Jump to content


Photo
- - - - -

Banke dizu kamate retroaktivno na stambene kredite


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
110 replies to this topic

#1 tina1975

tina1975
  • Members
  • 59 posts

Posted 18 May 2009 - 11:38

Strasno. Jutros sam dobila pismo od Intesa Banke da mi se dize kamatna stopa na stambeni kerdit bez ikakvog pojasnjenja. Pise samo da to rade "u skladu sa Opstim uslovima poslovanja banke koji su na snazi od 17.03.2009. godine". ODAKLE IM PRAVO??? Sto nisu snizili kamatu kada je EURIBOR bio uzasno visok krejem prosle godine nego im sada ne odgovara sto je mali :)
Mi smo inace digli subvencionisani kredit. Zvala sam i broj na koji se "mogu dobiti dodatne informacije", ali se naravno niko ne javlja!
Nas stanovnike Srbije stvarno svi smatraju za stado ovaca sa kojima se moze raditi sve sto hoces.
Citala sam i nas ugovor i tamo se navodi samo da nam je rata EURIBOR + % za banku (necu da navodim koliko je da ih ne reklamiram posto sam sada uzasno besna na njih).. Ima jedan clan u kojem pise:"Ukoliko u toku otplate kredita dodje do promene bitnih elemenata koji uticu na visinu efektivne kamatne stope, Banka ce o toj promeni pisemnim putem obavestiti Korisnike kredita i to pre pocetka primene promenjene kamatne stope." Da li bi to mogla biti rupa u ugovoru prema kojoj mogu raditi sve sto im se cefne sa kamatnom stopom....? A bas sam se razveselila kada nam je prosli mesec stiglo ono pismo o kvartalnoj promeni kamatne stope i bila je mnooogo niza zato sto je EURIBOR pao na 1.69 %.
Kome mogu da se zalim (osim vama sapatnicima koji ste digli kredite)? :ph34r:

Edited by tina1975, 18 May 2009 - 11:40.


#2 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 18 May 2009 - 20:49

Standardni ugovor je da se kamata odredjuje u skladu sa poslovnom politikom banke. Nisi navela da li su ti povecali kamatnu stopu na rate od 17.03. ili od sada.

#3 tina1975

tina1975
  • Members
  • 59 posts

Posted 19 May 2009 - 08:27

Podizu mi kamatu od sada. A to da mogu menjati kamatnu stopu u skladu sa poslovnom politikom je katastrofa. Cemu onda ugovor? Ko meni tu ista garantuje? Znaci da mogu raditi sta hoce. Zbog cega onda kada dizemo kredite trazimo najpovoljniju varijantu kada oni mogu menjati kamatnu stopu kada pozele. Zar i banka ne bi trebala postovati ugovor o kreditu? Ma totalno sam besna posto se osecam bespomocno. Ovo je finansijsko silovanje!!! Razmisljam da refinansiram kredit kod neke druge banke samo moram da istrazim koja nije uvela ovu retroaktivnu kradju gradjana. Kapiram ja da je kriza i da banke ne zgrcu profit kao pre, ali ne zgrcemo ni mi gradjani. Meni licno nije frka i mogu da finansiram i ovo povecanje, ali pitam se koliko ljudi u srbiji nece moci :ph34r:
Takodje mi smeta sto mi nisu poslalli objasnjenje zasto su to uradili.

#4 eagles

eagles
  • Banned
  • 1,445 posts

Posted 19 May 2009 - 09:14

Ne znam detalje ali prepostavljam da je svuda u svetu manje vise isto . Imaas npr. opcije da fiksiras kamatu na 1 , 2 , 3 4 ,5 godins ( 5 godina je maksimum ) ili imas opciju tzv. fleksibilne kamatne stope sto znaci da banka moze da menja kamatnu stopu kad hoce ,u skladu sa svojojm poslovnom politikom.
Ne verujem da ces moci mnogo da postignes , ako ih i tuzes izgubices i novac , i vreme i zivce a pitanje je mozes li da dobijes tuzbu. Moj savet : prouci dobro Ugovor i sve zakone vezane za bankarsko poslovanje i finasije. Dobro procesljaj materiju pre nego sto ides do nekog odvokata , i onda angazuj advokata samo ako si 99 % sigurna da si u pravu , ako su napravili neki " zicer " u suprotnom izgubices jos para na sudije i advokate.
To je ta prica u vezi banaka : ne dao ti bog da moras da uzimas kredit od njih , jerbo ako im bilo sta dugujes j.e.b.o. si jeza
Ukratko, ako si imala fiksni Ugovor na npr. 2 godine ( fiska kamatna stopa 0 onda je ne mogu menjati. Dakle, prouci Ugovor

#5 dzoni_kg

dzoni_kg
  • Members
  • 170 posts

Posted 19 May 2009 - 09:16

idi do njih ,napravi neku scenu,neces nista da postignes ali bice ti lakse u dusi :ph34r: .Bar bi ja tako uradio 1000% ,za svaki dinar odem da se svadjam u banci,izmlatretiram ih samo tako ,dok mi ne nacrtaju zasto su mi ukrali taj dinar ne izlazim iz banke.A strane banke u srbiji su nista do obicni zelenasi,dovoljno je pogledati njihove zarade na kraju godine u ovoj najbednijoj drzavvi u evropi i sve je odmah jasno.

Edited by dzoni_kg, 19 May 2009 - 09:18.


#6 tina1975

tina1975
  • Members
  • 59 posts

Posted 19 May 2009 - 13:59

Nista mi se ne spominje da li je fiksno ili promenjivo...Pise samo:"Korisnici kredita se obavezuju da na iznos iskoriscenog kredita po ovom Ugovoru placaju Banci kamatu od dana pustanja kredita u tecaj pa do dana vracanja po kamatnoj stopi od 6M EURIBOR +(broj, ko sto rekoh necu da ih reklamiram:))% na godisnjem nivou.

Uskladjivanj kamatne stope sa visinom sestomesecnog EURIBOR-a ce se vrsiti kvartalno. Vidina kamatne stope kod pustanja kredita u tecaj odgovara kamatnoj stopi utvrdjenoj za tekuci kvartal. Banka ce Korisniku nakon svake promene visine kamatne stope dostavljati novi plan otplate

Obracun kamete vrsi se primenom konforne metode."

Isla bi da pravim scenu, ali ne umem da se svadjam:))) uglavnom kada neko vice na mene ja se rasplacem! Poslacu muza:D

#7 hajkula1

hajkula1
  • Members
  • 85 posts

Posted 19 May 2009 - 19:32

Nista mi se ne spominje da li je fiksno ili promenjivo...Pise samo:"Korisnici kredita se obavezuju da na iznos iskoriscenog kredita po ovom Ugovoru placaju Banci kamatu od dana pustanja kredita u tecaj pa do dana vracanja po kamatnoj stopi od 6M EURIBOR +(broj, ko sto rekoh necu da ih reklamiram:))% na godisnjem nivou.

Uskladjivanj kamatne stope sa visinom sestomesecnog EURIBOR-a ce se vrsiti kvartalno. Vidina kamatne stope kod pustanja kredita u tecaj odgovara kamatnoj stopi utvrdjenoj za tekuci kvartal. Banka ce Korisniku nakon svake promene visine kamatne stope dostavljati novi plan otplate

Obracun kamete vrsi se primenom konforne metode."

Isla bi da pravim scenu, ali ne umem da se svadjam:))) uglavnom kada neko vice na mene ja se rasplacem! Poslacu muza:D



A zasto su meni objasnili da je promenljivi deo EURIBOR + fiksni, nepromenljiv

Meni problem da se svadjam, ja zanemim, skamenim se, zacudim se... e kad se opasuljim, kad shvatim sta i kako treba da kazem, kako da odreagujem - prosao voz.

Edited by hajkula1, 19 May 2009 - 19:36.


#8 hajkula1

hajkula1
  • Members
  • 85 posts

Posted 19 May 2009 - 19:34

PS
Je l` ima neki dobrovoljac da mi glumi muza? (uslov je da ume da kaze tamo-gde-treba... :ph34r:[/quote]

Edited by hajkula1, 19 May 2009 - 19:35.


#9 tina1975

tina1975
  • Members
  • 59 posts

Posted 19 May 2009 - 23:07

A zasto su meni objasnili da je promenljivi deo EURIBOR + fiksni, nepromenljiv

Meni problem da se svadjam, ja zanemim, skamenim se, zacudim se... e kad se opasuljim, kad shvatim sta i kako treba da kazem, kako da odreagujem - prosao voz.


Zato sada i dizu ovaj "fixni" deo sto je EURIBOR jako pao. Prosli mesec je bio 1.69%. Sad im malo para. Ne znam kako bi ih nazvala padaju mi na pamet svakakvi slikoviti epiteti, ali necu da budem prosta :ph34r:
Evo ovde mozes da vidis kako i dalje pada EURIBOR sto znaci da ce ovi i dalje da podizu ovaj svoj fixni deo:

http://www.euribor.o...ribor_data.html
(Historical data 2009)

Ja isto dodjem kuci i onda razmisljam sta sam sve trebala da kazem...Oces da ti pozajmim ja mog muza? :)

Mozda bi bilo dobro da se pobune svi kojima su dignuli retroaktivno ove kamate, ali kako , na koji nacin...hm...

Edited by tina1975, 19 May 2009 - 23:12.


#10 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 19 May 2009 - 23:22

Tina,možda ima bankara koji bi mogli dati bolju informaciju a dotle da nagađam.Pretpostavka je da se interes banke sastoji iz fiksnog i varijabilnog dela,fiksni bi pretpostavljao interes banke recimo u visini od 3 %,a varijabilni deo je deo pod kojim oni pozajmljuju i koji piše u ugovoru da li se on menja polugodišnje ili tromesečno u zavisnosti od ugovora.Ne verujem da se ono primenjuje retroaktivno.

#11 draza

draza
  • Members
  • 326 posts

Posted 19 May 2009 - 23:33

Evo, ako će ti biti lakše, ja sam kod Piraeus banke prošao još gore. Najpre sam 2007 podigao CHF kredit pod 6,3%. Zatim je juna 2008 Piraeus banka podigla na 8%, pa onda oktobra 2008 na 9,75%!!! To je za samo 3 meseca 54% skok kamata. Libor je do decembra 2008. pao za preko 2%, a Piraeus je snizila (naravno, sada su zakupili celu stranu u Blicu da bi se naivnima predstavili u lažnom svetlu) svoju stopu za 0,5%.
Vrhunac bezobrazluka je mart 2009. Iz neshvatljivih razloga, podižu naknadu za delimičnu prevremenu otplatu svojim sredstvima sa 1,5% na 2,5%?! Kakve ovo veze ima sa poskupljenjem i nestašicom novca??
Klasično dranje i nauk: U Piraeus banku NE ULAZITE.

#12 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 19 May 2009 - 23:40

drazo ! da li si pokušao da se informišeš ili da uputiš pritužbu nbs-u koji su navodno nadležni za takve slučajeve...?

#13 vowel

vowel
  • Members
  • 1,320 posts

Posted 20 May 2009 - 03:05

Uskladjivanj kamatne stope sa visinom sestomesecnog EURIBOR-a ce se vrsiti kvartalno. Vidina kamatne stope kod pustanja kredita u tecaj odgovara kamatnoj stopi utvrdjenoj za tekuci kvartal. Banka ce Korisniku nakon svake promene visine kamatne stope dostavljati novi plan otplate

Obracun kamete vrsi se primenom konforne metode."


euribor je na 6 meseci, pa korekcija, na njega dodaju kamatnu stopu koju utvrdjuju kvartalno, znaci 4x godisnje mogu koNforno da obracunaju sta im prdne - ludilo ugovor! fiksna i retrokativcna je samo glupost onih koji su to prihvatali/potpisivali

koja rece da je banka, intesa? i sta kazes, neces da reklamiras banku ni koliko su komforni?
http://www.kamatica....rediti_sort-eks

Edited by vowel, 20 May 2009 - 03:38.


#14 vowel

vowel
  • Members
  • 1,320 posts

Posted 20 May 2009 - 03:43

Standardni ugovor je da se kamata odredjuje u skladu sa poslovnom politikom banke. Nisi navela da li su ti povecali kamatnu stopu na rate od 17.03. ili od sada.

znaci, sutra da banke ne propadnu samo vam razrezu 10-15% i pokupe vam nekretnine?
pametni biraju zato kredit sa FIKSNOM kamatom, kao na primer:
http://www.poslovnim...-kamatom-28-499


Primer kredita uz subvenciju države sa fiksnom kamatom, u evrima, na 30 godina:
Vrednost nekretnine 40.000
Učešće 5% 2.000
Učešće države 8.000.
Iznos kredita 30.000
Rata prvih 25 godina 224
Rata poslednjih 5 godina 134
Udružena primanja 448

i nema da boli glava

Edited by vowel, 20 May 2009 - 04:02.


#15 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 20 May 2009 - 06:22

znaci, sutra da banke ne propadnu samo vam razrezu 10-15% i pokupe vam nekretnine?
pametni biraju zato kredit sa FIKSNOM kamatom, kao na primer:
http://www.poslovnim...-kamatom-28-499


Primer kredita uz subvenciju države sa fiksnom kamatom, u evrima, na 30 godina:
Vrednost nekretnine 40.000
Učešće 5% 2.000
Učešće države 8.000.
Iznos kredita 30.000
Rata prvih 25 godina 224
Rata poslednjih 5 godina 134
Udružena primanja 448

i nema da boli glava

Heh, pa ovi se sada i reklamiraju tako što se hvale da kod njih sitnim slovima ne piše ništa bitno.

Edit: Nemam vremena da gledam ali ako SG nudi i refinansiranje po fiksnoj kamati možda je to rešenje za one koji su digli kredite u bankama kod kojih sitna slova nose vrlo bitne poruke.

Edited by eoten, 20 May 2009 - 06:31.