Jump to content


Photo
- - - - -

Izrael - vasa iskustva?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
48 replies to this topic

#31 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 January 2010 - 14:51

Ukoliko planiras da sa istim pasoshem putujes (sada ili kasnije) u neku od arapskih zemalja trazi da ti vizu izdaju na posebnom papiru a ne u pasoshu.

Ja sam putovao sa britanskim pasosem i bez vize, ali sa pecatima, pa ni pre ni posle nisam imao problema u arapskim zemljama.

Vidim da je tema pomalo "obajatila", ali ce mozda nekoga zanimati moja iskustva: bio sam u avgustu prosle godine i posetio sam Eilat, Jerusalim, Betlehem (Vitlejem) i Tel Aviv.
Prvi savet je: ne idite leti, pretoplo je.
U Eilatu je dnevna temperatura bila 46 +/- jedan stepen. To je pakleni kara-kazan. Gotovo da je nemoguce danju prosetati tim gradicem. Na tom malom delu obale Akabskog zaliva koji drzi Izrael lepih plaza nema, mada je more vrlo toplo i prijatno za kupanje, ali prepuno morskih jezeva, sto ukazuje da nije najcisce. Bio sam u hotelu sa 5* (Le Meridien) i ne zasluzuje vise od 2-3*. Gomila raspojasane decurlije, koja trci na sve strane, skace vam preko glave, visi na obe strane sanka...Ako niste na pansionu, rucati mozete samo na plazi (na +46) nekakve bljutave hamburgere. Jednom reci, uzas! Jedini razlog zasto sam tamo isao je sto odatle mozete da odete na jednodnevni izlet u Petru, u Jordanu.
Iz Eilata sam u Jerusalim isao redovnim autobusom - taj sam nacin odabrao jer sam zeleo da vidim pustinju Negev. To nije neprijatno putovanje, a posebno znacajni deo uz obalu Mrtvog mora.
Jerusalim je cudesan grad. Ja sam ateista, ali u Jerusalimu, u starom gradu, imate sve vreme nekakvo misticno osecanje. To je sveto mesto za tri velike svetske religije: hriscanstvo, judaizam i islam. Nazalost, muslimani sada, u nekakvim svojim politickim proterivanjima sa Jevrejima ne dozvoljavaju turistima pristup dzamijama Al Aksa i Kupola na steni.
Ja volim istoriju, ukljucujuci tu i istoriju religije, pa nisam propustio da vidim sve najzanimljivije tacke: Via Dolorosa, Crkva svetog groba, ali i ostatke Zapadnog zida Drugog hrama - sveto mesto za Jevreje. Crkvu svetog groba deli nekoliko hriscanskih denominacija, i prica kaze da su se popovi cak i tukli oko toga ko ce drzati kljuceve od crkve - na kraju su se dogovorili i kljuceve drzi, a crkvu otkljucava i zakljucava muslimanska palestinska porodica! Osim toga, ono sto je obavezno je i poseta Maslinovoj gori i Getsemanskoj basti, gde je nekoliko maslina starije od 2000 godina i kaze se da su te masline "nemi svedoci Hristove patnje". Takodje, gotovo samo preko ulice je i crkva u kojoj je, po predanju, sahranjena Bogorodica. Ukupno, setati kroz stari Jerusalim je kao da setate kroz Stari i Novi zavet.
Moderni Jerusalim nije zaista posebno zanimljiv - prilicno prasnjav grad koji vec godinama gradi nekakav svoj tramvaj, a najvise odise mirisom ranog XX veka.
Medutim, ima jos jedna stvar, koja se obavezno mora posetiti, ako ste u Jerusalimu: muzej holokausta (Jad Vasem). Tek tu shvatite sav uzas genocida, sprovedenog nad Jevrejima u Evropi.
Bio sam opet smesten u "dobrom" hotelu sa 5*, ali sam se pokajao da nisam otisao u hotel "David" - i ovaj hotel u Jerusalimu bio je zabaviste kroz koji je divljala nevaspitana i razmazena decurlija, na veliku radost svojih ponosnih mama i oceva.
Betlehem (Vitlejem) nalazi se na Zapadnoj obali na palestinskoj teritoriji, koja je od Izraela ogradjena zidom. Sam zid i prelazak ostavljaju jedan mucan utisak. Na palestinskim teritorijama vrlo je ocigledno prisustvo tesko naoruzane policije i vojske.
Crkva Hristovog rodjenja ponovo je cudesno iskustvo. To je najstarija ocuvana hriscanska crkva na svetu, podignuta svega 2-3 veka nakon Hristovog rodjenja. Kao i crkvu Hristovog groba u Jerusalimu, tako i ovu crkvu uzajamno deli nekoliko hriscanskih denominacija. Na palestinskoj strani je i nekakva crkva posvecena mlekarstvu (Milk Grotto), nisam sasvim siguran da li je tu Bogorodica prvo podojila novorodjenog Hrista ili sta, a i crkva koja obelezava mesto gde su andjeli pastirima javili srecnu vest Hristovog rodjenja. Ispod svake od tih crkava nalaze se jos stariji arheoloski slojevi.
Ukupno, Jerusalim i Betlehem (Vitlejem) su cudesna iskustva i svakome toplo preporucujem da im posveti bar nekoliko dana.
Isao sam na jednodnevni izlet u Masadu i na Mrtvo more. Masada je stara tvrdjava/dvor na vrhu litice, u Judejskoj pustinji, iznad Mrtvog mora. Vredi je obici, do nje se stize vrlo savremenom zicarom, a pogled sa vrha na dolinu Mrtvog mora je impresivan.
Kupao sam se u Mrtvom moru. Pre svega, treba da bude jasno da tamo nema plivanja, nego samo plutanja na ledjima, na povrsini. Nije preporucljivo da vam voda udje u oci ili usta zbog izrazito visoke koncentracije mineralnih soli. Temperatura vode uveliko prelazi 30 stepeni, a spoljna temperatura 40. Ukupno, ako kupanje u Mrtvom moru i propustite, niste nista izgubili.
Tel Aviv je jedan od ruznijih gradova, koje sam u zivotu video, a proputovao sam velik deo sveta. Osim obale Mediterana, koja je zaista lepa, ja nisam uspeo da nadjem nista drugo lepo u tom gradu. Bio sam smesten u hotelu pod nazivom "ART+HOTEL" i svakom bih ga najtoplije preporucio. Taj hotel nije decje zabaviste. Vrlo je savremen i dekorisali su ga mladi izraelski umetnici na impresivan nacin. U gradu nisam nasao nista posebno zanimljivo, sam grad je uveliko derutan i prljav i Beograd je, po mom misljenju, u odnosu na Tel Aviv, zapravo Pariz. U gradu nisam imao osecaj nesigurnosti.
Otisao sam jednog dana do Jafe i malo se prosetao - pogled odatle na Tel Aviv je lep, ali nista vise. Bio sam i u luci, koja je na severu obale, ima dobrih restorana i nekoliko sam puta lepo vecerao mediteransku hranu, ali nista posebno.

Generalno o hrani: najveci broj Jevreja dosao je u Izrael iz srednje, severne i istocne Evrope i u ishrani ne koristi maslinovo ulje! U hrani ima mnogo salata i sireva, neki od njih bliski nasim ukusima, neki ne, ali u celini, nisam impresioniran. Svinjetine gotovo nigde nema, kao ni preradjevina, jer je za Jevreje to prljava zivotinja.

Izrael vredi posetiti, ne zbog dobrih restorana, hrane ili hotela, vec zbog impresivnog istorijskog nasledja, koje se nalazi u toj zemlji.

Edited by vladan, 09 January 2010 - 15:07.


#32 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 09 January 2010 - 17:37

Uhh Vladane, izabrao si najtoplije vreme kad bas nije prijatno obilaziti nista. Necu ulaziti u tvoje lose iskustvo koje jos nisam cula od nekog ali to sa decom - kultura je porodicno orijentisana tako da su deca svuda.
Inace ne znam hotel u Eilatu u kome si bio ali hoteli su fenomenalni, Seba, Solomon ..., a ima i drugih.
U Eilatu se kupa i nema jezeva u neko normalno doba, najbolja stvar je ici snorkeling na greben malo izvan Eilata, kazu jedan od najlepsih koralnih grebena.
Trebao si da biras manje vruce mesece ja mislim da mi je najlepsi bio maj, dovoljno vruce a ne previse.

#33 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 January 2010 - 17:44

Moguce.
Ja sam opisao svoja iskustva iz avgusta.

#34 Mahajana

Mahajana
  • Members
  • 84 posts

Posted 15 January 2010 - 01:05

Pozdrav Vladane, stvarno si me nasmejao sa tom decom :D To je u stvari bila jedina stvar koja me je iznervirala u vise navrata dok sam bila u Izraelu, iako ja obozavam decu i iako sam i ja razmazila sve svoje sestricine. :D) Ali ono tamo... Sad mi je smesno, ali, dok sam cekala u posti da promenim evre, jedna devojcica od nekih 5 godina je skakala i penjala se po pultovima gde se placaju racuni, valjala se po podu, ali ne histericno, nego eto tako, bilo joj dosadno pa nije znala sta ce od sebe :D Najludje sto niko ali NIKO od prisutnih 50 ljudi u posti nije mrdnuo obrvu na to :D Ne znam da li neko moze da zamisli slicnu scenu u Srbiji kad je guzva u posti :ph34r: Pa bar 10 baba bi drzalo roditeljima predavanje o vaspitanju deteta :D Isto tako u Tel Avivu u nekom fensi restorancicu, morali smo da promenimo sto, jer je jedna mala bukvalno stajala uspred stola i piljila u nase tanjire. Ja inace volim decu, ali ono je stvarno van svake kontrole :)

Sto se ostalog tice, bas si me iznenadio sa opisom.. Meni je bas taj pogled sa shetalista u Jaffi na Tel Aviv ostao u najcudesnijoj uspomeni.... Isto tako i zidine starog grada u Jaffi i one uske ulicice kao i deo gde je kao neki centar, bas su mi imali nesto posebno, sa puno lepih gradjevina i izlozbi na otvorenom.. Mada, verovatno bi bilo drugacije da je bila nesnosna vrucina, ipak sam bila u novembru.. Moracu da odem jos jednom ovog leta, bas me zanima kako ce mi se onda sve ciniti :D Veliki pozdrav! :P

#35 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 15 January 2010 - 09:02

Ne mrzim ni ja decu, naprotiv, ali ako placam skupe hotele ocekujem izvestan mir koji bi tamo morao da se podrazumeva.
Moj vrhunski utisak iz Izraela je, nesumnjivo, Jerusalim.

#36 Mahajana

Mahajana
  • Members
  • 84 posts

Posted 08 February 2010 - 01:45

Da li neko mozda zna da li je ratifikovan sporazum o ukidanju viza u Knesset-u, i kada ce moci da se putuje bez viza? Znam da je kod nas ratifikovano negde krajem decembra, i da treba da prodje 3 meseca od ratifikacije u obe zemlje, ali nigde ne mogu da pronadjem informacije sta se desava sa tim sporazumom u Izraelu, da li je usvojen?

#37 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 08 February 2010 - 03:41

Da li neko mozda zna da li je ratifikovan sporazum o ukidanju viza u Knesset-u, i kada ce moci da se putuje bez viza? Znam da je kod nas ratifikovano negde krajem decembra, i da treba da prodje 3 meseca od ratifikacije u obe zemlje, ali nigde ne mogu da pronadjem informacije sta se desava sa tim sporazumom u Izraelu, da li je usvojen?


Raspitacu se ali zadnji put kad sam pitala u decembru nije bio.

#38 Mahajana

Mahajana
  • Members
  • 84 posts

Posted 09 February 2010 - 15:24

Hvala puno, puno Andjo :) Tvojim informacijama najvise verujem :D Kad se sada setim kako sam bila sva zabrinuta bez ikakve potrebe jaooo :D Znas da me na izlasku na aerodromu nisu skoro nista pitali? :D Devojka mi je samo rekla da ce pricati sa njim na hebrejskom da bi meni bilo prijatnije :ph34r: I zaista nista posebno, a kada su videli da sam sa nekim ko je njihov drzavljanin, Andjo, skoro da mi nisu nista ni gledali, malo pro forme po torbi i to je to.. A zeni pre mene su vadili cak i igracke iz torbe i provlacili kroz skener.. A i tamo, za 11 dana mi niko, ali ama niko nije gledao torbu... Samo me pogledaju i puste bez ikakvog pretresa.. Sve u svemu, hvala ti jos jednom sto si me umirivala pre puta i sto si imala razumevanja za sve moje glupe fobije (koje sam pokupila od praznih prica po forumima, verovatno od ljudi koji ni nisu bili u Izraelu, eeeh.. ). Veliki pozzz i zaista ne mogu da ti opisem koliko sam se zaljubila u Izrael :D

#39 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 09 February 2010 - 19:55

Hvala puno, puno Andjo :) Tvojim informacijama najvise verujem :D Kad se sada setim kako sam bila sva zabrinuta bez ikakve potrebe jaooo :D Znas da me na izlasku na aerodromu nisu skoro nista pitali? :D Devojka mi je samo rekla da ce pricati sa njim na hebrejskom da bi meni bilo prijatnije :ph34r: I zaista nista posebno, a kada su videli da sam sa nekim ko je njihov drzavljanin, Andjo, skoro da mi nisu nista ni gledali, malo pro forme po torbi i to je to.. A zeni pre mene su vadili cak i igracke iz torbe i provlacili kroz skener.. A i tamo, za 11 dana mi niko, ali ama niko nije gledao torbu... Samo me pogledaju i puste bez ikakvog pretresa.. Sve u svemu, hvala ti jos jednom sto si me umirivala pre puta i sto si imala razumevanja za sve moje glupe fobije (koje sam pokupila od praznih prica po forumima, verovatno od ljudi koji ni nisu bili u Izraelu, eeeh.. ). Veliki pozzz i zaista ne mogu da ti opisem koliko sam se zaljubila u Izrael :D


:D Ma meni je drago da si uzivala i da nisi imala problema.
Za sada niko nije video nikakvu vest da je ratifikovan sporazum, a zasigurno nije vazio pre 2 nedelje, takodje nema nigde informacije kada ce i sta.
:D Nadam se da ce uskoro biti reseno da ne vadim novu vizu...

#40 Mahajana

Mahajana
  • Members
  • 84 posts

Posted 25 April 2010 - 16:49

Mislim da postajem vec malo dosadna sa pitanjima vezanim za vizu, ali da li neko zna kada ce vise da bude ratifikovan sporazum i kada cemo moci visa free u Izrael? :ph34r: Kad pomislim da sam u septembru bila ubedjena da cemo moci prvo bez viza u Izrael a onda u EU, smesno mi je.. Uh, ta birokratija, grrrr....

#41 Magico

Magico
  • Members
  • 14 posts

Posted 12 May 2010 - 18:59

Ne zna se izgleda jos nista za vize, na sajtu ambasade IL u Srbiji ima neko sturo saopstenje iz koga se da zakljuciti da jos nije protekao rok nakon ratifikacije sporazuma.

I ja sam bio tamo proslog avgusta, u Tel Avivu, Jerusalimu, Ein Bokeku (mrtvo more), Netanji i Haifi.

Viza je stigla dosta kasno, verovatno su proveravali ko zna sta, stigla je 7 dana kasnije nego sto je uobicajeno. Na Ben Gurionu se dobija broj 1-6 na osnovu koga se dalje postupa sa putnicima, 1 dobijaju drzavlani IL, a oni najsumnjiviji imaju 6. Ja sam dobio 6 i ispitivali su me ali nista strasno, jedino sto su bas svasta pitali, de idem, kod koga, de zivi, de smo se upoznali, da pokazem adresu, telefon, cime se ja bavim, da dokazem...pa onda jos jedan krug pitanja na osnovu odgovora na prethodna pitanja itd...

Tel Aviv, grad od koga sam mnogo ocekivao ali nije opravdao svoju reputaciju. Ima taj deo uz plazu koji je OK mada je malo zastareo, vecina zgrada je iz 70ih ili 80ih. Severna luka, pretvorena u mesto sa restoranima, dosta lepo. Ramat Gan, poslovni deo Tel Aviva, deo oko berze, sa najvecom zgradom u IL (Mizrahi tower), tu je blizu i Azrieli shopping center sa vidikovcem i restoranom na 50om spratu, ne treba propustiti. Yaffa prelepa, svojevrsni stari grad, uske ulicice, puno galerija. Na ulazu u Yaffu je restotan sa pogledom na Tel Aviv i pogled je stvarno prelep ali hrana je tu i tamo. Odma tu je crkva sv. Petra (inace Yaffa je muslimanski kraj). Na saveru super fancy kraj Ramat Aviv, nesto slicno atinskoj Glifadi. Sve ostalo kao npr Holon vrlo oronulo nalik na novobeogradske paviljone. Nocni zivot za nijansu opusteniji nego u bgd. Od muzeja obavezno narodni muzej gde imaju odlicnu postavku slika, muzej dijamanata i koga intresuje istorija IL muzej odbrane - muzeon hagana.

Jerusalim predivan, najjaci utisak za mene, naravno stari grad sa svim tim religioznim mestima plus Yad Vashem - muzej holokausta. Paziti da se ne zakaci neki praznik u Jerusalimu jer tad nista ne radi. Inace za razliku od Tel Aviva ovde je procenat religioznih mnogo veliki pa se cesto mogu videti hasidim i haredim kao i oni koji nose kipa (one njihove kapice). Crkva svetog groba sa golgotom i Hristovim grobom je nesto savrseno. Tu su i via dolorosa kao i al Aksa i zapadni zid - zid placa. Mnogo vojske na krovovima starog grada a ispod shukovi sa svim i svacim.

Nedaleko je Zapadna Obala u koju morate uci ako cete na Mrtvo More. Checkpoint IL vojske, kratko "shalom" i vec ste u Palestinskom delu zemlje. Pocinje spust na -400m nadmorske "visine" kroz kamenu pustinju, tu i tamo naidje se na poneku oazu/kibuc. Vrlo je vruce, u ponoc je oko 34C a danju ko zna kolko. U blizini je arheolosko nalaziste tvrdjava Masada sa koje su se najtvrdji Jevreji branili od rimske imperije. Tu je i Qumran gde su nadjeni biblijski svici. U daljini se vidi Jordan. Kupanje u Mrtvom Moru fantasticno iskustvo, postoje i banje sa lekovitim blatom, tu su i fabrike kozmetickih proizvoda Ahava i ostalo. Savet: ne idite na Mrtvo More bez hotelske rezervacije jer privatan smestaj ne postoji!

Netanja je manji grad, deo uz obalu vrlo lep, slicno kao gore opisani Ramat Aviv, kladim se da je Mateus tamo iznajmio gajbu :ph34r:.

Haifa je industrijski grad koji je prva IL luka, centar simpatican, imaju muzej mornarice na otvorenom i prelepe Bahai baste. Da li vredi voziti iz Tel Aviva do Haife samo zbog Bahai? Da!

Kesarija, arheolosko nalaziste, rimska naseobina koju je kasnije svako osvajao, sad je tu Bosanska dzamija i veliki amfiteatar gde izraelske zvezde prave koncerte. Par lepih restorana uz obalu...

Sto se tice bezbednosti imao sam los trip po javnom prevozu a u samim gradovima osim u Jerusalimu nisam primetio nikakve narocite mere obezbedjenja. Na povratku na aerodromu malo manje ispitivanja i detaljno pretresanje prtljaga koje prolaze skoro svi putnici.

Od klope obavezno probati: shakshuka, jahnon, kebab, shwarma. Vina pristojna, dolaze iz Golana i Kinereta, probao sam Gamlu i Barkan, jedno od ta dva me odusevilo.

#42 Mahajana

Mahajana
  • Members
  • 84 posts

Posted 19 May 2010 - 02:03

Ne zna se izgleda jos nista za vize, na sajtu ambasade IL u Srbiji ima neko sturo saopstenje iz koga se da zakljuciti da jos nije protekao rok nakon ratifikacije sporazuma.

I ja sam bio tamo proslog avgusta, u Tel Avivu, Jerusalimu, Ein Bokeku (mrtvo more), Netanji i Haifi.

Viza je stigla dosta kasno, verovatno su proveravali ko zna sta, stigla je 7 dana kasnije nego sto je uobicajeno. Na Ben Gurionu se dobija broj 1-6 na osnovu koga se dalje postupa sa putnicima, 1 dobijaju drzavlani IL, a oni najsumnjiviji imaju 6. Ja sam dobio 6 i ispitivali su me ali nista strasno, jedino sto su bas svasta pitali, de idem, kod koga, de zivi, de smo se upoznali, da pokazem adresu, telefon, cime se ja bavim, da dokazem...pa onda jos jedan krug pitanja na osnovu odgovora na prethodna pitanja itd...


Mislim da broj 6 nema veze sa stepenom rizika, nego sa kategorijom putnika, kao kad apliciras za vizu pa postoji posebna procedura za rodjake, obicne turiste, studente, itd i to se dalje u papirima numerise. A gde su ti upisali taj broj? Ja nisam nista videla, bas sam uzela pasos i gledala i nisam nasla nikakav broj :) Mada, ne verujem da bi oni tako diskriminisali otvoreno putnike, oni imaju mnogo suptilnije metode, i mislim da im nije prioritet da rangiraju putnike, nego da se zastite...

Meni je definitivno od svega bilo najstresnije od celog puta u Izrael ono pretresanje kada sam prvi put usla u ambasadu. Nisam imala nikakvih problema ni u ambasadi, i dobila sam vizu i pre vremena i bili su ljubazni i sve, ali nekako taj ulazak unutra i sve mere obezbedjenja su me bas nesto uplasile, ne znam ni sama zasto..i jedino zbog toga bih volela da nam konaco ne trebaju vize za tamo :ph34r:

#43 Magico

Magico
  • Members
  • 14 posts

Posted 19 May 2010 - 21:12

Dobio sam ceduljicu koju su mi stavili u pasos na policijskom salteru i onda me kad sam prosao te saltere sa startovao lik u civilu, uzeo ceuljicu s brojem i obratio mi se biranim recima :ph34r: bio je kulturiska celo vreme

Slicno je bilo i na povratku ali sa tom razlikom sto se tu dobije nalepnica sa bar kodom odakle oni sto otvaraju kofer ucitaju sken kofera, pa onda oni postavljaju pitanja na osnovu broja (opet mi zapala 6ica). Dobro sam prosao, ortaka koji je u pasosu imao pecat Pakistana su peglali jedno sat vremena.

#44 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 20 May 2010 - 03:26

Prvi put cujem za ovo a idem cesto u Izrael. Obicno prolazis standardnu proceduru pitanja koje vec znam napamet pa samo odgovaram bez pitanja :) Samo jednom su iskocili iz rutine dok se nije objasnilo da su "srbija" razumeli kao Sirija :ph34r:

#45 Magico

Magico
  • Members
  • 14 posts

Posted 24 May 2010 - 08:13

mozda su prema lepsem polu popustljiviji :ph34r: