Jump to content


Photo
- - - - -

Najgora knjiga


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
106 replies to this topic

#46 who_farted

who_farted
  • Members
  • 412 posts

Posted 14 May 2009 - 17:14

ma koeljo se podrazumeva :ph34r:
i habjanovic djurovic, dakako

marko vidojkovic - uzas bozji

#47 m.scofield

m.scofield
  • Banned
  • 133 posts

Posted 15 May 2009 - 17:37

Jedna od najgorih knjiga koje sam ikad procitala je bila "Sitnicarnica kod srecne ruke" Gorana Petrovica,a covek je jos dobio i neku knjizevnu nagradu za to...aj da kazem delo...dosadno,dosadno,pretencioznog stila,tesko za citanje,ne ostavlja nikakav utisak osim duboke zabokrecine...sreca te postoji i drugacija "domaca"knjizevnost.


Ne slažem se sa tobom,ali ni malo...

#48 M.M.

M.M.
  • Members
  • 140 posts

Posted 17 May 2009 - 23:09

Majstor i Margarita!

Joj, kako to? Razumem da se ne treba raspravljati na forumima, ali mi ovo toliko nije bilo jasno da sam otisla na vrh stranice da vidim da li se ja stvarno nalazim na topicu - najgora knjiga.
A, neko rece da je ostavio Dnevnik o Carnojevicu posle nekoliko stranica. I s tim se ne slazem - sumatraizam u prozi. Vise mi se dopao postupak nego fabula, ali je ipak dobro delo.

#49 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 04 June 2009 - 09:48

Honey me potakla da napišem nešto o, po meni, precenjenim knjigama. Bestseleri, svi ih čitaju, onda i vi upadnete u zamku i razočarate se.
Tu stavljam Alhemičara, ali šta ću i ja ga dobih na poklon, morala sam, kako sam ga pročitala, tako sam ga odložila i zaboravila
Jedna moja sestra ima dijametralno suprotan ukus od mog, tako da mi je ona reper za knjige koje ne treba čitati :ph34r: , oduševljava se Koeljom, a Da Vičijev kod je pročitala u dahu, čak ima i primerak, pa sam ih širokolučno zaobišla.
Tragedija je to što joj mama donedavno radila u biblioteci i mogla je da ima svaku novu knjigu koju poželi :) , e kud bi meni bio kraj da sam bila u njenoj poziciji.
Dve knjige koje su bile na kvizu, a istovremeno i veliki hitovi, nisu na mene ostavile povoljan utisak.
Devojka sa pomorandžama, Gorder, po meni prehvaljena, a u stvari prilično bljutava i ljigava, podilazi se ukusu publike, priču priča dečak - siroče, da ne otkrivam dalje.
Lovac na zmajeve, Hoseini, precenjena, suviše dobro upakovana, zašećerena, na kraju svi detalji dođu na svoje mesto, a već na početku provalite u čemu je štos.
Jedva sam došla do knjige naručila i čekala nedeljama iz biblioteke, na kraju odlučila da potražim druge pisce, a Hoseinija preskočim. Ali npr. mom mužu se dopala, čak mislim da je pustio i "tešku mušku suzu" :D . pa je pročitao i "1000 čudesnih sunaca" ( uzgred, prepričao mi je, tako da mogu da je pogodim na kvizu ) :D .

Nikad zavrsila Hazarski recnik.
Kad bolje razmislim, mnogo sam propatila za knjizevnos' :D

To ti je zato što si je čitala od početka, mnogo bolja je od kraja, a najbolja kad kreneš od sredine, pa levo - desno.
Napati' se i ja, neki put sam bila primorana, neki put svojevoljno, što već ima drugi naziv.

#50 ucesnik

ucesnik
  • Members
  • 1,317 posts

Posted 04 June 2009 - 17:05

... (O Hazarskom rečniku) ...
To ti je zato što si je čitala od početka, mnogo bolja je od kraja, a najbolja kad kreneš od sredine, pa levo - desno.
Napati' se i ja, neki put sam bila primorana, neki put svojevoljno, što već ima drugi naziv.

Malo je sagovornika s kojima sam mogla da delim svoje uživanje u čitanju ove knjige... Iako topik ne govori o knjigama koje su nam se svidele, ne mogu da odolim a da ne napišem par redaka u prilog čitanju ove posebne i meni izuzetno zanimljive knjige. :D

Za razliku od tebe, ja sam počela da je čitam od početka - dakle, od priče koja opisuje princezu Ateh... Međutim, kako sam prilično nestrpljiva i radoznala, a pri tome mi je još i veoma važna jasnoća :ph34r: , kad sam naišla na ime prvog junaka s njom u vezi koji je bio označen zvezdicom - htedoh da pročitam objašnjenje u fus-noti o njemu (kako to uvek činim kad naiđem na fus-notu u nekom tekstu).
Ali, umesto objašnjenja - dočekao me je putokaz za neku drugu stranicu - na kraju knjige ... u sredini... gde-god... Na toj novoj stranici jeste bilo objašnjenje koje sam tražila, ali je ono bilo dato tako da sam zapravo ulazila u sasvim novu priču, koja je isto tako imala u sebi odrednice i putokaze za nove priče o novim likovima i novim događajima... :D

Tako je ova knjiga samu sebe okretala i vodila me u otkrivanju tajne kojom je u celosti protkana... Jedan isti događaj se za mene ( :D ) zato odvijao paralelno u VII, XII, XVII i XX veku; istovremeno i paralelno u različitim kulturama - hrišćanskoj, islamskoj i jevrejskoj...

A najviše me je fascinirao duh svakog opisivanog vremena, naročito dočaran kroz poniranje u mitologiju sve tri kulture... :) Prava carolija.

Knjigu sam u celini doživela kao fini mozaik jednog davnog trenutka, rasut u Prostoru i Vremenu, koji sam (čitajući je) iznova sastavljala i otkrivala... :D

#51 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 05 June 2009 - 10:24

Vidim da se obraćaš meni, ja sam se samo malo šalila sa honey, a ono da sam propatila čitajući odnosi se, uglavnom, na neke neke školske lektire :ph34r: .
Nekoga pojedina knjiga dotakne, a drugoga ostavi ravnodušnim ( ne goovorim o Paviću, nego uopšteno ). Drago mi je da si ti našla knjigu koja te fascinirala i za koju možeš reći "prava čarolija". Zaista se mora mnogo čitati da bi dobili svoju nisku bisera - knjiga koje su nas obeležile i ostavile traga u nama. I lepo je što su te biserne ogrlice kod svakog čitača različite, neke su slične, ali mislim da ne postoje 2 iste. :)

#52 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 05 June 2009 - 10:38

Za razliku od tebe, ja sam počela da je čitam od početka - dakle, od priče koja opisuje princezu Ateh... Međutim, kako sam prilično nestrpljiva i radoznala, a pri tome mi je još i veoma važna jasnoća :ph34r: , kad sam naišla na ime prvog junaka s njom u vezi koji je bio označen zvezdicom - htedoh da pročitam objašnjenje u fus-noti o njemu (kako to uvek činim kad naiđem na fus-notu u nekom tekstu).
Ali, umesto objašnjenja - dočekao me je putokaz za neku drugu stranicu - na kraju knjige ... u sredini... gde-god... Na toj novoj stranici jeste bilo objašnjenje koje sam tražila, ali je ono bilo dato tako da sam zapravo ulazila u sasvim novu priču, koja je isto tako imala u sebi odrednice i putokaze za nove priče o novim likovima i novim događajima... :)

Citala si upravo onako kako treba da se cita. Lavirint u kome sledis "isecke" na raznim mestima a sve je u kontekstu. Takozvani interaktivni ili sajber ii hipertekst. Znaci, nije pravolinijski. Sjajan za citanje u digitalnom izdanju (lakse je). Po tome su poznati i Raymond Queneau i James Aspnes, James Joyce, William Faulkner, Derrida ...

Edited by cyberwor/L/d, 05 June 2009 - 10:53.


#53 ucesnik

ucesnik
  • Members
  • 1,317 posts

Posted 05 June 2009 - 11:33

(...)
Nekoga pojedina knjiga dotakne, a drugoga ostavi ravnodušnim ( ne goovorim o Paviću, nego uopšteno ). Drago mi je da si ti našla knjigu koja te fascinirala i za koju možeš reći "prava čarolija". Zaista se mora mnogo čitati da bi dobili svoju nisku bisera - knjiga koje su nas obeležile i ostavile traga u nama. I lepo je što su te biserne ogrlice kod svakog čitača različite, neke su slične, ali mislim da ne postoje 2 iste. :ph34r:


Draga Uma,
Uvek kad otvorim ovaj Forum, volim da procitam ono sto ti imas da kazes o nekoj temi. Zadivljena sam i tvojim znanjem i nacinom na koji ga izrazavas i plasiras.
Ovo sto si napisala o omiljenim knjigama je mudrost primenjiva za svekoliko ljudsko znanje.
Hvala

Citala si upravo onako kako treba da se cita. Lavirint u kome sledis "isecke" na raznim mestima a sve je u kontekstu. Takozvani interaktivni ili sajber ii hipertekst. Znaci, nije pravolinijski. Sjajan za citanje u digitalnom izdanju (lakse je). Po tome su poznati i Raymond Queneau i James Aspnes, James Joyce, William Faulkner, Derrida ...

Da, prija mi interakcija - i kad ucim, i kad poducavam, i kad meditiram... :)
Cini mi se da i ti koracas nekim od ovih interaktivnih staza?

#54 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 05 June 2009 - 11:50

Citam, pisem, citam, pisem i uzivam ... :ph34r:

#55 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 11 June 2009 - 15:59

Honey me potakla da napišem nešto o, po meni, precenjenim knjigama. Bestseleri, svi ih čitaju, onda i vi upadnete u zamku i razočarate se.

Da, koliko samo puta sam se dohvatila bestselera sa velikim nadama, a zavrsila govoreci sama sebi "you should know better". Onda stigne sledeci bestseler i ja se opet upecam :ph34r: Desi se naravno i da se iznenadim u pozitivnom smislu. Po definiciji, da bi se knjiga prodavala kao luda, mora da ima nesto da privuce one koji nista drugo osim bestselera ne citaju, a to obicno povlaci za sobom razocaranje za iole nacitanije.
Mozda bi mogli ovde da prosirimo temu, ako se kapetanm slaze, da pisemo o knjigama u koje smo se razocarali/smatramo ih precenjenim.

Lovac na zmajeve, Hoseini, precenjena, suviše dobro upakovana, zašećerena, na kraju svi detalji dođu na svoje mesto, a već na početku provalite u čemu je štos.

Slazem se i da dodam da mi je istovremeno bilo zao, jer Hoseini ume da pise. Prvi deo (detinjstvo) je kvalitetniji, dok njihovo odraslo doba, odlazak u Ameriku i dalje, bas obiluje tom upakovanoscu o kojoj pricas. Sta mi jos smeta? Uvek volim da pogledam film snimljen po dobroj knjizi, ali iritira kad provalim da je knjiga pisana sa osnovnom namerom da se od nje skroji a major Hollywood hit. Ovo npr. daleko vise vazi za My sister's keeper (pisala sam u prethodnom postu) gde je to uradjeno na tako sramotan nacin, da prosto vredja inteligenciju.

To ti je zato što si je čitala od početka, mnogo bolja je od kraja, a najbolja kad kreneš od sredine, pa levo - desno.
Napati' se i ja, neki put sam bila primorana, neki put svojevoljno, što već ima drugi naziv.

Savetovali su mi to citanje preko reda, ima u Hazardskom recniku delova koji su me bas dotakli, cak sam ih u to vreme prepisala u neku svoju svescicu. A onda ima stranica i stranica, gde sam se smrtno dosadjivala i kako rekoh nikad ne zavrsih knjigu. U celini Pavic mi uopste ne lezi. Daleko od toga da bi uzela da se sa nekim borim u nameri da mu se dodeli titula najgoreg pisca, ovde je u pitanju cist citalacki ukus i sve sto bi mogla da navedem kao mane, za Paviceve postovaoce su samo vrline.

#56 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 11 June 2009 - 16:11

Pavic ajde i nekako, ali meni nikako ne lezi Crnjanski. Postujem njegov rad, ali jednostavno ne mogu da ga citam. Verujem da svako ima po nekog takvog pisca.

A sto se tice najgore knjige, za sad ubedljivo vodi jedina knjiga Isidore Bjelice koju su me nagovorili da procitam (sigurno se secate tog incidenta sa Literarnog kviza :ph34r:) Radnja u stilu jeftinih holivudskih filmova, plitki i nerazradjeni likovi, knjiga bez ikakve dublje poente, sa sve pretencioznim recenicama koje bi trebalo da predstavljaju neku veliku mudrost...

#57 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 13 June 2009 - 05:08

Dve knjige koje su bile na kvizu, a istovremeno i veliki hitovi, nisu na mene ostavile povoljan utisak.
Devojka sa pomorandžama, Gorder, po meni prehvaljena, a u stvari prilično bljutava i ljigava, podilazi se ukusu publike, priču priča dečak - siroče, da ne otkrivam dalje.
Lovac na zmajeve, Hoseini, precenjena, suviše dobro upakovana, zašećerena, na kraju svi detalji dođu na svoje mesto, a već na početku provalite u čemu je štos.

Setih se i trece – Bog malih stvari.
Citala sam diskusiju o toj knjizi vodjenu na ovom forumu pre nekoliko godina, vecini se svidja, a nekoliko forumasa ima sasvim suprotno misljenje ( medju njima 2 devojke koje su banovane, nadam se da me nece stici takva sudbina :) )

Da, prija mi interakcija - i kad ucim, i kad poducavam, i kad meditiram... :D
Cini mi se da i ti koracas nekim od ovih interaktivnih staza?

Hladno.
Vidis kako utisak moze da prevari, jedino sto je tacno je da poducavam, ali buducie studente hemiju za prijemni, pa me zato nema na forumu.
Moja interaktivna staza sastavljena je od atoma i molekula :D , tvoja, pretpostavljam, od reci.
Pozdrav svima, pa se vidimo :ph34r:

#58 ucesnik

ucesnik
  • Members
  • 1,317 posts

Posted 13 June 2009 - 19:02

Setih se i trece – Bog malih stvari.
Citala sam diskusiju o toj knjizi vodjenu na ovom forumu pre nekoliko godina, vecini se svidja, a nekoliko forumasa ima sasvim suprotno misljenje ( medju njima 2 devojke koje su banovane, nadam se da me nece stici takva sudbina :D )

Hladno.
Vidis kako utisak moze da prevari, jedino sto je tacno je da poducavam, ali buducie studente hemiju za prijemni, pa me zato nema na forumu.
Moja interaktivna staza sastavljena je od atoma i molekula :D , tvoja, pretpostavljam, od reci.
Pozdrav svima, pa se vidimo :)


Eto još jedna razlika .... :ph34r: Meni je knjiga "Bog malih stvari" jedna od onih koje su na mene ostavile najjači utisak... Ali, kako je ovo podforum o najgorim knjigama, neću sada da govorim o svom doživljaju...

#59 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 16 June 2009 - 12:00

Devojka sa pomorandžama, Gorder, po meni prehvaljena, a u stvari prilično bljutava i ljigava, podilazi se ukusu publike, priču priča dečak - siroče, da ne otkrivam dalje.

ju kako me smara ta knjiga! stojim na dopola prochitanoj knjizi i ne mogu da joj se vratim. neshto toliko dosadno i bez supstance dugo nisam chitala.
jedno obichno pitanje za kojim sledi kontemplacija kontemplacijine kontemplacije "ko je devojka sa pomorandzama? da nije mozda neko ko zivi na Grenlandu, a da nije mozda ovo, a da nije mozda ono"
toliko me je iznervirala knjiga da, chak i kad probam da nastavim psujem posle svakog pasusa. uzas.

Lovac na zmajeve, Hoseini, precenjena, suviše dobro upakovana, zašećerena, na kraju svi detalji dođu na svoje mesto, a već na početku provalite u čemu je štos.
Jedva sam došla do knjige naručila i čekala nedeljama iz biblioteke, na kraju odlučila da potražim druge pisce, a Hoseinija preskočim. Ali npr. mom mužu se dopala, čak mislim da je pustio i "tešku mušku suzu"

hm, meni je ta knjiga prelepa. uostalom, takva pripovedachka konstrukcija nije nishta novo niti je osnova za loshe ocenjivanje knjige.
btw. po mom mishljenju, prevod na srpski je mnogo bolji od engleskog originala. barem sam ja tako kontala kad sam htela ponovo da prochitam a imala samo englesku verziju.

#60 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 16 June 2009 - 13:01

ju kako me smara ta knjiga! stojim na dopola prochitanoj knjizi i ne mogu da joj se vratim. neshto toliko dosadno i bez supstance dugo nisam chitala.


Probaj bilo sta od Dina Kunca (Dean Koontz) i videces sta je praznina od 300 strana (minimum!).