Jump to content


Photo

Ljubomora


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
17 replies to this topic

#1 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 26 April 2009 - 13:50

Kazu da je ljubomora tabu tema. Malo ko ce da prizna da je ljubomoran. No izlgeda da je fakat da su skoro svi ponekad osetili ljubomoru. Strucnjaci kazu da to nije nista strasno sve dok ne predje u opsesivnu ljubomoru koja totalno preuzme kontrolu nad covekom i njegovim ponasanjem. Procita se ponekad u novinama o zlocinima pocinjenim iz ljubomore.

Citam seriju clanaka o ljubomori. Kaze se da se muska i zenska ljubomora razlikuju. Muskarci su ljubomorni jer se plase da ce njihova partnerka imati sexualni odnos sa nekim drugim muskarcem dok zenska ljubomora ocitava strah da ce njihov partner da se emotivno veze za neku drugu zenu.

U jednom od clanaka se navodi primer muza koji je hronicno ljubomoran na veze koje je njegova zena imala pre nego sto je njega srela. Retroaktivna ljubomora? Pitanje loseg samopouzdanja? Da li sa tim treba ziveti? Vecito se pravdati? Strucnjaci toj zeni savetuju da svaki put kada njen muz pretera tj. kada se njegovo ljubomorno ponasanje pretvori u maltretiranje ona treba samo da se okrene i ode dok se on ne smiri. Izem ti takav zivot!

Navodi se i primer zene koja je hronicno ljubomorna na sve koleginice svoga muza. Ova vrsta ljubomore dovodi do toga da onaj koji je bolesno ljubomoran pokusava da kontrolise svog partnera na sve moguce nacine. Ja ne vidim drugi scenario nego da se vremenom izgubi respekt prema partneru koji je hronicno ljubomoran. Meni u stvari nije jasno kako veze gde je hronicna ljubomora jednog partnera prisutna uspevaju da se odrze. Mnogi zive sa tim godinama.

Da li tolerisete ljubomoru?

Ljubomora je jedna vrsta slabosti. Ili?

A neki i namerno prave svog partnera ljubomornim. Nezrelo?

Mislim se nesto, zar nije ono zamotavanje zena od glave do pete u nekim muslimanskim zemljama zapravo odraz zastite svog revira zbog ljubomore?

Edited by cyberwor/L/d, 26 April 2009 - 14:03.


#2 Hippie

Hippie
  • Members
  • 4,385 posts

Posted 26 April 2009 - 18:29

zlo.. bilo kojoj vrsti veze; prijateljstvo, poslovni odnos, ljubav........ nikad nisam verovala da bilo sta dobro moz da izadze gde god ima ljubomore

posebno mi ide na nerve kad kazu da je ljubomora u ljubavi - dokaz ljubavi.. zapravo je potpuno suprotno

#3 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 26 April 2009 - 22:16

Zanimljiva tema...
verujem da ni jedna ljudska emocija nije "suvisna" pa ni ljubomora.Ne verujem da iko moze potpuno da je se oslobodi,bio bi masina...medjutim ne valorizujem je i ne volim sredine u kojima je ona "na ceni"-kao dokaz ljubavi.
Postoje situacione ljubomore koje su mi ok. -toliko ljudske,ako se zasnivaju na icemu realnom,ali i one "en general" ljubomore su mi jako zalosne...tih poslednjih sam sticajem okolnosti videla dosta,i to u krugu bliskih prijatelja...jedna dobra prijateljica se,valjda u frci sredine svojih tridesetih,na brzinu udala za ,kako se ispostavilosto se mene tice,idiota koji joj je,izmedju ostalog,ozvucio telefon,tj postavio prislusne uredjaje gde god je mogao u stanu ne bi li "uhvatio"tajne razgovore koji postoje samo u njegovoj glavi valjda...takvu vrstu patoloske ljubomore ne delim od fizickog zlostavljanja jer je podjednako strasna a posledice su skrivene od ociju "javnosti" ali time ne manje strasne...
ali secam se i jednog svedskog,odlicnog filma [naslov zaboravila] gde je pod parolom "nista ne moze da ugrozi moju slobodu" zena silno zabavlja sa svim seksualnim partnerima koji joj dodju pod...ruku :ph34r: ,dok nesrecni muz sebi ponavlja mantru u susednoj sobi kako njemu,eto,treba da bude drago zbog njenog zadovoljstva i kako je sve to normalno i odraz poverenja isl...dok na kraju ne pukne.Nije to okosnica filma,radilo se o raznoraznim odnosima ali ovo je bio samo jedan meni "upecatljiv"detalj...
Medjutim ne mesam se ljudima u odnose,da ne ispadnem posle ja "grbava".U sustini nesto ni ne sazaljevam "zrtve"ljubomore jer se njihov otpor svodi na uzdahe ojadjenosti a ne na konkretnu akciju -tipa -dosta BRe![tako bih ja].Posebno su zene sklone da se "loze"na ljubomorne tipove,sve kao da je to neka fizicka karakteristika,tipa,ima smedje oci,i sta cu,mnoogo je ljubomoran.U principu svaka krpa nadje zakrpu ali naravno,ima i ozbiljnih patologija sa obe strane,tj kod oba pola.
Inace sama nisam sumnjicava po prirodi,ne zbog nekog posebnog poverenja u uzvisenost muske prirode vec zato sto me isuvise stvari zanima na svetu da bih se posvetila spijuniranju i "teorijama zavere",plus mi je sve to nekako nisko.Uostalom svako moze da se zaljubi i odlepi ,pa sta.C'est la vie.U medjuvremenu hajd bar da zivot lepo tece,bez preteranih dramoserstava.

#4 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 26 April 2009 - 22:24

...

Bilo vec na 4umu.

...

#5 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 26 April 2009 - 23:17

...

Bilo vec na 4umu.

...

Ali nisu svi rekli svoje misljenje.

#6 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 27 April 2009 - 08:23

Ali nisu svi rekli svoje misljenje.

I nisu svi bili tu.

Elem, znam dekicu kome je 75 godina (neverovatno dobrodrzeci i zivahan) koji ima zenu, 20 godina mladju i ona je bolesno ljubomorna. Ona kad negde otputuje pa se vrati nazad propituje komsije da li su ga videle sa nekom drugom. Rasterala je pola svojih prijatejica zbog ljubomore. :ph34r:

#7 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 27 April 2009 - 08:29

ali secam se i jednog svedskog,odlicnog filma [naslov zaboravila] gde je pod parolom "nista ne moze da ugrozi moju slobodu" zena silno zabavlja sa svim seksualnim partnerima koji joj dodju pod...ruku :) ,dok nesrecni muz sebi ponavlja mantru u susednoj sobi kako njemu,eto,treba da bude drago zbog njenog zadovoljstva i kako je sve to normalno i odraz poverenja isl...dok na kraju ne pukne.Nije to okosnica filma,radilo se o raznoraznim odnosima ali ovo je bio samo jedan meni "upecatljiv"detalj...

Prijatelj mi pricao da je jedno vece pokupio neku cica-macu koja ga je povela kuci. Proveli noc zajedno a kad su osvanuli sedi njen muz za doruckom kao da se nista nije desilo i prica sa ovim. Mom prijatelju bilo neprijatno. :ph34r: Nije to bas toliko uobicajeno ali desava se.

#8 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 27 April 2009 - 10:21

Kaze se da se muska i zenska ljubomora razlikuju. Muskarci su ljubomorni jer se plase da ce njihova partnerka imati sexualni odnos sa nekim drugim muskarcem dok zenska ljubomora ocitava strah da ce njihov partner da se emotivno veze za neku drugu zenu.

E, svašta.
Tipična predrasuda koja žensko lišava seksualnosti a muškarca ljubavi i posvećenosti.

#9 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 27 April 2009 - 11:27

Ljubomora, jednostavno, postoji. Niko ne može da odluči da ne bude ljubomoran. Može, eventualno, da ne pokazuje ljubomoru. Nije dobra ni preterana ljubav, akamoli ljubomora.
O meri ljubomore dobro kaže Lala iz vica.

Koje su ti Lalo tri želje?

Prva, da me Sosa nikada ne prevari.
Druga, i ako me prevari, da ja ne saznam.
Treća, i ako saznam, da se ne jedim mlogo.

#10 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 27 April 2009 - 16:22

Prijatelj mi pricao da je jedno vece pokupio neku cica-macu koja ga je povela kuci. Proveli noc zajedno a kad su osvanuli sedi njen muz za doruckom kao da se nista nije desilo i prica sa ovim. Mom prijatelju bilo neprijatno. :ph34r: Nije to bas toliko uobicajeno ali desava se.



E pa to je bas ono sto skandinavce odvaja od ostatka sveta....divim im se ...moj dubok naklon tako razvijenoj toleranciji,ali stvarno.... :)

#11 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 27 April 2009 - 18:13

E pa to je bas ono sto skandinavce odvaja od ostatka sveta....divim im se ...moj dubok naklon tako razvijenoj toleranciji,ali stvarno.... :ph34r:

E pa imam ja i jednog prijatelja koji nije Svedjanin nego Amerikanac. Zena mu je Svedjanka. I oni imaju takav aranzman da svako od njih ponekad dovede nekog "usputnog prolaznika" kuci. I sta na takav zivot kaze my fellow American? Kaze, "we take what we have and call it love". :)

#12 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 27 April 2009 - 21:16

Ih vi iz dijaspore, vecito puni nekih prica. Takvi muskarci postoje u Srbiji koliko i zmajevi i jednorozi :ph34r:

#13 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 27 April 2009 - 22:25

Ih vi iz dijaspore, vecito puni nekih prica. Takvi muskarci postoje u Srbiji koliko i zmajevi i jednorozi :ph34r:

Ma jebo bolan dijasporu. Sve je to shatro. I ovdje je cakija zakon.
Youtube Video ->Original Video


#14 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 28 April 2009 - 04:52

E pa imam ja i jednog prijatelja koji nije Svedjanin nego Amerikanac. Zena mu je Svedjanka. I oni imaju takav aranzman da svako od njih ponekad dovede nekog "usputnog prolaznika" kuci. I sta na takav zivot kaze my fellow American? Kaze, "we take what we have and call it love". :)



Nego citam ja danas nesto o zajednici u B.Kolumbiji,poligamija i ti radovi.I ispostavi se,da su neke od dama tj zena,buduci da su upucene jedna na drugu dosta zbog dece,para isl,zasnovale jedna s drugom "nebesku zajednicu"kako ih oni zovu,tj batali muza,on ionako nikad nije tu.A sto se ljubomore tice,kazu one "strejt" :ph34r: kako im tesko pada kad im je muz sa drugom zenom,mislim njihovom cimerkom,al sve veruju da su one "omiljene">Stas.Glavo luda....

#15 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 28 April 2009 - 07:24

E, svašta.
Tipična predrasuda koja žensko lišava seksualnosti a muškarca ljubavi i posvećenosti.

Sa ovim mogu da se slozim.

Nije dobra ni preterana ljubav, akamoli ljubomora.

Ta preterana "ljubav" nije ljubav nego opsesija, devijacija, emotivna zavisnost i sl.