Hmmm... da. To su one filozofske misli koje se stalno ponavljaju. Nerealan kurs, vestacki jak dinar, Miskovic tera da ovakav bude kurs... Otprilike kao sto su svi selektori za vreme svetskog prvenstva ili sto su svi bili strucnjaci za avione tokom bombardovanja, sada svi sve znaju i o ekonomiji.
Verujem da se podatak za predhodne devalvacijeza SFRJ mogu izvuci nekako, pa da se uporedi koliko je izvoz "skakao" posle istih. Mogu da se kladim da je odgovor nimalo. A nasa sadasnja zemlja je potpuno neuporediva sa SFRJ u mogucnosti izvoza.
Tuzna je istina da ova zemlja ima sistemski problem, a to je da mi NEMAMO sta da izvozimo. Nikakve devalvacije nama ne mogu da pomognu. A to za devalvacije...ne bih se iznenadio. I ove poslednje mere su primer da ovde vlada pravilo gasi pozar benzinom.
Filozofski ili ne ali to ti ovako funkcionise.
1) Ti si izvoznik,
Posto si ti izvoznik svoju robu plasiras na strano trziste gde se trguje devizama najcesce u nasem slucaju evrom. Ti si prodao svoju robu za evro i sada dolazis sa tim novcem u Srbiju. U Srbiji imas fabriku u njoj imas radnike, fabika se nalazi na nekoj zemlji, koristis komunalne usluge, struju, telefon itd. naravno podrazumeva se da radis sve u skladu sa zakonom. E sada nekim slucajem neko u Vladi i NBS smatra da nece sprovesti svoju ekonomsku politiku kako treba sa velikom inflacijom a to proizilazi sto se konstantno vuku krediti od strane stanovnistva, drzave pa velki trgovinski deficit tj. odlazak vrednosti iz Srbije jer valuta predstavlja odredjenu vrstu vrednosti, svaki put kada kupis stranu robu ti si svoj novac koji si zaradio u Srbiji predao negde drugde u odredjenoj meri, naravno neko od stranih banaka moze da nazove nekoga u NBS i da ucini uslugu pa kada treba da se placaju rate kredita da podigne malo kurs a ostatak vremena da ga spusti, a to ej moguce jer imas privatizaciju pa imas devize sa kojima mozes da intervenises na trzistu. I tako kurs od npr. 85 din za 1 evro dodja ne 75. Ti kao izvoznik moras da razmenis zaradjene evre po kursu od 75 a ne 85 jer moras da dinarima placas radnike, poreze, komunalije, struju, telefon sto ce reci da tebi treba vise evra za sve to jer je jaci dinar to ce reci da ti je manja zarada sto ce reci da ti je teza ekspanzija i razvoj i nemas interes za povecanjem izvoza jer se slabo isplati.
2) Ti si uvoznik,
Iste mere NBS imas, jaca dinar. U Srbiji zaradjujes za dinare prodavajuci robu a na stranom trzistu kupujes za evre. Kurs ti je bio 85 i padne na 75. To znaci da ti treba manje dinara da bi uzeo 1 evro sto ce reci da tebi kao uvozniku odgovara da jaca dinar jer vise zaradjujes. U slucaju da dinar izgubi na vrednosti ti kao uvoznik gubis jer ce ti za prodatu robu u dinarima treba ti iste vise istih tih dinara da bi kupio evro zato uvoznici podignu cenu pa se onda manje kupuje uvozna roba dok je kod izvoznika obrnuto njemu odgovara pa vise izvozi i tako se smanjuje trgovinski deficit tj. odliv vrednosti iz Srbije.
Govoris i SFRJ zaboravljajuci da se radilo o netrzisnom sistemu koji ej bio ocajan sto je dovodilo cesto do velikih inflacija narocito 80-tih kako je polako padalo interesovanje za SFRJ pa time i za njenu novcanu pomoc. SFRJ je bila ocajno ekonomski vodjena to je planska privreda koja je uz to bila u ogromnoj meri korumpirana. Ali imam jedan primer revalvacije i to od strane Ante Markovica kada je skinuo 4 nule. Rezultat u privedi je bio sledeci,
The result of his monetary reform was a temporary halt to inflation leading to a short-lived rise in Yugoslavia's otherwise plummeting standard of living. The overall effect of the economic reforms undertaken by Marković damaged Yugoslavia's industrial sector leading to numerous bankruptcies. By 1990, the annual rate of growth in GDP had declined to -7.5%. In 1991, GDP declined by a further 15 percent and industrial output collapsed by 21 percent.
Edited by No7, 13 April 2009 - 17:10.