Jump to content

Photo
- - - - -

tragicna tema

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
119 replies to this topic

#46 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 30 May 2009 - 00:57

Apach, svaka cast - pratim sve vreme i navijam za bebicu - samo to da bude dobro, a tvoja akcija ce ipak da pomogne i da bebica dobije vise brige.
Dok citam sve komentare prolaze mi sva iskustva sa lekarima kroz glavu - kakva cistka tamo ima da se napravi....

Godinama sam imala neki problem za koji su mi u BG rekli "nema to nista to si ti dobila tako prirodno i neizlecivo je", sad naravno ovde preko bare jednog dana mi dosadilo sav bol i maltretiranje (manifestacija na kozi) i kad sam vec otisla nesto kod lekara ovde resim da pokazem svoj problem i pitam dal oni nesto znaju. Rekose mi da u apoteci kupim neku mast, da je u pitanju bakterijska infekcija, nakon 6 godina problema izleceno za 3 nedelje.
I ovo je jedan od najblazih primera koje imam, da smo slusali lekare kad mi je sestra imala 18 ona po njima ne bi trebala da je medju zivima, na srecu evo ima 30 i planira jos barem 70....

#47 APACH

APACH
  • Members
  • 758 posts

Posted 30 May 2009 - 01:22

pa sada i lekari pocinju sa izjavama, gradi se odbrambeni sistem struke sto je ocekivano.

Ono sto nije ocekivano jeste da pojedini delovi pa cak i kvantitet tih izjava predstavljaju novost i za nas.

Tu dolazimo do sledeceg sistemskog problema - komunikacije.

Sto se tice cistki videcemo sta ce biti - ja ne bih ocekivao mnogo. Ali je cinjenica da ce biti njihovih internih trvenja u stilu `znas, ne mozes sedeti u domu zdravlja gde imas posao bez krvi i koznu fotelju i dozvoljavati da ti se ovakvi skandali desavaju` Znaci da se trese - trese se. Pitanje je samo koliko cemo mi videti od toga.

Beba je najbitnija sada.

#48 Oya

Oya
  • Members
  • 778 posts

Posted 30 May 2009 - 02:09

Bebice, pobijedi to zlo! :ph34r:

#49 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 30 May 2009 - 09:21

:ph34r: Najmilija bebice, ti si veliki borac! Vrati nam se. Svi mislimo na tebe i cekamo trenutak kada ces sve da pobedis i ponovo se nasmejes. :)

#50 APACH

APACH
  • Members
  • 758 posts

Posted 30 May 2009 - 09:45

update:

beba je jos uvek sa nama.

A u vezi profesionalnih opravdanja koja se sada lagano konstruisu evo sta mislim:

Cinjinica je da se radi o teskom i asiptomaticnom oboljenju koje se cesto zavrsava tragicnim ishodom. Ali je i cinjenica da na pregledu 24 sata pre padanja u komu i potpune devastacije organizma uz prisutne simptome nije posumnjano u ovu tesku bolest i dete upuceno u bolnicu. Koliko verujete u to? Svi mi se svaki dan na svojim poslovima suocavamo sa problemima i neresivim situacijama ali nam je to u opisu radnog mesta i nemamo izbora nego da odreagujemo koliko god to bilo naocigled neizvodljivo. U ovom slucaju pedijatar nije odreagovao a zrtve koje pritom podnosimo prevazilaze bilo kakvo opravdanje, radi se o najvrednijem sto imamo. Ukratko, beba je mogla da umre kod kuce. Tako nesto je nedopustivo za primarnu zdravstvenu zastitu gde im je posao da prvi posumnjaju u ozbiljnost onoga sto im pricamo i upute nas na ljude koji mogu konkretnije da pomognu bez obzira na konacan ishod.

Postoji medijski pokrivena izjava lekarke uz opisanu situaciju kako je 3 puta slala dete na testove vezane za meningitis ali se u sva 3 slucaja pokazalo da se ne radi o tome. Ali, njena savest zaista jeste mirna, ona je imala na umu ovu bolest i svaki put posumnjala i ucinila sve sto treba da uradi. To sto sumnja nije potvrdjena je samo primer dobro odradjenog posla.

A sto se tice Tomice i izjave da `nije sve trebalo davati u medije` ja se izvinjavam Ministru ali morao sam to da uradim jer sam kao alternativu tome imao `internu proceduru` Doma zdravlja koja bi utvrdila cinjenice. Ukoliko smo nezadovoljni rezultatima mozemo se zaliti Min. Zdravlja koji ce za nekih mesec dana organizovati inspekciju i dati svoje misljenje a sa medijskom hajkom eto, najavise rezultate vec u Ponedeljak.

U ovoj drzavi neke stvari mozes uraditi samo ako se mnogo deres i to je tako.

#51 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 30 May 2009 - 09:54

update:

A u vezi profesionalnih opravdanja koja se sada lagano konstruisu evo sta mislim:

Cinjinica je da se radi o teskom i asiptomaticnom oboljenju koje se cesto zavrsava tragicnim ishodom. Ali je i cinjenica da na pregledu 24 sata pre padanja u komu i potpune devastacije organizma uz prisutne simptome nije posumnjano u ovu tesku bolest i dete upuceno u bolnicu. Koliko verujete u to? Svi mi se svaki dan na svojim poslovima suocavamo sa problemima i neresivim situacijama ali nam je to u opisu radnog mesta i nemamo izbora nego da odreagujemo koliko god to bilo naocigled neizvodljivo. U ovom slucaju pedijatar nije odreagovao a zrtve koje pritom podnosimo prevazilaze bilo kakvo opravdanje, radi se o najvrednijem sto imamo. Ukratko, beba je mogla da umre kod kuce. Tako nesto je nedopustivo za primarnu zdravstvenu zastitu gde im je posao da prvi posumnjaju u ozbiljnost onoga sto im pricamo i upute nas na ljude koji mogu konkretnije da pomognu bez obzira na konacan ishod.

Postoji medijski pokrivena izjava lekarke uz opisanu situaciju kako je 3 puta slala dete na testove vezane za meningitis ali se u sva 3 slucaja pokazalo da se ne radi o tome. Ali, njena savest zaista jeste mirna, ona je imala na umu ovu bolest i svaki put posumnjala i ucinila sve sto treba da uradi. To sto sumnja nije potvrdjena je samo primer dobro odradjenog posla.

A sto se tice Tomice i izjave da `nije sve trebalo davati u medije` ja se izvinjavam Ministru ali morao sam to da uradim jer sam kao alternativu tome imao `internu proceduru` Doma zdravlja koja bi utvrdila cinjenice. Ukoliko smo nezadovoljni rezultatima mozemo se zaliti Min. Zdravlja koji ce za nekih mesec dana organizovati inspekciju i dati svoje misljenje a sa medijskom hajkom eto, najavise rezultate vec u Ponedeljak.

Nemoj ni za momenat da sumnjash u to shto si uradio. Da ono shto lekari pokushavaju da proture izmedju redova (u Blicu sam prochitao neku izjavu neke doktorke) ima bilo kakve veze, niko se nikad ne bi izlechio od meningitisa. Mislim, opravdavanje ovakvog javashluka nas vraca pravo u srednji vek, gde je svaka greshka pijanog vidara bila opravdavana sa "moralo je biti tako", ili "nije se nishta drugo moglo uraditi". Obichno lekari u ovakvim situacijama odigraju na strah i neznanje onih preko puta, i obichno im ovo zastrashivanje i zabashurivanje prodje nekazhnjeno.

I naravno da si u pravu da u ovoj drzhavi nishta ne mozhesh ukoliko se ne deresh. Moje divljenje za snagu i prisebnost koje pokazujete.

#52 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 30 May 2009 - 09:57

A sto se tice Tomice i izjave da `nije sve trebalo davati u medije`

Idiot! Pre svega, u jednoj normalnoj zemlji ministar nikada ne bi smeo da se na taj nacin (a ni na bilo koji drugi) izjasnjava o pojedinacnom slucaju. S druge strane trebao bi da u takvoj jednoj situaciji preduzme SVE korake da se pitanje odgovornosti resi bez muljanja, falsifikovanja, podmetanja, pranja ruku ...

Jasta nego treba ovakve slucajeve dati u medije. Svaka vam cast na borbi u ovom trenutku kada vam je najteze. Forum je sa vama!

#53 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 30 May 2009 - 12:38

Idiot! Pre svega, u jednoj normalnoj zemlji ministar nikada ne bi smeo da se na taj nacin (a ni na bilo koji drugi) izjasnjava o pojedinacnom slucaju. S druge strane trebao bi da u takvoj jednoj situaciji preduzme SVE korake da se pitanje odgovornosti resi bez muljanja, falsifikovanja, podmetanja, pranja ruku ...

Jasta nego treba ovakve slucajeve dati u medije. Svaka vam cast na borbi u ovom trenutku kada vam je najteze. Forum je sa vama!

Videla sam ovo juce na TV-u nisam ni imala pojma da je ujak devojcice nas clan.
Bebice izdrzi, mislimo na tebe i ljubimo te :ph34r: .
Podrska roditeljima, ujaku i ostaloj familiji u borbi na drugom koloseku.

#54 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 30 May 2009 - 14:08

Prvo, zelela bih da bebici pozelim najbrze moguce ozdravljenje :ph34r:

Drugo, Apach, svaka cast na ovakvoj borbi. Potpuno podrzavam tvoju reakciju, da mediji nisu ukljuceni, ovo bi bio samo jos jedan od gomile slicnih slucajeva u Srbiji, a to ne moze, i ne sme da bude.

Molim te obavestavaj nas o stanju malene, kao i do sada.

Veliki pozdrav!

#55 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 30 May 2009 - 14:33

I tu dodjemo do sistemskog problema - školstva.----ja sam ostao zgranut kad sam video da ljudi odlaze na postdiplomske studije i stiču odredjena akademska znanja bez jednog jedinog dana radnog staža i bez ikakve veze sa onim što rade ( npr..ortoped završi posdiplomske iz recimo onkologije i sl.....kad sam pitao kako je to moguće, rekli su mi ma to je akademska titula nema veze sa praksom, a ja se tek onda prenerazio jer mi nikako nije jasno kako će recimo ortoped da uči decu o onkologij,...to bi bilo ko kad bi automehaničar držao predavanja auto lakirerima o načinu farbanja vozila..il šta ti ja znam.... ). Ništa bolje nije ni sa fakultetima. imamo gomilu škola koje primaju ogroman breoj studenata, fakulteta koji izbacuju doktore koji imaju malo ili ni malo veze sa svakodnevnim lečenjem pacijenata...( zbog lošeg sistema visokog školstva, gde se mnogo polaže na teoriju a ništa na praksu ) a onda da zlo bude još veće umesto da krenu da rade u nekom domu zdravlja kao opšti lekari, ili makar u hitnoj pomoći, da peku zanat, odmah dobijaju specijalizacije i čuda pa se posle ljudi čude kad recimo hirurg padne u nesvest kad vidi krv ( istinit dogadjaj ) ili doktorka prekine da radi CPR jer je slomila nokat ( istinit dogadjaj ). E onda se ovakve boodalaštine dogadjaju.

Kao prvo, želeo bih da poželim što skorije ozdravljenje malom bebišonu i da izrazim podršku i divljenje za borbu kroz koju prolazi porodica, kao i za tebe, APACH, samo hrabro :ph34r: .

Drugo, vezano za citat, straight to the point! Steins, hiljadu si posto u pravu. A tek će belaja da bude kad glavnu reč u našem zdravstvu uzmu oni koji su fakultet studirali i završavali u poslednjih 15 godina. Mnogo nesposobnih lekara, bez trunke stručnosti i znanja, bez imalo morala i stida i sa mnogo sujete je izašlo za to vreme sa Medicinskog fakulteta, znam, bio sam prisutan dobar deo tog vremena i nagledao sam se svačega i svakoga. Ja se iskreno nadam i uvek verujem u to da stručnost i znanje dođu do izražaja kad tad, pa da se posledice toga neće značajnije osetiti, ali bojim se da nam tek predstoji vreme u kome ćemo svaki dan slušati o greškama i nemaru lekara, pogotovo što je profesija sve više na udaru javnosti i takve situacije se sve teže prikrivaju.

Ako se i želi u reformu celokupnog zdravstvenog sistema, mora se poći od baze - školstva tj. fakulteta. Reforma koja je pre par godina sprovedena (Bolonja) se pokazala kao veliki promašaj, iz više razloga, a velikim delom i zbog toga što je izostala i reforma nastavnog kadra. Fakultet je taj koji mora proizvede lekare koji će znati osnove svog posla i koji će biti osposobljeni za samostalan rad nakon studija i staža, a sada to nije slučaj.

#56 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 30 May 2009 - 15:26

Kao prvo, želeo bih da poželim što skorije ozdravljenje malom bebišonu i da izrazim podršku i divljenje za borbu kroz koju prolazi porodica, kao i za tebe, APACH, samo hrabro :ph34r: .

Drugo, vezano za citat, straight to the point! Steins, hiljadu si posto u pravu. A tek će belaja da bude kad glavnu reč u našem zdravstvu uzmu oni koji su fakultet studirali i završavali u poslednjih 15 godina. Mnogo nesposobnih lekara, bez trunke stručnosti i znanja, bez imalo morala i stida i sa mnogo sujete je izašlo za to vreme sa Medicinskog fakulteta, znam, bio sam prisutan dobar deo tog vremena i nagledao sam se svačega i svakoga. Ja se iskreno nadam i uvek verujem u to da stručnost i znanje dođu do izražaja kad tad, pa da se posledice toga neće značajnije osetiti, ali bojim se da nam tek predstoji vreme u kome ćemo svaki dan slušati o greškama i nemaru lekara, pogotovo što je profesija sve više na udaru javnosti i takve situacije se sve teže prikrivaju.

Ako se i želi u reformu celokupnog zdravstvenog sistema, mora se poći od baze - školstva tj. fakulteta. Reforma koja je pre par godina sprovedena (Bolonja) se pokazala kao veliki promašaj, iz više razloga, a velikim delom i zbog toga što je izostala i reforma nastavnog kadra. Fakultet je taj koji mora proizvede lekare koji će znati osnove svog posla i koji će biti osposobljeni za samostalan rad nakon studija i staža, a sada to nije slučaj.

dodacu samo da je belaj vec poceo zato sto deo tih generacija vec lagano zauzima mesta u nastavnom (pedagoshkom :) ) procesu na mestima saradnika i asistenata.

BTW iluzorno je ocekivati da medicinski fakultet SAM sebe transformishe. To je posao za nekakvu prinudnu upravu i sl.

PS Tomica izgleda ima tu jednu recenicu po difoltu. I njemu je najvaznije da nista ne procuri u javnost.

APACH. Ovde nas ima dosta po inostranstvima. Ako je je potrebno nesto od lekova i sl. samo kazi.

#57 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 30 May 2009 - 15:42

Evo još jedne ohrabrujuće priče sa komentara b92, sigurna sam da bi je gospodin podelio s nama da je član foruma, pa je prenosim :

"Ja sam "dete" koje je nekad (pre 46 godina) bilo iz sličnih razloga u istom stanju, i ostalo živo, zdravo i normalno.
Imala sam streptokoknu anginu, sa žestokom temperaturom i povraćanjem naknadno, kod ambulantnog pedijatra su me vodili tri dana, i ujutru i u podne i uveče (veliki grad!), dok moj otac nije fizičkom pretnjom iznudio uput za dečiju bolnicu, jer dama nije htela da ga da...
Doneli su me već u soporoznom stanju, dete od 12 meseci, na prijemu sa žestokom dehidracijom i ketoacidozom, znacima meningitisa, nadalje danima u komi, a mojima su obazrivo rekli da se ishod ne zna, ne samo u smislu preživljavanja, nego i u smislu mentalnih i motoričkih oštećenja...
Posle više meseci u bolnici, opet su me učili da hodam, i što čega je bilo, ali sam od onda do danas sasvim normalan i zdrav čovek. Imam kompletnu dokumentaciju o svemu...

Ovo pišem da bi mladi roditelji imali makar neku nadu, jer - iako je stanje teško, možda Bog učini onaj neki gest, možda ga ipak i još uvek ima...

Divim se vašoj hrabrosti, pravi potez ste povukli sa medijskim eksponiranjem, ne dajte se, a ima nas još koji molimo za vaše dete, za vas, a možda i za nas same...

Vaše dete i vi ste u našim srcima, čuvajte se i sve najbolje.
(roditelj, 29. maj 2009 05:10) "

#58 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 30 May 2009 - 16:32

Beba je najbitnija sada.

Apsolutno.

Drži se, a bebi želim što brži oporavak i da bude zdrava.

#59 vowel

vowel
  • Members
  • 1,320 posts

Posted 30 May 2009 - 16:33

nadalje danima u komi, a mojima su obazrivo rekli da se ishod ne zna, ne samo u smislu preživljavanja, nego i u smislu mentalnih i motoričkih oštećenja...
Posle više meseci u bolnici, opet su me učili da hodam, i što čega je bilo, ali sam od onda do danas sasvim normalan i zdrav čovek. Imam kompletnu dokumentaciju o svemu...

Ovo pišem da bi mladi roditelji imali makar neku nadu, jer - iako je stanje teško, možda Bog

citam temu a da nisam imao smelosti da se javim dok ne videh ohrabrujuci primer koji daje nadu i veru da ce se bebica izvuci...

PS Tomica izgleda ima tu jednu recenicu po difoltu. I njemu je najvaznije da nista ne procuri u javnost.

mogu da razumem dz i dr svesne svoje odgovornosti, ali ne mogu da razumem da ministar uzima u usta javnost koja jos uvek ne nikakvu ulogu ovde

#60 Allegra

Allegra
  • Members
  • 1,957 posts

Posted 30 May 2009 - 16:39

update:

koliko sam ja obavestena o ovoj bolesti, njena naizgledna asimptomaticnost se vrlo lako zaobidje jednim jako jednostavnim, brzim i besplatnim testom, bebi se savije glavica da dodirne grudni kos. ukoliko beba place i/ili je to boli, odmah je jasno o cemu se radi.

zastrasujuce je da dve doktorke nisu bile do te mere zainteresovane da bebica prezivi da joj nisu uradile ni taj najjednostavniji test ???

ne postoji opravdanje za doktorsku nezainteresovanost i bahatost koja svakoga dana rezultira u jos jednom zivotu manje.

sa druge strane, nas *krasni* ministar ulaze pare iskljucivo u klinike, najnovije aparate i tehnologije...

svakome sa malo soli u glavi je jasno da je za dobru zdravstvenu zastitu najbitnije da primarna zdravstvena zastita funkcionise besprekorno.
Samo od lekara opste prakse zavisi koliko ce oboljena biti dijagnostifikova na vreme i koliko ce zivota biti spaseno.
A to je nemoguce postici sa nedovoljnim brojem lekara i domova zdravlja, kao i lekarima koji tragicno krse Hipokratovu zakletvu.

divim se roditeljima i ujaku :ph34r: koji nalaze snage da u ovakvim trenucima ostanu prisebni. da sam ja majka tog detata, nisam sigurna da bih u istoj situaciji mogla da ostanem mentalno uravnotezena.

2Apach - molim te da mi se obratis ukoliko postoji ama bilo sta sto mogu da ucinim/pomognem.
puno te voli Allegra

Edited by Allegra, 30 May 2009 - 16:54.