Jump to content


Photo
- - - - -

Cinizam vs. sarkazam vs. ironija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
20 replies to this topic

#1 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 24 May 2009 - 15:31

Može li mi neko, onako "po srpski" :ph34r: objasniti razliku pošto je meni sve to slično, nekada sam osetim šta je šta ali opet ne mogu da ih definišem i razlučim?

#2 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 25 May 2009 - 20:39

Anyone? :ph34r:

#3 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 25 May 2009 - 20:46

Malo je komplikovano i prepliću se, ali evo kakvog-takvog objašnjenja:

http://answers.yahoo...04111903AAdX7JH

Mislim da je drugi odgovor najbolji.

#4 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 25 May 2009 - 20:55

Po nekom mom osećaju, cinizam koriste razočarani u život, sarkazam oni koji mrze a ironiju ljudi skloni dobrom zezanju. Dakle ako bi gradirali po destruktivnom potencijalu:
1. cinizam
2. sarkazam
3. ironija (najzdravija)

#5 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 25 May 2009 - 21:08

ironija je stilska figura kojom se govori suprotno ili drugacije od onoga sto se misli tj rijecima se daje suprotan/drugaciji smisao od onog koji one imaju.

sarkazam je zajedljivija, grublja, pakosnija, podrugljivija ironija.
ironija koja jace ujeda.

cinizam je preziranje i cesto izvrgavanje ruglu tzv uobicajenih vrijednosti.
to je vise osobina, pogled na zivot, pristup svijetu...

Edited by muras, 25 May 2009 - 21:09.


#6 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 25 May 2009 - 21:17

neko da potkrepi primerima :

ojha,evo mogućnosti za free vređanje :ph34r:

ironija : x pametan si

sarkazam :x pametan si kao štuka

cinizam : pametan kao x

ili ?

#7 Paralela

Paralela
  • Members
  • 1,061 posts

Posted 26 May 2009 - 06:56

neko da potkrepi primerima :

ojha,evo mogućnosti za free vređanje :ph34r:

ironija : x pametan si

sarkazam :x pametan si kao štuka

cinizam : pametan kao x

ili ?


Pa, možda više ovako: ironija su skečevi "Monti Python-a", ili nekadašnji "Nadrealisti", to je nešto što ismeva, ali je u isto vreme i smešno. (Kao stilska figura je ono što ti je napisao Muras)

Sarkazam više nije smešat, to je poput satira Radoja Domanovića - mučno ti je koliko podseća na stvarnost. Obično se kaže da je to ironija doterana do kraja.

Cinizam nema nikakve veze sa ove dve figure. On je pogled na svet u kome osoba ne uočava više nikakve vrednosti izvan sebe, sve podvrgava sumnji i gaji apsolutno nepoverenje prema drugima. To je neka vrsta degeneracije životnog stava koji kaže "ja sam bolji od svih". Mogli bismo figurativno da kažemo da cinik kaže: "E, alal vam svet kad sam ja bolji od svih!"

#8 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 26 May 2009 - 07:29

Cinizam nema nikakve veze sa ove dve figure. On je pogled na svet u kome osoba ne uočava više nikakve vrednosti izvan sebe, sve podvrgava sumnji i gaji apsolutno nepoverenje prema drugima. To je neka vrsta degeneracije životnog stava koji kaže "ja sam bolji od svih". Mogli bismo figurativno da kažemo da cinik kaže: "E, alal vam svet kad sam ja bolji od svih!"


Odličan opis.

Pa, možda više ovako: ironija su skečevi "Monti Python-a", ili nekadašnji "Nadrealisti", to je nešto što ismeva, ali je u isto vreme i smešno. (Kao stilska figura je ono što ti je napisao Muras)

Sarkazam više nije smešat, to je poput satira Radoja Domanovića - mučno ti je koliko podseća na stvarnost. Obično se kaže da je to ironija doterana do kraja.


Ako tražim primere, pre bih rekao da je ironija ono što piše Ljuba Živkov, često i Teofil Pančić, a sarkazam ono što pokušava Pera Luković.

#9 Gojko & Stojko

Gojko & Stojko
  • Members
  • 3,000 posts

Posted 26 May 2009 - 07:43

Cinizam - "Moj narode: mi gore ... vama dole ... (spusti ruku i da publici "one finger salute")" Zokijevog Kralja Ibija

Sarkazam - "Izvini se Djuri sto te je tukao" Batinog Ilije Cvorovica

Ironija - "Rumenka, ako hocu da menjam ime zene, zamenicu celu zenu" Zokijevog Radovana III

SaE

#10 kastigulja

kastigulja
  • Members
  • 107 posts

Posted 27 May 2009 - 22:21

samoironisati je najbolje. sarkazam je u najvecoj meri vredjanje onako upakovano masnicama i folijom.

#11 Vesko.

Vesko.
  • Members
  • 1,733 posts

Posted 05 June 2009 - 21:52

Postoji interpunkcijski znak za ironiju (؟). Njegova upotreba moze da bude korisna na webu, jer se u online konverzaciji cesto desava da ljudi ne prepoznaju ironiju.

#12 gagiidada

gagiidada
  • Members
  • 15 posts

Posted 30 August 2009 - 14:36

Ironija je vrhunac sarkazma, a cinizam ti je mali sarkazam.

#13 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 30 August 2009 - 22:49

...


A zasto ne otvorite neki udzbenik "Uvod u teoriju knjizevnosti"?

...

#14 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 31 August 2009 - 08:06

Ironija je vrhunac sarkazma,

Obrnuto!

#15 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 31 August 2009 - 08:13

"The power of fast and accurate observation is commonly called cynicism by those who have not got it."

George Bernard Shaw