Jump to content


Photo
- - - - -

Da li postoji religija u kojoj postoji istina ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
790 replies to this topic

#751 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 29 September 2015 - 14:48

 

Hrist je prema nekim istrazivanjima rodjen 14. marta, kao i Albert Ajnstajn.

 

 

Ja sam rodjen na isti dan kad i Adolf Hitler i Zeljko Lane Joksimovic... Nisam siguran sta me vise plasi...  :unsure:



#752 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 29 September 2015 - 14:49

...

 Da li je to neki bezazleni new age misticizam, npr. tipa Fritjof Kapra ili "prinstonska gnoza"?

...

Ako me pamcenje ne vara (u to nikada nisam siguran), Capra je napisao The Tao of Physics negdje krajem '70-ih, a ja procitao ranih '80-ih.

 

I, opet po pamcenju, nije tamo bilo misticizma, nego filozofskih principa izvucenih iz, komparativno, krscanstva i taoizma.



#753 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 29 September 2015 - 14:50

E sad, meni je interesantniji onaj "drugi red" pitanja koja slede iz adaptacionisticke hipoteze. Sta mozemo da ponudimo ljudima sa tim genom (naravno, figurativno govorim, ne mislim da je u pitanju pojedinacan gen, nego kompleks) da bi se okrenuli od destruktivnih ideja organizovane religije, npr.? Da li je to neki bezazleni new age misticizam, npr. tipa Fritjof Kapra ili "prinstonska gnoza"? Ili kakva bi bila najefikasnija strategija da se smanji relativna ucestanost tog gena u populaciji?

 

Isto sto mozemo da ponudimo i onima koji koriste homeopatiju. Da se jave lekaru.  :lol+:

 

Salu na stranu, mislim da je epidemija religioznosti nurture, a ne nature problem. Uzmi moj primer. Ja sam ti neko koga su pomenuti geni uspeli da odvuku u najzabacenije delove Tajlanda da tamo jedno vreme zivi u manastriru pod strogim kodeksom monaske tisine, spava na kamenu sa jastukom od drveta, jede samo jedan skromi vegetarijanski obrok dnevno i prolazi kroz svakodnevnu torturu visecasovnih meditacija. Slozices se da je sto se tice ekspresije tih gena u mom slucaju to bilo sve samo ne umereno. Dakle ako bi neko trebalo da bude sujeveran od glave do pete ukoliko taj genetski paket podrazumeva iracionalnost onda sam to ja. Kao sto znas, na sujeverje sam prilicno imun. Da kucnem u drvo.  :D



#754 Tajkonaut

Tajkonaut
  • Banned
  • 55 posts

Posted 29 September 2015 - 15:21

Ja sam rodjen na isti dan kad i Adolf Hitler i Zeljko Lane Joksimovic... Nisam siguran sta me vise plasi...  :unsure:

 

Znaci, imas tu ovnovsku energiju, zivcanost i prakticnost pa je to razlog zasto nisi za religiju? ;)


Edited by Tajkonaut, 29 September 2015 - 15:22.


#755 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 29 September 2015 - 16:25

1443522681[/url]"]Negde sam citao da proslava jevrejske Pashe i hriscanskog Uskrsa u stvari predstavlja simbolicnu proslavu ulaska sazvedja RIba u Zemljin vidokrug...? Hrist je prema nekim istrazivanjima rodjen 14. marta, kao i Albert Ajnstajn. To je nesto sto hriscanstvu daje jednu specificnu notu, nema istine, ali objasnjava njegov ogroman uticaj na covecanstvo.

1443524317[/url]"]Zna se sta sve Ribe simbolizuju? Prvobitni simbol hriscanstva je takodje bila riba. Tu je i cuvena prica o tri "mudraca sa istoka" koji su predvideli rodjenje Mesije...

1443525409[/url]"]Tradicionalno se smatra da je islam u znaku Skorpije, hriscanstvo RIba, budizam Vage sa uplivom Skorpije...... Sve je relativno, a istine nema nigde... Skorpija simbolizuje traganje za dubljim znacenjem zivota ali i pesimizam, pa se moze smatrati jednim od kljuceva za ulazak u svet religije.

:s_w: :s_w: :s_w:



#756 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 29 September 2015 - 16:55

:s_w: :s_w: :s_w:

 

 

S obzirom koliko je osetljiv na zracenja ovo spada u evidence based astrologiju.  :lol+:



#757 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 29 September 2015 - 20:01

Citirao si moj odgovor Banetu koji je izneo 'argument tradicije' za cije pobijanje je primer herpesa sasvim adekvatan. Da ne stavljam znak jednakosti izmedju ta dva se dalo nazreti u ovom postu:



No svejedno se ne slazem sa tvrdnjom da je religija bila adaptivna tokom ljudske filogeneze, ako ni zbog cega a ono zbog toga sto religija nije nasledna pojava. Ono sto je nasledno i sto je imalo adaptivnu vrednost je nesto sto mozemo da okarakterisemo samo kao 'sklonost ka necemu nalik religiji' - sklonost koju u ogromnoj vecini slucajeva i dan danas nazalost ispunjava religija. To sto je nasledna sklonost dece da slepo veruju odraslima adaptivna iz ociglednih razloga, ne znaci da 'ima neceg' u verovanju da je Isus hodao po vodi. Da bi distinkcija bila jasnija, uzmi na primer homeopatiju. Tvrdnja da je religija adaptivna je nalik tvrdnji da homeopatija leci. Da li kod onih koji koriste homeopatiju dolazi ponekad do pozitivnih zdravstvenih efekata? Da. Da li to znaci da homeopatski preparati poseduju specificna lekovita svojstva? Naravno da ne. Nadam se da sam sad bio malo jasniji.

 

Zapravo , nisam mislio na tradiciju! Nego na nesto drugo .... ako su SVE kulture i civlizacije u ljudskoj istorijji, APSOLUTNO SVE , verovale u nesto vise, ili neka "visa bica" ili kako god ih definisali ... a u svi "svetim " knjigama se govori o nekim " sinovima neba" ... mislim da to ipak daje neke indicije da se nesto u ljudskoj proslosti dogodilo?!

Konkretno, mislim na koegistenciju ljudi i neke vanzemaljske civilizacije!



#758 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 29 September 2015 - 20:32

Zapravo , nisam mislio na tradiciju! Nego na nesto drugo .... ako su SVE kulture i civlizacije u ljudskoj istorijji, APSOLUTNO SVE , verovale u nesto vise, ili neka "visa bica" ili kako god ih definisali ... a u svi "svetim " knjigama se govori o nekim " sinovima neba" ... mislim da to ipak daje neke indicije da se nesto u ljudskoj proslosti dogodilo?!

Konkretno, mislim na koegistenciju ljudi i neke vanzemaljske civilizacije!

 

Pa ovo ne mozemo pouzdano tvrditi, zato sto za velik broj kultura mi uopste nemamo neposrednih pisanih svedocanstava (iz perioda pre otkrica pismenosti) ili znamo samo preko sacuvanih tumacenja koje su pisali neki drugi (na primer istoricari iz anticke Grcke ili Rima o tzv. "varvarima") i takva tumacenja su onda davana iz perspektive tih drugih, koji su u njih ubacivali svoja shvatanja i verovanja, kao sto i mi svesno ili nesvesno ubacujemo nasa licna iskustva i pogled na svet kada tumacimo nesto nama strano.

 

Mnoge danasnje primitivne zajednice veruju u natprirodna bica ali to nisu nuzno bogovi stvoritelji i bica sa nebesa vec duhovi predaka pokojnika. Sve kulture imaju neki mit o postanju, neki od ovih mitova su slicni drugima sa razlicitih krajeva planete, neki su razliciti kao nebo i zemlja, onda postoje ideje o zagrobnom zivotu (opet veoma raznoliko interpretirane) i tako dalje. Ne postoji jedna univerzalna ideja, jedno jedistveno poimanje bozanskog isto za sve ljudske kulture - imas i neteisticke religije u kojima bog kao takav ne postoji, recimo budizam.

 

Ta ideja o natprirodnom, onostranom, koja je zajednicka svim ljudskim kulturama se vrlo logicno moze objasniti elementarnom ljudskom radoznaloscu da sazna odakle dolazimo i kuda idemo. I tu se svaka univerzalnost u vezi poimanja religije i zavrsava - jer prakticno svaka kultura kroz istoriju daje drugacije odgovore na ova pitanja, ukljucujuci tu i nasu modernu naucnotehnolosku kulturu. Medju tim hiljadama razliditih tradicija i tumacenja sigurno je da ce se naci i par slucajnih podudarnosti, koje onda pseudonaucnici biraju da njima dokazu neke svoje ideje zanemarujuci pri tome sve ostalo, prakticno stvarajuci na taj nacin neku svoju religiju, i tako u krug.


Edited by Rad-oh-yeah?, 29 September 2015 - 20:34.


#759 boxcube

boxcube
  • Members
  • 598 posts

Posted 30 September 2015 - 05:54

E sad, meni je interesantniji onaj "drugi red" pitanja koja slede iz adaptacionisticke hipoteze. Sta mozemo da ponudimo ljudima sa tim genom (naravno, figurativno govorim, ne mislim da je u pitanju pojedinacan gen, nego kompleks) da bi se okrenuli od destruktivnih ideja organizovane religije, npr.? Da li je to neki bezazleni new age misticizam, npr. tipa Fritjof Kapra ili "prinstonska gnoza"? Ili kakva bi bila najefikasnija strategija da se smanji relativna ucestanost tog gena u populaciji?


Jedan od mogućih načina je napuštanje mističnih pristupa duhovnosti i okretanje magijskim. Svakako i takav pristup bi podrazumevao čišćenje ili bar strogo razdvajanje meditativnih i ceremonijalnih praksi od kosmologija/kosmogonija i protopsiholoških (kvazi)teorija. Nešto tipa Alan Mooreove interpretacije magije, kao umeća manipulacije simbolima (svih vrsta) radi postizanja željenih promena u svesti, svojoj i svesti drugih. Teško bi bilo poreći da kad bi neko našao način da smisli narativ u kome bi svesnom i podsvesnom manipulacijom simbola uspeo da animira zatupljene mase da počnu da čitaju ozbiljnu literaturu, da rade na sebi, da uče kako da zarade više, da budu u dobroj fizičkoj formi, da bi ta osoba sasvim zasluženo imala status sličan onom kakav su imali čarobnjaci u pričama. Ako ne i daleko veći.

Ako gledamo samu ovu problematiku koju si spomenuo, kako sačuvati ljude sklone duhovnosti od otrovnih mema organizovanih religija, magijski pristup je u znatnoj prednosti u odnosu na mistični jer je irazito individualistički i stvaranje bilo kakvih eshatologija, istoricističkih paradigmi, velikih istina bilo kog tipa izuzetno teško ako ne i nemoguće. Mag nije eskapista, ne klanja se nikakvom božanstvu i sveštentsvu nego nastoji da ovlada svetom te stoga pridaje veliki značaj nauci i tehnološkom napretku a podrška transhumanističkim idejama i projektima se gotovo prodrazumeva. Svakako i ta branša magije nije neka homogena skupina i tu cveta mnogo cvetova koji odskaču od ovoga što sam opisao ali stvar je u tome što za razliku od mistike ima mnogo više izgleda da stvori i opravda jedan takav pristup i  svetonazor.

Čeka i ne moramo biti toliko sigurni da je ovo što sam opisao najoptimalniji pristup. Dovoljno je pogledati šta baš na ovu temu kažu oni od čijeg štetnog uticaja želimo da ih sklonimo.

"Mistika – to je ljubav covjecje duse prema Zivome i Licnosnome Bogu. U mistici nema zakona posto se ljubav javlja dusi kao beskonacna unutarnja sloboda, tamo nema uzrocno-posljedicnih veza, tamo se Bog prima kao jedini zivot, a gubitak Boga – kao smrt. Magija je pokusaj da se odrede zakoni duhovnog svijeta i kroz znanje tih zakona, ukljucujuci sebe u asocijativne simbole, brojeve i imena, imati mogucnost uticaja na duhovni mir. Prema stilu misljenja, magija je bliza od mistike pameti naucnika, i zato su mnogi od njih padali u magizam, na primjer, Kruks, Faradej, Butlerov, Florenski i dr. Oni su htjeli da izuce i klasifikuju u skladu sa naviknutim za njih istinite naucne spoznaje fenomene duhovnog svijeta i kao rezultat toga nasli su se u zarobljenistvu okultno-demonskog svijeta." Rafail Karelin

Edited by boxcube, 30 September 2015 - 05:58.


#760 Tajkonaut

Tajkonaut
  • Banned
  • 55 posts

Posted 01 October 2015 - 12:06

Nema svako kapacitet da bude religiozan 0:) (kao sto nema svako ni kapacitet za filozofiju, iako su oba kapaciteta manje-vise beskorisna)

 

Za to je potreban poseban temperament i sklop licnosti, sto pokazuje da ne postoji jedna i jedinstvena ljudska priroda, vec ih ima vise, medjusobno potpuno razlicitih...


Edited by Tajkonaut, 01 October 2015 - 12:08.


#761 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 01 October 2015 - 12:14

Nema svako kapacitet da bude religiozan 0:) (kao sto nema svako ni kapacitet za filozofiju, iako su oba kapaciteta manje-vise beskorisna)

 

Za to je potreban poseban temperament i sklop licnosti, sto pokazuje da ne postoji jedna i jedinstvena ljudska priroda, vec ih ima vise, medjusobno potpuno razlicitih...

Nece biti. Jedini "kapacitet" koji ti treba da budes religiozan je da iskljucis logiku.



#762 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 01 October 2015 - 16:55

Nece biti. Jedini "kapacitet" koji ti treba da budes religiozan je da iskljucis logiku.

 

Pa dobro, ne moze ni to svako. ;)



#763 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 02 October 2015 - 09:21

 

 

Nema svako kapacitet da bude religiozan 0:) (kao sto nema svako ni kapacitet za filozofiju, iako su oba kapaciteta manje-vise beskorisna)

 

Za to je potreban poseban temperament i sklop licnosti, sto pokazuje da ne postoji jedna i jedinstvena ljudska priroda, vec ih ima vise, medjusobno potpuno razlicitih...

Religija je coveku potrebna kao ribi bicikla (Marfi).

..ne bih rekao da su beskorisni ti kapaciteti nego su drugima manje shvatljivi, ili uopste neshvatljivi. O koristi se ovde i ne moze govoriti u pragmatickom ili utilitarnom smislu, vec u duhovnom, a u tom su nedvojbeno neophodni.



#764 sarplaninac

sarplaninac
  • Banned
  • 164 posts

Posted 16 October 2015 - 22:21

Izgleda da je vreme za zatvaranje teme

 

http://www.express.c...r-it-wasn-t-God



#765 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 17 October 2015 - 02:02

Izgleda da je vreme za zatvaranje teme

 

http://www.express.c...r-it-wasn-t-God

Mada se sa osnovnim sentimentom slazem, ovaj senzacionalisticki clanak je bullshit. Doubly special relativity koji oni koriste je ne samo potpuno neproverena spekulacija, vec i narusava Lorencovu invarijantnost, sto bi, kad bi bilo tacno, imalo posledica mnogo tezih od ovih dokonih kosmolosko-teoloskih cavrljanja. Srecom, nije.