Jump to content


Photo

Razlike izmedju Kosova i Albanije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
221 replies to this topic

#31 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 25 May 2009 - 16:22

A u cemu je fora sa "Tung(atjeta)"?
Mislim na to sto kom god Albancu iz Albanije kazem tu rec on je ne razume...
Jel postoji samo u geganskom dijalektu ili je nesto drugo u pitanju?:ph34r:
Imam neku ekipu koju poznajem iz Tirane, oni razumeju srpski super, jer su mnogi od njih za vreme Hodze tajno gledali TV na srpskom u selima u kojima su ziveli kad su im roditelji proterani iz Tirane dolaskom Hodze na vlast.Mnogi su cak i potomci nekih od 7 begova.
A za italijanske reci u albanskom je tacno u potpunosti, italijanski je u Albaniji stavise i drugi jezik kojim se ljudi sporazumevaju.


Nece biti da je ne razumeju..ali mozhda imaju averziju prema toj reci zbog pesme;Enver Hoxha tungjatjeta :) to jest sigurno da je tako cim su potomci 7 begova a begove Enver nije mnogo voleo to jest slao ih da kopaju kukuruz.

#32 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 25 May 2009 - 16:26

Tungatjeta je geg i znaci u slododnom prevodu nesto kao "produzio ti se zivot". Tung je kracenica i sleng na Kosovu i Makedoniji (i to u zadnjih 10-15 godina). Tungatjeta se koristi u Albaniji - medjutim tung se ne koristi.

U Albaniji se ljudi pozdravljuju na sledece nacine "C'kemi"; "Si po ja kalon?" "Mire (je)??"; itd.itd


Živ bio.

#33 LordLights

LordLights
  • Members
  • 3,102 posts

Posted 25 May 2009 - 16:31

Živ bio.


that is the idea... medjutim bukvalno znaci ono sto sam napisao...
Tu (tebi)
Ngat (produzenje)
Jeta (zivot)

Na literaturnom albanskom tj. tosk bilo bi: "tu zgjatte jeta" medjutim to niko ne koristo koliko ja znam

Edited by LordLights, 25 May 2009 - 16:35.


#34 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 25 May 2009 - 16:53

jedno pitanje: da li zivite u nekoj zemlji gde se engleski govori? (nisam siguran da li zivis na kosovu ili ne)

amer. engleski ne moze nikako, a sigurno ne kudikamo biti bolji od brit.eng, kao sto nije ni obrnut slucaj, to sto se americki engleski cini laksim za komunikaciju je iz razloga sto smo svi mnogo vise izlozeniji njemu

ako uporedis knjige americkih i britanskih pisaca napisane za uzrast npr.10 godina, videces da mnogi americki pisci koriste pojadnostavljeniju formu engleskog (npr. vrlo cesto mnogo uzi dijapazon prideva u porednjenju sa brit. piscima)

Ne, živim u Nemačkoj

#35 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 25 May 2009 - 17:53

Smanji dozhivljaj Unbi..nisu ovde u pitanju dijalekti vec neshto sasvim drugo.


sta?

Shkolstvo, tradicija, podredjeni jezicki polozhaj ili shta vec ali aparat govora(albanskog jezika) kosovskih Albanaca kao da je zaostao u svom razvitku, to se mozhe primetiti u svakom trenutku a pogotovo kada reporteri izadju na ulice da pitaju slucajne prolaznike o raznim problemima drushtva.


to je zbog toga sto smo mi - milom ili silom, a najvise silom bogami - forsirani da ucimo jedan dijalekt jezika koji nije nas. standardni albanski jezik je Tosk dijalekt, a mi smo Gege, kao sto vec znas. posto smo mi Gege, mi govorimo tim dijalektom, mislimo tim dijalektom i zivimo tim dijalektom. nama je "standardni albanski" (to jest, albanski koji se svidjao Hoxhi koji je sam bio Tosk) stran dijalekt pa prema tome i govor nam lici stranim, izforsiran. to je kao kada bi neko amerikance silom naterao da govore akcentom britanaca i onda nazivao njih cobanima jer "ne govore dobro engleski." jezik je ziv, on evoluira. kao sto mozda znamo, a trebali bi da znamo, nas dijalekt, to jest Geg dijalekt, je najstariji dijalekt albanskog i dijalekt s cime je napisano vecina knijgi na albanskom. prva knjiga na albanskom (Meshari) je napisana tim dijalektom, i prvi poznati manuskript je napisan tim dijalektom (Formula e Pagezimit). to je bio lingua franca albanaca do kraja Albanske Kraljevine napadom Italije na Albaniju 1939-e (tako se, na primer, kraljevina zvala "Mbretnija Shqiptare" a ne "Mbreteria Shqiptare") i danasnji Standardni Albanski Jezik je jezik kojim govori manjina Albanaca, jezik koji nije jezik kompromisa nego iskljucivosti. to je jezik samoproklamovane Albanske Elite (na celu s takvim istaknutim "intelektualcima" kao sto je bio Hoxha).


koliko je taj jezik dobra solucija govori i sama cinjenica da niko ne govori taj jezik kod kuce a da nije Tosk. ni u Tirani se taj jezik ne govori, a samo Tironsi govore jezikom koji je veoma slican nama cobanima i ovcarima i nama koji ne razumemo albanski humor koji je previse suptilan za nas s jeftinim ulaznicama.


Ne kazhu slucajno da "albanski ovcar govori bolje od kosovskog profesora"..


naravno da govori kada taj ovchar govori svojim maternjim dijalektom a ovaj kosovski mora da koristi njemu stran dijalekt, totalno neprirodan i godinama silom forsiran na njega i druge. i ja govorim mojim Geg dijalektom bolje od svakog Tosk profesora.

#36 Prishtinasi

Prishtinasi
  • Members
  • 2,139 posts

Posted 25 May 2009 - 18:00

Razlika izmedju engleskog iz amerike i britanskog engleskog, je kao albanski iz Djakovice sa albanskim iz Prishtine :ph34r: :).

#37 LordLights

LordLights
  • Members
  • 3,102 posts

Posted 25 May 2009 - 18:23

Razlika izmedju engleskog iz amerike i britanskog engleskog, je kao albanski iz Djakovice sa albanskim iz Prishtine :ph34r: :).


:D :D :D

jel' gjakovarski american english u ovoj paraleli?

#38 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 25 May 2009 - 18:46

...

2 LordLigts

Lorde, govoris li ti / znas li ruski?
Posto vidim da upotrebljavas neke reci iz ruskog jezika, mozda i makedonskog?

Poz.

...

#39 LordLights

LordLights
  • Members
  • 3,102 posts

Posted 25 May 2009 - 19:06

...

2 LordLigts

Lorde, govoris li ti / znas li ruski?
Posto vidim da upotrebljavas neke reci iz ruskog jezika, mozda i makedonskog?

Poz.

...

Я говорю немного русский... очень мало :ph34r: Mada sam nekoc ucio,,,, jedno vreme sam cesto putovao u Kirgistan pa mi je trebalo koliko da se razumem jer vecina sredovecnih ljudi tamo ne znaju ni rec engleskog. Ruski znaju svi... U medjuvremenu sam prestao putovati tamu te izgubio apetit da ucim ruski - tako da ne bih napisao u mojem CV-u da govorim ruski... Od slovenskih govorim srpsko-hrvatski, makedonski i blgarski i relativno se dobro sluzim slovackim jezikom.
Poz

Edited by LordLights, 25 May 2009 - 19:10.


#40 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 25 May 2009 - 20:05

...

2 LordLights

Svaka ti cast za znanje jezika.
Nemoj to da zapustas. Danas diskovi za ucenje stranih jezika kostaju malo, a opet - umeju da pruze dosta toga.

Ali, ipak sam te dobro nasao! Citam te pa kazem: vidi, vidi - pa ovo je cista ruska rec!
Bice da Lord govori ruski.

I ja sam slucajem bio 2-3 puta u Kirgistanu: Osh, Jalal-Abad, Bishkek. Uvek tim redosledom.
Secam se jednog putovanja dzipovima - napred i nazad vojno obezbedjenje, i neki odmor kraj puta.
Gde mi se neki iz delegacije pozale: kolega a jel' vi disete tesko?
Naravno.
I pokazem im na tablu: planinski prevoj XYZ. Nadmorska visina 2540 metara.

...

#41 weirdo

weirdo
  • Members
  • 31 posts

Posted 25 May 2009 - 22:11

Prosto se najezim kada vidim moje sunarodnike (Albance) kako "vole" svoj jezik. kako ih nije sramota da nagrde svoj jezik, svoj maternji jezik?!?!?! mozda su zaboravili od cega su napravljeni, zaboravili su svoje korene, pa su dosli kod brace komsije da se zale kako je albanski jezik na kosovu mnogo gori od onog u albaniji. dosli ljudi medju srbe da lece svoju nostalgiju. da se secaju dobra stara vremena. dosli da informisu svoje prijatelje srbe da albanci na kosovu pricaju gore od cobana, da su primitivci... sram ih je sopstvenog jezika pa traze od srba neki savet. hehehe ne znaju oni jadni da bas srbi su ti koji su albanski narod rasturili na nekoliko drzava i samim tim onemogucili jedan uniformni jezik albanski.

Gde vam je dostojanstvo?!?!?! sram vas bilo. niste vi albanci. vi ste nitkovi.

samo da vam objasnim da gotovo svaki jezik na svetu pretrpi velike promene u regijonima (nemacki, engleski, ruski, kinezki, japanski, turski...).

a zasto ja posecujem b92? pa dolazim ovde povremeno da vidim sta srbi misle o albancima, i vidim da nas jos mrze, mrze ideju da mi albanci uopste postojimo na kosovu.

#42 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 25 May 2009 - 22:17

Prosto se najezim kada vidim moje sunarodnike (Albance) kako "vole" svoj jezik. kako ih nije sramota da nagrde svoj jezik, svoj maternji jezik?!?!?! mozda su zaboravili od cega su napravljeni, zaboravili su svoje korene, pa su dosli kod brace komsije da se zale kako je albanski jezik na kosovu mnogo gori od onog u albaniji. dosli ljudi medju srbe da lece svoju nostalgiju. da se secaju dobra stara vremena. dosli da informisu svoje prijatelje srbe da albanci na kosovu pricaju gore od cobana, da su primitivci... sram ih je sopstvenog jezika pa traze od srba neki savet. hehehe ne znaju oni jadni da bas srbi su ti koji su albanski narod rasturili na nekoliko drzava i samim tim onemogucili jedan uniformni jezik albanski.

Gde vam je dostojanstvo?!?!?! sram vas bilo. niste vi albanci. vi ste nitkovi.

samo da vam objasnim da gotovo svaki jezik na svetu pretrpi velike promene u regijonima (nemacki, engleski, ruski, kinezki, japanski, turski...).

a zasto ja posecujem b92? pa dolazim ovde povremeno da vidim sta srbi misle o albancima, i vidim da nas jos mrze, mrze ideju da mi albanci uopste postojimo na kosovu.

Nick ti je strava. Sam si ga izabrao?

#43 maara

maara
  • Members
  • 1,465 posts

Posted 25 May 2009 - 22:22

Gde vam je dostojanstvo?!?!?! sram vas bilo. niste vi albanci. vi ste nitkovi.


Joj, što ve napravi ovoj čudak.

#44 Prishtinasi

Prishtinasi
  • Members
  • 2,139 posts

Posted 25 May 2009 - 22:26

:ph34r: :) :D

jel' gjakovarski american english u ovoj paraleli?


Da upravo tako :D...

#45 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 25 May 2009 - 22:27

Joj, što ve napravi ovoj čudak.

Jes valla. PatriJote su svuda isti. Dostojanstveni.