Jump to content


Photo

Gorani Goranci


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
89 replies to this topic

#1 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 13 April 2009 - 14:13

Na PDF o Kosovu se nide u toku svih ovih rasprava niko nije osvrnuo da jednu etničku zajednicu koja je (možda) najautohtonija na Kosovu..Gorani-Goranci koji žive već više od 9 vekova na padinama Šar planine. U Gori opština Dragaš, koju sada Albanci nazivaju i Shari ,Gorani-Goranci žive u 19 sela koja su od pamtiveka etnički čista, te 9 sela koja se nalaze u Albaniji, i 2 sela u Makedoniji.
U moru albanskog etnosa ova etnička skupina je do današnjih dana sačuvala svoju originu, zadržala svoj dijalekt koji ljuboorno čuva, i njime do današnjeg dana i govori.Poznati su poslastičari, bilo ih je svuda po SFRJ, a pre rata su mnogi od njih pačalbarili u Sofiji, Solunu, Tirani, Istanbulu pa ih ima čak i u Halepu(Sirija)
Oko ukupnog broja Gorana-Goranac ne postoje zvanični podaci(sem poslednjeg popisa od 1991 godine),ali se operiše sa brojom između 50.000 do 60.000 hiljada.Posle rata na Kosovu mnogi su napustili Goru, pogotovu oni koji su živeli po gradovima, u velikom broju žive i u Srbiji(najviše Beograd i okolina).Ima ih takođe u velikom broju u Hrvatskoj(pretežno Zagreb i primorje),te u Crnoj Gori, Makedoniji...
Između dva svetska rata veliki broj se iseljava za Tursku, a takođe krajem 50-ih i početkom 60-ih se dosta njih opet seli prema Tuskoj.U Kosovskom ratu doživljavaju još jedan egzodus , dosta im je imovine po gradovima Kosova još uvek uzurpirano.. Po nekim usmenim podacima Goru(znači 19 sela) je napustilo oko 5.000 Gorana-Goranaca.Veliki procenat je po zemljama EU sa statusom izbeglica.
Oko žtrava na Kosovu, govori se o 37 ubijenih Gorana-Goranaca (pretežno se radi o civilima), poznati slučajevi u Suvoj Reci brutalno u svojoj kući ubijen bračni par, u Prizrenu takođe par ubistava, i to sva ubistva posle povlačenja VS. Nijedan slučaj do dan danas nije rasvetljen, i niti su pronađeni izvršioci..
Veoma je važno istaći da se u Gori preko 50 godina nije dogodilo ubistvo između Gorana-Goranaca, što dovoljno govori o kakvom se miroljubivom narodu radi.

#2 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 13 April 2009 - 14:43

Na PDF o Kosovu se nide u toku svih ovih rasprava niko nije osvrnuo da jednu etničku zajednicu koja je (možda) najautohtonija na Kosovu..Gorani-Goranci koji žive već više od 9 vekova na padinama Šar planine. U Gori opština Dragaš, koju sada Albanci nazivaju i Shari ,Gorani-Goranci žive u 19 sela koja su od pamtiveka etnički čista, te 9 sela koja se nalaze u Albaniji, i 2 sela u Makedoniji.
U moru albanskog etnosa ova etnička skupina je do današnjih dana sačuvala svoju originu, zadržala svoj dijalekt koji ljuboorno čuva, i njime do današnjeg dana i govori.Poznati su poslastičari, bilo ih je svuda po SFRJ, a pre rata su mnogi od njih pačalbarili u Sofiji, Solunu, Tirani, Istanbulu pa ih ima čak i u Halepu(Sirija)
Oko ukupnog broja Gorana-Goranac ne postoje zvanični podaci(sem poslednjeg popisa od 1991 godine),ali se operiše sa brojom između 50.000 do 60.000 hiljada.Posle rata na Kosovu mnogi su napustili Goru, pogotovu oni koji su živeli po gradovima, u velikom broju žive i u Srbiji(najviše Beograd i okolina).Ima ih takođe u velikom broju u Hrvatskoj(pretežno Zagreb i primorje),te u Crnoj Gori, Makedoniji...
Između dva svetska rata veliki broj se iseljava za Tursku, a takođe krajem 50-ih i početkom 60-ih se dosta njih opet seli prema Tuskoj.U Kosovskom ratu doživljavaju još jedan egzodus , dosta im je imovine po gradovima Kosova još uvek uzurpirano.. Po nekim usmenim podacima Goru(znači 19 sela) je napustilo oko 5.000 Gorana-Goranaca.Veliki procenat je po zemljama EU sa statusom izbeglica.
Oko žtrava na Kosovu, govori se o 37 ubijenih Gorana-Goranaca (pretežno se radi o civilima), poznati slučajevi u Suvoj Reci brutalno u svojoj kući ubijen bračni par, u Prizrenu takođe par ubistava, i to sva ubistva posle povlačenja VS. Nijedan slučaj do dan danas nije rasvetljen, i niti su pronađeni izvršioci..
Veoma je važno istaći da se u Gori preko 50 godina nije dogodilo ubistvo između Gorana-Goranaca, što dovoljno govori o kakvom se miroljubivom narodu radi.


Pozdravljam otvaranje ovoga topika o Goranima.
Ne mislim da si ga otvorio na najbolji nacin to jest pretpostavka da se radi o najautohtonijem narodu na Kosovu ti je na veoma klimavim nogama..ako su Gorani Slaveni to jest Slavi kako ti ponekad pishesh onda ne mogu da budu najautohtoniji jer je i prije 7 veka neko zhiveo tamo...
Poznata je cinjenica da su ih Albanci ocistili sa vecih gradova ..te mirne i radne ljude ali postoje i druge istine o nekim Goranima i stanovnicima Gore i tu istinu ocekujem da nam ti kazhesh to jest napishesh da bi slika bila potpuna.
Bilo kako bilo otvaranje ovoga topika je veoma vazhan mozhda i zbog cinjenice da su Gorani veoma ceste mete srpskih nacionalista po Srbiji zbog njihove identifikacije sa Albancima shto zaista nema nikakve veze ..jedini link je shto dele istu religiju sa Albancima muslimanima a sve je ostalo potpuno razlicito pocev od jezika,tradicije, istorije, porekla...

#3 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 13 April 2009 - 15:05

Pozdravljam otvaranje ovoga topika o Goranima.
Ne mislim da si ga otvorio na najbolji nacin to jest pretpostavka da se radi o najautohtonijem narodu na Kosovu ti je na veoma klimavim nogama..ako su Gorani Slaveni to jest Slavi kako ti ponekad pishesh onda ne mogu da budu najautohtoniji jer je i prije 7 veka neko zhiveo tamo...
Poznata je cinjenica da su ih Albanci ocistili sa vecih gradova ..te mirne i radne ljude ali postoje i druge istine o nekim Goranima i stanovnicima Gore i tu istinu ocekujem da nam ti kazhesh to jest napishesh da bi slika bila potpuna.
Bilo kako bilo otvaranje ovoga topika je veoma vazhan mozhda i zbog cinjenice da su Gorani veoma ceste mete srpskih nacionalista po Srbiji zbog njihove identifikacije sa Albancima shto zaista nema nikakve veze ..jedini link je shto dele istu religiju sa Albancima muslimanima a sve je ostalo potpuno razlicito pocev od jezika,tradicije, istorije, porekla...

Kada sam rekoa MOŽDA ne znači da su najatohtoniji.Gorani-Goranci jesu Slaveni,ali postoje neki dokazi da je tu i pre Slavena bistvovali razni nomadski narodi.No to je sva istorijska magla.Prvi zapisi o Gori(ali ne i o Goranima ) govore da je bila naseljena jos 169 godine p.n.e.U svojim je zapisima spominju Polib i Tit Livije gde se Gora identifikuje sa geotehničkim terminom"Opustošena Ilirija".
Tačno je da su po gradovoma najviše stradali,ali bilo je stradanja u samoj Gori. Naravno da ne postoje druge istine ,jer je istina jedna..Srazmerno političkim događajima postojale su nažalost i neke grupacije koje su se opredeljvale po trenutnoj snazi nekog političkog faktora, pa i naroda. Takav je odnos i dan danas. Mete nacionalista jesu bili i to ne samo srpskih.Ne mislim na mete kao nasilničke nasrtaje, već na pokušaje asimilacije, počev od Makedonaca Srba, i Bugara.
No neka sve ie svojim redom pa ćemo pokušati da korak po korak sve objasnimo

Edited by Pristevac, 13 April 2009 - 15:07.


#4 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 13 April 2009 - 15:56

Kada sam rekoa MOŽDA ne znači da su najatohtoniji.Gorani-Goranci jesu Slaveni,ali postoje neki dokazi da je tu i pre Slavena bistvovali razni nomadski narodi.No to je sva istorijska magla.Prvi zapisi o Gori(ali ne i o Goranima ) govore da je bila naseljena jos 169 godine p.n.e.U svojim je zapisima spominju Polib i Tit Livije gde se Gora identifikuje sa geotehničkim terminom"Opustošena Ilirija".
Tačno je da su po gradovoma najviše stradali,ali bilo je stradanja u samoj Gori. Naravno da ne postoje druge istine ,jer je istina jedna..Srazmerno političkim događajima postojale su nažalost i neke grupacije koje su se opredeljvale po trenutnoj snazi nekog političkog faktora, pa i naroda. Takav je odnos i dan danas. Mete nacionalista jesu bili i to ne samo srpskih.Ne mislim na mete kao nasilničke nasrtaje, već na pokušaje asimilacije, počev od Makedonaca Srba, i Bugara.
No neka sve ie svojim redom pa ćemo pokušati da korak po korak sve objasnimo


Zaista ocekujem da se i ostali clanovi malo vishe ukljucuju u ovoj diskusiji...
Evo mene naprimer interesuje kako se Gorani danas izjashnjavaju..Goranima ili Boshnjacima?

#5 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 13 April 2009 - 17:21

Goranci su imali i svojih ucenih ljudi,jedan od mojih najdrazih profesora bio je pok.Pajazit Pomak koji je nazalost bio zrtva
rezima na Kosovu 80-tih jer nije prihvatao ponudu da postane Albanac.
Danas ih najvise ima u centralnoj Srbiji pogotovo u Beogradu gde se mogu videsti najvise nedeljom popodne na tradicionalnim setnjama kad vecina njih izadje da se vidi sa zemljacima i prijateljima,vrlo su odani drzavi Srbiji i kamo lepe srece i da vecina Srba postuje svoju drzavu kao Goranci!

#6 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 13 April 2009 - 17:41

Zaista ocekujem da se i ostali clanovi malo vishe ukljucuju u ovoj diskusiji...
Evo mene naprimer interesuje kako se Gorani danas izjashnjavaju..Goranima ili Boshnjacima?

Dobro pitanje.
Posle kosovskog rata jedan se deo izjašnjava Bošnjacima, šo se doduše pre kosovskog rata to svodilo na jedan veoma mali broj stanovnika, kao i Gorana-Goranaca koji su odranije živeli u Bosni.Naravno pri toj odrednici je veliku ulogu igrala i religija.
No uporedo događajima sa početka 90-ih kada je vršena hegemonizacija naroda u SFRJ po religijskom ključu javlja se i neka težnja da se svi Slavi muslimani barem nacionalno ujedine u isti nacionalni okvir.Tako se i formira SDA na Kosovu, a puno je ljudi videlo neku svoju identifikaciju u takvom izjašnjavanju.Mislim da je to ipak bila neka inercija koju je izazvao nekakav strah od već poznatih događaja.
U to vreme ja u Gori na snazi bila SPS koju je predvodio Ibro Vait koji je bio i poslanik skupštine Srbije i učesnik pregovora u Rambujeu, te Redžep Hodža takođe poslanik, inače poznat kada je izigravao većeg Srbina i od Šešelja, te mu je i sam Šeešelj tom prilikom odgovrio da on ispade veći Srbin i od njega.
Zaboravih da napomenem da je na opštinskim izborima u Dragašu SPS tada imala neverovatnih 104%.Pored njih je najaktivniji bio i Harun Hasani dopisni član SANU-a, inače organizator velikog koncerta Cece Ražnjatović u Gori kada je prisustvovao i sam ratni zločinac Arkan.Tada Harun Hasani upućuje čuveno pismo svetom sinodu SPC-a da se u Gori sagradi crkva jer su Gorani-Goranci ustvari Srbi. Čak je i patrijarh Pavle bio izričito protiv toga sa konstatacijom da bi takav potez bio veoma loš graditi crkvu gde neme nijednog vernika.
Iz kojih je raloga to učinio ne želim komentarisati.Ovi isti članovi su Kosovo napustili dok još rat nije počeo, te ih IO SPS-a isključuje iz partijeovimečima citiram:"Zbog toga što su napustili narod u najtežim trenucima".Ibro Vair beži preko Makedonije sa akt-tašnom i 415.000 DM koje je uzeo iz opštinska blagaje.Gospodin je poznat što je čak išao i kod Ilinke Mitreve tadašnje ministrice u vladi Makedonije nudeći svoje usluge i zahtevajući da vlada Makedonije i zvanično zatraži da se uvede nastava na makedonskom jeziku u Gori govoreći da su Gorani-Goranci ustvai Makedonci.
Detaljnije o ovim ljudima ako neko pokaže interesovane što više saznati.
Posle kosovskog rata u Gori se pojavljuju dve struje: GIG (građanska incijativa Gore) koja se deklariše kao partija sa srpskim predznakom.Njen sadašnji predsednik Murselj Halili je poslanik u parlamentu Kosova(zagarnotavano mesto),koji se izjašnjava kao Srbin, i tesno sarađuje sa Nebojšom Jovićem, Ivanovićem i Jakšićem. Na ceremoniji proglašenja nezavisnosti Kosova bio je odsutan jer ne priznaje Kosovo kao državu.
Druga struja je partija Vatan koju predvodi Sadik Idrizi nastavnik, filolog(završio VPŠ u Skoplju), bivši ministar zdravlja u predhodnoj vladi. Vatan je koalicioni partner koalicije Vakat (koju čine spomenuta partija, te DSB stranka Džezaira Muratija ,te bivši BIRN i SDAK iz Peći)Sadik Idrizi je sada poslanik u skupštini Kosova i koalicioni partneri su sa partijom Mahira Yagcilara sadašnjeg minista u vladi Kosova inače lidera partije koja okuplja tursku zajednicu, dok koalicija Vakat daje i podpresednika skupštine (Džezair Murati), i 7 savetničkih i 2 dominstarska mesta.Inače slučaj za Riplija.Doktorirao(Sadik Idrizi),pa onda i magistrirao za samo 6-7 meseci(u Tuzli i Novom Pazaru)
Partija Sadika Idrizija ima Bošnjači predznak i zagovornik je školskog sistema na bosanskom jeziku u Gori.
Problem je što se na bosanskom jeziku školuje veoma malo broj učenika(skoro simboličan) dok se većina dece školuje po planu i programu R.Srbije.
E tu najstaje problem koji se već vuče 10 godina.Nastavni kadar stimulisan duplim platama preko GIG-a ucenjue stanovništo da ako ne školuju decu po programu R.Srbije biće brisani sa spiska pomoći koja Srbija daje stanovništvu u Gori, te minimalni lični dohodak ljudima koji su decenijama radili u fabrici Drateks, preti da će im čak i penzija biti uskraćene ako postupe drugačije.
Poznati su i po tome dok je ministarka za KiM bila Sanda Rašković Ivić , a i preko Nenada Popovića proneverili veliki deo novca kako za Srbe tako i za Gorane.Poznata pucnjava u Orahovcu između koordinatora za Orahovac i Štrpce
Ova druga struja koja distribuira pomoć i projekte na Kosovu ,to radi nepotistički tako da se neki projekti odobravaju političkom podobnošću.Poznata je afera oko izgardnji kuća za izbeglice kada je Husmen Baldži inače sada doministar u MONTU- reketirao neke izbeglice i uzimao proviziju za izgradnju tih kuća.Poznat i po tome što je delio placeve nekim viđenijim i dobro situiranim ljudima prijavljući ih kao izbeglice, a da se sa Kosova nikad nisu pomerili.Radi se o nekim lekarima iz Prizrena.A do 1998 bio perjanica SPS-a
Eto vidiš i Gora ima svojih Kajina, i to koliko hoćeš.Preplašen narod ćuti i trpi jer nema smelosti da podigne glas.
I jedni i drugi se tako izjašnjavaju iz ličnih interesa, dok se u najvećem broju Gorani izjašnjavaju onako kako su se oduvek izjašnjavali.Ima naravno puno slučajeva po Srbiji, da iz straha od nekakvih neugodnosti uvek to potenciraju kako su verni građani Srbije, mada to od njih niko i ne traži.
Da ne bude da prejudiciram oko ovoga, ali dobar broj Gorana-Goranaca po svoji ulaznim vratima po Beogradu ne drže natpise sa imenom i prezimenom na svojim vratima, plašeći se neugodnosti.Bilo je par slučajeva da su maltretirani ,a li ne od domicilnog stanovništva, već takođe od izbeglica iz BiH; ili Hrvatske.To ja prepisujem nepoznavanju ove etničke zajednice.Ima toga naravno i na Kosovu gde se Gorani-Goranci uglavnom kvalifikuju kao prosrpski.
Nažalost ovaj je problem veoma ozbiljan za tu etničku zajednicu, no za njih niko ne pokazuje interesovanje, pa čak i ovde na forumu.
Ovo je samo jedan mali deo o ovom problemu, no nažalost kako izgleda zbog ovih ljudi koji su dole na vlasti budućnost im je veoma loša.I dalje se mlađe stanovništo iseljava po zemljama EU. Po selima su mahom starci.Malo sve živne leti (juli i avgust) kad iz inostranstva dolazi narod da dole provede godišnje odmore

Edited by Pristevac, 13 April 2009 - 18:10.


#7 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 13 April 2009 - 17:54

Goranci su imali i svojih ucenih ljudi,jedan od mojih najdrazih profesora bio je pok.Pajazit Pomak koji je nazalost bio zrtva
rezima na Kosovu 80-tih jer nije prihvatao ponudu da postane Albanac.
Danas ih najvise ima u centralnoj Srbiji pogotovo u Beogradu gde se mogu videsti najvise nedeljom popodne na tradicionalnim setnjama kad vecina njih izadje da se vidi sa zemljacima i prijateljima,vrlo su odani drzavi Srbiji i kamo lepe srece i da vecina Srba postuje svoju drzavu kao Goranci!

Perkose
Pajazit Pomak nije bio žrtva onog što ti govoriš.Pajazita sam bezbroj puta vodio pijanog kući. Stanovao je u Dubrovačkoj ulici.Znam mu i celu familiju On je iz sela Brot.Političku ekonomiju je doktorirao u Moskvi.Njega je jedan krug ljudi pokušao da predstavi kao Albanca, ali je on kategorički odbio što smatram veoma ispravno. Zato ga ja i mrtvog cenim.Da ne bih o njemu dužio uzmi pa prouči njegovo prezime, iotvoriće ti se još jedan vidik o Goranima-Gorancima
On je uvek govorio:
"Albanac nisam jer me sa njime vezuje samo religija
Srbin nisam jer me sa njima vezuje samo jezik"
Kad je u piću preterivao znao je da ustane i usred kafane vikne:
"Ja sam Pajazit Pomak bozadžija iz Gore"Jednostavo on je hteo da bude ono što i jeste.
Gorani-Goranci koji žive u Srbji i treba da budu lojalni svojoj državi.Onu su tu jos od 1950-ih godina.Samo im država nije uvek uzvaćala istom pažnjom,a to je svida gde oni žive, i ne samo u Srbiji.
Znaš li slučajno da Gorana-Goranaca ima više u Skoplju nego li u Beogradu.Kako se oni izjašnjavaju?
Znaš li takođe da ih u skoro istom broju ima u Zagrebu.Znaš li kako se i i oni izjašnjavaju.?
Perkose ima puno toga o Goranima-Gorancima što i samo Gorani-Goranci ne znaju,a kamoli rejoni u kojime žive.

#8 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 13 April 2009 - 18:05

vidim da dobro poznajes prilike kod Goranaca i ne zelim da ulazim u neke polemike oko toga sto pises jer ja sam samo hteo da kazem da su Goranci vecito bili na teskom izboru,jer su ih pritiskali i Albanci i Srbi da prihvate ono sto nisu naravno da je velik covek Pajazit Pomak tome pruzao otpor ali nije mogao da izadje na kraj sa bandom.Ja imam mnogo prijatelja medju Gorancima bio sam u selu Mlike i jedno kratko vreme sam bio u vezi sa jednom devojkom koja je Goranka tako da od mene losu rec o tim divnim ljudima neces cuti.
i za kraj pitanje"A si javal na magare" :ph34r:

#9 vlad_

vlad_
  • Members
  • 869 posts

Posted 13 April 2009 - 19:21

goranci kao da dele istorijsku nesrecu poljske, ona izmedju rusa i nemaca, goranci izmedju srba i albanaca, stalno deljeni, stalno prisvajani, a uvek negirani

#10 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 13 April 2009 - 19:39

goranci kao da dele istorijsku nesrecu poljske, ona izmedju rusa i nemaca, goranci izmedju srba i albanaca, stalno deljeni, stalno prisvajani, a uvek negirani

I ne samo njih.Nažalost.Bugari su se nameračili da ih predstvave kao njihovu nacionalnu manjinu.Čak su održali prošlog meseca i tribinu u svojoj amabsadi u Beču, finansirali i štampanje bugarsko -goranskog rečnika.Nanjušili pare koje EU daje svojim novim članovima za svoje manjine.U Prizrenu je čak osnovano udruženje Bugara muhamadanaca.Podelili čak i oko 570 bugarskih pasoša, a još toliko a možda i više ima predatih zahteva za bugarsko državljanstvo.

#11 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 14 April 2009 - 00:36

Goranci su imali i svojih ucenih ljudi,jedan od mojih najdrazih profesora bio je pok.Pajazit Pomak koji je nazalost bio zrtva
rezima na Kosovu 80-tih jer nije prihvatao ponudu da postane Albanac.
Danas ih najvise ima u centralnoj Srbiji pogotovo u Beogradu gde se mogu videsti najvise nedeljom popodne na tradicionalnim setnjama kad vecina njih izadje da se vidi sa zemljacima i prijateljima,vrlo su odani drzavi Srbiji i kamo lepe srece i da vecina Srba postuje svoju drzavu kao Goranci!


I ja sam veoma dobro poznavao Pajazita Pomaka.
Druzhio se najvishe sa albanskim profesorima to jest sa pokojnim Sherifom Kukom profesorom na ekonomskom fakultetu.
Imao sam prilike da vishe puta sednem sa njime za istim stolom, mnogo je pio i veoma retko je bio trezan..
Jednom prilikom je onako vec dobro zagrejan u bifeu(dole) ekonomskog fakulteta izjavio:
"Oni (Srbi) su veoma opasni ako dodje do rata, skinuce nam pantolone da provere ko je osunecen..." mislim da je bila 1977-78 godina i ja sam se zaista zacudio jednoj takvoj izjavi profesora..tek se nakon 20-tak godina pokazalo koliko je bio vodovit...

#12 vlad_

vlad_
  • Members
  • 869 posts

Posted 14 April 2009 - 00:39

I ja sam veoma dobro poznavao Pajazita Pomaka.
Druzhio se najvishe sa albanskim profesorima to jest sa pokojnim Sherifom Kukom profesorom na ekonomskom fakultetu.
Imao sam prilike da vishe puta sednem sa njime za istim stolom, mnogo je pio i veoma retko je bio trezan..
Jednom prilikom je onako vec dobro zagrejan u bifeu(dole) ekonomskog fakulteta izjavio:
"Oni (Srbi) su veoma opasni ako dodje do rata, skinuce nam pantolone da provere ko je osunecen..." mislim da je bila 1977-78 godina i ja sam se zaista zacudio jednoj takvoj izjavi profesora..tek se nakon 20-tak godina pokazalo koliko je bio vodovit...

kad ono osunecenost goranaca su mahom proveravali albanci, kada su ih onomad ispracali za srbiju

#13 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 14 April 2009 - 01:17

kad ono osunecenost goranaca su mahom proveravali albanci, kada su ih onomad ispracali za srbiju


Pa on kada je to izjavio nije mislio samo na Gorane vec na sve osunecene...
Ja ne verujem da su Gorane iz Gore za Srbiju ispracali Albanci..ali istina je da su im oteli biznise to jest radnje po gradovima Kosova....

#14 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 14 April 2009 - 01:56

Goranci su imali i svojih ucenih ljudi,jedan od mojih najdrazih profesora bio je pok.Pajazit Pomak koji je nazalost bio zrtva
rezima na Kosovu 80-tih jer nije prihvatao ponudu da postane Albanac.
Danas ih najvise ima u centralnoj Srbiji pogotovo u Beogradu gde se mogu videsti najvise nedeljom popodne na tradicionalnim setnjama kad vecina njih izadje da se vidi sa zemljacima i prijateljima,vrlo su odani drzavi Srbiji i kamo lepe srece i da vecina Srba postuje svoju drzavu kao Goranci!

Albanci kao dezurni krivci, jel'da? Vrse pritisak na sve strane...pa i na Pomake?
Mi smo u nasem gradu imali i imamo puno Gorana i nikad ih nismo terali da govore albanski. Umesto toga mi smo ucili njihov jezik. Srpski su govorili.
Slasticara Pehlivan postoji u Peci jos od pre Drugog svetskog rata.

A moj najodvratniji Goran bio Zejnelj Zejneli. Toliko se ulagivao Milosevicu u "Noci oporih reci", nakon cuvenog "niko ne sme da bije narod" (narodnost moze koliko hoce, valjda?) da je bilo prosto odvratno gledati ga. A tek citati ga u "Politici"!
Ali postoji i Ilijaz Kurtesi, cenjen i postovan od svih. Sta nije preduzeto, nakon ukidanja Autonomije Kosova da bi bio izveden pred sud zbog navodnog "posredovanja" u prodaji nekog imanja.

#15 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 14 April 2009 - 07:33

Albanci kao dezurni krivci, jel'da? Vrse pritisak na sve strane...pa i na Pomake?
Mi smo u nasem gradu imali i imamo puno Gorana i nikad ih nismo terali da govore albanski. Umesto toga mi smo ucili njihov jezik. Srpski su govorili.
Slasticara Pehlivan postoji u Peci jos od pre Drugog svetskog rata.

A moj najodvratniji Goran bio Zejnelj Zejneli. Toliko se ulagivao Milosevicu u "Noci oporih reci", nakon cuvenog "niko ne sme da bije narod" (narodnost moze koliko hoce, valjda?) da je bilo prosto odvratno gledati ga. A tek citati ga u "Politici"!
Ali postoji i Ilijaz Kurtesi, cenjen i postovan od svih. Sta nije preduzeto, nakon ukidanja Autonomije Kosova da bi bio izveden pred sud zbog navodnog "posredovanja" u prodaji nekog imanja.


jedan od zemljaka traži od mene link da dokažem tvoje "grube"komentare očigledno da ne prati diskusije redovno ne bi mu trebalo boljih dokaza!
kad tebe čovek sluša prosto poželi da se doseli u Peć,takav suživot i razumevanje između različitih etničkih zajednica retko se gde može sresti još sad kad malo otopli pa se krene u šetnju milina,jedni pričaju srpski,drugi albanski,ima goranaca,turaka,roma čujem u zadnje vreme imate i Crnogorce one prave
no problem je to što su to samo Lorenzove "grube"igrice po ovom forumu,stvarnost je nažalost mnogo drugačija jer sem albanaca tamo nema drugih nacija
naravno ne računam ruralne sredine poput Goraždevca,vitomirice,Sige i Belog Polja