Jump to content


Photo

Gorani Goranci


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
89 replies to this topic

#16 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 14 April 2009 - 10:00

jedan od zemljaka traži od mene link da dokažem tvoje "grube"komentare očigledno da ne prati diskusije redovno ne bi mu trebalo boljih dokaza!


Ja bas "fino"komentiram ali ovaj tvoj izgleda nije obavio sve poslove ovamo dolje pa treba jos nesto? Pa daj mu, sad je to samo elektronski, bez olova!

kad tebe čovek sluša prosto poželi da se doseli u Peć,takav suživot i razumevanje između različitih etničkih zajednica retko se gde može sresti još sad kad malo otopli pa se krene u šetnju milina,jedni pričaju srpski,drugi albanski,ima goranaca,turaka,roma čujem u zadnje vreme imate i Crnogorce one prave[quo


Nije bas "med i mleko" ali nije ni "pakao" kako stalno trubite okolo po Srbiji, a i sire, ali da se ziveti. Izvoli dodji pa se uveri.Iznenadit ces se koliko se gradilo i gradi. Kosovo Polje se "spojilo" sa Pristinom ali i Urosevac, takodje
Nisi prihvatio poziv Pristevca prosle godine da se nadjemo u Pristini jer bi onda izgubio adute kukumavcenja.
A da te pitam, da li to Albanci trebaju stalno moliti nesto "svoje" Srbe? Da li ste zaduzili za nesto Albance pa trebaju sad biti ponizno ljubazni?

no problem je to što su to samo Lorenzove "grube"igrice po ovom forumu,stvarnost je nažalost mnogo drugačija jer sem albanaca tamo nema drugih nacija


Pises kao Karl Maj, a nisi jedini. Sve "znate" o Kosovu, iz pristojne daljine od 400 km,(?), naravno sledi i ono poznato "ne damo Kosovo" Ko vam to otima Kosovo? Dodjite da podelimo zajedno i siromastvo i ono malo zabave. Ali bez zadnjih misli tipa "ovo je Srbija".

Evo juce zavrseno asfaltiranje puta od centra Peci prema Patrijasiji. Mozes i autobusom a udobnije bi ti bilo mojom prilicno starom "Zastavom".
Kad je izdrzala onaj put snegom prekriven do Rozaja izdrzace i do Svetinja!

Pozdravi tog "jednog od Zemljaka"!

Edited by Lorenz, 14 April 2009 - 10:06.


#17 vlad_

vlad_
  • Members
  • 869 posts

Posted 14 April 2009 - 10:19

Pa on kada je to izjavio nije mislio samo na Gorane vec na sve osunecene...
Ja ne verujem da su Gorane iz Gore za Srbiju ispracali Albanci..ali istina je da su im oteli biznise to jest radnje po gradovima Kosova....

pristevac pise o 37 ubistava pocinjenih nakon povlacenja vs, ja znam konkretne slucajeve goranaca koji su proterani iz pristine (poznajem ljude) i paljenja njihove imovine

#18 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 14 April 2009 - 10:27

Ja bas "fino"komentiram ali ovaj tvoj izgleda nije obavio sve poslove ovamo dolje pa treba jos nesto? Pa daj mu, sad je to samo elektronski, bez olova!



Nije bas "med i mleko" ali nije ni "pakao" kako stalno trubite okolo po Srbiji, a i sire, ali da se ziveti. Izvoli dodji pa se uveri.Iznenadit ces se koliko se gradilo i gradi. Kosovo Polje se "spojilo" sa Pristinom ali i Urosevac, takodje
Nisi prihvatio poziv Pristevca prosle godine da se nadjemo u Pristini jer bi onda izgubio adute kukumavcenja.
A da te pitam, da li to Albanci trebaju stalno moliti nesto "svoje" Srbe? Da li ste zaduzili za nesto Albance pa trebaju sad biti ponizno ljubazni?



Pises kao Karl Maj, a nisi jedini. Sve "znate" o Kosovu, iz pristojne daljine od 400 km,(?), naravno sledi i ono poznato "ne damo Kosovo" Ko vam to otima Kosovo? Dodjite da podelimo zajedno i siromastvo i ono malo zabave. Ali bez zadnjih misli tipa "ovo je Srbija".

Evo juce zavrseno asfaltiranje puta od centra Peci prema Patrijasiji. Mozes i autobusom a udobnije bi ti bilo mojom prilicno starom "Zastavom".
Kad je izdrzala onaj put snegom prekriven do Rozaja izdrzace i do Svetinja!

Pozdravi tog "jednog od Zemljaka"!


Nista novo kad si ti u pitanju,promasaj do promasaja,zemljak je čini mi se wolf pa je to valjda i tvoj zemljak
nemoj da unistavas i ovu temu,nisu nase komsije Goranci zasluzili da im jedinu temu uprljaš svojim bljuvotinama

#19 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 14 April 2009 - 10:43

pristevac pise o 37 ubistava pocinjenih nakon povlacenja vs, ja znam konkretne slucajeve goranaca koji su proterani iz pristine (poznajem ljude) i paljenja njihove imovine

U Prištini nije nikom spaljena imovina.Bilo je uzurpiranja stanova i lokala, ali su skoro svi opet dobili svoja vlasništva.Nešto preko Habitata, nešto privatnim tužbama.Veliki broj se nažalost nije vratio, kao što je i veliki broj prodao svoje nekretnine.
Bilo je puo njih koji su radili u SUP-u, kao i pojedinaca koji su dobrano iskoristili SM režim.No ogromna većina su bile veoma vredne zanaltije, sa nikim se nisu zamerali, i svi su bili rado viđene komšije i rado viđeni građani.
Navodim primer pokojnog lekara interniste Hilme Redžepija(poginuo u saobraćajnoj nesreći) i njegove familije.Imali su ćevapdžinicu preko puta studentske menze(Palma) te poslastičarnicu"Vardar" u Gradić Pejton naselju na samom ulazu sa leve strane odmah iza fotografa.Oni su sve prodali i odselili za Sarajevo.
Pa onda ćevapdžinica "Skalinada" kod biblioteke ,vlasništvo familje Hodža(poznati hirurg Šukri Hodža), mada se on izjašnjavao kao Albanac i deca su mu školovana na albanskom )prodala svoju imovinu i odselila za Skoplje.
Poznati neuropsihijatar Seljatin Kajkuš(cela njegova familija je stanovala u Moravskoj ulici)je odselio za Novi Pazar,a njegiva cela šira familija je u jednoj zemlji EU, pa takođe hirurg Halit Haliti, danas u Podgorici...
Nekoliko profesora na fakultetu i da dalje ne nabrajam.
Naravno ima nekoliko familija koje su ostale, i kojima je odmah posle rata bilo veoma teško, no sada svi normalno rade i žive i dele svakodnevnicu sa svim građanima Kosova.
Ima još puno toga, ali se svega odjednom ne mogu setiti.No ako neko pokaže interesovanje o ovoj etničkoj skupini uopšte(ne samo od kosovskog rata) neka slobodno postavi pitanje rado ću odgovroriti, naravno u granicama mojih moći.

Edited by Pristevac, 14 April 2009 - 10:47.


#20 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 14 April 2009 - 10:45

pristevac pise o 37 ubistava pocinjenih nakon povlacenja vs, ja znam konkretne slucajeve goranaca koji su proterani iz pristine (poznajem ljude) i paljenja njihove imovine

vlad
Ajde molim te kaži mi o kojim se ljudima u Prištini radi.Možda znam malo detaljnije pa da razjasnimo.

#21 vlad_

vlad_
  • Members
  • 869 posts

Posted 14 April 2009 - 10:46

U Prištini nije nikom spaljena imovina.Bilo je uzurpiranja stanova i lokala, ali su skoro svi opet dobili svoja vlasništva.Nešto preko Habitata, nešto privatnim tužbama.Veliki broj se nažalost nije vratio, kao što je i veliki broj prodao svoje nekretnine.
Bilo je puo njih koji su radili u SUP-u, kao i pojedinaca koji su dobrano iskoristili SM režim.No ogromna većina su bile veoma vredne zanaltije, sa nikim se nisu zamerali, i svi su bili rado viđene komšije i rado viđeni građani.
Navodim primer pokojnog lekara interniste Hilme Redžepija(poginuo u saobraćajnoj nesreći) i njegove familije.Imali su ćevapdžinicu preko puta studentske menze(Palma) te poslastičarnicu"Vardar" u Gradić Pejton naselju na samom ulazu sa leve strane odmah iza fotografa.Oni su sve prodali i odselili za Sarajevo.
Pa onda ćevapdžinica "Skalinada" kod biblioteke ,vlasništvo familje Hodža(poznati hirurg Šukri Hodža), mada se on izjašnjavao kao Albanac i deca su mu školovana na albanskom )prodala svoju imovinu i odselila za Skoplje.
Poznati neuropsihijatar Seljatin Kajkuš(cela njegova familija je stanovala u Moravskoj ulici)je odselio na Novi Pazar,a njegiva cela đira familija je u jednoj zemlji EU, pa takođe hirurg Halit Haliti, danas u Podgorici...
Nekoliko profesora na fakultetu i da dalje ne nabrajam.
Naravno ima nekoliko familija koje su ostale, i kojime je odmah posle rata bilo veoma teško, no sada svi normalno rade i žive i dele svakodnevnicu sa svim građanima Kosova.
Ima još puno toga, ali se svega odjednom ne mogu setiti.No ako neko pokaže interesovanje o ovoj etničkoj skupini uopšte(ne samo od kosovskog rata) neka slobodno postavi pitanje rado ću odgovroriti, naravno u granicama mojih moći.

eto skalinada je zapaljena bila, jedino ako njen vlasnik ne laze

#22 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 14 April 2009 - 10:50

eto skalinada je zapaljena bila, jedino ako njen vlasnik ne laze

Koliko ja znam ta baraka stoji i dan danas, no ipak ne isključujem mogućnost da im je zapaljena i devastirana.I nije bio jedan vlasnik već su tu braća zajednički radila.NO baš ću na leto da tu prođem da vidim, a i raspitaću se o ovome.

#23 vlad_

vlad_
  • Members
  • 869 posts

Posted 14 April 2009 - 10:53

Koliko ja znam ta baraka stoji i dan danas, no ipak ne isključujem mogućnost da im je zapaljena i devastirana.I nije bio jedan vlasnik već su tu braća zajednički radila.NO baš ću na leto da tu prođem da vidim, a i raspitaću se o ovome.

dva brata su drzala

#24 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 14 April 2009 - 11:10

ja imam informacije da jedan od braće Hodža drži ćevapdžinicu u Gračanici a lokal im jeste bio demoliran i zapaljen jer poznato je bilo borcima UQK da su za vreme rata policajci MUP Srbije najviše ćevapa pojeli u "Skalinadi" znam da su "Švaba"i njegova familija povratili poslastičaru "Korzo"pre jedno dve godine od
uzurpatora i valjda i danas rade.

#25 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 14 April 2009 - 11:22

ja imam informacije da jedan od braće Hodža drži ćevapdžinicu u Gračanici a lokal im jeste bio demoliran i zapaljen jer poznato je bilo borcima UQK da su za vreme rata policajci MUP Srbije najviše ćevapa pojeli u "Skalinadi" znam da su "Švaba"i njegova familija povratili poslastičaru "Korzo"pre jedno dve godine od
uzurpatora i valjda i danas rade.

Za poslastičaru Korzo u Prištini je ovo delimično tačno.To je bilo vlasništvo dvojice braće koja nisu odavno živi, a nasledili su je njihovi sinovi i zajedno radili do poslednjeg momenta."Švaba" kakao ga ti zoveš(neću mu namerno spominjati pravo ime) i njegov stariji brat sa jedne strane,i sa druge još dvojice braće su radili zajednički. Lokal im je posle rata bio uzurpiran par godina, ali su ga dobili natrag čini mi se krajem 2001 godine i tu radili do prošle godine.
Onda je lokal prodat i to za veoma dobru sumu.Zaboravih da dodam da su njihove familije bile van Kosova odmah nakon završetka rata, ali su oni sami radili u Prištini.
Taj "Švaba" i njegov stariji brat žive u Podgorici, dok su ova druga dvojica u Sarajevu.Znam puno više o svim slučajevima, ali o tome ne bih jer zadire u privatnost.

#26 Prishtinasi

Prishtinasi
  • Members
  • 2,139 posts

Posted 14 April 2009 - 12:18

Pristevac, da li poznajes familiju Goranaca koji su imali kucu iza hotela Bozura, a imali mali kiosk u kom su prodavali sladoled pored narodnog pozorista??

#27 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 14 April 2009 - 12:26

Pristevac, da li poznajes familiju Goranaca koji su imali kucu iza hotela Bozura, a imali mali kiosk u kom su prodavali sladoled pored narodnog pozorista??

zar sumnjaš da Prištevac nekog iz Prištine ne poznaje?
šalu na stranu tip je stvarno legenda što se poznavanja Prištine tiče mada mu malo štuckaju zadnjih 20 godina :ph34r:

#28 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 14 April 2009 - 14:11

Pristevac, da li poznajes familiju Goranaca koji su imali kucu iza hotela Bozura, a imali mali kiosk u kom su prodavali sladoled pored narodnog pozorista??

Ako misli na leblebidžinicu , odnosno semenkaru znam ih.Imali su Somboled frižider.Malo niže je bila jedn aveoma dobra ćevapdžinica tačno iza pozorišta,ili preko puta Dragišićeve kuće.Malo je ljudi znalo da je to jedna od retkih ćavapdžinica u kojime nisu s tavljali sodu bikarbonu i prezlu.E takav ćevap , ) mislim sa sodom bikarbonom) kada je taze izgleda ogroman,a kada se ohladi smanji se za duplo :) Pa te posle žgaravica bije nedelju dana.
No preko puta te ćevapdžinice je bila i jedna montažna ćevapžinica koja je radila celu noć.Zvala se "Holivud" Tu smo obično završavali pijančenje jer je on uvek imao Tuborg.Momke znam jer su zaoita radili pošteno
U nastavku te ćevapdžinice iza lokala kojem je vasnik Kaqusha Jashari bio je čuveli Liberti.Eeeee koliko sam puta odatle izišao četvornoške :ph34r:

#29 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 14 April 2009 - 14:16

nemoj da unistavas i ovu temu,nisu nase komsije Goranci zasluzili da im jedinu temu uprljaš svojim bljuvotinama


Da te potsetim ko je poceo "da uprlja jedinu temu":

Perkos@ 13.04.2009. 18:21

Goranci su imali i svojih ucenih ljudi,jedan od mojih najdrazih profesora bio je pok.Pajazit Pomak koji je nazalost bio zrtva
rezima na Kosovu 80-tih jer nije prihvatao ponudu da postane Albanac.




Perkos@, u nastavku:
vrlo su odani drzavi Srbiji i kamo lepe srece i da vecina Srba postuje svoju drzavu kao Goranci!
Jos kada bi se osecali kao Srbi, gde bi bilo kraja tvom odusevljenju.

#30 Prishtinasi

Prishtinasi
  • Members
  • 2,139 posts

Posted 14 April 2009 - 14:33

Ako misli na leblebidžinicu , odnosno semenkaru znam ih.Imali su Somboled frižider.Malo niže je bila jedn aveoma dobra ćevapdžinica tačno iza pozorišta,ili preko puta Dragišićeve kuće.Malo je ljudi znalo da je to jedna od retkih ćavapdžinica u kojime nisu s tavljali sodu bikarbonu i prezlu.E takav ćevap , ) mislim sa sodom bikarbonom) kada je taze izgleda ogroman,a kada se ohladi smanji se za duplo :D Pa te posle žgaravica bije nedelju dana.
No preko puta te ćevapdžinice je bila i jedna montažna ćevapžinica koja je radila celu noć.Zvala se "Holivud" Tu smo obično završavali pijančenje jer je on uvek imao Tuborg.Momke znam jer su zaoita radili pošteno
U nastavku te ćevapdžinice iza lokala kojem je vasnik Kaqusha Jashari bio je čuveli Liberti.Eeeee koliko sam puta odatle izišao četvornoške :D


Ne leblebidzinicu. Ides stepenicama dole i pravo za korzo.Kiosk je bio pored pozorista, pokraj stepenica, na desnoj strani, a na levoj je filigran Simona Shiroke i mali kafe gde su glumci pili kavu.
Njihova kuca je bila zalepljenja sa zidovima pozorista, mislim da su ziveli dve Goranske porodice. Znas mali sokak pokraj male poste, koji ideo pravo iza Bozura. Vlasnik toga je imao sina zvanog Rejhan, koji tokom kraja 90-tih obukao uniformu MUP-a. Nekoliko puta smo videli njegovu majku kako uzima bajat hleb pored kontejnera za djubre, da upotrebljava za cevape. :ph34r: :)

Edited by Prishtinasi, 14 April 2009 - 14:34.