Jump to content


Photo

Citanje knjige naglas na trgu = protivzakonito?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
90 replies to this topic

#1 Gark12

Gark12
  • Banned
  • 630 posts

Posted 23 May 2009 - 19:31

Vec sam danas objavio ovaj post, ali mi je iz nekih razloga obrisan. Probacu ponovo uz novu argumentaciju.
Pre neki dan je u centru Bg-a uhapsen decko koji je naglas citao pravoslavni molitvenik.Evo snimka hapsenja:
http://www.pressonli...mp;sectionId=37
Posto meni nije jasno po kom osnovu policija moze uhapsiti nekoga ko cita knjigu koja nije zakonski zabranjena, voleo bih da mi neko pametniji od mene to objasni.Kako moze citanje naglas biblije,kurana,talmuda, Knjige zakona, marksovog Kapitala, Alan Forda, ili bilo cega drugog , biti protivzakonito? Obraniti paznju na snimku da mladic nije nikoga od prolaznika zaustavljao ili ometao kao i da je citao normalnim tonom, tj nije urlao i pravio buku.
Da li je ovde problem u tome sto se radilo bas o molitveniku? Da li bi i citanje bilo koje druge knjige proizvelo istu reakciju policije? Gde su nevladine organizacije da reaguju na ovakvu policijsku samovolju?

#2 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 23 May 2009 - 19:45

Čekaj, je li to bilo onog dana kad je bio Biden ?
Meni je iz onog snimka čudan broj policajaca, prisustvo marice, ali i džip interventne brigade iza plavog kombija. Ima li priča neku predistoriju ? Ne može to tako u Knez Mihajlovoj, čovek smeta kučićima da kake

#3 maara

maara
  • Members
  • 1,465 posts

Posted 23 May 2009 - 19:57

Gde su nevladine organizacije da reaguju na ovakvu policijsku samovolju?

Ovo je veliki minus za NVO.
Gde je Nataša Kandić, od nje se očekuje da mu opali šamarčinu, kao što je to učinila onom nesretniku sa Kosova koji je sa porodicama nestalih i kidnapovanih Srba sa Kosova protestvovao na Trgu povodom Svetskog dana nestalih.

#4 Gark12

Gark12
  • Banned
  • 630 posts

Posted 23 May 2009 - 21:10

Čekaj, je li to bilo onog dana kad je bio Biden ?
Meni je iz onog snimka čudan broj policajaca, prisustvo marice, ali i džip interventne brigade iza plavog kombija. Ima li priča neku predistoriju ? Ne može to tako u Knez Mihajlovoj, čovek smeta kučićima da kake


Ne znam da li je bilo tog dana. Sve i da jeste, kakva je opasnost u citanju knjige? Ne mogu opisati koliko mi bizarno i nadrealno izgleda onaj snimak. Ja zivim u Svedskoj i ovde je potpuno nezamislivo da dodje policija i uhapsi nekoga ko na trgu cita naglas religioznu knjigu ( i bilo koju drugu knjigu uopste koja ne poziva na krsenje zakona). Da im pokazem ovaj snimak, ne bi verovali svojim ocima i nista im ne bi bilo jasno. Kao sto ni meni nije, bice zaista da je ometao kucice u kakenju. Pukli smo nacisto.

#5 uros3g

uros3g
  • Members
  • 1,173 posts

Posted 23 May 2009 - 21:22

Ne znam da li je bilo tog dana. Sve i da jeste, kakva je opasnost u citanju knjige? Ne mogu opisati koliko mi bizarno i nadrealno izgleda onaj snimak. Ja zivim u Svedskoj i ovde je potpuno nezamislivo da dodje policija i uhapsi nekoga ko na trgu cita naglas religioznu knjigu ( i bilo koju drugu knjigu uopste koja ne poziva na krsenje zakona). Da im pokazem ovaj snimak, ne bi verovali svojim ocima i nista im ne bi bilo jasno. Kao sto ni meni nije, bice zaista da je ometao kucice u kakenju. Pukli smo nacisto.


Nismo pukli kolega, imamo jaku iseljeničku zajednicu na zapadu, koja nas savetuje i bdi nad nama!

#6 Gark12

Gark12
  • Banned
  • 630 posts

Posted 23 May 2009 - 21:34

Nismo pukli kolega, imamo jaku iseljeničku zajednicu na zapadu, koja nas savetuje i bdi nad nama!


Niti smo kolege niti bilo ko bdi nad vama. Bolje mi objasni, po kom osnovu je uhapsen onaj mladic. Imas li ikakvu ideju ili mozda likujes s obzirom na vrstu literature koju je drzao u rukama prilikom hapsenja?

#7 uros3g

uros3g
  • Members
  • 1,173 posts

Posted 23 May 2009 - 22:00

Niti smo kolege niti bilo ko bdi nad vama. Bolje mi objasni, po kom osnovu je uhapsen onaj mladic. Imas li ikakvu ideju ili mozda likujes s obzirom na vrstu literature koju je drzao u rukama prilikom hapsenja?


Jesmo jesmo, kolege na forumu. Velim svi mi zajedno postujemo ovde pa i jesmo kolege, ne razumem zašto odbijate prijateljsko oslovljavanje. Vrlo rado ću Vam pomoći, u pitanju je bilo hapšenje čoveka koji je učestvovao u zabranjenom okupljanju građana tokom posete potpredsednika USA Bajdena pre neki dan. Tada su okupljanja zabranjena iz bezbednosnih razloga, ovaj čovek je to prekršio sa par ljudi ukupno je uhapšeno četiri čoveka, ime to o tome događaju, kolega, daleko elokventnije i argumentovanije na Blog sekciji ove kuće.
Inače krivo mi je što je Vaš prethodni topic obrisan jer je imao zanimljivu argumentaciju, i tamo sam Vam odgovorio, i ponoviću ovde. Dakle ta Srbija koju Vi vidite još nije postala takva, na žalost. Ali postaće jer je u pitanju civilizacijski napredak, koji ima neku svoju unutrašnju snagu i dinamiku, ne zavisi od politike ili režima, a pogotovu od želje pojedinca da zaustavi napredak. Uvek je taj napredak bio zaustavljan od određenog dela društva i uvek je napredak pobeđivao sve otpore, tako da svi konzervativci ovog sveta ne uspevaju da zaustave napredak. Uspevaju nekad da ga prikoče, ide sporo, nekad čak i zastane, za trenutak. Suštinski ide se napred. Tako da slobodno možete računati kolega, da će i Srbija uhvatiti korak sa napretkom, pa će i Srbija postati deo zapadne Evrope, sa manje-više isti vrednosnim, moralnim, etičkim pa i religijskim vrednostima, da će Beograd biti rame uz rame sa evropskim prestonicama, kako u kulturi, umetnosti, sportu i filmu, tako i u pravima homoseksualaca...

#8 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 23 May 2009 - 22:23

Jesmo jesmo, kolege na forumu. Velim svi mi zajedno postujemo ovde pa i jesmo kolege, ne razumem zašto odbijate prijateljsko oslovljavanje. Vrlo rado ću Vam pomoći, u pitanju je bilo hapšenje čoveka koji je učestvovao u zabranjenom okupljanju građana tokom posete potpredsednika USA Bajdena pre neki dan. Tada su okupljanja zabranjena iz bezbednosnih razloga, ovaj čovek je to prekršio sa par ljudi ukupno je uhapšeno četiri čoveka, ime to o tome događaju, kolega, daleko elokventnije i argumentovanije na Blog sekciji ove kuće.
Inače krivo mi je što je Vaš prethodni topic obrisan jer je imao zanimljivu argumentaciju, i tamo sam Vam odgovorio, i ponoviću ovde. Dakle ta Srbija koju Vi vidite još nije postala takva, na žalost. Ali postaće jer je u pitanju civilizacijski napredak, koji ima neku svoju unutrašnju snagu i dinamiku, ne zavisi od politike ili režima, a pogotovu od želje pojedinca da zaustavi napredak. Uvek je taj napredak bio zaustavljan od određenog dela društva i uvek je napredak pobeđivao sve otpore, tako da svi konzervativci ovog sveta ne uspevaju da zaustave napredak. Uspevaju nekad da ga prikoče, ide sporo, nekad čak i zastane, za trenutak. Suštinski ide se napred. Tako da slobodno možete računati kolega, da će i Srbija uhvatiti korak sa napretkom, pa će i Srbija postati deo zapadne Evrope, sa manje-više isti vrednosnim, moralnim, etičkim pa i religijskim vrednostima, da će Beograd biti rame uz rame sa evropskim prestonicama, kako u kulturi, umetnosti, sportu i filmu, tako i u pravima homoseksualaca...

Ali na snimku je bio sam. To me podseća na onaj sofizam - čini li jedno zrno gomilu, odnosno koliko ljudi čini zabranjeno okupljanje ? Nekad su se, pre jedno pola veka te, brojke znale.
Utrčao sam umesto Garka, pa se izvinjavam, ali van prosute ideologije iz drugog pasusa, mislim se nešto kakvo mišljenje bi dotični Džo B. imao o zemlji u kojoj se hapse oni koji čitaju molitvu ?

Edited by kapetanm, 23 May 2009 - 22:23.


#9 uros3g

uros3g
  • Members
  • 1,173 posts

Posted 23 May 2009 - 22:32

Ali na snimku je bio sam. To me podseća na onaj sofizam - čini li jedno zrno gomilu, odnosno koliko ljudi čini zabranjeno okupljanje ? Nekad su se, pre jedno pola veka te, brojke znale.
Utrčao sam umesto Garka, pa se izvinjavam, ali van prosute ideologije iz drugog pasusa, mislim se nešto kakvo mišljenje bi dotični Džo B. imao o zemlji u kojoj se hapse oni koji čitaju molitvu ?


Dragi moji, da je bio sam ne bi bilo snimka. Inače nisam neki poklonik ideologija, pa nisam ni rad da zastupam i jednu, pogotovo ideologiju Bajdena. O političkom, moralnom sistemu u USA imam određeno mišljenje koje ipak nije tem, pa da ne odlazimo u digresiju, evo hinta -licemerje koje u političkim krugovima koketira sa religijom... Ovde nije stvar u čitanju molitve, stvar je u strogim bezbednosnim (da se našalimo bezbedonosnim, kakav je bio RTS rečnik s kraja prošlog veka) zahtevima gosta. Koliko su ti zahtevi preterani - opet je digresija. Kako smo se kao država složili sa tim zahtevima, svako ko prekrši taj dogovor mora da snosi sankcije. Mada ne bi bilo loše da i mi, kao država imamo strože procedure po ovakvim pitanjima, možda bi incident sa bombom bio efikasni sprečen. A to već. složićete se, ne bi bilo loše.

#10 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 23 May 2009 - 22:34

Okrečiteee Beeeoograaaad!!! Okkreeeeččiteeee Beeeooggraaad!! :ph34r: :) :D

#11 Gark12

Gark12
  • Banned
  • 630 posts

Posted 23 May 2009 - 22:42

Jesmo jesmo, kolege na forumu. Velim svi mi zajedno postujemo ovde pa i jesmo kolege, ne razumem zašto odbijate prijateljsko oslovljavanje. Vrlo rado ću Vam pomoći, u pitanju je bilo hapšenje čoveka koji je učestvovao u zabranjenom okupljanju građana tokom posete potpredsednika USA Bajdena pre neki dan. Tada su okupljanja zabranjena iz bezbednosnih razloga, ovaj čovek je to prekršio sa par ljudi ukupno je uhapšeno četiri čoveka, ime to o tome događaju, kolega, daleko elokventnije i argumentovanije na Blog sekciji ove kuće.
Inače krivo mi je što je Vaš prethodni topic obrisan jer je imao zanimljivu argumentaciju, i tamo sam Vam odgovorio, i ponoviću ovde. Dakle ta Srbija koju Vi vidite još nije postala takva, na žalost. Ali postaće jer je u pitanju civilizacijski napredak, koji ima neku svoju unutrašnju snagu i dinamiku, ne zavisi od politike ili režima, a pogotovu od želje pojedinca da zaustavi napredak. Uvek je taj napredak bio zaustavljan od određenog dela društva i uvek je napredak pobeđivao sve otpore, tako da svi konzervativci ovog sveta ne uspevaju da zaustave napredak. Uspevaju nekad da ga prikoče, ide sporo, nekad čak i zastane, za trenutak. Suštinski ide se napred. Tako da slobodno možete računati kolega, da će i Srbija uhvatiti korak sa napretkom, pa će i Srbija postati deo zapadne Evrope, sa manje-više isti vrednosnim, moralnim, etičkim pa i religijskim vrednostima, da će Beograd biti rame uz rame sa evropskim prestonicama, kako u kulturi, umetnosti, sportu i filmu, tako i u pravima homoseksualaca...


Znaci, ako neko na trgu naglas cita knjigu, i oko se njega okupi grupa uglavnom penzionera da saslusa sta on cita, rec je o okupljanju gradjana koje je tog dana zabranjeno? Ali, na snimku se vidi samo hapsenje momka sa molitvenikom a ne i gradjana koji su ga slusali. Ili ti mozda negde vidis da su hapsili i one oko njega kojih je bilo mnogo vise od cetvoro? Na snimku se lepo vidi da ih je bilo najmanje petnaestak koji su ga slusali.Cak i da su uhapsili jos cetvoro a nigde se ne vidi da jesu, po kom osnovu hapse cetvoro a ostavljaju preostalih jedanaest?
Osim toga, momak sa molitvenikom nije organizovao nikakvo okupljanje gradjana jer ih nije on zvao da stanu tu kraj njega i slusaju sta on govori.Mogli su proci kao i svi ostali, zar ne? On je sam stao na trg i citao knjigu a to nije nikakvo "okupljanje gradjana". Ma priznaj da si se istopio ko sladoled na suncu kad su ga onako bradatog,pravoslavnog ugurali u maricu.
Sto se tice tvog "civilizacijskog napretka", ako ciljas na gej parade,gej usvajanja dece i tome slicno, za nekoga je to "napredak" a za nekoga dekadencija i nisu zemlje koje to tretiraju kao napredak bogom date da budu sudije koje ce presuditi sta je napredno a sta nazadno. Nisu ni ove druge. To sto ti verglas o "civilizicijskom napretku" je samo suplja mantra koja govoro ono sto bi ti zeleo da se desi a ne i sta ce se desiti.Buducnost je nepredvidiva, pocetkom 20 veka su ljudi takodje govorili o "napretku civilizacije" a onda su se u narednih pola veka oslepljivali bojnim otrovima, ubijali milione zena i dece gasom, pravili abazure od ljudske koze, sapune od ljudske masti, gadjali nuklearnim bombama, przili napalmom i masakrirali zbog profita i nafte. I gde je tu civilizacija? Nema, otisla, pa, pa, mahni joj umesto sto ovde sanjas budan.

Edited by Gark12, 23 May 2009 - 22:53.


#12 Erestor

Erestor
  • Members
  • 2,150 posts

Posted 23 May 2009 - 22:57

Vrlo čudno. Nemam bolje objašnjenje od toga da je procenjeno da momak ima malih problema sa sobom, zbog kojih je potencijalno opasan po okolinu te je i priveden, a i njegovo reagovanje od početka snimka do momenta kada ga zatvaraju (tj. potpuni izostanak bilo kakve reakcije) donekle ide u prilog proceni. Pri svemu tome, ovaj snimak nema pravi početak, niti govori o tome šta se dešavalo kada je, recimo, prvi policajac prišao čoveku. Sada, naravno, nagađam, ali sudeći po onome što smo videli verovatno ga je kompletno ignorisao.
A ako je ovo dan kada je Bajden dolazio u Beograd (datum vesti je 22.5. a u vesti stoji "pre dva dana" što se uklapa), onda sam sklon da poverujem da je cela stvar izrežirana, od "vernika u molitvama" do lika koji snima - neka ultradesna organizacija sa "verskim" predzankom. A sve zato da bi se povela priča o tome kako se hapsi pravoslavna Srbija zbog potpredsednika SAD ili druga slična ogavna konstrukcija.

#13 uros3g

uros3g
  • Members
  • 1,173 posts

Posted 23 May 2009 - 23:05

Znaci, ako neko na trgu naglas cita knjigu, i oko se njega okupi grupa uglavnom penzionera da saslusa sta on cita, rec je o okupljanju gradjana koje je tog dana zabranjeno?


Upravo tako.

Cak i da su uhapsili jos cetvoro a nigde se ne vidi da jesu, po kom osnovu hapse cetvoro a ostavljaju preostalih jedanaest?


Rekoh Vam kolega, ima na Blog sekciji i bolje i elokventnije. Snimak nije kompletan. Takođe postoji izvesna razlika između organizatora i učesnika, nadam se da taj osnov razumete.

Osim toga, momak sa molitvenikom nije organizovao nikakvo okupljanje gradjana jer ih nije on zvao da stanu tu kraj njega i slusaju sta on govori.Mogli su proci kao i svi ostali, zar ne? On je sam stao na trg i citao knjigu a to nije nikakvo "okupljanje gradjana". Ma priznaj da si se istopio ko sladoled na suncu kad su ga onako bradatog,pravoslavnog ugurali u maricu.


Žao mi je što dijalogu pristupate sa predubeđenjem, to jeste lakše, ali otvoreni pristup sagovorniku zahteva intelektualni napor. Još jednom - žao mi je.

Sto se tice tvog "civilizacijskog napretka", ako ciljas na gej parade,gej usvajanja dece i tome slicno, za nekoga je to "napredak" a za nekoga dekadencija i nisu zemlje koje to tretiraju kao napredak bogom date da budu sudije koje ce presuditi sta je napredno a sta nazadno. Nisu ni ove druge.


Ne kolega nisu bogom dane. Ta su društva sama za sebeborila i izborila taj status. Kao i što su se manjine, marginalne grupe, žene i ostali obespravljeni izborili za svoj status u društvu. Tako će biti i ovde.

Buducnost je nepredvidiva, pocetkom 20 veka su ljudi takodje govorili o "napretku civilizacije" a onda su se u narednih pola veka oslepljivali bojnim otrovima, ubijali milione zena i dece gasom, pravili abazure od ljudske koze, sapune od ljudske masti, gadjali nuklearnim bombama, przili napalmom i masakrirali zbog profita i nafte. I gde je tu civilizacija? Nema, otisla, pa, pa, mahni joj umesto sto ovde sanjas budan.


Da tačno je, ponekad napredak bude zaustavljen ili ukočen, ali ne za dugo. Hiljadugodišnji rajh trajao... koliko? I dobar Vam je primer ima ih još, recimo krstaški ratovi. sešate se kada se vera širi ognjem i mačem, ko ne veruje i to tačno na određen način... ma znate sve o tome, kolega...

Edited by uros3g, 23 May 2009 - 23:07.


#14 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 23 May 2009 - 23:09

Vrlo čudno. Nemam bolje objašnjenje od toga da je procenjeno da momak ima malih problema sa sobom, zbog kojih je potencijalno opasan po okolinu te je i priveden, a i njegovo reagovanje od početka snimka do momenta kada ga zatvaraju (tj. potpuni izostanak bilo kakve reakcije) donekle ide u prilog proceni. Pri svemu tome, ovaj snimak nema pravi početak, niti govori o tome šta se dešavalo kada je, recimo, prvi policajac prišao čoveku. Sada, naravno, nagađam, ali sudeći po onome što smo videli verovatno ga je kompletno ignorisao.
A ako je ovo dan kada je Bajden dolazio u Beograd (datum vesti je 22.5. a u vesti stoji "pre dva dana" što se uklapa), onda sam sklon da poverujem da je cela stvar izrežirana, od "vernika u molitvama" do lika koji snima - neka ultradesna organizacija sa "verskim" predzankom. A sve zato da bi se povela priča o tome kako se hapsi pravoslavna Srbija zbog potpredsednika SAD ili druga slična ogavna konstrukcija.


Nemate pojma svi zajedno.

To je bio pokushaj Garde Cara Lazara da molitvom obori Bajdenov avion. Sva sreca te je policija na vreme sklonila ovog naizgled bezazlenog bogoljupca, inache bi morala Hilari da bude potpredsednik.
Lepo je Hadzi Something najavio hepening.

#15 Erestor

Erestor
  • Members
  • 2,150 posts

Posted 23 May 2009 - 23:15

Nemate pojma svi zajedno.

To je bio pokushaj Garde Cara Lazara da molitvom obori Bajdenov avion. Sva sreca te je policija na vreme sklonila ovog naizgled bezazlenog bogoljupca, inache bi morala Hilari da bude potpredsednik.
Lepo je Hadzi Something najavio hepening.

Heh, fakat je on rekao nešto slično. :ph34r:
Ako neko slučajno poznaje oznake ultradesnih organizacija, mogao bi da pogleda znak koji lik ima na majci. Tu je jasno vidljiv krst, ali ima i nečega oko krsta. Možda bi to moglo da da potvrdu i stavi tačku na priču...