Jump to content


Photo

Jedna od najvažnijih arapskih zemalja priznala Kosovo.


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
183 replies to this topic

#1 osa

osa
  • Members
  • 29 posts

Posted 20 April 2009 - 15:23

<H1 class="naslov nsvijet">Da li će priznanje Kosova od strane S. Arabije ubrzati priznanjKosova u arapskom svijetu.



Saudijska Arabija priznala nezavisnost Kosova</H1>Saudijska Arabija je saopćila u ponedjeljak da je priznala nezavisnost Kosova i tako postala druga arapska zemlja koja je to učinila, poslije Ujedinjenih Arapskih Emirata.Posted ImageU kratkom saopćenju ministarstvo vanjskih poslova navodi da je "vlada Sudijske Arabije, vodeći računa o vjerskim i kulturnim odnosima s kosovskim narodom i u znak poštovanja njene volje da bude nezavisna, priznala Republiku Kosovo".

Saudijska Arabija je izrazila "nadu da će vidjeti kako je ta inicijativa ojačala sigurnost, stabilnost i prosperitet Kosova i susjednih zemalja", javio je AFP.

Saudijska Arabija je 58. država koja je priznala Kosovo otkako je 17. februara 2008. godine proglašena njegova nezavisnost. Kosovo su priznali i SAD i 22 od 27 zemalja Evropske unije.

#2 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 20 April 2009 - 16:08

Katar i Kuvajt su nagovestile brzo priznavanje Kosova

#3 pospanko

pospanko
  • Members
  • 1,094 posts

Posted 20 April 2009 - 16:36

U kratkom saopćenju ministarstvo vanjskih poslova navodi da je "vlada Sudijske Arabije, vodeći računa o vjerskim i kulturnim odnosima s kosovskim narodom i u znak poštovanja njene volje da bude nezavisna, priznala Republiku Kosovo".



Da li to Saudijci prenebregavaju činjenicu da kosovski narod nema isključivo jednu veru? Ako Saudijska Arabija nije sekularna država, da li isto očekuje od eventualne države Kosovo? Muka mi je od mešanja religije i politike :ph34r:

#4 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 20 April 2009 - 16:45

Da li to Saudijci prenebregavaju činjenicu da kosovski narod nema isključivo jednu veru? Ako Saudijska Arabija nije sekularna država, da li isto očekuje od eventualne države Kosovo? Muka mi je od mešanja religije i politike :ph34r:

Razlozi Grčke, Kipra, Rumunije, Belorusije, Rusije za nepriznavanje Kosova?Religija ili nešto drugo?

#5 pospanko

pospanko
  • Members
  • 1,094 posts

Posted 20 April 2009 - 16:48

Razlozi Grčke, Kipra, Rumunije, Belorusije, Rusije za nepriznavanje Kosova?Religija ili nešto drugo?


Nešto drugo! Geo-politički razlozi su u pitanju, ne religijski.

Edited by pospanko, 20 April 2009 - 16:54.


#6 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 20 April 2009 - 16:50

Ovo ce verovatno rezultirati velikim talasom priznanja od strane muslimanskih zemalja.

#7 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 20 April 2009 - 16:56

...

Ocigledno je da na svaku slavodobitnu / gromopucatelnu inicijativu / izjavu - SAD i EU udare dobru cvrgu srBskoj politickoj eliti.
Kad ce ti ljudi vec jednom da nauce neke stvari?
Otpasce im ushesa.

...

#8 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 20 April 2009 - 16:57

Nešto drugo! Geo-politički razlozi su u pitanju, ne religijski.

:ph34r: :) :D
Toooooooo majstore :D :D :D

#9 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 20 April 2009 - 17:01

Saudijska Arabije je jedna od najuticajnijih, ako ne i najuticajnija arapska država.Nedavna najavljivanja oko lobiranja u arapskoj ligi ipak nisu bili ćorak kako je to Jeremić lagano na javnom servisu građana Srbije, RTS-u :ph34r: :) :D Još baška rabota što je taj dnevnik vodila u njega hanuma,a on gost.

#10 pospanko

pospanko
  • Members
  • 1,094 posts

Posted 20 April 2009 - 17:08

:ph34r: :) :D
Toooooooo majstore :D :D :D


Klasično skretanje pažnje. Pitam ja tebe, bez nade u objektivan, normalan odgovor: Da li su pobrojane države sa većinskim pravoslavnim stanovništvom izdale saopštenje, obrazlažući odluku o nepriznavanju države Kosovo, u kom govore da je njihov gest rezultat ,,vodenja računa o verskim odnosima''?

Da ili ne?

#11 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 20 April 2009 - 17:25

Klasično skretanje pažnje. Pitam ja tebe, bez nade u objektivan, normalan odgovor: Da li su pobrojane države sa većinskim pravoslavnim stanovništvom izdale saopštenje, obrazlažući odluku o nepriznavanju države Kosovo, u kom govore da je njihov gest rezultat ,,vodenja računa o verskim odnosima''?

Da ili ne?

Naravno da nisu izdale.Pa to je providno kao celofan da su razlozi neke druge prirode nego objašnjenje. .Belorusija naprimer.Kakve geopolitčke razloge ima? Grčka takođe, da dalje ne nabrajam.

#12 pospanko

pospanko
  • Members
  • 1,094 posts

Posted 20 April 2009 - 17:34

Naravno da nisu izdale.Pa to je providno kao celofan da su razlozi neke druge prirode nego objašnjenje. .Belorusija naprimer.Kakve geopolitčke razloge ima? Grčka takođe, da dalje ne nabrajam.


Grčka zbog severa Kipra, naravno. Belorusija, zbog Rusije. Ovo je prežvakano milion puta do sada. Ja kažem da je uznemirujuće da S. Arabija ističe verske elemente kao razlog za podržavanje nezavisnosti Kosova, jer politika treba da bude odvojena od religije, tim pre što narod na Kosovu nema samo jednu religiju.

#13 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 20 April 2009 - 17:47

Grčka zbog severa Kipra, naravno. Belorusija, zbog Rusije. Ovo je prežvakano milion puta do sada. Ja kažem da je uznemirujuće da S. Arabija ističe verske elemente kao razlog za podržavanje nezavisnosti Kosova, jer politika treba da bude odvojena od religije, tim pre što narod na Kosovu nema samo jednu religiju.

A kaži mi šta upravo ima Grčka sa delom Kipra, kada su to dve nezavisne države?Rusija i Belorusija se međusobno priznaju.
Tebe znači više uznemirava što SA istiše verske elemente kao jedan od razloga(ne jedini) za priznavanje Kosova.Pa SA je oduvek bila tako uređena država. Zašto ti ona ne smeta uređenje Irana na primer?Sve dok Iran ne priznaje Kosovo je ond ok., dok da ga eventualno sutra prizna, odmah će slediti etiketa da je na Kosovu i verski fundamentalizam.
Samo mi reci ko to ide na sahrane verskih dostojanstvenika i to u na najveće nivou, ko to ide i javno kao državnk ljubi ikonostas? Naravno da nemam ništa protiv, ali.........
Ma tebe ipak smeta što je SA priznala Kosovo, a ne verski elementi.Kosovo je sekularna država, gde svako može da ispoljava svoju versku opredeljenost.Svi hrišćanski praznici(katolički i ortodoksni), kao i islamski se na Kosovu slave.Plus su i zvanično neradni dani

#14 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 20 April 2009 - 17:48

Naravno da nisu izdale.Pa to je providno kao celofan da su razlozi neke druge prirode nego objašnjenje. .Belorusija naprimer.Kakve geopolitčke razloge ima? Grčka takođe, da dalje ne nabrajam.


A Saudijska Arabija ima geopoliticke razloge za priznanjem. Razumijem ja tvoje radovanje sa svakim novim priznanjem i tvojom zeljom da to pokazes ovde, medjutim to i dalje ne umanjuje cinjenicu da je Kosovo nasilno oteto i da ce zbog toga i dalje da bude problema sve dok Srbija ne prizna Kosovo ili se dodje do nekog drugog rjesenja. Sta ima Srbija da izgubi tu ?

#15 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 20 April 2009 - 17:53

A Saudijska Arabija ima geopoliticke razloge za priznanjem. Razumijem ja tvoje radovanje sa svakim novim priznanjem i tvojom zeljom da to pokazes ovde, medjutim to i dalje ne umanjuje cinjenicu da je Kosovo nasilno oteto i da ce zbog toga i dalje da bude problema sve dok Srbija ne prizna Kosovo ili se dodje do nekog drugog rjesenja. Sta ima Srbija da izgubi tu ?

Da li si ti državljanin R.Srbije?Ako jesi onda te razumem, ali ako nisi ispada po onoj narodnoj: "Krava se teli, vola dupe boli"
Ovo te pitam da se nadovežem na pospanka oko te komponent koju on negira.