Jump to content


Photo

SRPSKI FASIZAM ILI HEGEMONIZAM - PRIMERI I ODLIKE


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
228 replies to this topic

#1 Slobika

Slobika
  • Members
  • 59 posts

Posted 03 June 2001 - 16:34

Da pokrenem ovu gorku i jezivu temu inicirala me Zoranova tvrdnja izrecena u obracanju Vladanu, a koja glasi:

"...Vladane, jos uvek nisi izneo ni jedan dovoljno jak stav o fasizaciji u Srbiji..."

Evo jedne danasnje vesti sa B92 koja bi mogla Zoranu pomoci da shvati da se ne radi samo o fasizaciji nego da se fasizam u nasem drustvu manifestuje na delu.

LESEVI NA TERITORIJI BEOGRADA
15:53 Lesevi iz hladnjace izvadjene iz Dunava kod Kladova pronadjeni su na teritoriji Beograda, i policija od subote vrsi iskopavanje, saznaje Radio B92. Pouzadni izvori bliski MUP-u koji su insistirali na anonimnosti, rekli su Radiju B92 da je ekshumacija jos uvek u toku i da su pronadjena 83 tela, kao i tri glave bez trupa. “Radi se o lesevima zena, dece i staraca, a pronadjeno je i nekoliko leseva u uniformama Oslobodilacke vojske Kosova”, rekao je isti izvor napominjuci da su gotovo na svim telima vidljivi tragovi mucenja. Izvor B92 takodje tvrdi da je policija u istrazi o ovom slucaju dosla i do novih podataka koji govore da je pored bivseg drzavnog i policijskog rukovodstva, u akciji uklanjanja tragova ovog zlocina ucestvovao i vrh Vojske Jugoslavije.

Medjutim, ne treba gubiti iz vida da se fasizam i hegemonizam susrecu u istoriji mnogih naroda ali kad se procita zadnji deo gornje vesti vidi se jedna odlika srpskog fasizma, odnosno hegemonizma, a to je:

Fasizam koji se medju nama ispoljio u zadnjih desetak godina IMAO JE INSTITUCIONALNU, ORGANIZOVANU FORMU, odnosno iza njega je stajala neka od institucija.
Zbog toga je vrlo verovatno da ce proces defasizacije ici daleko teze nego sto se misli jer nije u pitanju samo fasizovani pojedinac nego fasizovana institucija, sto jedaleko opasnije.

#2 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 03 June 2001 - 17:18

Slo(bik)o:
"Prostite mja, dijaku gresnomu, cto ovo psah!
Vrjemeni imehon kazatsja - laz kazatsja. Uvi, uvi , uvi mnje!
A zizan celovjeceska - cto? Zivot, smert - prazdne reci."

Ili, isto to, od jednog naseg savremenika:

"Sta je zivot kad se mreti mora? Zato pijem dok ne svane zora."
( nepoznati autor iz XX v.)

#3 Zoran

Zoran
  • Members
  • 458 posts

Posted 03 June 2001 - 17:25

Slobika,

Slab ti je broj: 83 nasparm nekoliko stotina hiljada. Gde, pa seti se. Jasenovac.

Imas neki jaci dokaz?

Ne branim, ali pogledaj i drugu stranu.

Dakle, imas neki jaci dokaz da smo vise fasizovani od Hrvata a od Nemaca i da ne pricam. Milioni su bili u pitanju.

Hoces reci da je to bilo pa proslo i da su Hrvati i Nemci sada drugaciji?

Znas sta su jos Nemacki psiholozi za vreme 2. SR zakljucili. Kad kazes poginulo 20 ljudi to je strasno, svi se zgrazavaju i ne mogu da veruju. Kad kazes poginulo 100.000 ljudi, to prolazi manje primeceno.

Zasto su sada, iznenada, Srbi takvi a drugi nisu?(Mislim na tretman od strane sveta)
Ko je pricao o Jasenovcu u svetu? Koliko? Zasto?
E, pa to boli, pa je to guseno kod Srba, pa je eksplodiralo, pa sada trpimo jer je eksplozija bila nekontrolisana, prevelika.

[ Izmena poruke: Zoran na dan 2001-06-03 18:41 ]

#4 ULTRA

ULTRA
  • Members
  • 351 posts

Posted 03 June 2001 - 17:56

Zorane?
Where the hell are you going?

#5 Alias

Alias
  • Members
  • 1,297 posts

Posted 03 June 2001 - 18:14

Ovo opravdavanje vlastitih nedela,nedelima drugih je ipak suvise puta zloupotrebljavano a da bi moglo imati
ikakav efekt sem kontraefekta.. Za neku spontanu
eksploziju ne govore opet cinjenice.Ubistva na nekom
(za sada)nepoznatom mestu.Ima zene i dece i tri glave
bez trupa,zakapanje ubijenih,iskapanje istih,utovar u
hladnacu (ili vise njih),dugi transport do najdublje reke,potapanje vozila,vadjenje,,pretovar leseva i
potajno ponovo zakapanje. E, ako je to spontana
EKSPLOZIJA gneva zbog,valjda Jasenovca.........

#6 Cassius

Cassius
  • Sleepers
  • 279 posts

Posted 03 June 2001 - 18:27

Ova vijest potvrdjuje da se radi o uklanjanju fasizma iz srpskog drutva. Da nije tako onda javnost ne bi znala za naveden zlocin.

#7 Knez

Knez
  • Members
  • 200 posts

Posted 03 June 2001 - 19:01

Cassius:

"Ova vijest potvrdjuje da se radi o uklanjanju fasizma iz srpskog drutva. Da nije tako onda javnost ne bi znala za naveden zlocin.

Ja sam zelim da potpisem ovaj Cassiusov kratki tekst, ne toliko sto sam siguran da ovo znaci pocetak uklanjanja fasizma iz srpskog drustva, koliko zbog toga sto iskreno zelim da to stvarno tako i bude.

Ali svi mi koji smo ovde, za razliku od vas koji ste negde daleko, vidimo puno toga sto govori da se ta ludacka, nebesnjacka, pamet necetek tako lako dati iskoreniti niti suzbiti.

Jer dovoljno je videti fotografiju naseg sadasnjeg predsednika sa redenicima i kalasnjikovim preko grudi pa da pocnete sumnjati u masu govorancija i pisanija o tome kako ce se stati u kraj toj poludeloj fasistickoj rulju.

Ne treba coveku nikakvo posebno obrazovanje, nikakva posebna mudrost pa da se upita:

-Kako je moguce, uz toliku kuknjavu o nasoj ugrozenosti da odjedanput osvanu MASOVNE GROBNICE U SRED SRBIJE, TU NEGDE KOD BEOGRADA I TO MASOVNE GROBNICE KOJE SMO MI, MI SRBI, NACINILI. MI KOJI SMO "ZRTVE" SVIH MOGUCIH I NEMOGUCIH ZAVERA.

- Kako je moguce da neko od nas kaze, malo pre sam to procitao ovde na forumu, PA STA TO SU SAMO 83 ZRTVE... Zar nije i jedna zartva kao da si celi svet pobio, kako nase hriscanstvo uci.


[ Izmena poruke: Knez na dan 2001-06-03 20:10 ]

#8 Zoran

Zoran
  • Members
  • 458 posts

Posted 03 June 2001 - 19:26

Alias, ja ne zelim da opravdam nase(srpske) zlocine svaljujuci krivicu na proslost i umanjujuci nase zlocine nekim vecim. Zelim da kazem da nije bas sve tako crno-belo kako nas svet sada vidi.

Samo da znate da zlocini ne garantuju postojanje fasizma u nekom narodu. Takodje, postojanje fasizma ne povlaci za sobom zlocine. Zlocine o kojima mi ovde pricamo.

Takodje, pricom o ovim zlocinima ne znaci da ce se fasizam(ako postoji) iskoreniti.

Ne vidim da je neko iskorenio fasizam ako ga je imao. Potisnut je drugim stvarima.

Bolje bi nam bilo da pricamo zasto se desio rat nego da li postoji fasizam u Srba. Tom pricom bi se mnogo vise reklo o svemu nego pricom o masakrima.

Ali, izgleda da se ta prica svodi samo na osvajanje teritorija od strane Srba jer je to nekad bilo Srpsko. Inace, Hrvati nisu imali te zelje, kao ni Muslimani a o Albancima i da ne pricam.

Pa dobro, eto, neka bude da su Srbi krivi svima.

Ako se neko ne slaze, slobodno neka mi kaze -Necu mu nista, iako sam Srbin. :smile:

Knez: "Kako je moguce da neko od nas kaze, malo pre sam to procitao ovde na forumu, PA STA TO SU SAMO 83 ZRTVE... Zar nije i jedna zartva kao da si celi svet pobio, kako nase hriscanstvo uci."

Kneze, care, potpuno se slazem sa poslednjom recenicom, a i sa prethodnim. Medjutim sta cemo za one koji nemaju Hriscanstvo kao religiju ili imaju i to Katolicku varijantu?

Eto neki Muslimani kazu da ne vide zasto su krivi, a i Hrvate ne cujem.

Prihvatam sropske zlocine i trazim da se krivci izruce u Hag, svi do jednog, pa ako ostane neko, ostane, ako ne, bar nam ne treba, ta cuvena, viza za EU.

[ Izmena poruke: Zoran na dan 2001-06-03 20:52 ]

#9 Ostap Bender

Ostap Bender
  • Members
  • 200 posts

Posted 04 June 2001 - 01:49

Opa, bato: 83+3!
Kako ce branioci srpskih zlocina ovog puta "upokojiti vampira"!

#10 Slobika

Slobika
  • Members
  • 59 posts

Posted 04 June 2001 - 09:05

...

[ Izmena poruke: Slobika na dan 2001-06-04 11:11 ]

#11 Slobika

Slobika
  • Members
  • 59 posts

Posted 04 June 2001 - 10:12

Evo jos jednog primera naseg hegemonizma a uzet je sa jednog od topica ovog foruma:

”… samo ne vidim razlog da Srbija ne dobije deo Bosne a i Hrvatska jedan deo, pa i Srbija da razmeni ponesto sa Hrvatima. Mislim, nisam ni ustasa ni cetnik, ali ne vidim logiku u suprotnom…”

Primer je veoma dobar jer potice od osobe za koju se, verovatno, ne moze reci da je fasista, odnosno ni cetnik ni ustasa, kako ona kaze, mada je sama ideja kristalno fasisticka. Medjutim, primer odslikava misljenje veceg dela stanovnistva Srbije sto bi svaka ozbiljnija anketa verovatno potvrdila.

Ovim gornjim primerom se na najbolji nacin negiraju oni koji na ovom forumu tvrde kako Srbi u Bosni, kao ne rade na unistenju Bosne i pripajanju Srbiji, niti kao Srbija od njih to trazi, nego oni kao hoce samo svoju nezavisnu drzavu.

Gore se jasno kaze ”da Srbija dobije deo Bosne a i Hrvatske”.
Da li normalan srpski um moze vec jednom shvatiti do cega su nas ovakvi hegemonisticki stavovi, doveli i do cega ce nas tek dovesti ako ih jedanput ne odacimo.

Medjutim, problem nije u ovom pojedincu koji je izrekao ovaj, gotovo opstesrpski, hegemonisticki stav, problem je u instituciji, odnosno u institucijama, koje su ovaj i ovakve stavove dugo i predugo njegovale kao kult, kao nacionalni interes, kao…, prenoseci ih u narod.

Zbog toga ce proces defasizacije, odnosno dehegemonizacije, naseg drustva zahtevati bolne rezove prvo u velkom broju institucija a potom u svesti obicnog coveka. Jer, valjda se svaki normalan um mora zapitati: Pa kako je moguce da Srbija trazi deo Bosne ili Hrvatske ili…? Ako u tim delovima zive Srbi kao sto zive, pa oni su deo naroda tih drzava.

Sta bi bilo ako bi, recimo Madjarska trazila deo Srbije jer su stotine hiljada Madjara u Vojvodini, Bosna trazila deo Srbije jer je 200.000-300.000 Bosnjaka u Srbiji (Sandzak), Po istom principu bi onda Bugarska i Rumunija mogle traziti deo Srbije, zatim Madjarska deo Rumunije jer je blizu 2 miliona Madjara u Rumuniji i tako do u nedogled.

Medjutim, nas hegemonizam, odnosno nas hegemonisticki duh se i dalje hrani jednom anahronom idejom „Svi Srbi u jednoj drzavi”.
Da li je bar sad shvaceno da se u realizaciju jedne takve ideje krenulo sa najcrnjim fasizmom i svim onim sto on donosi?
Da li je bar sad shvaceno do cega nas je dovelo jedno slepacko sledjenje (kao u Domanovicevim satirama) hegomonizma kao vrednosti?

Izgleda da nije, jer mi ni dan danas nemozemo nikako da se pomirimo sa time da mozemo ziveti sa drugima i da drugi mogu ziveti sa nama.

Veoma je vazno pitanje odkud taj katastroficni, taj hegemonisticki, nagon u nama? Zasto smo takvi? Otkud to da ne trpimo drugog, razlicitog u svojoj blizini?

Na ova pitanja ja, za sebe, imam nekakav prost, kratak odgovor koji bi mogao glasiti:
Takvi smo jer smo dugo i predugo uceni da budemo u svemu glavni, da sve i svakog potcinimo sebi, sto je neminovno i stvorilo hegemonizam u nama a hegemone od nas.

Zbog svega toga nas spas vidim samo u nasoj dehegemonizaciji, odnosno u prihvatanju svesti da ne mozemo svima oko sebe nametati nase vrednosti kao glavne, nasa merila kao glavna, odnosno da ne mozemo biti gazde svugde tamo gde nam se prohte, kako bi nas narod rekao.

#12 Henry Chinaski

Henry Chinaski
  • Members
  • 19,241 posts

Posted 04 June 2001 - 10:51

Slobika:

Veoma je vazno pitanje odkud taj katastroficni, taj hegemonisticki, nagon u nama? Zasto smo takvi? Otkud to da ne trpimo drugog, razlicitog u svojoj blizini?  

Na ova pitanja ja, za sebe, imam nekakav prost, kratak odgovor koji bi mogao glasiti:  
Takvi smo jer smo dugo i predugo uceni da budemo u svemu glavni, da sve i svakog potcinimo sebi, sto je neminovno i stvorilo hegemonizam u nama a hegemone od nas.


Ja bih pre rekao zato sto "smo" p*zde koje nemaju m*da da se suoce sa realnoscu da ne samo da nismo najbolji u svemu (i najpametniji, najlepsi, najbolji ljubavnici buahahahahahahahaha :wink: , naj...) vec smo u mnogo cemu medju najgorima, a ima ih X koji su u bilo cemu bolji od nas. Nesto slicno kao pijandura iz "Malog princa" koji pije da bi zaboravio da ga je sramota sto pije. Nebeski narod zivi u oblacima, kao sto je valjda i red. Kao onaj u "Cudesnim svetovima Voltera Mitija" u svetu maste. I ovo gore, da, i to iz autoritarnog vaspitanja i "dok sam ja ziv" filozofije. Znaci, sve polazi iz porodice. Nesto je trulo u drzavi Srbiji. Iz korena, a tu je vrlo tesko pomoci i izleciti.

_________________
Da li su Srbi sposobni za ista drugo osim za beskorisne prazne price i kuknjavu?

[ Izmena poruke: Henry Chinaski na dan 2001-06-04 12:02 ]

#13 ULTRA

ULTRA
  • Members
  • 351 posts

Posted 04 June 2001 - 11:08

Sredjujemo tudju a ne znamo da sredimo sopstvenu kucu.

#14 evrosrbin

evrosrbin
  • Members
  • 788 posts

Posted 04 June 2001 - 11:53

Nije to toliko tesko izleciti, ali mora drzava preko medija da odigra svoju ulogu. Ne samo preko medija nego i preko sudstva. Negde sam procitao da VJ vec pocinje procesiranje optuzen za zlocine na Kosovu, i da je najaktivnija u tome. Zakon u Hagu je isto potrebna stvar da bi se lakso u svojoj kuci pocistilo sve sto ne valja.

Upravo citam knjigu "Hitler's willing executioners" sa podnaslovom "ordinary Germans and the Holocaust", autora Daniel Jonah Goldhagen, mislim da je veoma poucna da se sagleda nivo fasizma u Nemackoj za vreme WW2, i govori mi da nije bas ista stvar kao i u Srbiji za vreme zadnjih ratova. Toplo je prepurucujem.

#15 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 04 June 2001 - 14:49

Ultra:
"Sredjujemo tudju a ne znamo da sredimo sopstvenu kucu."

Pogledati sabrana dela J.B.Tita:
"...svako nek` pomete svoje dvoriste, majku vam Bozju, imerijaljistitjku..."