Jump to content


Photo
- - - - -

Da li Hrvatska želi turiste iz Srbije?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1966 replies to this topic

#31 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 29 April 2009 - 13:05

Ok, moje iskustvo je da statisticki znacajno veci broj ljudi iz Zagreba i generalno iz Hrvatske ima nesto (protiv) tzv tvrdog i mekog (č i/ili ć). Pa tako, u izvedbi nekoga sa lokala a u aranzmanu Stipice Kalodjere, tvrdo (četničko) č zna neki put da predje u meko ć (ćetnik). ćetnica je vec zajeb@ncija.

Ne stigoh da te pitam - a sa planinarkama??


ovo nije tema, ali je definitivno zanimljiva pojava. i nikako ne mogu da provalim zasto hrvati (uglavnom) ne umeju da razlikuju to č i ć?
evo znam za jedan konkretan primer: osoba srpskog porekla živel u hr do svoje 18 godine mi je pričala da su hrvati u školi odreda imali problema da pravilno napišu reči koje su imale č/ć u sebi pa su tražile pomoć svojih srpskih drugova. To mi je potpuno neshvatljivo. Verovatno to nije problem svima, ali definitivno postoji. Za sličan problem u Srbiji nisam čuo - možda zbog ćirilice? (ч/ћ)
znam da sličan problem imaju i ljudi iz bosne - znam konkretan primer jednog tipa (srbina) iz sarajeva koji je govorio isključivo: ć - nisam stigao da utvrdim kako je pisao :ph34r:

#32 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 29 April 2009 - 13:06

2 iDemo

kajkavci i cakavci imaju frku sa stokavskim ć i č, to je poznata zajebancija u hrvatskom standardnom jeziku.
ali sto mi govoris - da ne postoji neki originalni vic/stos/skec/stagod (opcepoznato u Beogradu/Srbiji) na temu ćetnik/četnik?
svakom ćetnićki stos padne sam od sebe na pamet?

hebo planinke, daj da ovo konacno skapiram.

Edited by Vjekoslav, 29 April 2009 - 13:07.


#33 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 29 April 2009 - 13:09

2 iDemo

kajkavci i cakavci imaju frku sa stokavskim ć i č, to je poznata zajebancija u hrvatskom standardnom jeziku.
ali sto mi govoris - da ne postoji neki originalni vic/stos/skec/stagod (opcepoznato u Beogradu/Srbiji) na temu ćetnik/četnik?
svakom ćetnićki stos padne sam od sebe na pamet?

hebo planinke, daj da ovo konacno skapiram.


evo da se i ja umešam (kad već jesam) :ph34r:

ne ne postoji neki konkrentan štos.
Štos je samo po sebi mešanje tog č i ć kod hrvata što je nama koji s tim nemamo problema - smešno.
nadam se da je objašnjenje dobro.

#34 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 29 April 2009 - 13:10

kajkavci i cakavci imaju frku sa stokavskim ć i č, to je poznata zajebancija u hrvatskom standardnom jeziku.
ali sto mi govoris - da ne postoji neki originalni vic/stos/skec/stagod (opcepoznato u Beogradu/Srbiji) na temu ćetnik/četnik?
svakom ćetnićki stos padne sam od sebe na pamet?

hebo planinke, daj da ovo konacno skapiram.

Sve znas tako da nema sta da ti pricam niti da izmisljam nesto sto si i sam video i cuo. Bratske nam BiHovce nisam ni hteo da mesham u pricu mada oni (opet statisticki znacajno) padaju jos jace na tome nego tvoji zemljaci. Kod mene je (osim ovog momka sto mu vetar duva u Zadru) bilo jedno 4-5 sto (autohtonih) Hrvata sto Slovenaca i dok su Slovenci 'ladno znali razliku ovi drugi su da tvrdili i mekshali do 4og razreda osnovne. Posle su i oni, jadni, naucili. Jednog pamtim ceo zivot samo to tom "jel' tvrdo ili meko" fazonu. Taj je jedini ostao u Beogradu (Zemunu, tacnije). Ostatak je "rasut"...

#35 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 29 April 2009 - 13:47

a ja bio siguran da se radi o skecu iz neke tv serije ili filma, koji nisam imao prilike cuti.
okej, fala lipa na odgovoru.

sad mozemo o planinkama.


...


kako planinka iz Paratjina kaze tjetnik?
tvrdo ili mehko?

Edited by Vjekoslav, 29 April 2009 - 13:48.


#36 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 29 April 2009 - 13:48

Ali, ima toga i kod nas- jeste slušali Piroćance i njihovo ć ? Više liči na tj ( primer Šojić )

#37 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 29 April 2009 - 13:50

Ali, ima toga i kod nas- jeste slušali Piroćance i njihovo ć ? Više liči na tj ( primer Šojić )

To je takozvano najmekše ć. :ph34r:
A ova iz Paraćin kaze "deda".

#38 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 29 April 2009 - 13:53

(14:48h - 14:48h) -> tjetnitjki tjvang!

..

A ova iz Paraćin kaze "deda".

:ph34r:

#39 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 29 April 2009 - 18:20



Posto sam ja neki ex-splitski zet ... sa Bacvica (ex. Trg Okrobarske Rev. - sada Trg M. Pavlinovica) pa da kazem par reci.

Ne mnogo vezano za temu, ali je lep primer uzajamnog razumevanja sa "tazbinom" i sa Hrvatskom.

Ja nikada (0d '74. pa do razvoda /sto je razumljivo/) nisam imao nikakvih “problema” sa njima. Mada sam cuo neke “disonantne” tonove.
Late “Didi” bih rekao da nisu turisti krivi za "skupocu", vec da je odluka o povecanju cena stvar opcine grada Splita.
Late “Baki” bih rekao da je Krleza veoma plasticno i inteligentno opisao odnose Hrvata / Srba, na sto se njen sin grohotom smejao.
On je bio kompozitorski "anacionalni freak" (sve sa "Sedmojulskom nagradom"). Za kasnije - ne znam.

Dodjemo tako moja Darling #1 i ja za Split, malo ucimo / zezamo se preko leta, pa onda protegnemo i do septembarskog roka.
Nekako sam se bavio umetnickom fotografijom (to mi je bilo umesto danasnjeg "pivskog hobija"), - kad bi svi pali u "fjaku" a ja po Getu, po Prokurativi, po Palachi, gradu, Sustipanu - slikaj do mile volje! Uvek se secam nekih komentara Darling #2 oko mojih fotki iz "nereprezentativnih" krajeva grada.
Ajme, - pa sta ces u "Splitu II / Splitu III" (bez obzira na ex_Yu arhitektonske nagrade), sta ces u "Kastelima"?

(Steta, mnogi moji filmovi i fotke, pa i do 30x40cm su mi ostali tamo i propali. Pa i kompletna laboratorija se jednim Durst-om i par poprilicno skupih objektiva.
U nekom naknadnom haosu / selidbi i Darling #1 je ostala takorekuc bez citave biblioteke, sto mi je uzasno zao. Skoro kompletna hrvatska knjizevnost, Krleza u svim mogucim izdanjima, kompletna predratna (pre '41.) hrvatska esejistika / poezija. Vise enciklopedija, pa i "enciklopedija NDH", apsolutna gomila recnika - jednom recju: nenadoknadivo!)

Ne mogu se tacno setiti koja je godina bila, kad jedne nedelje - ajme sinko, nemoj ici u grad, - danas ti je ona utakmica (ja totalni anti_fuzbaljer) zgranuto - ma koja?
Ma dolazi ... Zvezda.
I ne odem ja u grad.

Preko nedelje ne idem da slikam - guzva u gradu - ne moze se na miru posmatrati. Uvek izbegavao “ljude” kao temu.

Kad neke naredne nedelje - ja da cu u grad, na Rivu, - za’ime Isusa, ajme sinko, nemoj sada, dolazi ti oni ... koji onaj? ... ma, oni - Partizan!

Ne odem ja u grad.
Vec mi se bilo dobro nakupilo.

Kad neke trece nedelje (opet, ne mogu se setiti koje je tacno Prvenstvo), - ja da cu u grad, oni opet, - ajme duso ...
Pa sta je sad!?

Dolazi nam ... Dinamo!

Gde sam skoro dreknuo: ajme, fakinske mularije, pa u ovome gradu se ne da od nje zivit!
(i namignem Darlinzi).

Gdje mi i “Dida” namigne , sto nam je bio znak - ja bih uzeo dve casice, a on bocu domace travarice - pa bismo se na "manjoj terasi" sladili uz travaricu, ledenu vodu i pogled na Bacvice.

Obozavao sam park pred kucom gde sam sa zadovoljstvom brao lovor / ruzmarin / zalfiju.
Kad posle mi kazu - sve to preorano - napravljen hotel.

Prosle godine je moja Kcera sa prvim sinom trgla autobusom na more, za Split kod polubrace, gde me je samo plasila njena trudnoca (6m.). Zet je otisao kasnije.

Kcerina prica o Splitu u kojem je boravila u detinjstvu vise godina je bila potpuno cool.
Dobro, - stan na Bacvicama prodat, - polubraca stanuju u jednoj kuci malo dalje od centra. Kcera se sa starijim sinom “Prevozom” vozila do plaze, - svet mnogo fin, - ustaju da joj pomognu da se ukrca u bus, ustupaju mesto. Unuk seta po busu, razgovara sa pemzionerima, - pita “beogradski”: a kako se Vi / Ti zoves? Imas unuka / unuku?
Mislim, - idila / nirvana.

Kada je zet pravio neki rodjendan u kaficu (gde je preko leta radio mladji Kcerin polubrat) – i potegao par flasa svercovane rakije (a bilo joj je najmanje 5 godina) – pa to je bio opsti kermes. Samo su falili "trubaci".

Tek je jedan konobarski lik nesto rekao, no gazda kafica mu je momentalno dao slobodno vece.
Unuk mi je posle uzbudjeno opisivao zute autobuse “Prometa”, plaze sa peskom i ribice koje je klopao u restoranu
Moji su se vratili veoma zadovoljni, Kcera rece kako joj je jednog dana vozac ustao i pomogao da udje u bus: gospodjo, - danas firma casti.

A ja sam dobio okruglu splitsku kartolinu sa Sv. Dujom na kojoj je, izmedju ostalog pisalo: Wish You Were Here!

Normalno, moje (eventualno) letovanje sam ulozio u njihovo. Kao i moj zivot (!?).
Zato nema sta da predbacujem Hrvatskoj.

Oni ko nece u Hrvatsku - ne mora.
Oni ko hoce, - pa - dobrodosa.



#40 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 29 April 2009 - 20:40

Ne radi se o tome Strah....Svi mi dobro znamo ko je sta radio devedesetih i da krivih i sa jedne i sa druge strane ima previse....Zamisli zemlju Hrvatsku ili zemlju Srbiju gde bi na ulazu u svaki grad, stajalo...ovo je izgradjeno u 13 veku Srbi/Hrvati su ga razrusili...ili u ovom gradu je stradalo 1000 ljudi Srbi/Hrvati/Muslimani su ih pobili...Da li onda neko moze da nadje krivca zasto medju nama rastu generacije koje su podgojene nacionalnom mrznjom prema narodu sa kojim i nisu ziveli u istoj drzavi? Tabla koja kaze srpsko/crnogorska agresija optuzuje ceo jedan narod i naravno da je tako napisano jer taj koji je to napisao zna sta radi. Sve dok postoji takvo nesto tu, a ne postoji recimo na Jasenovcu (ako cemo u sitna creva), nece nikada biti pomirenja,....Ljudi, rat je prosao, ti koji su prohitirali od tog rata ili su sada mrtvi ili su mnogo daleko, zar moramo nas koji nemamo veze sa tim da neko posmatra ponovo preko nisana??? Stvarno je dosta bilo, i prebrojavanja mrtvih i prica o fasizmu i antifazizmu....Ajde bre jednom da gledamo napred, u buducnost...Da na nekoj tabli stoji....Ovde Srbi/Hrvati/Muslimani/Marsovci dizu i postavljaju kamen za buducnost....Samo to...

#41 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 29 April 2009 - 20:48

"Da li Hrvatska želi turiste iz Srbije?"

para vrti gdje burgija neće :ph34r:

#42 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 29 April 2009 - 21:10

Uvek bih najpre letovao u Hrvatskoj.:)
@ Cro-Boy-jebo i pare i burgiju, vazna su bratstvo, jedinstvo i drugarstvo.:ph34r:

#43 Thanatos

Thanatos
  • Banned
  • 949 posts

Posted 29 April 2009 - 21:11

ovo nije tema, ali je definitivno zanimljiva pojava. i nikako ne mogu da provalim zasto hrvati (uglavnom) ne umeju da razlikuju to č i ć?


Mislis u pismu ili u govoru ?!?! U pismu to je nedostatak pismenosti.
U govoru ovisi o kojem se kraju u HR radi. Sto ides zapadnije taj č postaje 'tj'.
Ja sam negdje izmedju č i ć :ph34r: .

#44 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 29 April 2009 - 21:12

Uvek bih najpre letovao u Hrvatskoj.:D
@ Cro-Boy-jebo i pare i burgiju, vazna su bratstvo, jedinstvo i drugarstvo.:)


ma ok, samo gledam stvar s prakticnog aspekta: novac je najbolje sredstvo za podmazivanje tamo gdje skripi, da ne kazem - lubrikant :ph34r:

Edited by Cro-boy, 29 April 2009 - 21:12.


#45 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 29 April 2009 - 21:14

ma ok, samo gledam stvar s prakticnog aspekta: novac je najbolje sredstvo za podmazivanje tamo gdje skripi, da ne kazem - lubrikant :ph34r:

A, OK, pa naravno.
Pogotovo za BoTu i Kanadera.:)