Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /srv/b92/sajtovi/forum/forum/index.php(1) : runtime-created function(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(53) : eval()'d code on line 3 Kako preživeti razvod? - Page 44 - Porodica i deca - Forum B92

Jump to content

Photo
- - - - -

Kako preživeti razvod?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
666 replies to this topic

#646 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 17 March 2013 - 15:50

Hvala!

Nisi me baš utešila. Mislim da ne želim da budem slobodan i sam. A opet svestan sam protoka vremena, inercije, svog konformizma i lenjosti... I da ću vremenom biti sve veći baksuz, koji ne želi da menja svoje male rituale, ako nastavi sam.

Želim... Želim dok ne bude kasno... Neke tople oči i miris kože... Lepu reč i osmeh pri ulasku i izlasku iz kuće... Zajedničke ručkove i velika spremanja... Sitne stvari i male pažnje i radosti... Smeh u dvoje...

I mislim da sam još uvek spreman da se menjam

Samo još da to pronadjem in vivo... Samo...

Pakujem pomalo i gledim neki filmčić na Cinestaru, koji počinje sledećim rečima, citiram odokativno:

"Nekada davno, mnogo davno, bogovima je bilo mnogo dosadno... I onda su izmislili ljude i pomalo se igrali sa njima... A onda im je i to dosadilo...

Zatim su izmislili ljubav... I videli su da se ljudi mnogo zanimljivo igraju sa tom ljubavlju... Ehhh.. Tada su poželeli da i oni zaigraju tu igru... I zaigrali su je...

A onda... A onda su izmislili smeh... Da bi mogli da izdrže..."

I to mu je to.

Videću šta će mi doneti novo vreme. A dotle se smejem pomalo... Uglavnom na svoj račun... ;)

Edited by dare..., 17 March 2013 - 16:15.

#647 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 17 March 2013 - 17:49

Videću šta će mi doneti novo vreme. A dotle se smejem pomalo... Uglavnom na svoj račun... ;)

Nije mi namera ni da te tesim ni da te ne tesim. Zelim samo da ti ispricam jednu pricu iz zivota (nije jedina). U zivot i neke procese/faze treba imati poverenja, bez obzira na trenutak (trenutak  je varljiv i prolazan). Ovo ne znaci pasivno se prepustiti nego da treba pratiti svoj tok, svoju crvenu nit, no matter what. Za to je samo potrebno imati poverenja u sebe samog.

Imas dovoljno godina da znas da kada se desi nesto lose, u tom istom trenutku (treba da) znas da ce se desiti i nesto dobro. Samo je pitanje kada. Ja mislim da je radoznalost jedna od vitalnih funkcija. Narocito kad si radoznao u odnosu na sebe samog.

Moj veliki Prijatelj se razveo pre jedno 15-tak godina, okolnost su bile vrlo mucne. Prosao je sve one faze koje sleduju (da ne tupim sa tim) i vremenom se izrezbario vrlo fino. Posto je on jedan od moja dva najbolja prijatelja (ono namesto najbolje prijateljice) mi smo oko tih stvari sa vezama i (medju)ljudskom intimom uvek vrlo otvoreno i podrobno komunicirali. Ja sam znala (a i on) da ce mu biti tesko da pronadje odgovarajuceg partnera. Taj ne pravi neke kompromise sa samim sobom. Taj zna sta je sta i gde je kome i cemu mesto. To je osoba sa mnogo vise od tri dimenzije, vrlo svesna sebe i sveta oko sebe, sa jednom zdravom samodistancom i totalno neprijemciv za profanosti. Vrlo socijalan tip, na njega se ljudi lepe. Kao prijatelj fantastican! To je ona mentalno aktivna vrsta koju mozes da pozoves u pola noci, koja zna sta mislis i sta ti treba bez da objasnjavas, bez greske zna ko je on a ko si ti – u svemu tome se pratite godinama bez da ikada stagnirate. Imao je on tu i tamo neke vezice ali nije imao iluzije o prirodi tih kombinacija. Naucio je da zivi sam i da uziva u tome.

Prosle godine je napunio 60 i tada mi je rekao nesto u vezi sa buducnoscu a sto je iskljucivalo svaku mogucnost za a deux. Nekoliko meseci kasnije je sreo Nju. Ali nije verovao. Sreca pa nije ni ona. I dok su se oni tako, ne uzimajuci nista zdravo za gotovo, neobavezno sretali njihova veza je poprimila dimenziju o kojoj nisu mogli ni da sanjaju. Rekao on meni da srece nekog ali nismo o tome pricali vise no sto obicno radimo kad se spandja sa nekom radodajkom. Odem ja na par dana kod njega i tada upoznam Nju. Mogu samo reci -  ljubav na prvi pogled, nasle smo se u sekundi. Divno stvorenje. Tacno sam znala da je to Ona. A i on je to shvatio. Ona ima tu vrstu senzibiliteta da ne moze da omane. Dve odrasle osobe, svako od njih ima svoj zivot i imaju nesto zajednicko. Idealno! Sto je najvaznije – pronasli su se. A kad se samo setim nekih ranijih cinizama glede veza i vezica …

Bila sam zimus kod njega. Pravimo neku klopu i ja ga pitam nesto u vezi sa njom. On zastane, pa kaze – zamisli, to je to!

#648 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 17 March 2013 - 20:00

Hvala i tebi draga sajberka. Ti me već jesi utešila.

Jedino što ću morati malo više da se socijalizujem, proširim interesovanja i izadjem medj`svet... Pogledavam žene na drugi način... I ne žurim... Pokušam da se zabavljam ko u srednjoj školi pa polako...

BTW. Kaže starija ćera ovih dana: -Ok. tata vreme je da pogledavaš i potražiš nekoga... Samo nemoj neku koja će samo da te ciljano muze za pare... Mislim,nemam ja ni tu, nešto, ne znam kako protiv, ali nas dve moramo još nekoliko godina da izvlačimo novce od tebe, bar dok ne završimo studije... A plašim se da tu ipak ne bude dovoljno za sve...

I tako...

Hvala Vam na lepim rečima. Dugo ovde nisam pisao, a sinoć sam ušao u neko bljakenzi raspoloženje, pa mi se ote ovaj deo intime... Dodje tako...

#649 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 20 March 2013 - 01:46

Hvala i tebi draga sajberka. Ti me već jesi utešila.

Jedino što ću morati malo više da se socijalizujem, proširim interesovanja i izadjem medj`svet... Pogledavam žene na drugi način... I ne žurim... Pokušam da se zabavljam ko u srednjoj školi pa polako...

BTW. Kaže starija ćera ovih dana: -Ok. tata vreme je da pogledavaš i potražiš nekoga... Samo nemoj neku koja će samo da te ciljano muze za pare... Mislim,nemam ja ni tu, nešto, ne znam kako protiv, ali nas dve moramo još nekoliko godina da izvlačimo novce od tebe, bar dok ne završimo studije... A plašim se da tu ipak ne bude dovoljno za sve...

I tako...

Hvala Vam na lepim rečima. Dugo ovde nisam pisao, a sinoć sam ušao u neko bljakenzi raspoloženje, pa mi se ote ovaj deo intime... Dodje tako...

samo se ti dare trzni i nemoj pisati po forumu. ;) to ces ti sam najbolje odraditi. ako icega ima, ima slobodnih zena, koje jedva cekaju da ih startas. dakle navali. i doci ce neka ''prava''. jer prave su sve cim ti legnu. a neka ce vec leci. ono, navikne se covjek i na kamencic u cipeli, a kamoli na zenu s kojom si tolike godine, ali sve to slegne jednog dana. kratak je zivot.

#650 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 20 March 2013 - 07:34

Tajming je najvazniji: ako poslushate XXL, posle 2 - 3 afere smucicete se sami sebi i doneti (pogreshan) zakljucak da "to" nije za vas.

Ako ostanete predugo sami, pocecete da postavljate pitanje tipa "cemu sve to"?

Ja sam iz ove druge price. Zimus, da udovoljim rodjaci, pristanem da popijem caj sa njenim poznanikom "kao stvorenim" za lepo prijateljstvo na duze staze.

Kako sam prihvatila poziv, tako su pocele moje muke, te "nemam sta da obucem", "sta da pricam sa njim",  "sta posle, kako deci da objasnim da imam "decka"?

Na dan "pijenja caja", osecala sam se kao da idem na giljotinu, pocela sam da se spremam pola sata pred susret, odabrala "kombinaciju" u kojoj idem u samoposlugu, i spremila "speach" u kojem branim svoje pravo da budem svoja, sama i slobodna. Posvadjala sam se sa covekom a da ga nisam ni upoznala.

I tako, izletim iz kuce sa zakashnjenem od 5 minuta, krenem precicom preko zaledjene trave (ja nikad ne kasnim!) i razbijem se kao dulek. U mali kafe sam ushla sva blatnjava, unezverena i prvo shto sam pitala bilo je "gde je toalet da operem ruke"?.  

Ako ovo nije autosabotaza, ne znam sta je, dijagnoza?

Dok sam radila, samoca je bila - sloboda u kojoj sam uzivala. Sada, nakon 3,5 meseca penzije, sloboda se polako pretvara u - samocu.

#651 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 20 March 2013 - 09:04

Tajming je najvazniji: ako poslushate XXL, posle 2 - 3 afere smucicete se sami sebi i doneti (pogreshan) zakljucak da "to" nije za vas.

Ako ostanete predugo sami, pocecete da postavljate pitanje tipa "cemu sve to"?

Ja sam iz ove druge price. Zimus, da udovoljim rodjaci, pristanem da popijem caj sa njenim poznanikom "kao stvorenim" za lepo prijateljstvo na duze staze.

Kako sam prihvatila poziv, tako su pocele moje muke, te "nemam sta da obucem", "sta da pricam sa njim",  "sta posle, kako deci da objasnim da imam "decka"?

Na dan "pijenja caja", osecala sam se kao da idem na giljotinu, pocela sam da se spremam pola sata pred susret, odabrala "kombinaciju" u kojoj idem u samoposlugu, i spremila "speach" u kojem branim svoje pravo da budem svoja, sama i slobodna. Posvadjala sam se sa covekom a da ga nisam ni upoznala.

I tako, izletim iz kuce sa zakashnjenem od 5 minuta, krenem precicom preko zaledjene trave (ja nikad ne kasnim!) i razbijem se kao dulek. U mali kafe sam ushla sva blatnjava, unezverena i prvo shto sam pitala bilo je "gde je toalet da operem ruke"?.  

Ako ovo nije autosabotaza, ne znam sta je, dijagnoza?

Dok sam radila, samoca je bila - sloboda u kojoj sam uzivala. Sada, nakon 3,5 meseca penzije, sloboda se polako pretvara u - samocu.

pa eto onda, nek tebe poslusa. :D hodace blatnjav i unezvjeren.

#652 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 20 March 2013 - 09:44

heh ja bih bio nepopravljivo osvojen takvim performansom na prvom sudaru.

ni bog me ne bi mogao spasiti...

btw ni drugi stranu.

bar koliko me pamcenje sluzi...lolol

Edited by muras, 20 March 2013 - 10:23.

#653 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 20 March 2013 - 10:19

...Naucio je da zivi sam i da uziva u tome.

Prosle godine je napunio 60 i tada mi je rekao nesto u vezi sa buducnoscu a sto je iskljucivalo svaku mogucnost za a deux. Nekoliko meseci kasnije je sreo...

prvo treba znati/nauciti da se zivi (sam) sa sobom.

nesto kao "raditi kao da ce sto godina biti mir, a biti spreman kao da ce sutra izbiti rat"... :D

Edited by muras, 20 March 2013 - 10:31.

#654 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 20 March 2013 - 10:23

pa eto onda, nek tebe poslusa. :D hodace blatnjav i unezvjeren.

Mozda nisam bila precizna: treba slushati sebe uz jako dobar monitoring vlastitih misli, osecanja, potreba. I, na kraju, prihvatiti svoje odluke i njihove posledice kao zreo, ostvaren individuum. 

Za prosutim mlekom ne treba zaliti.....

#655 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 20 March 2013 - 10:32

Mozda nisam bila precizna: treba slushati sebe uz jako dobar monitoring vlastitih misli, osecanja, potreba. I, na kraju, prihvatiti svoje odluke i njihove posledice kao zreo, ostvaren individuum. 

Za prosutim mlekom ne treba zaliti.....

...jos ako je bilo obogaceno aflatoksinom.

#656 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 20 March 2013 - 15:00

heh ja bih bio nepopravljivo osvojen takvim performansom na prvom sudaru.

ni bog me ne bi mogao spasiti...

btw ni drugi stranu.

bar koliko me pamcenje sluzi...lolol

Jedan je Muras!

#657 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 20 March 2013 - 23:24

prvo treba znati/nauciti da se zivi (sam) sa sobom.

nesto kao "raditi kao da ce sto godina biti mir, a biti spreman kao da ce sutra izbiti rat"... :D

Mama jednog mog drugara sa kojom sam bila vrlo bliska mi je svojevremeno ispricala nesto sto je na mene ostavilo trajni utisak.

Ona se udala mlada i imala je jako harmonican brak jedno 15-tak godina. Velika ljubav. A onda joj je muz iznenada umro.

I ona je tek tada shvatila koliko se oslonila na njega i koliko bez njega nije bila u stanju da donese najprostiju odluku u svom zivotu.

Trebalo joj je vremena da nauci da "hoda" nakon njegove smrti.

#658 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 21 March 2013 - 00:09

Hvala svima na lepim rečima. Bejah dva dana bez interneta, te nestigoh da se javim.

Ko što rekoh, dobro sam. Radim redovno, honorarno predajem, hobijem se bavim takmičarski...U retkim slobodnim danima organizujem zajednička kuvanja i kolače sa decom i full time sam sebe napravio zauzetim.

Ne žurim. Ne jurim. Ne znam šta želim.

Ako i flertujem pomalo, to je igre radi... Više da pokažem da eto mogu... Prihvatam da mi je dobro i ne žurim...

A kad budem spreman... Ona ce se pojaviti... Valjda...

Hvala na lepoj reči još jednom! :)

#659 veïna

veïna
  • Members
  • 258 posts

Posted 21 March 2013 - 00:18

Mama jednog mog drugara sa kojom sam bila vrlo bliska mi je svojevremeno ispricala nesto sto je na mene ostavilo trajni utisak.

Ona se udala mlada i imala je jako harmonican brak jedno 15-tak godina. Velika ljubav. A onda joj je muz iznenada umro.

I ona je tek tada shvatila koliko se oslonila na njega i koliko bez njega nije bila u stanju da donese najprostiju odluku u svom zivotu.

Trebalo joj je vremena da nauci da "hoda" nakon njegove smrti.

Klasika.

Kad je velika ljubav u prici i nekako. Opuste se ljudi, lepo je kad imas na koga da se oslonis pa ti vremenom olabave refleksi za samostalnost. Jednostavno, ima ljudi koji se ucaure u vezu, lepo im je i gotovo. Al' ne lezi vraze, nikad ne znas sta sutra nosi.

Opet, imas i one koji lestvicu postave nisko, na "moze da prodje". I nikad nisu sami, uvek se se nadje pri ruci neko "dovoljno" dobar. Stah od samoce, samostalnosti i odgovornosti, sta li. Ali ja nekako mislim da se hrabrost isplati. Kad znas sta ces sa sobom, nesto radis na sebi, neku energiju koju donosis u (potencijalnu) vezu, samostalne uspehe i padove - drugacije zracis. Onda na tu "svetlost" i privlacis ljude. Kvalitetne.

Post-razvod: nije ugodno nikad ali sta je tu je. Atak na samopouzdanje ali ima i tome leka: razvoj, preispitivanje, "dovodjenje u vozno stanje,-)" pa nazad na trziste. Ima divnih ljudi naokolo.

#660 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 21 March 2013 - 00:23

Ali ja nekako mislim da se hrabrost isplati. Kad znas sta ces sa sobom, nesto radis na sebi, neku energiju koju donosis u (potencijalnu) vezu, samostalne uspehe i padove - drugacije zracis. Onda na tu "svetlost" i privlacis ljude. Kvalitetne.

Da. Ali do te spoznaje mora svako sam da dodje. I da isprati svoju nit.

Spoiler