Jump to content


Photo

Zavodjenje, inicijativa i ravnopravnost u vezi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
243 replies to this topic

#1 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 25 May 2009 - 12:16

Zarad lakse diskusije cu generalizovati neke stvari. No, uzmimo da su to blage generalizacije podlozne sugestijama i kritici. Diskusija i licna iskustva i jesu cilj.

Elem, pricam ja sa jednom prijateljicom iz Beograda koja je u dejting fazi. Ja sam jednu takvu fazu relativno skoro odradila. Uporedjujemo muskarce ovde i muskarce tamo. Sve naravno u grubim crtama, ostavljamo marginale (nisu SVI isti).

Tamo muskarac uglavnom cini prvi korak. Ovde ne bas. Tamo muskarac uglavnom placa (pice, veceru sta god). Ovde ne bas. Tamo muskarac nije bas neka pcela radilica po kuci. Ovde se podrazumeva da se kucni poslovi dele. Ja ne smatram da ravnopravnost lezi u tome ko ce da pere sudove ali svakako je prednost kada dvoje rade zajedno i pomazu se. Doduse, ne znam sta bih radila sa nekim bilmezom koji nista ne zna da uradi i koji bi me cekao da mu serviram supicu. Verujem da takve stvari mogu da pokvare stimung u vezi. Odgovornost treba da se podeli. Naravno, ne treba i ne moze se deliti u milimetar.

Jedna moja prijateljica ovde je zaprosila svog decka. Nije to nista neobicno. Sve moje udate prijateljice u Beogradu su zaprosene. Da li su, generalno, zene tamo pasivnije?

Ja ne mogu bas da sudim o nasim muskarcima jer em nisam bila dole godinama em nisam imala posla sa njima godinama. Zato me i interesuju misljenja. U moje vreme, pre jedno 20 godina jeste bilo tako da su muskarci bili mamini sinovi koji su uzimali inicijativu i bili matcho. Da li se zaista ista promenilo?

Ovde, prema jednoj anketi, 64% muskaraca sedi kada vrsi malu nuzdu. Izgleda da je kampanja koja se vodila uspela. Nisam bas sigurna da bi nasi muskarci mogli da se izdresiraju tako.

Ja mislim da je sve gore navedeno pitanje ravnopravnosti. Ali ne pitanje ravnopravnosti na papiru nego pitanje ravnopravnosti u svakodnevnom zivotu i u vezi. Ili?

Edited by cyberwor/L/d, 28 May 2009 - 10:05.


#2 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 25 May 2009 - 12:47

Zarad lakse diskusije cu generalizovati neke stvari. No, uzmimo da su to blage generalizacije podlozne sugestijama i kritici. Diskusija i licna iskustva i jesu cilj.

Elem, pricam ja sa jednom prijateljicom iz Beograda koja je u dejting fazi. Ja sam jednu takvu fazu relativno skoro odradila. Uporedjujemo muskarce ovde i muskarce tamo. Sve naravno u grubim crtama, ostavljamo marginale (nisu SVI isti).

Tamo muskarac uglavnom cini prvi korak. Ovde ne bas. Tamo muskarac uglavnom placa (pice, veceru sta god). Ovde ne bas. Tamo muskarac nije bas neka pcela radilica po kuci. Ovde se podrazumeva da se kucni poslovi dele. Ja ne smatram da ravnopravnost lezi u tome ko ce da pere sudove ali svakako je prednost kada dvoje rade zajedno i pomazu se. Doduse, ne znam sta bih radila sa nekim bilmezom koji nista ne zna da uradi i koji bi me cekao da mu serviram supicu. Verujem da takve stvari mogu da pokvare stimung u vezi. Odgovornost treba da se podeli. Naravno, ne treba i ne moze se deliti u milimetar.

Jedna moja prijateljica ovde je zaprosila svog decka. Nije to nista neobicno. Sve moje udate prijateljice u Beogradu su zaprosene. Da li su, generalno, zene tamo pasivnije?

Ja ne mogu bas da sudim o nasim muskarcima jer em nisam bila dole godinama em nisam imala posla sa njima godinama. Zato me i interesuju misljenja. U moje vreme, pre jedno 20 godina jeste bilo tako da su muskarci bili mamini sinovi koji su uzimali inicijativu i bili matcho. Da li se zaista ista promenilo?

Ovde, prema jednoj anketi, 64% muskaraca sedi kada vrsi malu nuzdu. Izgleda da je kampanja koja se vodila uspela. Nisam bas sigurna da bi nasi muskarci mogli da se izdresiraju tako.

Ja mislim da je sve gore navedeno pitanje ravnopravnosti. Ali ne pitanje ravnopravnosti na papiru nego pitanje ravnopravnosti u svakodnevnom zivotu i u vezi. Ili?



Najzad zanimljiva tema, :ph34r: :) nekako nista ovih dana da me pokrene da pisem... :D nemam sad vremena,ali moram da se ne slozim sa nekim stvarima...ovo sa sedenjem na wc solji mi smeta.Ako se radi o higijeni,ima nacina da se to regulise,nacini su vrlo jednostavni.Ako muskarci stoje a ne sede to je zato sto im je tako lakse a ne zato da bi obelezavali teritoriju,te mislim da je to preterivanje.U tom smislu,meni dresiranje smeta,ni sama ne bih volela da mene neko dresira pa nikako to ne bih radila drugom.
Verujem da kad je neko upropasten u sistemu gde nema nikakve kucne obaveze sve drugo mu deluje kao mucenje i nametanje pa iskreno ne znam kako bih s takvim izasla na kraj,verovatno nikako,ne bih ni bila s takvom osobom.A sto se tice inicijative to je tek posebna tema ali sad odoh,nastavicu kad se vratim....

#3 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 25 May 2009 - 12:47

Ovde, prema jednoj anketi, 64% muskaraca sedi kada vrsi malu nuzdu.


Posted Image

#4 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 25 May 2009 - 13:06

Sartre u Mučnini piše da muslimani pišaju čučeći (to je otprilike i sve što sam upamtio pored toga da je existencija viskozna).

#5 trotter80

trotter80
  • Members
  • 321 posts

Posted 25 May 2009 - 14:42

Tamo muskarac uglavnom cini prvi korak. Ovde ne bas. Tamo muskarac uglavnom placa (pice, veceru sta god). Ovde ne bas. Tamo muskarac nije bas neka pcela radilica po kuci. Ovde se podrazumeva da se kucni poslovi dele. Ja ne smatram da ravnopravnost lezi u tome ko ce da pere sudove ali svakako je prednost kada dvoje rade zajedno i pomazu se. Doduse, ne znam sta bih radila sa nekim bilmezom koji nista ne zna da uradi i koji bi me cekao da mu serviram supicu. Verujem da takve stvari mogu da pokvare stimung u vezi. Odgovornost treba da se podeli. Naravno, ne treba i ne moze se deliti u milimetar.

Jedna moja prijateljica ovde je zaprosila svog decka. Nije to nista neobicno. Sve moje udate prijateljice u Beogradu su zaprosene. Da li su, generalno, zene tamo pasivnije?

Ja ne mogu bas da sudim o nasim muskarcima jer em nisam bila dole godinama em nisam imala posla sa njima godinama. Zato me i interesuju misljenja. U moje vreme, pre jedno 20 godina jeste bilo tako da su muskarci bili mamini sinovi koji su uzimali inicijativu i bili matcho. Da li se zaista ista promenilo?

Ovde, prema jednoj anketi, 64% muskaraca sedi kada vrsi malu nuzdu. Izgleda da je kampanja koja se vodila uspela. Nisam bas sigurna da bi nasi muskarci mogli da se izdresiraju tako.

Ja mislim da je sve gore navedeno pitanje ravnopravnosti. Ali ne pitanje ravnopravnosti na papiru nego pitanje ravnopravnosti u svakodnevnom zivotu i u vezi. Ili?


Ti si pretpostavljam u Americi?

Nije nužno da muškarci naprave prvi korak, ali još uvijek uglavnom naprave. Doduše često nakon što skuže 'mig' od cure naprave ga. Sve je manje zapravo muškraca koji onako ko iz vedra neba... Ima i takvih, ali nekako mi se čini da s većinom takvih bolje ne imat posla.
Uglavnom muškarci plačaju, međutim nemoraju uvijek i nije baš zgodno ako žena podrazumjeva da muškarac plača. Ne radi se o tome da netko ima/nema love ali cure koje ni ne pokušavaju (ni jednom platiti) šalju ne prepozitivnu sliku o sebi partneru. Naravno da će muškarac platiti , ali nije u redu da cura ni ne trepne na račun, kao da je se to uopće ne tiće..

Dijele se poslovi i ovdje, ali nekako bolje se zna podjela između 'muških i ženskih' poslova. U mom slučaju, ja ne očekujem da partnerica održava auto, kuću (građevinski dio), ali isto tako ne petljam joj se previše u pranje suđa, veša, peglanje i sl. Što se kuhanja tiće tu mogu uskočiti. Roštilj i sve vezano uz to podrazumjevam muškim poslom.

Neznam ni jednu djevojku ovdje koja je zaprosila svoga momka... Više one to 'daju do znanja' indirektno ili direktno muškarcima, a na muškima je da zaprose ili pak ne zaprose pa ona objesi nos...

Ovo s wc-om mi zbilja nije jasno... Mislim da bi prije nagovorili ovdašnje djevojke da vrše malu nužnu stoječki, nego muškarce da sjednu...
Mene sasvim sigurno neće...

#6 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 25 May 2009 - 15:00

Ti si pretpostavljam u Americi?


Ma daj trotere, pa tamo 64% mushkaraca pisha hodajuci...
Hint: rech je o jednoj mnogo civilizovanijoj drzhavi.

#7 nihil

nihil
  • Members
  • 1,461 posts

Posted 25 May 2009 - 15:19

Prijetnja zbog seksualnog uznemiravanja (sexual harassment) zakonskim sankcijama sigurno je u SAD odigrala značajnu ulogu i muškarce učinila pasivnijim. Žene mnogo češće koriste taj oblik zaštite nego muškarci. Čak se smatra smiješnim i sramnim da se muškarac požali da ga neka žena seksualno uznemirava. Kod nas to praktične ne postoji, a seksualno uznemiravanje je stalna zabava mnogih muškaraca. Takođe, mnoge žene očekuju da će na taj način biti uznemiravane, iako im to uvijek ne prija. Interesantno je da neke žene kada ih se u tom smislu ne "uznemirava" pokazuju nervozu i netrpeljivost, čak se osjećaju uvrijeđenima zbog ignorisanja njihove ženstvenosti.
Što se tiče prvog koraka, kod nas ga žene čine veoma rijetko u direktnom smislu. Direktno se dešava samo kada su ekstremno zainteresovane za vezu, i to najčešće nije zbog fizičke dopadljivosti, već zbog koristi od veze ili braka. Inače, kod nas žene uglavnom šalju nekakve manje vidljive i dvosmislene poruke, uglavnom neverbalno. U pitanju je dvostruki razlog, prvo, u moralnom smislu ne žele da ispadnu lake, a drugi, važniji, da one budu te koje će određivati pravila igre. Jer, ko prilazi i traži mora više da se potrudi...
Prosidba se generalno smatra muškom obavezom, a izuzetaka ima rijetko i dešava se kod rijetkih ekscentričnih parova. Slično je i na zapadu. Ono što je potpuno isto, jeste da poklone gotovo uvijek daje muškarac, to se od njega očekuje, a od žena ne očekuje i vrlo rijetko se dešava.
Što se tiče WC, ne vidim kakve to ima veze sa ravnopravnošću? Gdje je vođena ta kampanja i ko je vodio? Čemu uopšte dresiranje?
Za pranje posuđa, veša, čišćenje i sl. ut je vrlo slična situacija kao na Zapadu. U većim gradovima po tom pitanju vlada uglavnom ravnopravnost, dok u manjim mjestima i selima, kao i na zapadu vlada tradicionalističko shvatanje, po kojem su kuća i djeca obaveza žena. Trenutno, žene kod nas biraju opciju zavisno od uslova u kojima žive, tj. ukoliko imaju dobar posao onda traže da budu oslobođene kućnih obaveza, bez obzira što i muškarac ima dobar posao, pa se manje hrani kod kuće, a za čišćenje i pranje se nerijetko angažuju agencije i sl.
Ravnopravnost je i kod nas i na zapadu više niz lijepih želja nego realnost s tim što na Zapadu djeluju zakoni koji ženama daju veću mogućnost da formalno zahtjevaju ravnopravnost. No, u realnosti u onome što je najvažnije, u donošenju odluka, u moći, bogatstvu, vlasti i sl. muškarci drže primat. U svakodnevnom životu postoje pomaci, ali idu u negativnom smjeru. Od neravnopravnosti žena, ka neravnopravnosti muškaraca.

#8 trotter80

trotter80
  • Members
  • 321 posts

Posted 25 May 2009 - 15:23

Ma daj trotere, pa tamo 64% mushkaraca pisha hodajuci...
Hint: rech je o jednoj mnogo civilizovanijoj drzhavi.


Hm... Švedska, Norveška?

#9 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 25 May 2009 - 15:28

Što se tiče WC, ne vidim kakve to ima veze sa ravnopravnošću? Gdje je vođena ta kampanja i ko je vodio? Čemu uopšte dresiranje?

Haha! Kampanja je vodjena u Svedskoj. :ph34r: I ja smatram da je mesanje u to kako ko radi stvari u WC-u sasvim bespotrebno.

Nego, da nam diskusija ne zavrsi u kupatilu ...

I ja sam stekla utisak da zene kod nas veruju da bi ispale "lake" u ocima muskarca ukoliko bi preuzeleinicijativu u nekim stvarima. Mislim da je to pogresno jer onaj ko ima svoj integritet ima ga i to se vidi bez obzira na to ko prvi povuce potez.

#10 antiimperijalista

antiimperijalista
  • Members
  • 120 posts

Posted 25 May 2009 - 15:40

za mene je ravnopravnost kada su muškarci i žene ravnopravni u svemu: od prilaženja, preko muvanja pa do seksa i kućnih poslova.
svaka podela na muške i ženske uloge je patrijarhat, bez obzira da li se radi o muvanju ili pranju posuđa i fizičko teškim poslovima. dakle, ko se uklapa u svoju okolinu u srbiji, zasigurno je patrijarhalan/na jer postoje podele na muške i ženske uloge kao i na muške i ženske poslove. ali činjenica je da su ljudi na zapadu srećniji, a na zapadu je manje zastupljen patrijarhat (ima ga, ali u manjoj meri).
ja smatram da su mi seks i veza daleko lepši sa osobom koja je ravnopravna sa mnom, jer je više cenim kao ličnost (u patrijarhtau muškarci pre svega vole žensko telo i ne poštuju toliko žensku ličnost iako to nikad neće reći svojoj devojci), a ne spadam u ljude koji vole da dominiraju. kada neko u vezi dominira, ta veza propadne kad tad jer dominatoru/ki dosadi pre ili kasnije.

Edited by antiimperijalista, 25 May 2009 - 15:43.


#11 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 25 May 2009 - 15:47

Malo se mučim da se prisetim, ali mi i dalje ne polazi za rukom, barem par primera, ograničavam se žene iz grada, uzrasta 25-40 godina....Gde nađoste tolike pasivne žene, danas i ovde? Slažem se da ove podele poslova i sad manje-više postoje, ali ovo za inicijativu veze...pa onda "ekstremni slučajevi", pa "ekscentrični", i ostali epiteti...da niste malo preterali?

#12 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 25 May 2009 - 15:49

Hm... Švedska, Norveška?



Haha, pogodio si... Mada SWE i NOR se mnogo razlikuju. Svedjani su cool, Norvezani wild in heart.

#13 nihil

nihil
  • Members
  • 1,461 posts

Posted 25 May 2009 - 18:23

Haha! Kampanja je vodjena u Svedskoj. :ph34r: I ja smatram da je mesanje u to kako ko radi stvari u WC-u sasvim bespotrebno.

Nego, da nam diskusija ne zavrsi u kupatilu ...

Pretpostavljam da se u priči oko korišćenja WC radi o dasci koju muškarci nepažnjom unerede. To jeste higijenski problem, ali postoji i druga rješenja, papir, dizanja daske, tako da ne vidim da se sjedenjem mora rješavati problem. Bolje da se založe da se kao obavezan dio u WC ubuduće ugrađuje pisoar i bide. ... Eventualna ravnopravnost mogla bi ovdje da se tiče samo toga ko čisti dasku. :) Oko toga mogu da nastanu sukobi...

I ja sam stekla utisak da zene kod nas veruju da bi ispale "lake" u ocima muskarca ukoliko bi preuzeleinicijativu u nekim stvarima. Mislim da je to pogresno jer onaj ko ima svoj integritet ima ga i to se vidi bez obzira na to ko prvi povuce potez.

Ne samo u očima muškaraca već i žena. To je pitanje morala, ispravnog ponašanja. ... Međutim, ne smatram da je moral i dalje glavni razlog, iako služi za opravdavanje ili omalovažavanje, zavisno sa koje strane se gleda. Prije će biti taktika, u smislu da na onaj koji prvi povuče potez ima slabiju poziciju, mora više da se trudi...

#14 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 25 May 2009 - 19:33

Prije će biti taktika, u smislu da na onaj koji prvi povuče potez ima slabiju poziciju, mora više da se trudi...

Pa moze da se igra i taktizira na vise nacina. :ph34r: Sve je to slatko na svoj nacin. Eto na primer, zena povuce prvi potez. On pomisli "lako cemo" a onda ga saceka tanak led pa krene da se bori i osvaja. Hocu reci, uopste ne mora da znaci da taj koji povuce prvi potez ima slabiju poziciju. Dapace. Naravno, ovo vazi ukoliko se radi o zeni koja ima samopouzdanje i integritet. Da citiram Goethe-a: "Volim te ali se to tebe ne tice". Znaci radis to sto radis punim plucima ali i stojis iza toga.

#15 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 25 May 2009 - 19:39

Lazni moral :ph34r:

Moje prelepo iskustvo - i mozda prvo u ravnopravnosti polova je poseta kod danas najboljeg prijatelja u inostranstvo i moje odusevljenje kada je uvece krenuo da kupa decu - veliki poslovni uspesan covek, tu me kupio za sva vremena...
Danas odemo negde na pice ili rucak pricam o Panneri ili sl, on donosi hranu, pice, skuplja ostatke ... pravice kafu ravnopravno samnom a i pere sudove i kuva ako treba.
I koliko god bio neuspesan u tome obozavam da mi pravi sendvic :)