Jump to content


Photo

Razlike izmedju Kosova i Albanije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
221 replies to this topic

#1 Prishtinasi

Prishtinasi
  • Members
  • 2,139 posts

Posted 24 May 2009 - 15:41

Jezici se uce izmedju ostalog i pogreshnim izgovorom i ispravljanjem toga..ja se secam kada je cini mi se Prishtinasi poceo da pishe na ovom forumu prije mnogo godina i kakvom je brzinom ucio i naucio..ja sam bio odushevljen cak sam ponekad i pomislio da se ne radi o istoj osobi..
Ja sam engleski MORAO da naucim u svojoj 42 godini i molio sam ljude da ne predju preko mog pogreshnog izgovora jer se vishe pamti kada te neko korektuje nego kada se sam uci..
Mi Albanci sa Kosova i shire smo laki na jezicima samo svoj jezik nismo josh uvek uspeli da naucimo kako treba..cesto me je stid kada cujem kako razgovaraju jedan Kosovar i jedan Albanac.


Ja sam znao srpski iz pocetka, ali sam imao poteskoce da se izrazavam. Iako mi forum pomogao dosta da to prevazilazim, jos nisam uspeo da postignem 100%.
Najbolji nacin da se jedan jezik nauci jeste kad te neko koriguje. Iz mog iskustva, u pocetku me strasno nerviralo kad me neki englez korigovao, ali sada se zahvaljujem za to, jer sam naucio mnoge stvari koje u knjigama je tesko nauciti. A tek da vidis akademski engleski !!!

Razlog zasto smo laki na jezicima, je zbog azbuke od 36 slova, koja omogucava i trenira jezik (organ) da izgovara svaki akcenat bez nekih poteskoca. Ja se ponosim sa mojim Gegskim akcentom, jer je vemo lep, i ima vise albanskih reci nego Toske. Ali problem koji vecina ALbanaca sa Kosova ima, jeste mali dijapazon reci i slabu oratornu vrlinu, koja kod Albanaca iz Albanije jeste izuzetno jaka.

#2 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 24 May 2009 - 16:41

Ja sam znao srpski iz pocetka, ali sam imao poteskoce da se izrazavam. Iako mi forum pomogao dosta da to prevazilazim, jos nisam uspeo da postignem 100%.
Najbolji nacin da se jedan jezik nauci jeste kad te neko koriguje. Iz mog iskustva, u pocetku me strasno nerviralo kad me neki englez korigovao, ali sada se zahvaljujem za to, jer sam naucio mnoge stvari koje u knjigama je tesko nauciti. A tek da vidis akademski engleski !!!

Razlog zasto smo laki na jezicima, je zbog azbuke od 36 slova, koja omogucava i trenira jezik (organ) da izgovara svaki akcenat bez nekih poteskoca. Ja se ponosim sa mojim Gegskim akcentom, jer je vemo lep, i ima vise albanskih reci nego Toske. Ali problem koji vecina ALbanaca sa Kosova ima, jeste mali dijapazon reci i slabu oratornu vrlinu, koja kod Albanaca iz Albanije jeste izuzetno jaka.


Pa ponekad pogledam i neke abanske TV kanale i oni se utrkuju ko će više italijanskih reči ubaciti.Na prvi pogled je toska dijalekt nekako pevljiviji, ima bolju akustiku, možda i prija ušima, ali dijelekat na Kosovu ipak ima svojih čari koje čak ni Albanci iz severne Albanije ne mogu razumeti( ne mislim bukvalno)
Tako na primer meni je njihov humor "Bayat" dok Stupcat(a ima ih još) sa svojim "katunarqe"seljačkim) jezikom me pomeraju sa mesta.Neretko se za stomak držim od smeha.E u tome su oni hendiepirani i nemaju sluha za takav humor.
Primar:

http://www.youtube.c...feature=related

Edited by Pristevac, 24 May 2009 - 16:43.


#3 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 24 May 2009 - 17:41

Pa ponekad pogledam i neke abanske TV kanale i oni se utrkuju ko će više italijanskih reči ubaciti.Na prvi pogled je toska dijalekt nekako pevljiviji, ima bolju akustiku, možda i prija ušima, ali dijelekat na Kosovu ipak ima svojih čari koje čak ni Albanci iz severne Albanije ne mogu razumeti( ne mislim bukvalno)
Tako na primer meni je njihov humor "Bayat" dok Stupcat(a ima ih još) sa svojim "katunarqe"seljačkim) jezikom me pomeraju sa mesta.Neretko se za stomak držim od smeha.E u tome su oni hendiepirani i nemaju sluha za takav humor.
Primar:

http://www.youtube.c...feature=related


slazem se s tobom 1,000%. humor iz albanije je bajatan humor i nikada ga nisam "kapirao." a stupcat... :ph34r: to su vec majstori s toliko malo para i produkcije imaju zaista kvalitetan humor.

#4 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 24 May 2009 - 17:45

slazem se s tobom 1,000%. humor iz albanije je bajatan humor i nikada ga nisam "kapirao." a stupcat... :ph34r: to su vec majstori s toliko malo para i produkcije imaju zaista kvalitetan humor.


Nihov je humor mnogo suptilniji a nash je vishe onako za mase i sa puno grimasa(da se nadoknadjuje inventivnost).
Njihov je humor slican engleskom i cudim se kako ga nikad nisi kapirao.

Edited by PRESHEVARI, 24 May 2009 - 17:46.


#5 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 24 May 2009 - 17:50

Nihov je humor mnogo suptilniji a nash je vishe onako za mase i sa puno grimasa(da se nadoknadjuje inventivnost).
Njihov je humor slican engleskom i cudim se kako ga nikad nisi kapirao.

Ma nije stvar da se ukapira. Stvar je kako taj humor prihvataš.Meni je ovaj kosovski puno prihvatljiviji jer je i takvo podneblje. Previše je veštačkoga u tome i utrkivanju i kopiranju nekoga. Pa humor se i stvara za mase.Ima i tu itekako dubine koje zadiru u istinske probleme. Ovo je naravno moje mišljenje

#6 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 24 May 2009 - 18:15

Ma nije stvar da se ukapira. Stvar je kako taj humor prihvataš.Meni je ovaj kosovski puno prihvatljiviji jer je i takvo podneblje. Previše je veštačkoga u tome i utrkivanju i kopiranju nekoga. Pa humor se i stvara za mase.Ima i tu itekako dubine koje zadiru u istinske probleme. Ovo je naravno moje mišljenje

Ne razumesh..razlika je u intelektualnom kvalitetu i onih koji taj humor konsumiraju i onih koji ga stvaraju..kao shto rece Unbi manjak recnika albanskog jezika na Kosovu se nadoknadjuje raznoraznim grimasama i majmunskim potezima..shto naravno iritira svakoga koji ima barem malo smisla za suptilan humor.
Iz ovoga naravno iskljucujem Stupcat koji su zaista inventivni u njihovim humoristickim skecevima a skoro sve ostalo je zhglj kvalitet.
Da li poznajesh nekog humoristu ia Albanije?

#7 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 24 May 2009 - 18:26

Ne razumesh..razlika je u intelektualnom kvalitetu i onih koji taj humor konsumiraju i onih koji ga stvaraju..kao shto rece Unbi manjak recnika albanskog jezika na Kosovu se nadoknadjuje raznoraznim grimasama i majmunskim potezima..shto naravno iritira svakoga koji ima barem malo smisla za suptilan humor.
Iz ovoga naravno iskljucujem Stupcat koji su zaista inventivni u njihovim humoristickim skecevima a skoro sve ostalo je zhglj kvalitet.
Da li poznajesh nekog humoristu ia Albanije?

Ma razumem ja tebe.Naravno da je razlika oko kvaliteta.No ponekad takav"intelektualni humor" zna da bude veoma naporan.Stupcat su naravno izuzetak.Njima je zabranjen pristup na RTK.Ipak svakodnevnice koje oni veoma komično prikazuju je ipak i samim Albancima sa Kosova prihatljiviji bez obzira o inetelktualnom nivou istih.
Ne mogu da se setim humorista iz Albanije (sem jednog starijeg čoveke koji se uvek pojavljuje onako neobrijan, i sa kačketom na glavi),imene mu se ne mogu setiti.
Te kanale ne gledam toliko često, odnosno samo one važnije vesti, te neizostavno vesti oko Kosova.Pročešljam ih, pa ako naletim na nešto što me zanima odgledam.Tako i sa svim kanalima ex.YU republika.
Hebi ga Presh nostalgija čini svoje

#8 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 24 May 2009 - 19:18

Nihov je humor mnogo suptilniji a nash je vishe onako za mase i sa puno grimasa(da se nadoknadjuje inventivnost).
Njihov je humor slican engleskom i cudim se kako ga nikad nisi kapirao.


njihov humor je los, i ne mislim da je problem kod mene ili nekog drugog jer nisu bas poznati kao veliki humoristi. a sto se tice nasog, Stupcat imaju vise socijalnog komentara nego sto se da razumeti pri prvom gledanju. nije sve sto je iz Albanije dobro i suptilno. ponekad je bajato.

#9 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 24 May 2009 - 19:21

Ne razumesh..razlika je u intelektualnom kvalitetu i onih koji taj humor konsumiraju i onih koji ga stvaraju..


dakle oni su intelektualci, a mi nismo? :ph34r:

kao shto rece Unbi manjak recnika albanskog jezika na Kosovu se nadoknadjuje raznoraznim grimasama i majmunskim potezima..shto naravno iritira svakoga koji ima barem malo smisla za suptilan humor.


Unbi to nikada nije rekao. Unbi je rekao da je njihov humor bajatan i los. znam ja suptilan humor kada ga cujem (Monty Python's Flying Circus, na primer) a onaj njihov nije takav. sto se tice majmunskih potea i raznih grimasa, dovoljno je videti Fiks Fare i jasno je svima ko pravi te majmunske poteze. a sto se pak tice manjka jezika... nas dijalekt ima vise reci nego onaj tosk i to je nekome ko poznaje albanski jezik veoma jasno.

#10 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 24 May 2009 - 20:12

Al sam se najezhio od nekoliko postova u vezi jezika i humora. I ja bih rekao svoje al cekam da se topic splituje pa da diskutujemo na novom topicu o razlikama izmedju Albanije i Kosova.

#11 LordLights

LordLights
  • Members
  • 3,102 posts

Posted 25 May 2009 - 14:13

Al sam se najezhio od nekoliko postova u vezi jezika i humora. I ja bih rekao svoje al cekam da se topic splituje pa da diskutujemo na novom topicu o razlikama izmedju Albanije i Kosova.


Mislim da je humor cisto pitanje ukusa a o ukusima se ne raspravlja - ili bar ne u komprativnom smislu. Prema tome debatirati oko toga sto je dobar humor ili bolju humor u objektivnom smislu je isto sto i diskurati o tome dali je Elizabeth Taylor bolja glumica od Catherine Hepburn.

Slapstick komedija (ili kako je ovde neko rekao humor sa majmunskim facama") je jedna od najcestijih formi humora - i ne vidim zasto bi taj humor bio losiji od satire (ili kako se tu naziva "suputilniji" humor), ili obratno. Takodje ne vidim zasto bi humor iz Kosovo ili Albanije bili bolji, i koji su to parametri koji cine jedan humor bolji od drugoga, osim ukusa pojedinca.

Kad smo tu, meni se jako svidjaju odredjene forme insult comedy-a... Don Rickles mi je tu najbolji. Evo linka njegovog klasicnog perfomansa na kojemu roast-uje Predsednika Ronalda Reagana u Celebrity Roastu Deana Martina.

#12 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 25 May 2009 - 14:14

dakle oni su intelektualci, a mi nismo? :ph34r:



Unbi to nikada nije rekao. Unbi je rekao da je njihov humor bajatan i los. znam ja suptilan humor kada ga cujem (Monty Python's Flying Circus, na primer) a onaj njihov nije takav. sto se tice majmunskih potea i raznih grimasa, dovoljno je videti Fiks Fare i jasno je svima ko pravi te majmunske poteze. a sto se pak tice manjka jezika... nas dijalekt ima vise reci nego onaj tosk i to je nekome ko poznaje albanski jezik veoma jasno.

Smanji dozhivljaj Unbi..nisu ovde u pitanju dijalekti vec neshto sasvim drugo.
Shkolstvo, tradicija, podredjeni jezicki polozhaj ili shta vec ali aparat govora(albanskog jezika) kosovskih Albanaca kao da je zaostao u svom razvitku, to se mozhe primetiti u svakom trenutku a pogotovo kada reporteri izadju na ulice da pitaju slucajne prolaznike o raznim problemima drushtva.
Ne kazhu slucajno da "albanski ovcar govori bolje od kosovskog profesora"..

#13 maara

maara
  • Members
  • 1,465 posts

Posted 25 May 2009 - 14:21

Ne kazhu slucajno da "albanski ovcar govori bolje od kosovskog profesora"..

Meni se čini da se govor Albanaca u Crnoj Gori (Ulcinj) razlikuje od govora Albanaca na Kosovu.

#14 LordLights

LordLights
  • Members
  • 3,102 posts

Posted 25 May 2009 - 14:24

Ne kazhu slucajno da "albanski ovcar govori bolje od kosovskog profesora"..


I ovcari su ljudi Presh....

#15 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 25 May 2009 - 14:25

Meni se čini da se govor Albanaca u Crnoj Gori (Ulcinj) razlikuje od govora Albanaca na Kosovu.


Da, i to mnogo.