi sa krivicnom prijavom koju je ministar podneo protiv sefice NGO-a koja je pokrenula pricu? Da je nije slucajno povukao, posle vestacenja rezultata i nalaza, kao i dodatnih pregleda pacijenta koji su izvrseni u Austriji? Razumem profesionalnu solidarnost, ali lecke je besmisleno da je primenjujes i gde treba i gde ne treba.


Propustio sam taj drugi deo price, pa, ako ti nije tesko, mozes li da napises nesto (ili okacis link) o ishodu pregleda obavljenih u Austriji? Hvala!

#12 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 03 June 2009 - 14:35

Naravno da si ga propustio, propustio bih ga i ja da mi neko iz prve ruke nije ispricao taj deo. A detaljnije da te uputim ne mogu , ne znam nemacki, a o tome su pisali su samo mediji na tom jeziku.

#13 Zrnce

Zrnce
  • Members
  • 25 posts

Posted 11 June 2009 - 01:54

Naravno da si ga propustio, propustio bih ga i ja da mi neko iz prve ruke nije ispricao taj deo. A detaljnije da te uputim ne mogu , ne znam nemacki, a o tome su pisali su samo mediji na tom jeziku.


Prvo, pažljivo sam čitala komentare na ovom forumu od samog početka, pa me jako raduje što od švalje, nemačke k....,jevrejke, stranog plaćenika,postadoh opet ili ostadoh samo- žena.
Drugo,ja znam taj jezik, pa mi molim te reci gde mogu da pročitam o tome šta su pisali mediji na nemačkom,
a treće,morala sam da prikupim dokaze, obnovim snagu, energiju i stanem ponovo na noge, jer, ne znam da li možeš da zamisliš kako je kada se cela "elita"obruši na tebe u jednom trenutku i sve ono što si iz najbolje namere,velikim radom i trudom postavio na noge ( i to samo iz jednog jedinog razloga-da se tvoje loše iskustvo više nikom ne desi)) počne da se urušava..
Bez obzira na sve dobronamerne savete da se sklonim, pripazim na sebe(ne toliko zbog mene koliko zbog dece),zatražim azil itd ja ipak ostadoh kod kuće.
Doduše, u toj kući duva žešća promaja.Preskače se suština, jer se u svemu vidi loša namera,insinuacijama i pretnjama se pokrivaju činjenice i da ne nabrajam dalje, znamo šta je sve bilo.
Jako me golica i ko je taj neko ko je to mogao iz "prve" ruke da ti ispriča, jer ako i jeste, ne može biti prva nego samo "druga" ruka, ali to mi naravno nećeš reći,pa i ne pitam.

#14 Zrnce

Zrnce
  • Members
  • 25 posts

Posted 11 June 2009 - 02:01

Propustio sam taj drugi deo price, pa, ako ti nije tesko, mozes li da napises nesto (ili okacis link) o ishodu pregleda obavljenih u Austriji? Hvala!


Krivična prijava protiv žene iz NVO-a nije podneta, a sve ostalo na žalost ne mogu sada da kažem.

#15 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 11 June 2009 - 03:12

Pratim sve price i komentare i razumem problem lova na vestice ali nazalost mogu da navedem dugacku listu neprofesionalnog ponasanja nasih lekara i problema koje sam licno imala ili moja porodica.
Od nekih se svodi i na to da su dva clana sire porodice preminula usled greske lekara od kojih u jednom slucaju sam ja lekaru objasnjavala da nesto nije u redu i da grese, nazalost pokazalo se tragicno da sam bila u pravu.
Isto mi smeta opaska u ovom textu da su laici govorili kako treba da se poradja, Srdjanu preporucujem da procita iskustva porodjaja na sajtu Majka Hrabrost i da oceni da li laici pricaju kako treba da se poradja ili u stvari iznose neprofesionalno ponasanje medicinskog osoblja koji pacijente tretiraju kao problem umesto ljude.

Ako bi lekari koji imaju etiku ocistili svoje redove ne bi ni bilo lova na vestice, nazalost jedino sto se vidi je suzbijanje redova u odbrani onih koji to ne zasluzuju - eto zato moze da se desi da nevin lekar nastrada.