Jump to content


Photo

Nacin zivota srpske (vise) srednje klase


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
48 replies to this topic

#1 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 29 May 2009 - 10:14

Od nedavno sam prinudjen da zivim na Vracaru, u Beogradu. Ova opstina vezi za tzv nejevropskiju opstinu Srbije, barem takav imago zele da naprave. Tu zivi gro beogradske vise srednje klase. MIslim na elitu, na cinovnike stranih banaka, advokate, ekipu iz agencija za nekretnine, lekare itd.

Zapanjen sam kako zive oni, za razliku od holandske srednje klase.

Dok Holandjani idu vecu 22, 22:30 u krevet jer sutra ustaju, beogradska srednja klasa, narocito otkako je lepo vreme zivi kao na nekoji rivijeri. Iako su ulice prljave i usrane ima ih do kasno napolju. Sede u kaficima iz kojih dopire bucna tehno muzika, nekad i do 02h.

Mnogi od njih kazu d austaju oko 11-12h ujutru. NJihovi poslovi im to dozvoljavaju.

Svi imaju neke seme,obicno vezane za nekretnine i oko njih. Ja na zalost osecam prezir prema srpskoj srednjoj klasi i eliti. Evo zasto. Oni beskonacno kukaju na nedostatak pravne drzave, a i sami stalno nesto muvaju. Kukaju na nerad i lenje radnike, a i sami zive kao lenji grofovi. Rzgovaraju o filozofiji, umetnosti, politici, a ulice su im usrane od izmeta pasa kojima su vlasnici i koje vole, valjda vise nego decu. Sa zgrada otpada fasada, a oni se ispod sepure u dzipovima koje parkiraju na trotoar. Kukaju na tajkune,a dive im se.

meni se sve to gadi, a vama? Mislim da su gori nego prljava,neurbana sirotinja i da je njihova odgovornost daleko veca.

Zaista nisam pristalica protestanske discipline, caki na ovom forumu sam je zestoko kritikovao. Ali imam misljenje da nesto smrdi kod srpske srednje klase i elite i da zbog njih Srbija nema nikakvu perspektivu iz mog ugla gledanja . Ovakvo sadasnje stanje odraz je njihovh zelja.

#2 pospanko

pospanko
  • Members
  • 1,094 posts

Posted 29 May 2009 - 11:18

Od nedavno sam prinudjen da zivim na Vracaru, u Beogradu. Ova opstina vezi za tzv nejevropskiju opstinu Srbije, barem takav imago zele da naprave. Tu zivi gro beogradske vise srednje klase. MIslim na elitu, na cinovnike stranih banaka, advokate, ekipu iz agencija za nekretnine, lekare itd.

Zapanjen sam kako zive oni, za razliku od holandske srednje klase.

Dok Holandjani idu vecu 22, 22:30 u krevet jer sutra ustaju, beogradska srednja klasa, narocito otkako je lepo vreme zivi kao na nekoji rivijeri. Iako su ulice prljave i usrane ima ih do kasno napolju. Sede u kaficima iz kojih dopire bucna tehno muzika, nekad i do 02h.

Mnogi od njih kazu d austaju oko 11-12h ujutru. NJihovi poslovi im to dozvoljavaju.

Svi imaju neke seme,obicno vezane za nekretnine i oko njih. Ja na zalost osecam prezir prema srpskoj srednjoj klasi i eliti. Evo zasto. Oni beskonacno kukaju na nedostatak pravne drzave, a i sami stalno nesto muvaju. Kukaju na nerad i lenje radnike, a i sami zive kao lenji grofovi. Rzgovaraju o filozofiji, umetnosti, politici, a ulice su im usrane od izmeta pasa kojima su vlasnici i koje vole, valjda vise nego decu. Sa zgrada otpada fasada, a oni se ispod sepure u dzipovima koje parkiraju na trotoar. Kukaju na tajkune,a dive im se.

meni se sve to gadi, a vama? Mislim da su gori nego prljava,neurbana sirotinja i da je njihova odgovornost daleko veca.

Zaista nisam pristalica protestanske discipline, caki na ovom forumu sam je zestoko kritikovao. Ali imam misljenje da nesto smrdi kod srpske srednje klase i elite i da zbog njih Srbija nema nikakvu perspektivu iz mog ugla gledanja . Ovakvo sadasnje stanje odraz je njihovh zelja.


Odlično si opisao jedan fenomen, s tim što ga ja ne bih nazvao ,,viša srednja klasa''. Ovi ljudi imaju bolje imovno stanje od većine stanovništva, ali čim mogu sebi da priušte ostajanje do kasno iza ponoći u kafićima, čim ne vode računa o svojim kerovima, čim se dive tome što kažeš da se dive i uživaju u stanju društva u kome uživaju - to ne smemo nazvati srednjom klasom. Možda po finansijskim gabaritima, ali po mom mišljenju je za to određenje neophodno razvijeno stanje duha i viši intelektualan nivo. Ima i takvih na Vračaru i još po negde, ali se teško primećuju. Baš zbog toga što ne vilene po kafićima, ne šepure se u džipovima, a uopšte ih šire društvo tera u neku vrstu ilegale.


.

Edited by pospanko, 29 May 2009 - 11:19.


#3 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 29 May 2009 - 11:21

i zasto je sad ovo u deponiji?

#4 antiimperijalista

antiimperijalista
  • Members
  • 120 posts

Posted 29 May 2009 - 13:27

možda je moderator teme sa vračara i spada u tu klasu? hahaha.
što se mene tiče, oni jesu srednja klasa za nekog ko je živeo u holandiji, ali za srbe oni su vladajuća klasa (biznismeni, političari, itd). zašto su prosti? zato što su deca prvobitne akumulacije kapitala, dakle kao bogataši na zapadu pre 300 godina. stiču novac preko veza a ne zato što su pametni, početni kapital im je stečen krađom od radnika (bivši direktori društvenih preduzeća opljačkali fabrike i sad njihovi sinovi imaju početni kapital da prave neki biznis), egoisti su jer nemaju osećaj za društvo pa samim tim ih nije briga za prljave ulice. dakle, to su ti nekulturni kapitalisti, jer nemaju kulturu i obrazovanje. stekli su pare preko noći a ostali tupavi i glupavi.
stariji ljudi koji su se školovali za vreme Tita, a žive na Vračaru, nisu toliko bogati iako su ugrabili priliku da žive na Vračaru, ali zasigurno imaju kulturu jer su obrazovani u vreme stare Jugoslavije kada je i sistem vrednosti bio drugačiji.

Edited by antiimperijalista, 29 May 2009 - 13:29.


#5 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 29 May 2009 - 14:44

Prinudjen da zivi na Vracaru?haha.
Da je scubi zaista prinudjen da zivi a ne samo da filosofira video bi da na Vracaru zivi mnogo staraca koji skupljaju otpatke po Kalenica prijaci jer nemaju sta da jedu,Vracar je posle Dorcola jedna od "najstarijih" opstina u gradu.Vidim da je doslo vreme da se polako vrati tamo odakle je dosao,pa da na miru i dalje kritikuje i gadi se od svega. :ph34r:

#6 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 29 May 2009 - 14:49

video sam i te starce i Rome koji nocu se uspuzu od BUlaveara i preturaju posmecu. I udzerice pored sik novogradnji.

I zasto da idem u Holandiju,jer zato sto vamse ne svidja da vidite kakvi ste. Pa i na ovom forumu, galvni hit je SPC-ov Guuantanamo, a topici o realnomzivotu koje ja pisem bivaju baceni na deponiju.

Mozda cu jednom napisati knjigu o Srbiji i o nerazumu.

#7 maara

maara
  • Members
  • 1,465 posts

Posted 29 May 2009 - 14:55

stiču novac preko veza a ne zato što su pametni, početni kapital im je stečen krađom od radnika (bivši direktori društvenih preduzeća opljačkali fabrike i sad njihovi sinovi imaju početni kapital da prave neki biznis), egoisti su


Za mene, je najgora ova njihova boldovana osobina, jer iz razloga što su sve poluge vlasti u njihovim rukama, od zabavišta, pa do najvažnijih ministarstava, ostali građani nemaju nikakvu šansu da se nametnu svojim radom i znanjem.
Unapred se zna kome koje mesto pripada u ovom društvu. Nepotizam na svakom koraku, strane kompanije su u obavezi da na najplaćenije funkcije postavljaju ljude iz ove društvene grupe.
Za one koji su baš totalno nesposobni za bilo koji odgovoran posao, rezevisana su mesta mobera.
Suviše je zamorno nabrajati primere nepotizma u Srbiji, jer je on postao prihvatljiv obrazac ponašanja.

#8 antiimperijalista

antiimperijalista
  • Members
  • 120 posts

Posted 29 May 2009 - 17:17

Suviše je zamorno nabrajati primere nepotizma u Srbiji, jer je on postao prihvatljiv obrazac ponašanja.

bejbe, to je glavna odlika koja pokazuje da kapitalizam nije totalni raskid sa feudalizmom (sistemom gde si nasledjivao status svojih roditelja). vladajuća klasa čuva za svoju porodicu svoje privilegije. zato i u najbogatijim zemljama, aristokratija obezbeđuje najbolje pozicije svojoj deci. moraš imati vezu ako hoćeš dobar posao, moraš imati lovu da bi ušao u klub gde dolaze bogati, itd. dakle, promene prava postoje samo na papiru, još smo kao u Indiji: bogat se može ženiti samo sa bogatim. jer kako će siromah uopšte da udje da se zabavi sa bogatim kad mu ne daju da udje? dakle, prava postoje teoretski ali praktično je kao u srednjem veku.

Da je scubi zaista prinudjen da zivi a ne samo da filosofira video bi da na Vracaru zivi mnogo staraca koji skupljaju otpatke po Kalenica prijaci jer nemaju sta da jedu,Vracar je posle Dorcola jedna od "najstarijih" opstina u gradu.

na vračaru stanuju grdni SPSovci koji su se nakrali: Lilić, Gorica Gajević, Nikola Šainović, Bane Ivković, itd. a sigurno ima i onih starih penzionera iz vremena Tita. to što neki skupljaju hranu na pijaci ne znači da je kvart siromašan već neki ljudi. cena nekretnina na vračaru pokazuje da se radi o kraju za viši stalež to jest za ljude sa dubljim džepom.

a tebi holandjanin, savetujem Senjak, ali malo dalje od blizine sajma. prodaj to na vračaru i preseli se :ph34r:

Edited by antiimperijalista, 29 May 2009 - 17:19.


#9 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 29 May 2009 - 17:21

video sam i te starce i Rome koji nocu se uspuzu od BUlaveara i preturaju posmecu. I udzerice pored sik novogradnji.

I zasto da idem u Holandiju,jer zato sto vamse ne svidja da vidite kakvi ste. Pa i na ovom forumu, galvni hit je SPC-ov Guuantanamo, a topici o realnomzivotu koje ja pisem bivaju baceni na deponiju.

Mozda cu jednom napisati knjigu o Srbiji i o nerazumu.


Scubi,ti si pravi renesansni covek,samo nastavi,evo ja cu se pobrinuti da se ta tvoja buduca knjiga distribuira i u dijaspori... :ph34r:

#10 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 29 May 2009 - 17:26

video sam i te starce i Rome koji nocu se uspuzu od BUlaveara i preturaju posmecu. I udzerice pored sik novogradnji.

I zasto da idem u Holandiju,jer zato sto vamse ne svidja da vidite kakvi ste. Pa i na ovom forumu, galvni hit je SPC-ov Guuantanamo, a topici o realnomzivotu koje ja pisem bivaju baceni na deponiju.

Mozda cu jednom napisati knjigu o Srbiji i o nerazumu.



Scubi ja cu da urgiram kod moderacije da vrati ovaj topic,mnogo je gotivan,steta da zavrsi na deponiji.Bas me zanima kakvi smo to mi,pa da nam lepo objasnis,mozda nesto kao feljton,dok ne napises knjigu.
Ko zaista poznaje Vracar zna da u njemu ne zive samo bogatasi,mnogo je toga ostalo jos od pre 2 rata ,pa cak i raskosne kuce na Neimaru prezivljavaju u jadnom stanju jer vlasnike il boli dupe da odrzavaju,il nemaju para.Verovatno i jedno i drugo.Da ne pricam o delu oko Krsta,no sve se to polako menja.Ne znam samo kako Scubi uspeva da opstane,stanarine su skupe..

#11 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 29 May 2009 - 18:25

Za mene, je najgora ova njihova boldovana osobina, jer iz razloga što su sve poluge vlasti u njihovim rukama, od zabavišta, pa do najvažnijih ministarstava, ostali građani nemaju nikakvu šansu da se nametnu svojim radom i znanjem.
Unapred se zna kome koje mesto pripada u ovom društvu. Nepotizam na svakom koraku, strane kompanije su u obavezi da na najplaćenije funkcije postavljaju ljude iz ove društvene grupe.
Za one koji su baš totalno nesposobni za bilo koji odgovoran posao, rezevisana su mesta mobera.
Suviše je zamorno nabrajati primere nepotizma u Srbiji, jer je on postao prihvatljiv obrazac ponašanja.

Jel im ti to zavidis sto imaju priliku da osete nesto sto vi Srbi s Kosova, na srecu, nikada necete? :ph34r:

#12 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 29 May 2009 - 18:33

Ne znam samo kako Scubi uspeva da opstane,stanarine su skupe..

Si propustila da se Scubi onomad raspitivao za Vrcin o kome je slusao samo bajke?

#13 maara

maara
  • Members
  • 1,465 posts

Posted 29 May 2009 - 18:58

Jel im ti to zavidis sto imaju priliku da osete nesto sto vi Srbi s Kosova, na srecu, nikada necete? :ph34r:


Ferize,
Beograd je pun Srba sa Kosova, a među njima je dosta onih koji pripadaju ovima za koje kažeš da im ja zavidim.
Ja živim u Beogradu već deset godina, i želim da se zahvalim Beogradu, a naročito Beograđankama zbog načina na koji su prihvatili raseljene sa Kosova.

#14 Erestor

Erestor
  • Members
  • 2,150 posts

Posted 29 May 2009 - 22:36

i zasto je sad ovo u deponiji?

Pa verovatno zato što od naslova pa na dalje topic predstavlja jednu odvratnu generalizaciju cele jedne društvene grupe.
I što si inicirao, to se i dogodilo. Javili se razni da opljunu po celoj "srednjoj klasi" (kako je ti nazivaš), a topic završio tamo gde mu je i mesto.

... i želim da se zahvalim Beogradu, a naročito Beograđankama zbog načina na koji su prihvatili raseljene sa Kosova.

:ph34r: Obično su komentari sasvim suprotni...

Edited by Erestor, 29 May 2009 - 22:38.


#15 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 29 May 2009 - 22:53

Sram te bilo Skubijuse! Nashao si da dirash ljude koji su poshteno zaradili svoj novac, pa sad samo zhele da malo iskuliraju uz frapuccino, da rasprave modna deshavanja (ako mora i politichka), da oshacuju zgodne i podatne sponzorushe koje se roje oko njih, pa chak i da se podzapaju, ako treba, oko toga chiji je auto bolji.
Tebi je Skubijuse ochigledno krivo shto nisi sposoban kao oni, pa da lezhesh u 2, a ustajesh u 12, da po ceo dan ladish jaja i nonchalantno pljujesh po radnicima i seljacima koji, eto, stalno neshto kenjaju. I da se takmichish u pametnim disciplinama: ko bolje razume kosharku, ko je car u napadanju nafrakanih maloletnica, ko ima bolju garderobu, koji je butik bolji, gde je konobar poslushniji.
Krivo ti je, bre, shto ne mozhesh i ti da budesh deo ove elite, nedodirljivih, koji zaradjuju, a nishta ne rade, zavrshavajuci sheme, sklapajuci "dilove", poznajuci "ljude". Ti si, kazhesh, bio u tamo nekoj Holandiji, kazhesh da tamo nema ovakvih shto po ceo dan prde u kaficima a imaju kilograme love?
Ma daj... Pa jel' ti znash da u Holandiji sve vrvi od pedofila i narkomana? Pa naravno da to shto oni tamo rade nije normalno. Ko bre, Holandjanin da meni uredjuje moju Srbijicu? More... Shvati bre Skubijuse, ovo je ispravno: ko se "snashao", taj ima da uzhiva, i da pisha odozgo na one koji se nisu snashli. A ovi shto se nisu snashli mogu samo odozdo da se jede, jedu i psuju sebi u bradu. I mozda ponekad da otvore neku temu na nekom forumu. Ali, nemaj dileme, dragi moj Skubijuse, takva tema ce momentalno da zavrshi na deponiji, jer vredja osecanja nashe plemenite "elite". Nemoj da mi ih dirash, vidish kako su osetljivi? Kako bre mozhesh tako "odvratno" da generalizujesh? Piih, bre...
:ph34r:

E moj Skubi, vidish shta se deshava kad ih pogodish pravo gde treba?

Edited by Schmeling, 29 May 2009 - 22:55.