Jump to content


Photo
- - - - -

Biblija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
2715 replies to this topic

#1 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 02 May 2009 - 22:47

Inspirisan ucheschem nasheg kreacioniste Analize na onoj drugoj temi, odluchio sam da pokrenem topik koji ce se baviti razotkrivanjem svih gluposti (a ima ih mnogo) koje su zapisane u "knjizi nad knjigama". Pozivaju se ljudi dobre volje da svojim skromnim prilogom pripomognu u demaskiranju najvece prevare u istoriji chovechanstva i prikazivanju "svetog pisma" (pre svega ovde mislim na Stari zavet) kao onog shto jeste - teksta ogranichenog vremenom i prostorom u kojima je pisan. I pre svega - primitivne baljezgarije. Pozivam uchesnike da se uzdrze od komentara vezanih za copy-paste sadrzhaje u Bibliji (a ima ih poprilichno koji su prepisani iz starijih mitova) - bavimo se iskljuchivo apsurdnoshcu onog shto tamo pishe i zatrazhimo od nashih vernika da nam objasne kako nekakve ordinarne gluposti mogu da budu "rech Bozhja" (neshto nuzhno istinito).

Evo, ja cu pocheti sa nekoliko primera, i ochekujem aktivno uchesche drugih forumasha. Zapamtite: bez "svetog pisma" nema ni religije, bez religije nema ni nacionalizma, bez nacionalizma nema tuge, tuge i nesrece.



Br. 1:

Po Bibliji, nastao je "opshti potop". Noje je, po Bibliji, da bih ih sachuvao od potopa, po jedan par svake zhivotinjske vrste smestio na svoj brodic.
Poznato je da na Zemlji postoje desetine miliona zhivotinjskih vrsta. Pitanje je ochigledno: kako je Noje mogao da skupi desetine miliona parova zhivotinja (ukljuchujuci i bele medvede, pingvine, prerijske lisice, bizone, kengure, prugaste hijene, ocelote, jaguarundije) u veoma ogranichenom vremenu i kako je mogao sve da ih skladishti u ogranichen prostor (brod duzhine oko 150 metara, pa izrachunajte)?

Br. 2:

Po Bibliji, sve zhivotinje su stvorene kao biljojedi. Kako nashi vernici objashnjavaju rezlike u digestivnom traktu, zubalu i anatomiji biljojeda i mesojeda? Sigurno necete traziti od nas da poverujemo da je T-Rex bio biljojed, zar ne?

Br. 3:

U Bibliji pishe da se Sunce okrece oko Zemlje. Mi danas znamo da se Zemlja okrece oko Sunca.
Poshto je dokazano da je ono shto pishe u Bibliji lazh - Biblija nije sveta knjiga, niti "rech Bozhja". Vernici?


Eto, samo tri, simpatichne onako.

Edited by DonJuan, 01 December 2010 - 23:01.


#2 Capt.Primetime

Capt.Primetime
  • Banned
  • 250 posts

Posted 03 May 2009 - 01:51

Inspirisan ucheschem nasheg kreacioniste Analize na onoj drugoj temi, odluchio sam da pokrenem topik koji ce se baviti razotkrivanjem svih gluposti (a ima ih mnogo) koje su zapisane u "knjizi nad knjigama".

Ne znam koja je svrha ovog posta. Šta tačno treba da dokaže a što već nije dokazano ili opovrgnuto. U postu se pretpostavlja doslovno shvatanje Biblije tj. onako kako stoji, što nije pravi put ka raskrinkavanju priče. Najbolja pretpostavka da su priče iz Biblije zapravo mešavina preterivanja, pojednostavljivanja i filozofije. Ali to važi i za sva dela nastala u tom vremenu što ne znači da su totalno ne/tačne, tj. bazirane na lažima kao što autor pokušava da ih prikaže. Uzeću klasičan primer Homerove Ilijade i Odiseje. Svako ko je čitao Homer-a mogao je da primeti gomilu nebuloza tipa : Apolon je uradio to i to, pa je Hera iza leđa Zevsu uradila to i to. Te kako je Posejdon "učestvovao" u građenju bedema oko Troje itd. itd. Vekovima unapred su se Homerova dela smatrala upravo onako kako sada Schmeling gleda na Bibliju : gomilom primitivnih baljezgarija. Nažalost, Homer se nije služio lažima u svojoj knjizi, naprotiv, mislim da je i sam verovao u one delove koje su se ticale Bog-ova a Schliemann je dokazao ostatak. Zato apelujem na to da kada se pobijaju priče iz Biblije, to uradi kako valja.
S druge strane Schmeling je, koliko sam shvatio, komunista koji su upravo identičnim bajkama došli i opstali na vlasti, tako da on nije baš prava osoba koja je trebala da otvori ovaj topic.

Edited by Capt.Primetime, 03 May 2009 - 09:01.


#3 Posmatrac

Posmatrac
  • Members
  • 890 posts

Posted 03 May 2009 - 06:24

Nisam vernik, u uobicajenom smislu te reci, ali ne mislim da je Biblija gomila gluposti. Moze se cak pronaci analogija izmedju Biblijskog opisa nastanka sveta i naucnog, naravno ako se ne shvata bukvalno. Ali to nije bitno. Religija se bavi ljudskom dusom. Svi znaju ono: kazi u sta verujes pa cu ti kazati ko si. Religija se bavi ljudskom dusom na onom nivou na kome psihologija to ne moze da uradi. Rec je o iracionalnim silama u ljudskoj dusi ili psihi ako vam je to prihvatljivije. Ljudska psiha poseduje nesvesno, u njoj se nalaze iracionalne ali i sasvim neophodne sile da bi ljudska psiha funkcionisala. I "nevernik" poseduje veru. Valjda Jung rece: Vera je zakon duse.

Edited by Posmatrac, 03 May 2009 - 06:31.


#4 Posmatrac

Posmatrac
  • Members
  • 890 posts

Posted 03 May 2009 - 07:02

Evo, ja cu pocheti sa nekoliko primera, i ochekujem aktivno uchesche drugih forumasha. Zapamtite: bez "svetog pisma" nema ni religije, bez religije nema ni nacionalizma, bez nacionalizma nema tuge, tuge i nesrece.


Bold moj. Totalno netacno tvrdjenje. Pa nije hriscanstvo jedina religija. I bez Biblije postajala bi religija. Hriscanstvo nije direktno vezano za nacionalizam, a tuge i nesrece ima i bez nacionalizma i te kako.
Malo je neozbiljno ovakvu temu poceti ovako jednom nebuloznom tvrdnjom

#5 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 03 May 2009 - 10:42

Bold moj. Totalno netacno tvrdjenje. Pa nije hriscanstvo jedina religija. I bez Biblije postajala bi religija. Hriscanstvo nije direktno vezano za nacionalizam, a tuge i nesrece ima i bez nacionalizma i te kako.
Malo je neozbiljno ovakvu temu poceti ovako jednom nebuloznom tvrdnjom


Nekog svetog pisma.

#6 racionalista #1

racionalista #1
  • Banned
  • 256 posts

Posted 03 May 2009 - 12:54

Inspirisan ucheschem nasheg kreacioniste Analize na onoj drugoj temi, odluchio sam da pokrenem topik koji ce se baviti razotkrivanjem svih gluposti (a ima ih mnogo) koje su zapisane u "knjizi nad knjigama". Pozivaju se ljudi dobre volje da svojim skromnim prilogom pripomognu u demaskiranju najvece prevare u istoriji chovechanstva i prikazivanju "svetog pisma" (pre svega ovde mislim na Stari zavet) kao onog shto jeste - teksta ogranichenog vremenom i prostorom u kojima je pisan. I pre svega - primitivne baljezgarije. Pozivam uchesnike da se uzdrze od komentara vezanih za copy-paste sadrzhaje u Bibliji (a ima ih poprilichno koji su prepisani iz starijih mitova) - bavimo se iskljuchivo apsurdnoshcu onog shto tamo pishe i zatrazhimo od nashih vernika da nam objasne kako nekakve ordinarne gluposti mogu da budu "rech Bozhja" (neshto nuzhno istinito).

Evo, ja cu pocheti sa nekoliko primera, i ochekujem aktivno uchesche drugih forumasha. Zapamtite: bez "svetog pisma" nema ni religije, bez religije nema ni nacionalizma, bez nacionalizma nema tuge, tuge i nesrece.



Br. 1:

Po Bibliji, nastao je "opshti potop". Noje je, po Bibliji, da bih ih sachuvao od potopa, po jedan par svake zhivotinjske vrste smestio na svoj brodic.
Poznato je da na Zemlji postoje desetine miliona zhivotinjskih vrsta. Pitanje je ochigledno: kako je Noje mogao da skupi desetine miliona parova zhivotinja (ukljuchujuci i bele medvede, pingvine, prerijske lisice, bizone, kengure, prugaste hijene, ocelote, jaguarundije) u veoma ogranichenom vremenu i kako je mogao sve da ih skladishti u ogranichen prostor (brod duzhine oko 150 metara, pa izrachunajte)?

Br. 2:

Po Bibliji, sve zhivotinje su stvorene kao biljojedi. Kako nashi vernici objashnjavaju rezlike u digestivnom traktu, zubalu i anatomiji biljojeda i mesojeda? Sigurno necete traziti od nas da poverujemo da je T-Rex bio biljojed, zar ne?

Br. 3:

U Bibliji pishe da se Sunce okrece oko Zemlje. Mi danas znamo da se Zemlja okrece oko Sunca.
Poshto je dokazano da je ono shto pishe u Bibliji lazh - Biblija nije sveta knjiga, niti "rech Bozhja". Vernici?


Eto, samo tri, simpatichne onako.

Iznosis apsolutne besmislice koje nemaju nikakve veze sa onim sto nam Biblija govori. Apsolutno zanemarujes nivo svesti coveka koji je
pre 3500 godina pisao Bibliju.
Da li mozes da navedes stihove Biblije koje govore o glupostima koje si ti ovde naveo ?

Jewpiter

#7 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 03 May 2009 - 12:58

Par metodoloških grešaka.

Knjige poput Biblije ne treba čitati kao što čitamo novinske izvještaje. Čak ni kad bismo u novinama našli tvrdnju da je neko skupio po par od svake životinjske vrste, pa ih smjestio na brod, ne bismo je uzeli zdravo za gotovo, već bismo se zapitali o karakteru i svrsi texta. A tek u slučaju Biblije...

U Bibliji je sadržana riječ božja i njene istine nisu od vrste faktografske tačnosti, te je po tome ne treba ni mjeriti. Novi Zavjet uvodi ljubav kao novi konstitutivni momenat ljudske existencije u harmoniji s božjom mišlju. Priroda takvog otkrovenja je zeru kompliciranija od proračuna brodskih kapaciteta, no stvar je (i zaista vam kažem) takva da (ukoliko nam je već do istine) put k razumijevanju biblijske istine vodi preko shvatanja ljubavi.

Kad je već ni popovi ni kršćani (a ni hrišćani) nisu do dana današnjeg razumjeli ni prihvatili ne treba osuđivati ni ovoga Schmelinga, Nikoletinu Bursaća (nema boga, reko komesar), tj. F. T. Marinettija (ako boga ima, dajem mu 3 sekunde da se pojavi, 1, 2, 3!) zbog ove vulgarne hermeneutike.

#8 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 03 May 2009 - 13:05

Br. 1:

Po Bibliji, nastao je "opshti potop". Noje je, po Bibliji, da bih ih sachuvao od potopa, po jedan par svake zhivotinjske vrste smestio na svoj brodic.
Poznato je da na Zemlji postoje desetine miliona zhivotinjskih vrsta. Pitanje je ochigledno: kako je Noje mogao da skupi desetine miliona parova zhivotinja (ukljuchujuci i bele medvede, pingvine, prerijske lisice, bizone, kengure, prugaste hijene, ocelote, jaguarundije) u veoma ogranichenom vremenu i kako je mogao sve da ih skladishti u ogranichen prostor (brod duzhine oko 150 metara, pa izrachunajte)?


Kada bi ti Bog danas rekao da skupiš sve vrste i da staviš u takav kovčeg, ti bi se onda pravio lud i pod pojmom vrste mislio na sve vrste insekata, pasa, mačaka, riba, itd, ili bi razumeo da trebaš da uzmeš predstavnike raznih tadašnjih vrsta da bi od njih mogao da nastaviš život na Zemlji posle Potopa?

Naravno da tada pre Potopa nisu postojali mnogi varijeteti kakvi su morali da nastanu naknadno zbog adaptacije na poslepotopne klimatske uslove i koji danas egzistiraju, pa je besmisleno tvrditi da su tada postojale one vrste koje danas postoje.

Br. 2:

Po Bibliji, sve zhivotinje su stvorene kao biljojedi. Kako nashi vernici objashnjavaju rezlike u digestivnom traktu, zubalu i anatomiji biljojeda i mesojeda? Sigurno necete traziti od nas da poverujemo da je T-Rex bio biljojed, zar ne?


Bog nije stvorio mesojede nego su neke od životinja postali mesojedi posle pada čoveka u greh, kao što je i sam čovek posle pada kao deo prokletstva osuđen da mora da jede povrće (zelje poljsko).

Br. 3:

U Bibliji pishe da se Sunce okrece oko Zemlje. Mi danas znamo da se Zemlja okrece oko Sunca.
Poshto je dokazano da je ono shto pishe u Bibliji lazh - Biblija nije sveta knjiga, niti "rech Bozhja". Vernici?


Biblija se ne bavi time, jer to ne bi bilo od značaja za duh čoveka, pa ako negde u Pismu piše da je sunce izašlo ili pred noć počelo da zalazi, zaista je krajnje nepošteno da taj relativan doživljaj položaja Sunca na nebu koristiš kao dokaz protiv božanskog nadahnuća Pisma. I danas ljudi kažu da je sunce zašlo, iako svi znaju da nije zaista zašlo. Dan i noć ne nastaju zato što se Zemlja okrenula oko Sunca, već zato što se okrenula oko svoje ose.

U ono vreme bi bilo nepotrebno iskušenje da Bog ljudima iznosi nebitna naučna saznanja neshvatljiva tadašnjim ljudima, i da time zatvara vrata njihovog uma za istine od večnog značaja (o karakteru koji je smisao života). Na primer, nigde u Pismu ne piše da postoje bakterije, jer bi to sablaznilo ljude toga vremena, ali zato imaš gomile zdravstvenih saveta koje ljudi ni danas ne primenjuju, a koje donose veliki blagoslov svakoe ko ih prihvati. Pored saveta o ishrani, postoje higijenski saveti, karantin, te da čovek koji dodirne obolelog mora da se okupa istog dana i da njega dotle niko ne sme da dodirne, te da bolestan mora da drzi krpu na ustima i da ostale upozorava da je nečist (da ga niko ne bi dotakao), i razni drugi saveti. Objašnjavati da postoje sitni mali organizmi koji izazivaju bolesti bi tada bilo sablazan.

Eto, samo tri, simpatichne onako.


Pa jeste simpatično na neki način. Smešno je.

Imaš li još?

#9 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 03 May 2009 - 13:06

Novi Zavjet uvodi ljubav kao novi konstitutivni momenat ljudske existencije u harmoniji s božjom mišlju.


Kako to tek Novi zavet uvodi ljubav?

Pa svi citati o ljubavi u Novom zavetu su uglavnom ponovljena citiranja starozavetnih citata o ljubavi.

#10 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 03 May 2009 - 13:09

Kada bi ti Bog danas rekao da skupiš sve vrste i da staviš u takav kovčeg, ti bi se onda pravio lud i pod pojmom vrste mislio na sve vrste insekata, pasa, mačaka, riba, itd, ili bi razumeo da trebaš da uzmeš predstavnike raznih tadašnjih vrsta da bi od njih mogao da nastaviš život na Zemlji posle Potopa?

Naravno da tada pre Potopa nisu postojali mnogi varijeteti kakvi su morali da nastanu naknadno zbog adaptacije na poslepotopne klimatske uslove i koji danas egzistiraju, pa je besmisleno tvrditi da su tada postojale one vrste koje danas postoje.



Bog nije stvorio mesojede nego su neke od životinja postali mesojedi posle pada čoveka u greh, kao što je i sam čovek posle pada kao deo prokletstva osuđen da mora da jede povrće (zelje poljsko).

Uh, nemoj više braniti Bibliju ako boga znaš! Ti je baš ono ukopa. :ph34r:

#11 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 03 May 2009 - 13:17

Uh, nemoj više braniti Bibliju ako boga znaš! Ti je baš ono ukopa. :ph34r:


U pravu si. Treba ona sama da se brani:

Pre pada u greh:

"I još reče Bog: Evo, dao sam vam sve bilje što nosi seme po svoj zemlji, i sva drveta rodna koja nose seme; to će vam biti za hranu." (1.Mojsijeva 1,29)

Posle pada u greh:

"Pa onda reče Adamu: Što si poslušao ženu i okusio s drveta s kojega sam ti zabranio rekavši da ne jedeš s njega, zemlja da je prokleta s tebe; s mukom će se od nje hraniti do svojega veka; Trnje i korov će ti rađati, a ti ćeš jesti zelje poljsko." (1.Mojsijeva 3,17-18)

Prvi nagoveštaj ishrane mesom kod ljudi vidimo u savetima koje je Bog dao Noju u pripremi barke pred Potop:

"I reče Gospod Noju: Uđi u kovčeg ti i sav dom tvoj; Jer te nađoh pravedna pred sobom ovoga veka. Uzmi sa sobom od svih životinja čistih po sedmoro, sve mužjaka i ženku njegovu; a od životinja nečistih po dvoje, mužjaka i ženku njegovu." (1.Mojsijeva 7,1-2)

Na obnovljenoj Zemlji - u ponovnom Raju će biti kao pre prokletstva čovekovog pada u greh:

"I vuk će boraviti s jagnjetom, i ris će ležati s jaretom, tele i lavić i ugojeno živinče biće zajedno, i malo dete vodiće ih. I krava i medvedica zajedno će pasti, mlad njihova ležaće zajedno, i lav će jesti slamu kao vo." (Isaija 11,6-8)

#12 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 03 May 2009 - 13:26

Novi Zavjet uvodi ljubav kao novi konstitutivni momenat ljudske existencije u harmoniji s božjom mišlju.


Između Starog i Novog zaveta ne postoji razlika u duhu.

I u Starom zavetu se Bog otkriva onda kada je to potrebno kao Bog milosti:

„Ljubim te ljubavlju večnom, zato ti jednako činim milost.” (Jeremija 31,3)

I u Starom zavetu Bog od nas trazi da volimo svoje neprijatelje:

„Ne budi osvetoljubiv...” (3.Mojsijeva 19,18)

„Nemoj govoriti osvetiću se za zlo!”

„Ne govori: kako je on meni učinio, tako ću ja njemu učiniti.”

„Kad padne neprijatelj tvoj, nemoj se radovati.”

„Ako je tvoj neprijatelj gladan, hlebom ga nahrani.” (Priče 20,22; 24,29.17; 25,21)

I takođe, u Novom zavetu Bog se otkriva onda kada je to potrebno kao strogi sudija:

„... Zašto ste se dogovorili da iskušate Gospodnjeg Duha? reče joj Petar. Gledaj! Pred vratima su noge onih koji su sahranili tvog muža; a i tebe će izneti. I ona istog časa pade pred njegove noge i izdahnu. Tada uđoše oni mladići i nađoše je mrtvu pa je izneše i sahraniše pored njenog muža. A silan strah obuze svu crkvu i sve koji su to čuli. ...” (Dela 5,1-8)

„I treci andjeo za njim ide govoreci glasom velikim: Ko se god pokloni zveri i ikoni njenoj, i primi zig na celo svoje ili na ruku svoju, i on će piti od vina gneva Bozijeg, koje je nepomesano utoceno u casu gneva Njegovog, i biće mucen ognjem i sumporom pred andjelima svetima i pred Jagnjetom. I dim mucenja njihovog izlazice va vek veka; i neće imati mira dan i noc koji se poklanjaju zveri i ikoni njenoj, i koji primaju zig imena njenog.” (Otkrivenje 14,9-11)

„Ako li te ruka tvoja ili noga tvoja sablaznjava, odseci je i baci od sebe: bolje ti je uci u zivot hrom ili kljast, nego li s dve ruke i dve noge da te bace u oganj vecni. I ako te oko tvoje sablaznjava, izvadi ga i baci od sebe: bolje ti je s jednim okom u zivot uci, nego s dva oka da te bace u pakao ognjeni.” (Matej 18,8-9)

Kad je već ni popovi ni kršćani (a ni hrišćani) nisu do dana današnjeg razumjeli ni prihvatili ne treba osuđivati ni ovoga Schmelinga, Nikoletinu Bursaća (nema boga, reko komesar), ...


Naravno. Ateisti su u proseku bolji od vernika, jer vecina vernika u suštini veruje u sebe i sledi porive svog grešnog srca, a samo zbog nečiste savesti ima formu religije kojom izgovara svoje bezakonje. Njima najviše smeta Sveto pismo, jer nema bolje knjige od Pisma koja raskrinkava religiozne zloupotrebe u samom njihovom korenu.

#13 mlatko

mlatko
  • Members
  • 1,159 posts

Posted 03 May 2009 - 13:28

Uh, nemoj više braniti Bibliju ako boga znaš! Ti je baš ono ukopa. :ph34r:


Pridružujem se peticiji :)

U pravu si. Treba ona sama da se brani


Ti baš bukvalno shvataš Bibliju ili nas samo zezaš?

#14 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 03 May 2009 - 13:48

Ti baš bukvalno shvataš Bibliju ili nas samo zezaš?


Ne shvatam bukvalno tamo gde se koristi simbolika, a simbolika se koristi onda kada se njom želi naglasati određen smisao. Pa koliko je simbolika upotrbeljena u našim međusobnim komunikacijama, da bi se stvari pojasnile, ona se koristi i ponekad u Pismu. Pismo je skup od 66 različitih knjiga i svakako da u njima ima raznih stilova, načina izražavanja različitih poruka, preko ljudi različitih obrazovanja i položaja u društvu. Ono što ih objedinjuje je smisao, prepoznatljiv smisao jedne iste istine o Božjoj ljubavi i pravdi, čovekom padu, planu spasenja, osloboćenju čoveka od vlasti greha i krivice zbog greha, duhovnom nanovorođenju, budućnosti sveta, itd.

Jedini period ljudske istorije kada su ljudi masovno čitali Sveto pismo, u njega verovali i njime se rukovodili jeste vek razuma, protestantski svet severne Evrope negde od XVII veka do sredine XIX, pa možete videti i plodove takve nauke koje sam objasnio i dokumentovao istorijskim izvorima ovde.

#15 racionalista #1

racionalista #1
  • Banned
  • 256 posts

Posted 03 May 2009 - 14:07

Par metodoloških grešaka.

Knjige poput Biblije ne treba čitati kao što čitamo novinske izvještaje. Čak ni kad bismo u novinama našli tvrdnju da je neko skupio po par od svake životinjske vrste, pa ih smjestio na brod, ne bismo je uzeli zdravo za gotovo, već bismo se zapitali o karakteru i svrsi texta. A tek u slučaju Biblije...

U Bibliji je sadržana riječ božja i njene istine nisu od vrste faktografske tačnosti, te je po tome ne treba ni mjeriti. Novi Zavjet uvodi ljubav kao novi konstitutivni momenat ljudske existencije u harmoniji s božjom mišlju. Priroda takvog otkrovenja je zeru kompliciranija od proračuna brodskih kapaciteta, no stvar je (i zaista vam kažem) takva da (ukoliko nam je već do istine) put k razumijevanju biblijske istine vodi preko shvatanja ljubavi.

Kad je već ni popovi ni kršćani (a ni hrišćani) nisu do dana današnjeg razumjeli ni prihvatili ne treba osuđivati ni ovoga Schmelinga, Nikoletinu Bursaća (nema boga, reko komesar), tj. F. T. Marinettija (ako boga ima, dajem mu 3 sekunde da se pojavi, 1, 2, 3!) zbog ove vulgarne hermeneutike.

Tako je louie, sto se tice citanja Biblije, ali Biblija sadrzi istinu o zivotu, razlozima zbog kojih ljudi zive i umiru.
Novi Zavet ne uvodi nista novo, Isus apsolutno nije promenio deset zapovesti sa svoje dve zapovesti ljubavi, njihov smisao je ostao potpuno isti - smrt za one koji ne vole Boga, sebe i bliznjeg, posto ako neko ne voli Boga sebe i bliznjeg, prekrsice deset zapovesti.
Inkarnacija Isusa iz Nazareta jeste - Novi Zavet sa ljudima, prestanak bilo kakve veze sa Jevrejima i pocetak stvaranja veze Boga i
novog Bozijeg Naroda.

Prica o potopu je parabola za vreme u kojem ce ziveti ljudi koji ce doziveti dolazak Gospoda Boga, i drugo znacenje - nema.
Matej 24:37-41 " Jer kao što je bilo u vreme Nojevo tako će biti i dolazak Sina čovečijeg.
38 Jer kao što pred potopom jeđahu i pijahu, ženjahu se i udavahu do onog dana kad Noje uđe u kovčeg,


39 I ne osetiše dok ne dođe potop i odnese sve; tako će biti i dolazak Sina čovečijeg.


40 Tada će biti dva na njivi; jedan će se uzeti, a drugi će se ostaviti.

<a name="41">41 Dve će mleti na žrvnjevima; jedna će se uzeti, a druga će se ostaviti. "