Jump to content

Photo
- - - - -

Da li postoji religija u kojoj postoji istina ?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
790 replies to this topic

#766 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 17 October 2015 - 10:01

Attached File  uploadfromtaptalk1445072469692.jpg   63.76KB   3 downloads

#767 Veroljub

Veroljub
  • Banned
  • 40 posts

Posted 16 December 2015 - 00:15

Ne, ne postoji, sve su apsolutne lazi.
Ako ovde ima religioznih ljudi koji bi zeleli da objasne (da ne kazem - dokazu) da njihova religija, vera, veroispovest, ili bilo koji drugi teoloski sistem verovanja ima bilo kakve veze sa istinom (onim sto postoji), bio bih jako sretan, i veoma bih zeleo to da cujem. cool.gif
piter

Evo mog odgovora, hrišćansko-ortodoksnog (pravovernog ili kako je kod nas krivo prevedeno "pravoslavnog") na molbu. Za početak citat iz prve glave jevanđelja po Jovanu:

1 U početku je bila Reč, i Reč je bila kod Boga, i Reč je bila Bog.
2 Ona je u početku bila kod Boga.
3 Sve je kroz nju postalo i bez nje nije postalo ništa što je postalo.
4 U njoj je bio život i taj život je ljudima bio svetlost.
5 I svetlost svetli u tami i tama je nije obuzela.
6 I pojavi se čovek, poslan od Boga, po imenu Jovan.
7 On je došao kao svedok, da svedoči za svetlost, da kroz njega svi poveruju.
8 On sam nije bio svetlost, nego je svedočio za svetlost.
9 A on - istinska svetlost koja prosvetljuje svakog čoveka - došao je na svet.
10 Bio je na svetu i svet je kroz njega postao, ali ga svet nije prepoznao.
11 Svojima je došao, ali oni ga nisu primili.
12 A onima koji su ga primili, dao je moć da postanu Božija deca - onima koji veruju u njegovo ime,
13 koji nisu rođeni prirodnim putem, ni od volje tela, ni od volje muža, već od Boga.
14 I Reč je postala telo i nastanila se među nama, i mi smo gledali njenu slavu, slavu Jedinorođenoga od Oca, punog blagodati (milosti) i istine.
15 Jovan svedoči za njega i viče: >>Ovo je onaj za koga sam rekao: 'Onaj koji za mnom dolazi, veći je od mene jer je bio pre mene.'<<
16 Od njegove smo punine svi primili, i to blagodat (milost) na blagodat (milost).
17 Jer, Zakon je dat preko Mojsija, a blagodat (milost) i istina došli su kroz Isusa Hrista.
18 Boga niko nikad nije video. Jedinorođeni Bog, koji je u Očevom krilu - on ga je objavio.

Najkraći mogući odgovor na pitanje objašnjenjem citata: reči koje sam podcrtao su odgovor na pitanje. "Reč" s početka u grčkom jeziku je imenica muškog roda, Logos. To se odnosi na Isusa Hrista. On je ta Reč koja je došla na svet da ljude izbavi od ropstva grehu a preko greha i smrti.
"Svojima je došao, ali oni ga nisu primili." - velika većina Jevreja odbacuje Isusa kao istinitog mesiju (spasitelja) zato što on propoveda izbavljenje na drugom svetu (carstvo nebesko) a oni očekuju ovozemaljskog izbavitelja i uzvisitelja.
"A onima koji su ga primili, dao je moć da postanu Božija deca - onima koji veruju u njegovo ime" - to su hrišćani, novi Izrailj (Izrael, izabrani narod Božji).
"Jer, Zakon je dat preko Mojsija, a blagodat (milost) i istina došli su kroz Isusa Hrista." - blagodat i istina su ono što razlikuje starozavetnu Crkvu od novozavetne. Istina je Božije otkrivenje ljudima o trojičnosti jednog Boga, a "blagodat" koja se u većini zapadnih prevoda prevodi kao milost je zapravo naročita Božija milost ljudima koja se stiče pravom verom (ortodoksijom) i dobrim delima ("vera bez dela je mrtva (bezvredna)" - pogledati poslanicu svetog apostola Jakova). Sveti Serafim Sarovski, veliki ruski svetac, je naglašavao da je pravi cilj hrišćanskog života sticanje Božije blagodati. Božija blagodat se manifestuje kao mir i radost u Duhu Svetome. Pravoslavni hrišćanin koji ispoveda pravu veru i trudi se da popravlja svoj život bi kroz molitvu, a naročito kroz pričešće, trebao da oseća u sebi delovanje Božije blagodati - radost i mir u Duhu Svetome. Naravno da navedeno stanje radosti i mira na traje stalno, što zbog naših grehova a što zbog našeg učvršćivanja u veri. Blagodat se povlači pa je potreban trud da bi se opet zadobila. Kako osetiti tu Božiju blagodat a nismo npr. vernici? Jako jednostavno, isto kao i vernici - molitvom Bogu da nam projavi svoju blagodat (psalam 4:6: "Mnogi govore: »Ko će nam pokazati sreću?« Obasjaj nas, Gospode, svetlošću lica svoga!"). A ako ne znamo kako se Bogu moliti ili ne uspevamo osetiti dejstvo blagodati, najjednostavnije je obratiti se duhovnijoj osobi među vernicima a naročito sveštenstvu da se pomole za nas da nas Bog obasja svetlošću (blagodaću) lica svoga!

#768 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 16 December 2015 - 00:18

Ako je Jovan prvi čovek poslat od Boga ko je onda zabeležio tu njegovu izjavu?

#769 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 16 December 2015 - 00:20

Adj sto je pitanje postavljeno nesuvislo, nego citajuci odgovore uopste nemam utisak da autori i pokusavaju nesto o pitanju da kazu :) 

#770 Veroljub

Veroljub
  • Banned
  • 40 posts

Posted 16 December 2015 - 00:25

Ako je Jovan prvi čovek poslat od Boga ko je onda zabeležio tu njegovu izjavu?

Misli se na svetog Jovana, krstitelja i preteču Gospodnjeg. Najbolje bi bilo prethodno se upoznati bar malo sa materijom o kojoj se raspravlja.

Edited by Veroljub, 16 December 2015 - 00:26.

#771 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 16 December 2015 - 00:32

Misli se na svetog Jovana, krstitelja i preteču Gospodnjeg. Najbolje bi bilo prethodno se upoznati bar malo sa materijom o kojoj se raspravlja.

Da li postoji neki dokaz da je baš on poslat od Boga? Bilo je takvih krstitelja u to vreme koliko ti duša ište.

#772 Veroljub

Veroljub
  • Banned
  • 40 posts

Posted 16 December 2015 - 00:45

Da li postoji neki dokaz da je baš on poslat od Boga? Bilo je takvih krstitelja u to vreme koliko ti duša ište.

Kako da ne, postoje ostaci njegovih moštiju a čini mi da se pominje i u Talmudu. Za ovo zadnje nisam sto odsto siguran, davno sam čitao o tome.

#773 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 16 December 2015 - 00:48

Kako da ne, postoje ostaci njegovih moštiju a čini mi da se pominje i u Talmudu. Za ovo zadnje nisam sto odsto siguran, davno sam čitao o tome.

Nisam te pitao za postojanje Jovana Krstitelja nego me interesuje odakle dokaz da je baš on poslat od Boga? Recimo, danas može nekome da padne na pamet da kaže da je poslat od Boga. Šta on treba da uradi da bi mu poverovali?

#774 Veroljub

Veroljub
  • Banned
  • 40 posts

Posted 16 December 2015 - 00:53

Nisam te pitao za postojanje Jovana Krstitelja nego me interesuje odakle dokaz da je baš on poslat od Boga? Recimo, danas može nekome da padne na pamet da kaže da je poslat od Boga. Šta on treba da uradi da bi mu poverovali?

Poslati ga na psihijatrijsko veštačenje npr.!

Edited by Veroljub, 16 December 2015 - 00:54.

#775 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 16 December 2015 - 00:55

Šteta što takvih veštaka nije bilo i u ono pradavno vreme. Ne bismo imali danas toliko fanatika koji oslobađaju čoveka u ime vere.

Edited by melankolic, 16 December 2015 - 00:55.

#776 Veroljub

Veroljub
  • Banned
  • 40 posts

Posted 16 December 2015 - 01:00

Šteta što takvih veštaka nije bilo i u ono pradavno vreme. Ne bismo imali danas toliko fanatika koji oslobađaju čoveka u ime vere.

Slažem se i to za svako vreme. Neka veruje ko u šta hoće, nikome ne treba ništa nametati, ali oni koji ugrožavaju tuđe živote (teroristi religijski fanatici, jehovci koji ne dozvoljavaju transfuziju krvi pa im umiru deca...), te treba staviti van zakona.

#777 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 16 December 2015 - 03:35

1 U početku je bila Reč, i Reč je bila kod Boga, i Reč je bila Bog.
...
Najkraći mogući odgovor na pitanje objašnjenjem citata: reči koje sam podcrtao su odgovor na pitanje. "Reč" s početka u grčkom jeziku je imenica muškog roda, Logos. To se odnosi na Isusa Hrista. On je ta Reč koja je došla na svet da ljude izbavi od ropstva grehu a preko greha i smrti.

Logos (gr. λόγος — um, reč, govor, slovesnost, smisao, načelo, zakon, nauka i dr.) je višeznačan filozofski i teološki pojam.

Izvorno, logos je bitan pojam antičke grčke filozofije, koji iskazuje princip, svetski um, objaktivni zakon po kome se sve događa.[1] U Heraklitovoj filozofiji označava govor prirode koji samo mudrac čuje i razume. Kasnije su ga preuzeli hrišćanski teolozi da bi njime označavali Isusa Hrista, kao božanski logos.

U grčkoj filosofiji, kako kod Heraklita, tako i kod stoika, „logos“ kao princip koji održava i ujedinjuje svet je unutar sveta, dok je u Evanđelju po Jovanu reč o ličnosti koja u svet dolazi spolja.[2] Hrišćansko shvatanje „logosa“ ovaj pojam povezuje ne toliko s kosmologijom i filosofskom mišlju, koliko sa istorijom spasenja i jevrejskom dogmom o stvaranju ni iz čega.[2]

Nazivi gotovo svih savremenih nauka građeni su prema grčkoj leksici i sadrže nastavak logia što upućuje na logos o nečemu (na primer logika, psihologija, gnoseologija, ontologija, aksiologija, itd.).

To sto su teolozi uzeli Logos = Isus Hrist, ne znaci nista osim njima samima. Logos je svasta nesto, pa se ona prva recenica moze citati i kao "U pocetku bijase ideja,....". Znaci neko ko nema veze sa bogom smislio neku ideju i eto ti ga sad, puf, 2000 godina nas zajebavaju sa tom idejom.

Eh, samo to, nista lomaca?

Vidis kako i vi evoluirate, a jos pricate okolo da evolucija ne postoji :rolleyes:

Edited by Atreid, 16 December 2015 - 04:06.

#778 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 16 December 2015 - 05:50

Prvo beše Čekić, a sad dođe i pravoslavni pravoverni Čekić. :ajme:

#779 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 16 December 2015 - 06:02

Nema nista smesnije nego kad vernik objasnjava istinitost Biblije citiranjem iste.

#780 Veroljub

Veroljub
  • Banned
  • 40 posts

Posted 16 December 2015 - 10:17

Eh, samo to, nista lomaca?

Vidis kako i vi evoluirate, a jos pricate okolo da evolucija ne postoji :rolleyes:

Izgleda da samo mi vernici evoluiramo, nekako sve smo tolerantniji. Ateisti se slabo nešto menjaju.

Edited by Veroljub, 16 December 2015 - 10:19.