Jump to content


Photo
- - - - -

Gavran.


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
87 replies to this topic

#1 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 11 May 2009 - 20:40

Našao sam danas gavrana u parku, od prilike sada je veličine goluba. Verovatno je ispao iz nekog visokog gnezda, tako da nije bilo šanse da ga u isto vratim, pa sam ga doneo kući.
Nahranio sam ga nekim žitaricama i dao sam mu i malo živog mesa, jer sam video na wikipedia da oni jedu i to i da su svaštojedi. Nije hteo da jede sam, nego na kljukanje.
Do duše kad sam mu ubacio male komadiće živog mesa u kljun, progutao je sam.
Malo mu je čudno ponašanje. Jako je miran i kao da stalno kunja. Bilo bi mi jako žao da ugine.
Pa stoga jel ima neko savet šta da radim sa njim? Dal' je neko već imao iskustva sa ovom pticom.

Evo i njega


Posted Image

#2 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 11 May 2009 - 20:45

Ako si iz Beograda trk u ZOO. Oni imaju stručnjake, i njima ga ostavi. Ako kunja, verovatno je bolestan, u svakom slučaju mora hitno kod veterinara, i posle, naravno, u nebo, na slobodu

#3 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 11 May 2009 - 20:55

Nisam iz BG a za veterinara ću videti sutra. Sada je suviše mali da bi leteo i još uvek na nekim mestima ima ono paperje, tako da još nema šanse da ga puštam na slobodu. Za to što kunja, kontam da je možda zato , jer sam ga ja izmorio jureći ga po travnjaku u parku da ga uhvatim. Poleti on jedno 6-7 metara, pa padne. Lak plen za mačke. Zato sam ga i doneo kući. Voleo bih da mogu da ga othranim i pustim.

#4 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 11 May 2009 - 21:40

U pecaroškim radnjama prodaju se gliste i crvići, kupi mu i hrani ga, živim

#5 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 11 May 2009 - 22:09

Ne znam odakle si, ali znam da je u Srbiji veoma teško pronaći veterinara koji se iole razume u ptice. Za sve ove godine koliko sam u Beogradu, upoznala sam samo jednog.

Zato bih ti preporučila da se obratiš Fondu za zaštitu ptica grabljivica (na Biološkom fakultetu u Beogradu). Možeš telefonom da ih pitaš za savet ili da im pošalješ mejl:
011 76 44 22 / 152 ili 011 76 14 33 - grifon@ibiss.bg.ac.yu

Zatim imaš i Zavod za zaštitu prirode - možda i oni mogu da uskoče s nekim savetom:
Beograd: 011 209 3801; beograd@natureprotection.org.rs
Novi Sad: 021 421 144; 021 421 143; 021 616 074; novi-sad@natureprotection.org.rs
Niš: 018 523 448; 018 523 449; 018 523 450; nis@natureprotection.org.rs

A i Palićki Zoo-vrt je za svaku preporuku (kontakt možeš da nađeš na netu)


Ja sam jednom tako našla malu svraku koja je verovatno ispala iz gnezda. Hranila sam je kuglicama sirovog mlevenog mesa - pravila sam kuglice, pa ih stavljala u zamrzivač, a pre hranjenja ostavljala da dostignu sobnu temperaturu. Ponekad sam joj davala i kuglice od piletine. Sve dok drži kljun otvoren, znači da je gladan. Držala sam je u povećem boksu od žice, da je zaštitim od mačaka i pasa. Kasnije, kad je malo porasla, redovno sam je bacala u vis da nauči da leti. I jednog dana je odletela ....

Nadam se da će tako i tvoj Gaša :ph34r:

#6 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 11 May 2009 - 22:12

good idea :ph34r:
hvala
javim kako napreduje.
off topic
sad sam sebi ličim na Brandon Lee-a..., još je i napolju krenulo da grmi :)

#7 Nesh

Nesh
  • Members
  • 2,750 posts

Posted 11 May 2009 - 22:17

Super ti je Gavra! :ph34r: Drzim vam palceve da sve bude OK! A ti javljaj sta se zbiva!

#8 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 11 May 2009 - 22:29

Iz Zrenjanina sam.
Hvala Rahel za info i ove telefone koje ću sutra sigurno okrenuti, pa ću ti reći šta su mi rekli. Interesuje me koliko raznovrsnu hranu treba da mu dajem, pa ću ih to pitati.
A kao što sam već rekao, isto tako sam mu i ja dao kuglice živog mesa i vidim da mu je to prijalo, jer je to sam progutao. Ja sam mu samo stavio u kljun.
Nadam se da ću uspeti u ovome i da će i on završiti na slobodi, kao svraka koju si ti othranila.
U svakom slučaju, javim šta je bilo i kako je Gaša.
Evo ga trenutno sedi i kulira u korpici :ph34r:
Nadam se da će biti ok.
Još jednom hvala ti za telefone.

#9 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 11 May 2009 - 22:50

Iz Zrenjanina sam.
Hvala Rahel za info i ove telefone koje ću sutra sigurno okrenuti, pa ću ti reći šta su mi rekli. Interesuje me koliko raznovrsnu hranu treba da mu dajem, pa ću ih to pitati.
A kao što sam već rekao, isto tako sam mu i ja dao kuglice živog mesa i vidim da mu je to prijalo, jer je to sam progutao. Ja sam mu samo stavio u kljun.
Nadam se da ću uspeti u ovome i da će i on završiti na slobodi, kao svraka koju si ti othranila.
U svakom slučaju, javim šta je bilo i kako je Gaša.
Evo ga trenutno sedi i kulira u korpici :ph34r:
Nadam se da će biti ok.
Još jednom hvala ti za telefone.


Sad videh da sam ti napisala stare brojeve telefona Fonda za zaštitu ptica grabljivica. Novi broj je: 011 207 83 52 (dr Saša Marinković).

Koliko znam, gavrani su, kao i svrake, svaštojedi i mogu da se hrane svim i svačim - ali za tako mlade ptiće, najbolje su kuglice sirovog mlevenog mesa. To mi je onda potvrdio dr Marinković kad sam ga pitala za savet.

A u međuvremenu nađoh i ovo - Palić Zoo, Krfska 4, Palić 24413, Tel: 024/753-075; office@zoopalic.co.rs (Gabor Mesaroš, izuzetno fin i predusretljiv čovek)

Srećno!

#10 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 11 May 2009 - 23:09

Sad videh da sam ti napisala stare brojeve telefona Fonda za zaštitu ptica grabljivica. Novi broj je: 011 207 83 52 (dr Saša Marinković).

Koliko znam, gavrani su, kao i svrake, svaštojedi i mogu da se hrane svim i svačim - ali za tako mlade ptiće, najbolje su kuglice sirovog mlevenog mesa. To mi je onda potvrdio dr Marinković kad sam ga pitala za savet.

A u međuvremenu nađoh i ovo - Palić Zoo, Krfska 4, Palić 24413, Tel: 024/753-075; office@zoopalic.co.rs (Gabor Mesaroš, izuzetno fin i predusretljiv čovek)

Srećno!

:ph34r: Hvala ti punooooo. upravo sam mu dao još da jede. Mali ždere. To mi je bitno. :) I vidim da onako kljunom viva perje, što mislim da je dobar znak.
evo još neka fotka malog Gaše.
Posted Image
Posted Image
Posted Image

#11 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 11 May 2009 - 23:19

gavru za maskotu foruma! :ph34r:

#12 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 11 May 2009 - 23:32

Gnezdo mu je super.

#13 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 11 May 2009 - 23:48

Posted Image

- Nevermore.

#14 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 11 May 2009 - 23:57

- Nevermore.

Vidi se da si se bas potrudio oko pticice :ph34r: , navijamo da ojaca, a ti nam javljaj i salji slike.
Predlazem da ga zovemo Edgar ili Alan, po Alanu Edgaru Pou, verovatno ga je Schmeling imao na umu pisuci ovo.

#15 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 12 May 2009 - 00:03

gavru za maskotu foruma! :ph34r:

Ajd nek ti bude :)
Posted Image
Posted Image
Primetih dok je stajao tu da je užasno radoznao dok scrollujem stranicu i da počne da vrti glavom i gleda dole u sličice. :D izgleda da mu se sviđaju ili sličice ili da bude maskota foruma.