Jump to content


Photo
- - - - -

Intolerancija na hranu - može li se smršati?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
32 replies to this topic

#1 Oliva.Nera

Oliva.Nera
  • Members
  • 17 posts

Posted 05 May 2009 - 19:21

Dragi svi,

da li znate gde se može uraditi i koliko košta test intolerancije na hranu - da odrede koje namirnice utiču na metabolizam
pa ih ne unosite u organizam i tako smršate ? Ako ima u Novom Sadu, dobro a ako nema...... gde ima?

I da li se neko bavio ovim, uopšte :ph34r: ?

#2 Zelenika

Zelenika
  • Members
  • 1 posts

Posted 12 May 2009 - 01:44

Bila sam u laboratoriji koju mi je preporucila fizioloskinja da se malo raspitam:nalazi se preko puta Doma zdravlja Zemun u ulici Rade Koncara.Stize se autobuskom linijom 45.Mikrobioloska analiza krvi,sa popunjavanjem formulara(upitnika)o sklonostima,navikama,licnoj i porodicnoj istoriji bolesti koju treba pripremiti unapred,kosta oko 3000 dinara. To je sve sto znam zasigurno.Imam informaciju i o tome da negde u centru BG-a postoji takva laboratorija za analizu krvi po kojoj se odredjuju namirnice i stil zivota koji bi bili optimalni za testiranu osobu po nalazima analize ali ne znam adresu konkretne laboratorije.

Cekam da i to dodje na red po finansijskom redosledu pa onda mogu nesto konkretnije reci dalje :ph34r:

Nadam se da je ovo pomoglo.

#3 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 13 May 2009 - 21:51

Dragi svi,

da li znate gde se može uraditi i koliko košta test intolerancije na hranu - da odrede koje namirnice utiču na metabolizam
pa ih ne unosite u organizam i tako smršate ? Ako ima u Novom Sadu, dobro a ako nema...... gde ima?

I da li se neko bavio ovim, uopšte :ph34r: ?

Dr. Piter D' Adamo i njegov otac su se bavili ishranom i krvnim grupama. Kod nas su prevedene njihove knjige. Moje vishegodishnje iskustvo je pozitivno kao i kod nekoliko rodjaka koji su napravili odlican pomak u lecenju nekih bolesti. Preporucujem.

#4 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 14 May 2009 - 05:38

Bila sam u laboratoriji koju mi je preporucila fizioloskinja da se malo raspitam:

Revnosno, nema sta! Prvo setnja do laboratorije "da se malo raspita" (telefoni ne rade?) pa odma´ na forum uclanjenje & info to persuade potential customers. Nice try!

#5 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 14 May 2009 - 08:46

lično poznajem bar desetak onih koji su pokušali da poprave opšte zdravstveno stanje ili redukuju telesnu težinu na ovaj način. jedna poznanica je čak vodila i dete.

niti je kome nešto bolje, niti je ko od njih smanjio težinu. i svi su redovno odustajali posle mesec ili dva.

#6 BettyB

BettyB
  • Members
  • 30 posts

Posted 22 November 2009 - 18:28

Da li neko ima novih iskustava vezano za testove intolerancije na hranu? Vredi li davati te pare? Ne mislim samo na regulaciju tezine, vec i na neke probleme zdravstvene (zeludacna kiselina i sl)...

#7 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 22 November 2009 - 23:24

Pre par godina sam u inostranstvu drzao u ruci brosuricu o ovom testu krvi. Ne secam se da je imao bilo kakve veze sa mrsavljenjem vec samo sa intolerancijom na odredjene supstance iz namirnica. I kostao je oko 300 evrica.

#8 BettyB

BettyB
  • Members
  • 30 posts

Posted 23 November 2009 - 16:39

Pre par godina sam u inostranstvu drzao u ruci brosuricu o ovom testu krvi. Ne secam se da je imao bilo kakve veze sa mrsavljenjem vec samo sa intolerancijom na odredjene supstance iz namirnica. I kostao je oko 300 evrica.


Ono sto mene prvenstveno zanima je upravo regulacija nekih drugih poremecaja i bolesti, ne samo mrsavljenje kao proces, cak i nemam tih problema, ali kad je u pitanju zeludacna kiselina i raznorazne druge stvari, ako ovo vredi, onda vredi dati i 300 evrica...

#9 janez1982

janez1982
  • Members
  • 240 posts

Posted 23 November 2009 - 20:00

Mozda ce izgledati cinicno, ali ako ste voljni da za takve stvari date 300 evrica, dodjite kod mene, smislicu Vam nesto(cak ce i biti zasnovano na kvazi nauci) za 200 :ph34r:

#10 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 24 November 2009 - 00:15

Mozda ce izgledati cinicno, ali ako ste voljni da za takve stvari date 300 evrica, dodjite kod mene, smislicu Vam nesto(cak ce i biti zasnovano na kvazi nauci) za 200 :ph34r:


A na osnovu chega si ti ubedjen da je to kvazi nauka?

#11 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 24 November 2009 - 00:22

A na osnovu chega si ti ubedjen da je to kvazi nauka?


moguće je da se negde neko zaista ozbiljno bavi intolerancijom na hranu, ali iz iskustva ljudi sa kojima sam imala priliku da razgovaram, a da su uradili test, efekti su zanemarljivi.

#12 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 24 November 2009 - 00:40

Kako se ovi zainteresovani za istu temu svi registruju u isto vreme?
jel to grupna terapija?

#13 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 24 November 2009 - 07:49

moguće je da se negde neko zaista ozbiljno bavi intolerancijom na hranu, ali iz iskustva ljudi sa kojima sam imala priliku da razgovaram, a da su uradili test, efekti su zanemarljivi.



Bas sam sinoc gledao Ophra show, bilo je nesto o tome. Prikazase neke silne doktore, tvrde da se pravilnom ishranom produzava zivot, regulise metabolizam, itd. Znam da ovo nije nista novo, ali do skoro nisam pridavao paznje...pocelo da se stari, pa i ja gledam sta jedem... bez zezanja, izgledalo je vrlo ozbiljno

#14 janez1982

janez1982
  • Members
  • 240 posts

Posted 24 November 2009 - 09:36

Postoje brojna stanja intolerancije na hranu, najpoznatiji primeri su intolerancija na gluten, na laktozu.... To su jasna stanja, klinicki, patofizioloski i patohistoloski, a i etiolopatogeneza je delimicno razjasnjena.

Raznorazne ideje su na nivou kvazinauke. Tj. postoji kvazinaucno objasnjenje za neku pojavu( primer kvazinauke - astrologija, teologija - polazi od niza dogmi, pretpostavki, slutnji ili lazi, a onda na njima gradi delimicno ili potpuno logican sistem). To je veoma cesto u oblasti raznoraznih dijeta(razlog je prost, oblast je veoma komercijalna). Inace, nutricija je jedna od nauka u kojima je najteze doci do naucnih saznanja( zamislimo da pokusamo da dokazemo da je lanena semenka zdrava: osmislite mi naucno istrazivanje te tvrdnje, bice izvanredno slozeno, izvanredno skupo, gotovo nemoguce za sprovodjenje u praksi, i trajace bar 20 godina).

Zato, kada se pojavi neka nova ideja iz oblasti nutricionizma, pitanje broj jedan koje sebi postavljam je sledece: postoji li patofizioloska logika da to radi(posto ozbiljne studije gotovo redovno nema, jer su strahovito teske za sprovesti, kao sto rekoh). Kada postoji(slucaj lanene semenke, voca, povrca, jogurta.....) mislim da je smisleno truditi se da se "zdravo hranis". Kad ne postoji(slucaj ishrane po krvnim grupama, po horoskopskom znaku ili kada je dijeta po bilo kom osnovu bizarna), onda izrazavam sumnju. Kada se ideja komercijalizuje (traze mi novac za dijetu, izdaju knjigu koju prodaju....) onda je vec u mojoj glavi radi alarm.

Postujte naucne dokaze, kada ih nema uvazavajte logiku. Kada Vam neko tvrdi da je izumeo cudesan lek za psorijazu oterajte ga na pravo mesto.

#15 Gita Og

Gita Og
  • Members
  • 128 posts

Posted 24 November 2009 - 10:13

Pošto vidim da su ovde neki ozbiljno zainteresovani za test intolerancije, ja bih izložila moje iskustvo iz prve ruke.

Posle prve trudnoće sam ostala sa viškom od oko 25 kg. Druga trudnoća je to zapečatila. Iz raznih razloga nisam skinula kilograme kada je to bilo optimalno (dok su bili još bebe). Pet godina sam izgledala kao burence.

Onda mi je sestra zakazala test (to je sve bilo početkom ove godine), rekla da će ona uplatiti 3.000 i ako imam volju da probam, nemam šta da izgubim.

Držala dijetu 2,5 meseca (nisam izdržala zadnje 2 nedelje). Smršala 18 kg. Jako sam zadovoljna konačno.

Skeptici mi kažu da mi test intolerancije i nije bio potreban ako sam već izbacila šećer, brašno i slične đakonije.

Ja kažem da sam to pokušavala i prethodnih 5 godina, ali je ovde i psihički aspekt bio važan - 3 meseca se odričeš neke hrane, pa ti je na vidiku cilj. Pri tome ni u jednom trenutku nisam bila gladna, mogla sam da biram šta ću da jedem i koliko ću da jedem sve dok se držim propisanih namirnica.

Mnogi su mi posle tražili broj telefona i pokušavali isto. Od svih koji su me pitali (njih oko 20-ak) samo je dvoje uspelo da ponovi isto. Valjda su bili najbolje motivisani. Ostali su odustali posle par nedelja. Jedna devojka je čak izdržala 2 meseca, nešto smršala, a onda sve vratila.

Ja nisam vratila težinu, mada se i dan danas ne opuštam.

Ako je neko stvarno motivisan da smrša, bolje je da proba sa testom intolerancije, jer u najgorem slučaju gubi samo 3.000,00 dinara, a bar se ne kljuka tabletama, energetskim šeicima za mršavljenje i slično. Nije upalilo mnogima, ali eto nekome jeste.