Jump to content


Photo

Pravci evropskog razvoja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3 replies to this topic

#1 Nenad M.

Nenad M.
  • Members
  • 333 posts

Posted 10 December 2002 - 18:52

Verujem zanimace sve kojima je nauka ili istrazivanje u opisu radnog mesta ili barem u srcu, a zive u Srbiji ili okolini.

EU je na nedavno na odgovarajucem naucno-strucnom skupu ustanovila osnovne tematske prioritete po kome se radi vece efikasnosti i boljih rezultata ocekuje integracija naucnih istrazivanja na njenoj teritoriji, a koja takodje ima za intenciju usmeravanje i integraciju istrazivanja koja se odvijaju i u drugim zemljama Evrope (ukljucujuci i YU), koje se nalaze u situaciji naucne i razvojne dezorjentacije. Dakle, te oblasti su sledece (redosled ne nosi vaznost) :

1. Nauke o zivotu, genomika i biotehnologije.
2. Informacione tehnologije u drustvu.
3. Nano- nauke i tehnologije i novi visefunkcijski materijali.
4. Aeronautika i istrazivanje Vasione.
5. Zdrava i sigurna ishrana i kvalitet.
6. Razvoj i odrzanje postojecih tehnologija i sistema (energija i transport), globalne promene i ekosistemi.
7. Drustvo zasnovano na znanju ukljucujuci obrazovanje u domenu nuklearnih nauka i tehnologija.

Po mom misljenju, ambiciozni, radoznali i vredni mladi (i stariji) ljudi koji zive i rade u Srbiji i SRJ, svakako imaju sansu da se istaknu i u evropskim razmerama nesto znacajnije postignu u oblastima pod 5 i 6. Drzava ih u tom smislu mora organizovati, orijentisati, te pruziti im odgovarajuce i neophodne uslove institucionalnog finansiranja. Koliko sam upoznat, ona na tome vrlo ozbiljno i radi.

Oblast pod 7 je po meni mozda najvaznija i drzava je nikako ne sme zanemariti. Tu se radi o promovisanju naucnog obrazovanja i kulture, kao i razvoju one naucne politike i odgovornosti koja je u bliskosti sa lokalnim stanovnistvom. Takvi projekti uticu na podizanja opsteg nivoa znanja celokupne zajednice sto konsekventno sa sobom nosi i vece standarde svih domena zivota jednog drustva, kao sto su ekonomija, kultura, sport, politika, itd.

Sto se drugih oblasti tice, u nekim pojedinacnim slucajevima drzava bi verovatno nasla interesa i sa evropskim partnerima finansirala barem delimicno takve projekte, gde bi istaknuti pojedinci mogli doprineti pored licne i drustvenoj afirmaciji.

U svakom slucaju, mislim da se gornji prioriteti EU trebaju ozbiljno uzeti u obzir prilikom kreiranja ne samo naucne i razvojne politike u Srbiji i SRJ, vec i prilikom planiranja politickih i ostalih drustvenih kretanja u zemlji.

:smile:

#2 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 14 December 2002 - 00:09

Nenade, Nenade... zar ti stvarno mislis da se "politicka i drustvena kretanja" u Srbiji planiraju?

[ Izmena poruke: Indy na dan 2002-12-14 00:10 ]

#3 Nenad M.

Nenad M.
  • Members
  • 333 posts

Posted 17 December 2002 - 16:10

Indy, dokle god egzistira makar i najmanji oblik vlasti kao brana potpunoj anarhiji u drustvu, dotle ce i postojati neki nivo neophodne politicke anticipacije i barem kratkorocnog planiranja. I to iz jednog, naizgled efemernog, ali sustinski znacajnog, neprolaznog razloga: ljudima koji vrse i najmanju vlast potrebna je svakodnevna kontemplacija u pravcu daljih politickih poteza ne bi li svoje polozaje sto duze zadrzali, po mogucstvu slavom se ovencali ili bogatsvo obezbedili.

Poenta mog komentara je da ljudi koji u Srbiji ili o tome odlucuju ili su bliski onima koji odlucuju ili imaju bilo kakav uticaj u tom smislu razumeju vaznost prilagodjavanja naucnih i tehnoloskih istrazivanja sa istim evropskim.

Buduci da Srbija ima odredjen nivo tradicije koji datira od 50-ih godina XX veka i relativno dobru i stabilnu low-level organizaciju istrazivackih delatnosti koja se uprkos svemu do danas odrzala, misljenja sam da bi njihovo uredjenje i usmerenje u gore pomenutim pravcima donelo dosta dobrih rezultata kako samom sloju naucnih radnika u zemlji tako i citavom drustvu u celini, a samim tim i drzavnoj rukovodecoj strukturi (sto je naravno najmanje vazno, ali ne i nevazno).

[ Izmena poruke: Nenad M. na dan 2002-12-17 16:15 ]

#4 revolucionar

revolucionar
  • Banned
  • 2,408 posts

Posted 20 January 2003 - 12:17

Nenad M.:

1. Nauke o zivotu, genomika i biotehnologije.
2. Informacione tehnologije u drustvu.
3. Nano- nauke i tehnologije i novi visefunkcijski materijali.
4. Aeronautika i istrazivanje Vasione.
5. Zdrava i sigurna ishrana i kvalitet.
6. Razvoj i odrzanje postojecih tehnologija i sistema (energija i transport), globalne promene i ekosistemi.
7. Drustvo zasnovano na znanju ukljucujuci obrazovanje u domenu nuklearnih nauka i tehnologija.

Po mom misljenju, ambiciozni, radoznali i vredni mladi (i stariji) ljudi koji zive i rade u Srbiji i SRJ, svakako imaju sansu da se istaknu i u evropskim razmerama nesto znacajnije postignu u oblastima pod 5 i 6. Drzava ih u tom smislu mora organizovati, orijentisati, te pruziti im odgovarajuce i neophodne uslove institucionalnog finansiranja. Koliko sam upoznat, ona na tome vrlo ozbiljno i radi.

Oblast pod 7 je po meni mozda najvaznija i drzava je nikako ne sme zanemariti. Tu se radi o promovisanju naucnog obrazovanja i kulture, kao i razvoju one naucne politike i odgovornosti koja je u bliskosti sa lokalnim stanovnistvom. Takvi projekti uticu na podizanja opsteg nivoa znanja celokupne zajednice sto konsekventno sa sobom nosi i vece standarde svih domena zivota jednog drustva, kao sto su ekonomija, kultura, sport, politika, itd.

Sto se drugih oblasti tice, u nekim pojedinacnim slucajevima drzava bi verovatno nasla interesa i sa evropskim partnerima finansirala barem delimicno takve projekte, gde bi istaknuti pojedinci mogli doprineti pored licne i drustvenoj afirmaciji.

U svakom slucaju, mislim da se gornji prioriteti EU trebaju ozbiljno uzeti u obzir prilikom kreiranja ne samo naucne i razvojne politike u Srbiji i SRJ, vec i prilikom planiranja politickih i ostalih drustvenih kretanja u zemlji.

:smile:

Ne znam da li nasa drzava ima sredstva da afirmise evropske projekte pod N° 3, 4, 5 i 6. Po mom misljenju, prioriteti bi trebalo da budu projekti pod N° 1 i 2. Ne treba gledati koji su samo prioriteti EZ vec i to koliko novca EZ hoce da izdvoji za pojedine projekte. Projekat N°1 je interesantan za YU zato sto smo mi, pre svega, poljoprivredna zemlja. Iz tog razloga biotehnologija i genetika moze da ima svoj doprinos u ekonomiji zemlje. Projekat N°2 moze da ima svoj doprinos u povezivanju nase zemlje sa svetom. Naravno posle toga prioritet bi trebalo da budu projekti pod N° 6.