Jump to content


Photo
- - - - -

Biblija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
2715 replies to this topic

#16 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 03 May 2009 - 14:50

Ako moze neki apologeta Biblije da mi razjasni simboliku genocida pocinjenog nad Hititima, Amoritima itd. koji je, kako prenosi Peta knjiga Mojsijeva, naredio Bog himself.

Ili, da preformulisem pitanje, zasto se kaze pobiti sve sto dise ako se misli na ljubav? Kakvom se to metodologijom treba iscitavati Peta knjiga Mojiseva pa da se zapovest o klanju svega sto dise alhemijski pretvori o pricicu o ljubavi?

Edited by Merlin, 03 May 2009 - 18:21.


#17 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 03 May 2009 - 17:00

Iznosis apsolutne besmislice koje nemaju nikakve veze sa onim sto nam Biblija govori. Apsolutno zanemarujes nivo svesti coveka koji je
pre 3500 godina pisao Bibliju.
Da li mozes da navedes stihove Biblije koje govore o glupostima koje si ti ovde naveo ?
Jewpiter


Par metodoloških grešaka.
Knjige poput Biblije ne treba čitati kao što čitamo novinske izvještaje. Čak ni kad bismo u novinama našli tvrdnju da je neko skupio po par od svake životinjske vrste, pa ih smjestio na brod, ne bismo je uzeli zdravo za gotovo, već bismo se zapitali o karakteru i svrsi texta. A tek u slučaju Biblije...
U Bibliji je sadržana riječ božja i njene istine nisu od vrste faktografske tačnosti, te je po tome ne treba ni mjeriti. Novi Zavjet uvodi ljubav kao novi konstitutivni momenat ljudske existencije u harmoniji s božjom mišlju. Priroda takvog otkrovenja je zeru kompliciranija od proračuna brodskih kapaciteta, no stvar je (i zaista vam kažem) takva da (ukoliko nam je već do istine) put k razumijevanju biblijske istine vodi preko shvatanja ljubavi.
Kad je već ni popovi ni kršćani (a ni hrišćani) nisu do dana današnjeg razumjeli ni prihvatili ne treba osuđivati ni ovoga Schmelinga, Nikoletinu Bursaća (nema boga, reko komesar), tj. F. T. Marinettija (ako boga ima, dajem mu 3 sekunde da se pojavi, 1, 2, 3!) zbog ove vulgarne hermeneutike.


Momci, nisam na vas mislio pri otvaranju teme, nego na ovog ispod...




1. Kada bi ti Bog danas rekao da skupiš sve vrste i da staviš u takav kovčeg, ti bi se onda pravio lud i pod pojmom vrste mislio na sve vrste insekata, pasa, mačaka, riba, itd, ili bi razumeo da trebaš da uzmeš predstavnike raznih tadašnjih vrsta da bi od njih mogao da nastaviš život na Zemlji posle Potopa?
Naravno da tada pre Potopa nisu postojali mnogi varijeteti kakvi su morali da nastanu naknadno zbog adaptacije na poslepotopne klimatske uslove i koji danas egzistiraju, pa je besmisleno tvrditi da su tada postojale one vrste koje danas postoje.

2. Bog nije stvorio mesojede nego su neke od životinja postali mesojedi posle pada čoveka u greh, kao što je i sam čovek posle pada kao deo prokletstva osuđen da mora da jede povrće (zelje poljsko).

3. Biblija se ne bavi time, jer to ne bi bilo od značaja za duh čoveka, pa ako negde u Pismu piše da je sunce izašlo ili pred noć počelo da zalazi, zaista je krajnje nepošteno da taj relativan doživljaj položaja Sunca na nebu koristiš kao dokaz protiv božanskog nadahnuća Pisma. I danas ljudi kažu da je sunce zašlo, iako svi znaju da nije zaista zašlo. Dan i noć ne nastaju zato što se Zemlja okrenula oko Sunca, već zato što se okrenula oko svoje ose.

4. U ono vreme bi bilo nepotrebno iskušenje da Bog ljudima iznosi nebitna naučna saznanja neshvatljiva tadašnjim ljudima, i da time zatvara vrata njihovog uma za istine od večnog značaja (o karakteru koji je smisao života). Na primer, nigde u Pismu ne piše da postoje bakterije, jer bi to sablaznilo ljude toga vremena, ali zato imaš gomile zdravstvenih saveta koje ljudi ni danas ne primenjuju, a koje donose veliki blagoslov svakoe ko ih prihvati. Pored saveta o ishrani, postoje higijenski saveti, karantin, te da čovek koji dodirne obolelog mora da se okupa istog dana i da njega dotle niko ne sme da dodirne, te da bolestan mora da drzi krpu na ustima i da ostale upozorava da je nečist (da ga niko ne bi dotakao), i razni drugi saveti. Objašnjavati da postoje sitni mali organizmi koji izazivaju bolesti bi tada bilo sablazan.

5. Pa jeste simpatično na neki način. Smešno je.

Imaš li još?



1. Ne razumem. Noje je sakupio pripadnike svih vrsta, ili pripadnike samo nekih vrsta? Koliko ja znam, pishe da je sakupio pripadnike svih vrsta, a ne "nekih vrsta". Uopshte mi nisi smisleno odgovorio na ovo pitanje. Hajde probaj josh jednom. Dakle, pishe da je sakupio sve vrste, a ovo shto ti pominjesh (machke, psi) su porodice (shiri pojam nego "vrsta"). Dakle, shta je tachno sakupio, rodove, porodice, vrste, shta? No problem je shto ti ochigledno ne poznajesh razliku izmedju porodice, roda i vrste u biologiji, jel' tako?

2. Ovo shto si "odgovorio" sam napisao u pitanju. Nisi mi odgovorio na pitanje, nego si ponovio deo mog pitanja. Prochitaj ponovo moje pitanje pa probaj da ovog puta odgovorish na njega, a ne da ponovish ono shto sam ja napisao.

3. Haha, naravno da u se u Bibliji tvrdi geocentrizam. Pa onoliki ljudi stradashe zbog toga, nemoj sad da se pravimo ludi.
A shto se tiche ovog "bog nije rekao punu istinu", to znachi da je lagao, zar ne? Ok, priznao si da je bog lazhov. Meni dovoljno.
Nego, evo, dacu ti josh jednu shansu da objasnish kako to da se u Bibliji tvrdi geocentrichni sistem, dok danas znamo da je to jedna obichna glupost?

Edited by Schmeling, 03 May 2009 - 17:01.


#18 psiho_d

psiho_d
  • Members
  • 226 posts

Posted 03 May 2009 - 17:16

U pravu si. Treba ona sama da se brani:

Pre pada u greh:

"I još reče Bog: Evo, dao sam vam sve bilje što nosi seme po svoj zemlji, i sva drveta rodna koja nose seme; to će vam biti za hranu." (1.Mojsijeva 1,29)


Ne igraj se rečima, bog je to rekao LJUDIMA a ne SVIM ŽIVIM BIĆIMA!

Posle pada u greh:

"Pa onda reče Adamu: Što si poslušao ženu i okusio s drveta s kojega sam ti zabranio rekavši da ne jedeš s njega, zemlja da je prokleta s tebe; s mukom će se od nje hraniti do svojega veka; Trnje i korov će ti rađati, a ti ćeš jesti zelje poljsko." (1.Mojsijeva 3,17-18)


I opet bog priča ljudima. Biblija je skroz nepravedna i antropocentrična. Baš je briga za sve osim za šačicu izabranih, mali bedno otrcano pleme gladnih ljudi koji se 40 godina potucaju u pustinji. Oni su centar sveta, a sve ostalo može da propadne ako hoće.

Prvi nagoveštaj ishrane mesom kod ljudi vidimo u savetima koje je Bog dao Noju u pripremi barke pred Potop:

"I reče Gospod Noju: Uđi u kovčeg ti i sav dom tvoj; Jer te nađoh pravedna pred sobom ovoga veka. Uzmi sa sobom od svih životinja čistih po sedmoro, sve mužjaka i ženku njegovu; a od životinja nečistih po dvoje, mužjaka i ženku njegovu." (1.Mojsijeva 7,1-2)

Na obnovljenoj Zemlji - u ponovnom Raju će biti kao pre prokletstva čovekovog pada u greh:

"I vuk će boraviti s jagnjetom, i ris će ležati s jaretom, tele i lavić i ugojeno živinče biće zajedno, i malo dete vodiće ih. I krava i medvedica zajedno će pasti, mlad njihova ležaće zajedno, i lav će jesti slamu kao vo." (Isaija 11,6-8)


Šta su to nečiste životinje? Prljave? Zašto ih onda samo ne operu? I šta Noje radi sa tim čistim i nešistim životinjama, sigurno ih ne koristi za sex? I zašto baš u paru, ako su nečiste? Ako ih jede, šta će mu par, mislim potpuno je sve jedno da li jedeš mužjake ili ženke.

#19 Capt.Primetime

Capt.Primetime
  • Banned
  • 250 posts

Posted 03 May 2009 - 17:44

"Verniku je lako da propoveda Biblijske priče/događaje, problem nastaje onda kada ono u šta veruje mora naučno da dokaže"
Istina, Analiza i Schmeling pristupaju problemu identičnom strašću, problem je u tome što nisu na istoj frekvenciji. Analiza govori o duhovnosti kojom je Biblija prožeta dok Schmeling pokušava Bibliju da umetne u naučne okvire. Bibija jeste skup spisa koji su nastali pre skoro četiri hiljade godina (ako je verovati gospodinu Google-u) i teško da su ljudi (ljudski faktor greške) tada znali ono što mi danas znamo. U principu, jednostavno je, izfilozofirali su svoje viđenje Boga i prirode, ubacili nekoliko priča za koje su čuli i sve spakovali u jednu veliku i podebelu knjigu (debljina 10-12cm štampana na laseru- A4 format). Da li ja treba da verujem u ono što piše u Bibliji? Pa ne treba da verujem svemu što pročitam. Ko što neko reče : i na tarabi svašta piše pa ne otkopčavam šlic.
Ja jesam vernik, ali svaki put kad mi dođe pop ja mu postavim po neko nezgodno pitanje upravo tipa onih koje Schmeling ovde postavlja. Mislim da svako tako treba da radi ako želi da razume religiju i sve što pod nju pripad. Takve stvari nas uče onim vrednostima koje su naši stari imali i verovali. Kako ja mogu da kudim mog pradedu koji se na Solunskom frontu molio Bogu da se vrati kući. A mnoge je vera spasla da ne odlepe. Ima sve to i svojih loših strana, ne želim da ulazim u to. Želim svakome da nađe svoj mir. Neko će ga naći u Bibliji, neko u nauci a neko u kombinaciji ta dva. Kako god bilo trebamo se zapitati: ko smo mi da se mešamo u tuđe ideale? Ko smo mi da remetimo mir onima koji su ga već našli?

#20 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 03 May 2009 - 18:23

"Verniku je lako da propoveda Biblijske priče/događaje, problem nastaje onda kada ono u šta veruje mora naučno da dokaže"
Istina, Analiza i Schmeling pristupaju problemu identičnom strašću, problem je u tome što nisu na istoj frekvenciji. Analiza govori o duhovnosti kojom je Biblija prožeta dok Schmeling pokušava Bibliju da umetne u naučne okvire. Bibija jeste skup spisa koji su nastali pre skoro četiri hiljade godina (ako je verovati gospodinu Google-u) i teško da su ljudi (ljudski faktor greške) tada znali ono što mi danas znamo. U principu, jednostavno je, izfilozofirali su svoje viđenje Boga i prirode, ubacili nekoliko priča za koje su čuli i sve spakovali u jednu veliku i podebelu knjigu (debljina 10-12cm štampana na laseru- A4 format). Da li ja treba da verujem u ono što piše u Bibliji? Pa ne treba da verujem svemu što pročitam. Ko što neko reče : i na tarabi svašta piše pa ne otkopčavam šlic.
Ja jesam vernik, ali svaki put kad mi dođe pop ja mu postavim po neko nezgodno pitanje upravo tipa onih koje Schmeling ovde postavlja. Mislim da svako tako treba da radi ako želi da razume religiju i sve što pod nju pripad. Takve stvari nas uče onim vrednostima koje su naši stari imali i verovali. Kako ja mogu da kudim mog pradedu koji se na Solunskom frontu molio Bogu da se vrati kući. A mnoge je vera spasla da ne odlepe. Ima sve to i svojih loših strana, ne želim da ulazim u to. Želim svakome da nađe svoj mir. Neko će ga naći u Bibliji, neko u nauci a neko u kombinaciji ta dva. Kako god bilo trebamo se zapitati: ko smo mi da se mešamo u tuđe ideale? Ko smo mi da remetimo mir onima koji su ga već našli?


Kao shto je nauka uchinila smeshnim nauchne pretenzije Biblije, tako je filozofija uchinila smeshnim pretenzije Biblije na polju morala i duhovnosti. Ko pored savremene biologije trazhi odgovore o zhivim bicima u Bibliji nije nishta vishe smeshan od onog koji pored, recimo, Kanta, trazhi moralna nachela u Bibliji.

Edited by Schmeling, 03 May 2009 - 18:25.


#21 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 03 May 2009 - 20:51

Ako moze neki apologeta Biblije da mi razjasni simboliku genocida pocinjenog nad Hititima, Amoritima itd. koji je, kako prenosi Peta knjiga Mojsijeva, naredio Bog himself.

Ili, da preformulisem pitanje, zasto se kaze pobiti sve sto dise ako se misli na ljubav? Kakvom se to metodologijom treba iscitavati Peta knjiga Mojiseva pa da se zapovest o klanju svega sto dise alhemijski pretvori o pricicu o ljubavi?


Ovo je dobro pitanje.

Nadam se da mi nećeš zameriti ako otvorim novi topik sa citiranjem ovog tvog pitanja?!

#22 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 03 May 2009 - 21:57

Ovo je dobro pitanje.

Nadam se da mi nećeš zameriti ako otvorim novi topik sa citiranjem ovog tvog pitanja?!

Slobodno, mada ne vidim potrebu da se otvara novi topik kad vec ovde diskutujemo o Bibliji.

#23 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 03 May 2009 - 23:23

zasto se kaze pobiti sve sto dise ako se misli na ljubav? Kakvom se to metodologijom treba iscitavati Peta knjiga Mojiseva pa da se zapovest o klanju svega sto dise alhemijski pretvori o pricicu o ljubavi?

mucenima i gresnima na ovom svetu se omogucava ekpeditivan odlazak u Raj, prvom klasom. kud ces vece ljubavi od toga!?

#24 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 04 May 2009 - 01:23

1. Ne razumem. Noje je sakupio pripadnike svih vrsta, ili pripadnike samo nekih vrsta? Koliko ja znam, pishe da je sakupio pripadnike svih vrsta, a ne "nekih vrsta". Uopshte mi nisi smisleno odgovorio na ovo pitanje. Hajde probaj josh jednom. Dakle, pishe da je sakupio sve vrste, a ovo shto ti pominjesh (machke, psi) su porodice (shiri pojam nego "vrsta"). Dakle, shta je tachno sakupio, rodove, porodice, vrste, shta? No problem je shto ti ochigledno ne poznajesh razliku izmedju porodice, roda i vrste u biologiji, jel' tako?


Ko je tu podelu ustanovio? Hoćeš reši da je Mojsije koji je na osnovu vizije zabeležio događaj imao savremenu evolucionu podelu živih bića na rodove, porodice, vrste, itd? Sasvm je razumno da je Noje primio u Barku osnovne genetske tipove današnjih životinja od kojih je kasnije bilo moguće njihovom adaptacijom na poslepotopne uslove dobiti današnje životinjske vrste.

Hajmo da vidimo kolika je zapremina barke. Ako je biblijska mera od jednog lakta jednaka dužini od pola metra, onda treba da izračunamo zapreminu barke na osnovu njene dužine od 150 metara, širine 25 metara, i 15 metara visine. To znači da je ukupna zapremima barke zajedno sa njenom drvenom građom iznosila 56 250 kubnih metara. To je dimenzija jednaka ukupnoj količini od oko 600 vagona koji se koriste za prevoz sitne stoke (po 240 životinja stane u svaki takav vagon), a to je ukupno 144 000 primeraka sitne stoke. Kako broj današnjih vrsta sisara iznosi oko 5500 vrsta, kada se tome dodaju i druge vrste u koje bi spadale ptice i gmizavi (vodozemci i ribe mogu da prežive potop), taj broj svakako može da stane u Barku, posebno ako su bili na nivou njihove mladunčadi. Ali opet, naglašavam, nema potrebe da u Barku ulaze sve vrste u današnjem smislu tog pojam, već samo oniosnovni tipovi od kojih će kasnije adaptacijom nastati vrste adekvatne poslepotopnim uslovima života na Zemlji.

2. Ovo shto si "odgovorio" sam napisao u pitanju. Nisi mi odgovorio na pitanje, nego si ponovio deo mog pitanja. Prochitaj ponovo moje pitanje pa probaj da ovog puta odgovorish na njega, a ne da ponovish ono shto sam ja napisao.


Odgovorio sam ti da su razlike nastale naknadno, onda kada su posle pada planete Zemlje u prokletstvo zbog ljugskog greha mnogi biljojedi postali mesojedi.

3. Haha, naravno da u se u Bibliji tvrdi geocentrizam.


Vidim da si indoktriniran ateističkom propagandom protiv Biblije. U Svetom pismu ne postoji geocentrizam. Nijedan citat koji to tvrdi nećeš moći da nađeš u Pismu, izuzev ako možda neko lično govori o relativnom položaju meseca i sinca na nebu u odnosu na njega samog na zemlji. Sveto pismo se ne bavi kretanjem nebeskih tela. Jedini meni poznat stih koji govori o položaju Zemlje u svemiru jeste "On je razastro i sever nad prazninom, i zemlju obesio ni o cem." (O Jovu 26,7) Takodje, jedan stih govori o lavi koja je ispod zemoje: "Iz zemlje izlazi hleb, i pod njom je drugo, kao oganj." (O Jovu 28,5) Ali svi ti stihovi nemaju naučni edukativan značaj, već govore o Zemlji u kontekstu Božje svemoći.

Ti ljudi koje navodiš da su stradali zbog zastupanja geocentrizma su zapravo stradali jer su zastupali naučno shvatanje svoga vremena koje je otpala crkva toga vremena prihvatala iz istog razloga kojeg i danas odobrava teoriju evolucije - da bi se "ušlihtala" masi. Tadašnja naučna metodologija nije mogla utvrditi da su zvezde veoma daleko, ni primetiti da se Zemlja na svom putu oko Sunca pomera u odnosu na njih, pa su mislili da je statična i zato su verovali u geocentrizam.

#25 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 04 May 2009 - 01:37

Ne igraj se rečima, bog je to rekao LJUDIMA a ne SVIM ŽIVIM BIĆIMA!


Bog je tada pre pada u greh dao biljke svim živim bićima za jelo:

"I jos rece Bog: Evo, dao sam vam sve bilje sto nosi seme po svoj zemlji, i sva drveta rodna koja nose seme; to ce vam biti za hranu. A svim zverima zemaljskim i svim pticama nebeskim i svemu sto se mice na zemlji i u cemu ima dusa ziva, dao sam svu travu da jedu. I bi tako." (1.Mojsijeva 1,29-30)

I opet bog priča ljudima. Biblija je skroz nepravedna i antropocentrična. Baš je briga za sve osim za šačicu izabranih, mali bedno otrcano pleme gladnih ljudi koji se 40 godina potucaju u pustinji. Oni su centar sveta, a sve ostalo može da propadne ako hoće.


Na osnovu kojih motiva si protumačio taj dogaćaj baš na taj način, ako ne na osnovu projekcije sopstvenih?

Bog je upravo na njihovom primeru pokazao da ne gleda ko je ko, jer ih je kaznio pustinjom zbog njihovih greha, a sa njima su iz Egipta izašli i mnogi nejevreji, jer kao što samo Pismo kaže "Bog ne gleda ko je ko".

Šta su to nečiste životinje? Prljave? Zašto ih onda samo ne operu? I šta Noje radi sa tim čistim i nešistim životinjama, sigurno ih ne koristi za sex? I zašto baš u paru, ako su nečiste? Ako ih jede, šta će mu par, mislim potpuno je sve jedno da li jedeš mužjake ili ženke.


Jedno od pet osnovnih ljudskih osecanja jeste i osecanje gadjenja, koje čovek prirodno treba da oseća kada je svestan da jede nešto što je prljavo ili na neki drugi način za njega nezdravo. Hrana koja je nezdrava kao i kontakt sa obolelim ljudima treba da kod ljudi izazovu osecanje gaćenja. Zato naredba za nečisto tj. za nezdravu hranu kao i za kontakt sa bolesnim osobama glasi u Svetom pismu: "Gadno da vam je." (3.Mojsijeva 11,11)

#26 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 04 May 2009 - 08:40

1. Ko je tu podelu ustanovio? Hoćeš reši da je Mojsije koji je na osnovu vizije zabeležio događaj imao savremenu evolucionu podelu živih bića na rodove, porodice, vrste, itd? Sasvm je razumno da je Noje primio u Barku osnovne genetske tipove današnjih životinja od kojih je kasnije bilo moguće njihovom adaptacijom na poslepotopne uslove dobiti današnje životinjske vrste.
Hajmo da vidimo kolika je zapremina barke. Ako je biblijska mera od jednog lakta jednaka dužini od pola metra, onda treba da izračunamo zapreminu barke na osnovu njene dužine od 150 metara, širine 25 metara, i 15 metara visine. To znači da je ukupna zapremima barke zajedno sa njenom drvenom građom iznosila 56 250 kubnih metara. To je dimenzija jednaka ukupnoj količini od oko 600 vagona koji se koriste za prevoz sitne stoke (po 240 životinja stane u svaki takav vagon), a to je ukupno 144 000 primeraka sitne stoke. Kako broj današnjih vrsta sisara iznosi oko 5500 vrsta, kada se tome dodaju i druge vrste u koje bi spadale ptice i gmizavi (vodozemci i ribe mogu da prežive potop), taj broj svakako može da stane u Barku, posebno ako su bili na nivou njihove mladunčadi. Ali opet, naglašavam, nema potrebe da u Barku ulaze sve vrste u današnjem smislu tog pojam, već samo oniosnovni tipovi od kojih će kasnije adaptacijom nastati vrste adekvatne poslepotopnim uslovima života na Zemlji.

2. Odgovorio sam ti da su razlike nastale naknadno, onda kada su posle pada planete Zemlje u prokletstvo zbog ljugskog greha mnogi biljojedi postali mesojedi.


3. Vidim da si indoktriniran ateističkom propagandom protiv Biblije. U Svetom pismu ne postoji geocentrizam. Nijedan citat koji to tvrdi nećeš moći da nađeš u Pismu, izuzev ako možda neko lično govori o relativnom položaju meseca i sinca na nebu u odnosu na njega samog na zemlji. Sveto pismo se ne bavi kretanjem nebeskih tela. Jedini meni poznat stih koji govori o položaju Zemlje u svemiru jeste "On je razastro i sever nad prazninom, i zemlju obesio ni o cem." (O Jovu 26,7) Takodje, jedan stih govori o lavi koja je ispod zemoje: "Iz zemlje izlazi hleb, i pod njom je drugo, kao oganj." (O Jovu 28,5) Ali svi ti stihovi nemaju naučni edukativan značaj, već govore o Zemlji u kontekstu Božje svemoći.
Ti ljudi koje navodiš da su stradali zbog zastupanja geocentrizma su zapravo stradali jer su zastupali naučno shvatanje svoga vremena koje je otpala crkva toga vremena prihvatala iz istog razloga kojeg i danas odobrava teoriju evolucije - da bi se "ušlihtala" masi. Tadašnja naučna metodologija nije mogla utvrditi da su zvezde veoma daleko, ni primetiti da se Zemlja na svom putu oko Sunca pomera u odnosu na njih, pa su mislili da je statična i zato su verovali u geocentrizam.


1. Ok. Hajde da uzmemo u obzir samo prepotopske zhivotinje, koje su morale da stanu u brod duzhine 150 metara. Dakle, postoji 1047 poznatih vrsta dinosaurusa (od kojih su neki dostizali duzhinu od 35 metara). Dodaj tome pripadnike prepotopske megafaune (stotine vrsta), kao i danasnje velike zivotinje. Samo za ove (shto ne chini ni jedan promil ukupnog broja zhivotinjskih vrsta), jasno je da im ne bi bilo dovoljno ni 100 Nojevih brodica. A shta je sa ostalih 999 promila?
Dakle, shta je sa dinosaurusima (koji su prepotopske zhivotinje)? Kako je chovek nakrcao 2094 ove ogromne zhivotinje u prostor 100 puta manji od potrebnog? Hajde, samo to odgovori.
I da, poshto tvrdish da su se "kontinenti razdvojili 100 godina posle potopa", gde je zapis o tome u Bibliji? Ili bilo gde?


2. Da ponovim josh jednom pitanje, poshto ga nisi razumeo: Kako nashi vernici objashnjavaju rezlike u digestivnom traktu, zubalu i anatomiji biljojeda i mesojeda? Sigurno necete traziti od nas da poverujemo da je T-Rex bio biljojed, zar ne? Hаjde josh jednom: odakle razlika u zubalu izmedju lava, tigra, vuka, i antilope, konja, slona? Zashto jedni imaju ochnjake i sekutice namenjene kidanju i sechenju mesa, a drugi kutnjake prilagodjene zhvakanju bilja? Dalje: shta je sa pijavicama? Shta je sa buvama? Ove zhivotinje ne mogu da se hrane na drugi nachin osim pijenjem krvi. Shta je sa ajkulama? Koje biljke da jedu one? Shta je sa delfinima? Koje biljke da jedu oni?
Odgovori na pitanje.

3. Da je u pitanju geocentrizam, i to onaj najprimitivniji moguci, svedoce i sledeci izvodi:

1. "Thou, Lord, in the beginning didst lay the foundation of the earth." (Heb. 1:10)
2. The sun, moon, and stars were created after the firm "foundation of the earth" was laid. (Gen. 1:9-18)
3. "He established the earth upon its foundations, so that it will not totter, forever and ever." (Ps. 104:5)
4. "The world is firmly established, it will not be moved." (Ps. 93:1 & 1 Chron. 16:30)
5. "For the pillars of the earth are the Lord's, and he set the world on them." (I Sam. 2:8)
6. "It is I who have firmly set its pillars." (Ps. 75:3)
7. "Who stretched out the heavens...and established the world." (Jer. 10:12)

1. "The earth quaked, the foundations of heaven were trembling."
2. "The earth quakes, the heavens tremble." (Joel 2:10)
3. "I shall make the heavens tremble, and the earth will be shaken from its place." (Isa. 13:13)
4. "There was a great earthquake...and the stars of the sky fell...as if shaken from a tree." (Rev. 6:12,13)


Ochigledno je da je Zemlja zamisljena kao neshto shto se ne pomera, shto je osnov za sve ostalo. Naglasak je na rechi "ochigledno".

Edited by Schmeling, 04 May 2009 - 08:44.


#27 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 04 May 2009 - 09:23

Dakle, shta je sa dinosaurusima (koji su prepotopske zhivotinje)? Kako je chovek nakrcao 2094 ove ogromne zhivotinje u prostor 100 puta manji od potrebnog? Hajde, samo to odgovori.


Zasto bi Noje morao da uzme ogromne sasvim odrasle životinje, a ne njihovu mladunčad koja se mozda tek "ispilela" iz jaja? Takodje, rekao sam ti da je pojam vrste relativan, te da se radi zapravo o tipovima zivotinja.

I da, poshto tvrdish da su se "kontinenti razdvojili 100 godina posle potopa", gde je zapis o tome u Bibliji? Ili bilo gde?


Moguce je da ovaj stih na to ukazuje, a ako ne, onda je moguce da se to razdvajanje desilo u vreme samog potopa:

"A Everu se rodise dva sina: jednom bese ime Falek, jer se u njegovo vreme razdeli zemlja, a bratu njegovom ime Jektan." (1.Mojsijeva 10,25)

2. Da ponovim josh jednom pitanje, poshto ga nisi razumeo: Kako nashi vernici objashnjavaju rezlike u digestivnom traktu, zubalu i anatomiji biljojeda i mesojeda? Sigurno necete traziti od nas da poverujemo da je T-Rex bio biljojed, zar ne? Hаjde josh jednom: odakle razlika u zubalu izmedju lava, tigra, vuka, i antilope, konja, slona? Zashto jedni imaju ochnjake i sekutice namenjene kidanju i sechenju mesa, a drugi kutnjake prilagodjene zhvakanju bilja? Dalje: shta je sa pijavicama? Shta je sa buvama? Ove zhivotinje ne mogu da se hrane na drugi nachin osim pijenjem krvi. Shta je sa ajkulama? Koje biljke da jedu one? Shta je sa delfinima? Koje biljke da jedu oni?


Već sam ti odgovorio na tvoje pitanje. Da ponovim treći put, pa da možda shvatiš? Te životinje nisu bile stvorene kao takve, već su bili biljojedi i anatomski prilagodjeni biljojedima, a tek posle čovekovog pada u greh (a pre Potopa) formiraju se u takvom obliku kakvom ih ti sada opisujes.

3. Da je u pitanju geocentrizam, i to onaj najprimitivniji moguci, svedoce i sledeci izvodi: ...


To su krajnje nepošteni i pokvareno izvučeni citati iz svog konteksta. Na primer, dva citata iz Oktrivenja 6,12-13 "I videh kad otvori sesti pecat, i gle, zatrese se zemlja vrlo, i sunce posta crno kao vreca od kostreti, i mesec posta kao krv; I zvezde nebeske padose na zemlju kao sto smokva odbacuje pupke svoje kad je veliki vetar zaljulja." gde se opisuje relativan izgled Sunca i Meseca sa Zemlje pokusava da se
predstavi kao da su navodno Sunce i Mesec promenili svoj stvarni izgled. A zatim meteorska kisha se zloupotrebljava da se pokaze kako navodno zvezde padaju na Zemlju. I svi ostali navedeni citati su na taj zlonameran nacin iskrivljeno interpretirani.

Ochigledno je da je Zemlja zamisljena kao neshto shto se ne pomera, shto je osnov za sve ostalo. Naglasak je na rechi "ochigledno".


Dakle, ako bi ti rekao da je, na primer, ta i ta osoba svojim radom postala stub ili temelj nekog Institita, ti bi to onda zloupotrebio kao dokaz da je ta osoba ugrađena da bude stub u zgradi u kojoj se nalazi Institut.

#28 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 04 May 2009 - 09:55

Zasto bi Noje morao da uzme ogromne sasvim odrasle životinje, a ne njihovu mladunčad koja se mozda tek "ispilela" iz jaja? Takodje, rekao sam ti da je pojam vrste relativan, te da se radi zapravo o tipovima zivotinja.

Moguce je da ovaj stih na to ukazuje, a ako ne, onda je moguce da se to razdvajanje desilo u vreme samog potopa:

"A Everu se rodise dva sina: jednom bese ime Falek, jer se u njegovo vreme razdeli zemlja, a bratu njegovom ime Jektan." (1.Mojsijeva 10,25)

Već sam ti odgovorio na tvoje pitanje. Da ponovim treći put, pa da možda shvatiš? Te životinje nisu bile stvorene kao takve, već su bili biljojedi i anatomski prilagodjeni biljojedima, a tek posle čovekovog pada u greh (a pre Potopa) formiraju se u takvom obliku kakvom ih ti sada opisujes.

To su krajnje nepošteni i pokvareno izvučeni citati iz svog konteksta. Na primer, dva citata iz Oktrivenja 6,12-13 "I videh kad otvori sesti pecat, i gle, zatrese se zemlja vrlo, i sunce posta crno kao vreca od kostreti, i mesec posta kao krv; I zvezde nebeske padose na zemlju kao sto smokva odbacuje pupke svoje kad je veliki vetar zaljulja." gde se opisuje relativan izgled Sunca i Meseca sa Zemlje pokusava da se
predstavi kao da su navodno Sunce i Mesec promenili svoj stvarni izgled. A zatim meteorska kisha se zloupotrebljava da se pokaze kako navodno zvezde padaju na Zemlju. I svi ostali navedeni citati su na taj zlonameran nacin iskrivljeno interpretirani.

Dakle, ako bi ti rekao da je, na primer, ta i ta osoba svojim radom postala stub ili temelj nekog Institita, ti bi to onda zloupotrebio kao dokaz da je ta osoba ugrađena da bude stub u zgradi u kojoj se nalazi Institut.



Da ponovim ono shto sam rekao na drugom topiku: ti si chovek s ozbiljnim psihichkim problemima, i morash da nadjesh nekog ko ce ti pomoci. Ja sam imao dobre volje da ti pomognem, spustio sam se na tvoj nivo, evo vec treci dan to radim, ali logika i razum ne zhive u tvojoj kuci. Ovim zavrshavam svaku diskusiju s tobom.

#29 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 04 May 2009 - 10:51

Da ponovim ono shto sam rekao na drugom topiku: ti si chovek s ozbiljnim psihichkim problemima, i morash da nadjesh nekog ko ce ti pomoci. Ja sam imao dobre volje da ti pomognem, spustio sam se na tvoj nivo, evo vec treci dan to radim, ali logika i razum ne zhive u tvojoj kuci. Ovim zavrshavam svaku diskusiju s tobom.


Priznajem da si se trudio i da si izneo sve argumente koje si mogao da nađeš, ali problem je što braniš nešto što se ne može odbraniti drugim argumentima osim ovih koje si sada naveo - etiketiranjem ličnosti svog sagovornika i argumentom molbe da se ova diskusija pošalje na deponiju koju si izneo na drugom topiku. U svakom slučaju, hvala ti na trudu. Pružio si zaista sve što si mogao da pružiš.

#30 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 04 May 2009 - 12:34

Biblijska konsekventnost.

SELECTED BIBLE CONTRADICTIONS
Who was Joseph's father?

Matthew 1:16 Jacob was the father of Joseph the husband of Mary, by whom Jesus was born, who is called the Messiah.
Vs.
Luke 3:23 When He [Jesus] began His ministry, Jesus Himself was about thirty years of age, being, as was supposed, the son of Joseph, the son of Eli,
How did Judas die?

Mt.27:5 And he [Judas] threw the pieces of silver into the temple sanctuary and departed; and he went away and hanged himself.
Vs.
Acts 1:18 (Now this man [Judas] acquired a field with the price of his wickedness, and falling headlong, he burst open in the middle and all his intestines gushed out.


Has anyone seen God?

Gen.12:7 The LORD appeared to Abram and said, " To your descendants I will give this land." So he built an altar there to the LORD who had appeared to him.
Gen.32:30 So Jacob named the place Peniel, for he said, " I have seen God face to face, yet my life has been preserved."
Ex.33:11 Thus the LORD used to speak to Moses face to face, just as a man speaks to his friend. When Moses returned to the camp, his servant Joshua, the son of Nun, a young man, would not depart from the tent.
Vs.
Jn.1:18 No one has seen God at any time; the only begotten God who is in the bosom of the Father, He has explained Him.
1 Tim.6:16 who alone possesses immortality and) dwells in unapproachable light, whom no man has seen or can see. To Him be honor and eternal dominion! Amen.
1 Jn.4:12 No one has seen God at any time; if we love one another, God abides in us, and His love is perfected in us.

To whom did God speak at Jesus' baptism?

Mk.1:11 and a voice came out of the heavens: " You are My beloved Son, in You I am well-pleased."
Lk.3:22 and the Holy Spirit descended upon Him in bodily form like a dove, and a voice came out of heaven, "You are My beloved Son, in You I am well-pleased."
Vs.
Mt.3:17 and behold, a voice out of the heavens said, "This is My beloved Son, in whom I am well-pleased."
Is it permitted to divorce an unchaste partner?
Mk.10:11 And He said to them, "Whoever divorces his wife and marries another woman commits adultery against her;


Lk.16:18 Everyone who divorces his wife and marries another commits adultery, and he who marries one who is divorced from a husband commits adultery.
Vs.
Mt.5:32 but I say to you that everyone who divorces his wife, except for the reason of unchastity, makes her commit adultery; and whoever marries a divorced woman commits adultery.
Mt.19:9 "And I say to you, whoever divorces his wife, except for immorality, and marries another woman commits adultery."


Was David alone when he asked for holy bread?

1 Sam.21:1,6 Then David came to Nob to Ahimelech the priest; and Ahimelech came trembling to meet David and said to him, "Why are you alone and no one with you?"
6 So the priest gave him consecrated bread; for there was no bread there but the bread of the Presence which was removed from before the LORD, in order to put hot bread in its place when it was taken away.
Vs.
Mt.12:3-4 But He said to them, "Have you not read what David did when he became hungry , he and his companions,
4 how he entered the house of God, and they ate the consecrated bread, which was not lawful for him to eat nor for those with him, but for the priests alone?


When did the cursed fig tree die?

Mt.21:19-20 Seeing a lone fig tree by the road, He came to it and found nothing on it except leaves only; and He said to it, "No longer shall there ever be any fruit from you." And at once the fig tree withered.
20 Seeing this, the disciples were amazed and asked, "How did the fig tree wither all at once?"
Vs.
Mk.11:13-14, 20-21 Seeing at a distance a fig tree in leaf, He went to see if perhaps He would find anything on it; and when He came to it, He found nothing but leaves, for it was not the season for figs.
14 He said to it, "May no one ever eat fruit from you again!" And His disciples were listening.
20 As they were passing by in the morning, they saw the fig tree withered from the roots up.
21 Being reminded, Peter said to Him, "Rabbi, look, the fig tree which You cursed has withered."


How should parents be treated?

Ex.20:12 Honor your father and your mother, that your days may be prolonged in the land which the LORD your God gives you.
Vs.
Lk.14:26 If anyone comes to Me, and does not hate his own father and mother and wife and children and brothers and sisters, yes, and even his own life, he cannot be My disciple.


Did Jesus come to bring peace?


Lk.2:14 Glory to God in the highest,
And on earth peace among men with whom He is pleased."
Vs.
Mt.10:34 Do not think that I came to bring peace on the earth; I did not come to bring peace, but a sword.


How many years of famine were offered to David?

II Samuel 24:13 So Gad came to David and told him, and said to him, "Shall seven years of famine come to you in your land? Or will you flee three months before your foes while they pursue you? Or shall there be three days' pestilence in your land? Now consider and see what answer I shall return to Him who sent me."
Vs.
I Chronicles 21:11-12 So Gad came to David and said to him, "Thus says the LORD, 'Take for yourself
12 either three years of famine, or three months to be swept away before your foes, while the sword of your enemies overtakes you, or else three days of the sword of the LORD, even pestilence in the land, and the angel of the LORD destroying throughout all the territory of Israel.' Now, therefore, consider what answer I shall return to Him who sent me."


Should children be punished for the sins of their fathers?

Isaiah 14:21 Prepare for his sons a place of slaughter
Because of the iniquity of their fathers.
They must not arise and take possession of the earth
And fill the face of the world with cities.
Exodus 20:5 You shall not worship them or serve them; for I, the LORD your God, am a jealous God, visiting the iniquity of the fathers on the children, on the third and the fourth generations of those who hate Me,
Vs.
Deut. 24:16 Fathers shall not be put to death for their sons, nor shall sons be put to death for their fathers; everyone shall be put to death for his own sin.
Ezek.18:20 "The person who sins will die. The son will not bear the punishment for the father's iniquity, nor will the father bear the punishment for the son's iniquity; the righteousness of the righteous will be upon himself, and the wickedness of the wicked will be upon himself.


Is salvation by faith alone?

John 5:24 Truly, truly, I say to you, he who hears My word, and believes Him who sent Me, has eternal life, and does not come into judgment, but has passed out of death into life.
John 6:47 Truly, truly, I say to you, he who believes has eternal life.
John 6:28-29 Therefore they said to Him, "What shall we do, so that we may work the works of God?" Jesus answered and said to them, "This is the work of God, that you believe in Him whom He has sent."
Vs.
( Matt 19: 16-21 ) 16 And someone came to Him and said, "Teacher, what good thing shall I do that I may obtain eternal life?" 17 And He said to him, "Why are you asking Me about what is good? There is only One who is good; but if you wish to enter into life, keep the commandments." 18 Then he said to Him, "Which ones?" And Jesus said, " YOU SHALL NOT COMMIT MURDER; YOU SHALL NOT COMMIT ADULTERY; YOU SHALL NOT STEAL; YOU SHALL NOT BEAR FALSE WITNESS; 19 HONOR YOUR FATHER AND MOTHER; and YOU SHALL LOVE YOUR NEIGHBOR AS YOURSELF." 20 The young man said to Him, "All these things I have kept; what am I still lacking?" 21 Jesus said to him, "If you wish to be complete, go and sell your possessions and give to the poor, and you will have treasure in heaven; and come, follow Me."