Jump to content


Photo
- - - - -

Bankrot Srbije?


  • Please log in to reply
4703 replies to this topic

#61 josip

josip
  • Members
  • 1,137 posts

Posted 24 April 2009 - 09:33

Moj odgovor je da slovenci imaju pravo zaštititi svoje tržište kao i mi svoje favorizovanjem određenih lanaca ali da to ne vodi boljitku potrošača,običnih građana,kupaca jer monopolizacija označava diktiranje cena jednog privrednog subjekta a postojanjem konkurencije postiže se efekat korekcija cena,ali to zahteva dublju elaboraciju.

To sto si ti naveo vjerovatno pise u svim knjigama o ekonomiji koje su napisane na zapadu zadnjih 100 godina. Jedna krasna teorija koja zagovara liberalizaciju trzista, borbu izmedju konkurenata a koja ce u konacnici donijeti boljitak potrosacu.

E to je teorija....medjutim praksa u postkomunistickim zemljama ( a i sire ) u posljednjih 20 godina je pokazala nesto drugo. A to je da su veliki drzavni monopoli uvijek cijenovno konkurentniji od veceg broja privatnika koji si medjusobno konkuriraju. Zasto je to tako takodjer zahtjeva dublju elaboraciju.

Edited by josip, 24 April 2009 - 09:50.

  • 0

#62 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 24 April 2009 - 14:35

E to je teorija....medjutim praksa u postkomunistickim zemljama ( a i sire ) u posljednjih 20 godina je pokazala nesto drugo. A to je da su veliki drzavni monopoli uvijek cijenovno konkurentniji od veceg broja privatnika koji si medjusobno konkuriraju. Zasto je to tako takodjer zahtjeva dublju elaboraciju.

Dublja elaboracija bi glasila ovako: zato sto se dotiraju iz poreza i osim sto sluze kao trapav instrument socijalne politike time i maskiraju svoju neefikasnost, sluze kao izvor korupcije i da ne nabrajam dalje navedi ti sta je to dobro a sto ne bi moglo i bez drzavnog monopola. Samo osnovna infrastruktura ima razloga da ostane pod drzavnom upravom.
  • 0

#63 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 24 April 2009 - 15:51

Jedna vest koja bi trebala jako da zabrine vlastodrshce i tajkune u Srbiji. Ali jako.







Drastičan potez radnika u štrajku

Novi Pazar -- Predsednik udruženja tekstilnih radnika iz Novog Pazara Zoran Bulatović, koji sa grupom radnika štrajkuje glađu, odsekao je deo sopstvenog prsta.

Bulatović je najavio da će to svakog dana činiti po jedan radnik dok im se ne isplate zarade od 1993. do prestanka radnog odnosa. Članovi udruženja tekstilnih radnika u Novom Pazaru su se pre tri dana zaključali u prostorije svoje asocijacije u zgradi “Jezero” i započeli štrajk glađu.

Međutim, danas je predsednik tog udruženja Zoran Bulatović sebi odsekao prst, a to će, prema njegovim rečima, svakog narednog dana učiniti po jedan radnik.

Gradonačelnik Novog Pazara Mirsad Đerlek, inače lekar, odvezao je Zorana Bulatovića u bolnicu gde mu je pružena pomoć.

Radnici koji štrajkuju zahtevaju isplatu zarada za period od 1993. godine do prestanka radnog odnosa po osnovu sporazuma o socijalnom programu.

U pismu koje su uputili ministarstvu finansija i ekonomije traže da se hitno završi započeta konverzija dugova holding kompanije “Raška”, kao i povezivanje i dokup radnog staža od države za radnike kojima nedostaje do pet godina za prevremeni odlazak u penziju.

Zahtevi su upućeni i premijeru Mirku Cvetkoviću kao i na adresu Ministarstva pravde.

U pismima između ostalog piše da su radnici “zakinuti” za pimanja od 65 odsto od prosečne zarade i pred Opštinskim sudom u Novom Pazaru pokrenute su tužbe.

Sudskom zaplenom i prodajom jednog dela imovine neki radnici uspeli su da naplate deo svojih potraživanja.

Radnici smatraju da postoji očigledna namera da se izbegnu obaveze koje su im zakonima Republike garantovana.

Udruženje tekstilnih radnika predložilo je Agenciji za privatizaciju da se prodajom imovine koja nije u funkciji proizvodnje izmiri bar deo njihovih potraživanja, što je i navedeno i njihovom pismu.

Zabarikadirani u svojim prostorijama, radnici tvrde da su njihov štrajk i ovakvi potezi usmereni prema državi zbog, kako kažu, njene nebrige prema radnicima.

Oni kažu da su lokalne vlasti u poslednjih nekoliko meseci učinile sve što je u njihovoj moći da pomognu radnicima, ali da u Beogradu ”neko koči sve”.

Kako B92 saznaje, ispred prostorija u kojima su štrajkači zatvoreni, okupljaju se radnici i drugih preduzeća iz Novog Pazara čija sudbina je ista, a u prostorijama su radnici iz pogona fabrike “Raške” u Sjenici i Tutinu.

Inače, članovi udruženja tekstilnih radnika štrajkovali su više puta u poslednje dve godine.

Pre tačno godinu dana, štrajkovali su glađu 19 dana.

U tekstilnom kombinatu “Raška” koji je nekada zapošljavao oko 4.000 radnika danas ih radi jedva stotinak.

Đerlak: Potrebna i pomoć Vlade

Mirsad Đerlak, gradonačelnik Novog Pazara koji je i prevezao povređenog Bulatovića u bolnicu, potvrdio je za B92 da je Bulatović trenutno na odeljenju hirurgije.

"Nisam mogao da dozvolim da jedan od štrajkača ugrozi sebi život. Uspeo sam da ga zamolim da dođe u bolnicu, da se rana ušije i da primi serum, pošto je situacija vrlo ozbiljna, pošto je u pitanju totalna amputacija", rekao je Đerlak.

"Znak snažne frustracije"

Psihijatar Dušan Paunović iz bolnice "Dr Laza Lazarević" objašnjava da je reakcija Bulatovića izazvana dubokom frustracijom.

"Današnji čin je priča koja se već dugo odvija na ovim prostorima, zbog stanja besperspektivnosti i beznađa. U pitanju je znak snažne frustracije. Osećanja su bila jako povređena, ali ovo ukazuje i na strukturu ličnosti, jer je u pitanju ekstreman čin", objasnio je Pavlović.
"Nadam se da ćemo, uz pomoć Vlade i nekoliko ministara sa kojima sam već kontaktirao, uspeti da rešimo problem. U pitanju je mnogo gladnih ljudi, čije je ponašanje nepredvidivo", rekao je on.

Đerlak je ukazao da su radnici pokazali da su vrlo istrajni u zahtevima, ali da će on apelovati na njih da prestanu sa štrajkom.

"Nova lokalna samouprava je zbog vrlo ozbiljnog finansijskog stanja koje je zatekla, iznela ideju o podržavljenju 'Raške'. U saradnji sa ministarstvom ekonomije došli smo do pomaka, ali to je možda sporije nego što radnici očekuju", zaključio je Đerlak.
  • 0

#64 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 24 April 2009 - 16:41

Ovo je bolesno. Kad bi se prisetio ko me sve izradio za pare u zadnjih 20 godina i koliko me puta drzava zajebala trebao bi se iseci skroz. Eto sta se desi kad ljudi shvate drzavu kao objekt ljubavi pa ih ona izneveri i napusti. Inace bi se davnih dana okrenuli svom zivotu, promenili posao i ako treba boraviste a o ovome razmisljali samo za izbore. Mislim u pravu su sto traze ono sto im je obecano ali izgleda da im nesto drugo fali.
  • 0

#65 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 24 April 2009 - 17:02

Ovo je bolesno. Kad bi se prisetio ko me sve izradio za pare u zadnjih 20 godina i koliko me puta drzava zajebala trebao bi se iseci skroz. Eto sta se desi kad ljudi shvate drzavu kao objekt ljubavi pa ih ona izneveri i napusti. Inace bi se davnih dana okrenuli svom zivotu, promenili posao i ako treba boraviste a o ovome razmisljali samo za izbore. Mislim u pravu su sto traze ono sto im je obecano ali izgleda da im nesto drugo fali.


Nemoj tako.
Ne znam nishta o tebi privatno, ali verujem da nisi u nekoj alarmantnoj zhivotno-finansijskoj situaciji. No zamisli da si ceo zivot poshten i dobar, da ceo zhivot radish kao magarac, i da te neka fukara izradi za novac od kojeg si planirao da dash deci za shkolovanje, odecu, obucu. A takvih primera je, pogotovo u unutrashnjosti, mnogo mnogo. Nisu to lake stvari. Nemoj ovako da reagujesh na neshto shto ne razumesh i da ga odmah kategorishesh u "bolest" i slichno. Tuga je zajebana stvar.
I beznadje. A pomeshano sa besom... Pa, videcemo uskoro.

Edited by Schmeling, 24 April 2009 - 17:04.

  • 0

#66 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 24 April 2009 - 19:10

Jedna vest koja bi trebala jako da zabrine vlastodrshce i tajkune u Srbiji. Ali jako.

Šmeki, kada bismo beležili vesti kojima ti daješ karakter sudbinskih, druge vesti ne bi ni postojale. Meni samo nije jasno zašto te Kurir ili Pravda ne angažuju na naslovima. Kad se samo setim šta su "Zgažene suze" u tvom postu, zapitam se kako je moguće da te preskaču.


Novi Pazar -- Predsednik udruženja tekstilnih radnika iz Novog Pazara Zoran Bulatović, koji sa grupom radnika štrajkuje glađu, odsekao je deo sopstvenog prsta.

Javni tužilac bi trebalo da pokrene postupak za oduzimanje poslovne sposobnosti. Dakle, radnik bez novca, pravi od sebe invalida! NAMERNO.


U pismima između ostalog piše da su radnici “zakinuti” za pimanja od 65 odsto od prosečne zarade i pred Opštinskim sudom u Novom Pazaru pokrenute su tužbe.

Dakle, umesto da sačekaju ishod tužbe, ili makar da se požale zbog odugovlačenja, oni su verovatno tek pokrenuli postupak i odsekli sebi prste.


Sudskom zaplenom i prodajom jednog dela imovine neki radnici uspeli su da naplate deo svojih potraživanja.

Dakle, moguće je namiriti se.


Bulatović je najavio da će to svakog dana činiti po jedan radnik dok im se ne isplate zarade od 1993. do prestanka radnog odnosa.

Znači, od 1993. su prihvatali da im se ne isplaćuju zarade i nisu gledali da nađu drugi posao, sada su pokrenuli sudske postupke i počeli da seku prste.
  • 0

#67 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 24 April 2009 - 19:49

Kako je ono bese Marks(ili marksisti) govorio, "socijalna pomoc je osnov opstanka kapitalizma"?
  • 0

#68 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 24 April 2009 - 22:19

Šmeki, kada bismo beležili vesti kojima ti daješ karakter sudbinskih, druge vesti ne bi ni postojale. Meni samo nije jasno zašto te Kurir ili Pravda ne angažuju na naslovima. Kad se samo setim šta su "Zgažene suze" u tvom postu, zapitam se kako je moguće da te preskaču.

Javni tužilac bi trebalo da pokrene postupak za oduzimanje poslovne sposobnosti. Dakle, radnik bez novca, pravi od sebe invalida! NAMERNO.

Dakle, umesto da sačekaju ishod tužbe, ili makar da se požale zbog odugovlačenja, oni su verovatno tek pokrenuli postupak i odsekli sebi prste.

Dakle, moguće je namiriti se.

Znači, od 1993. su prihvatali da im se ne isplaćuju zarade i nisu gledali da nađu drugi posao, sada su pokrenuli sudske postupke i počeli da seku prste.


Ja cu samo da bumpujem ovo shto si napisao, da bi shto vishe ljudi videlo kako pljujesh i likujesh nad tudjim jadom.
  • 0

#69 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 24 April 2009 - 22:24

Ja cu samo da bumpujem ovo shto si napisao, da bi shto vishe ljudi videlo kako pljujesh i likujesh nad tudjim jadom.



:ph34r:

Gde ti vidis da on "pljuje i likuje nad tudjim jadom"
Sunce ti zarko, sta srp i cekic mogu da naprave od coveka.
  • 1

#70 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 25 April 2009 - 08:40

Lepo kazu stari / sit gladnom ne veruje... Gornja vest bi bila potpuna kad bi se dodalo da je nakon odsecanja prsta, isti pojeo.

Edited by kapetanm, 25 April 2009 - 08:40.

  • 0

#71 de.jian

de.jian
  • Members
  • 143 posts

Posted 25 April 2009 - 12:37

Da podelim nešto sa vama a da ne skrenem (mnogo) sa teme, citat iz današnjeg Peščanika, iz pera mladog Vlade Mladenovića

(Ovde) Ne postoji država.
Država Srbija je privatno preduzeće koje se, za određenu nadoknadu, može unajmiti radi izvršenja određenog posla u interesu nekog pojedinca s novcem. Institucije takođe.
U državi Srbiji postoji prećutni konsenzus pristajanja na svakodnevno serviranje gluposti o životu i realnosti. Jedan po jedan, svako na svoj način, guta svoj deo. I tako godinama.

Drago mi je da postoji izvestan broj mladih ljudi u Srbiji koji su apsolutno svesni situacije i šta ih čeka u životu. Preporučujem da pročitate i ostatak njegovim tekstova..

E sada, ovo spojiti sa skorašnjim MMF dilom i izvesti neke zaključke..

"Srbija nije Delta."
I ovo negde pročitah na nekom plakatu po gradu... well said.
  • 0

#72 Rastko

Rastko
  • Members
  • 4,352 posts

Posted 27 April 2009 - 12:42

Ja cu samo da bumpujem ovo shto si napisao, da bi shto vishe ljudi videlo kako pljujesh i likujesh nad tudjim jadom.

Ti si lažov, Šmelinže. Postaje već dosadno hvatati te u lažima. Nadam se samo da na svoje okruženje, posebno one koji su podložni uticaju starijih, ne prenosiš tako ružne navike.
  • 0

#73 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 30 April 2009 - 22:09

Dakle, umesto da sačekaju ishod tužbe, ili makar da se požale zbog odugovlačenja, oni su verovatno tek pokrenuli postupak i odsekli sebi prste.



Dakle, moguće je namiriti se.


Sta milsis kako je jedan deo uspeo da naplati dugovanja?

Znači, od 1993. su prihvatali da im se ne isplaćuju zarade i nisu gledali da nađu drugi posao, sada su pokrenuli sudske postupke i počeli da seku prste.


Jasno posto je Novom Pazaru vrlo lako naci novi posao narocito od kada je pocelo masovno da se uvozi iz Kine sve sto ima veze sa tekstilom. Ili su mozda trebali da plate nekome da ih zaposli u Opstini ili nekom drzavnom preduzecu? E da bar imaju novca koji su trebali da dobiju od tuzbi. I nisu pristali 1993 da ostanu bez zarada vec od tada postoje odredjena dugovanja a samo preduzece je 1998 postalo holding.
  • 0

#74 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 30 April 2009 - 23:02

Ti si lažov, Šmelinže. Postaje već dosadno hvatati te u lažima. Nadam se samo da na svoje okruženje, posebno one koji su podložni uticaju starijih, ne prenosiš tako ružne navike.


Ne, izvini, ja jednostavno moram skrenuti paznju na svaki tvoj post u kojem se ogleda onoliko pakosti i mrznje. Chisto da ljudi budu nachisto kad im neki "liberal" bude prosipao slichne priche. Da shvate koliko je vama u stvari stalo do drugih ljudi.
  • 0

#75 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 30 April 2009 - 23:10

Ne, izvini, ja jednostavno moram skrenuti paznju na svaki tvoj post u kojem se ogleda onoliko pakosti i mrznje. Chisto da ljudi budu nachisto kad im neki "liberal" bude prosipao slichne priche. Da shvate koliko je vama u stvari stalo do drugih ljudi.

Ima'l problema Schmelinže ? Da te brišemo o'ma ili ćeš biti konstruktivniji u diskusiji sa forumašem Rastkom ,bez olakotnih generalizacija tipa "neki liberal" ili manjka dušebrižništva istog za razliku od nekih kojima su puna usta lažne socijalne pravde?

Edited by headhunter, 30 April 2009 - 23:16.

  • 0