Jump to content


Photo
- - - - -

Bankrot Srbije?


  • Please log in to reply
4703 replies to this topic

#1 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 06 April 2009 - 10:20

Naleteh na jedan zanimljiv članak na B92 Biz:

Argentinski bankrot pred našim vratima

Po računici Narodne banke Srbije, septembra 2008. dinar je realno vredeo 108 odsto više nego krajem 2000. Tolika precenjenost domaće valute dovela je do enormnog uvoza i gušenja domaće proizvodnje. Od 2001. u Srbiju je ušlo više od 62 milijarde dolara u neto iznosu. I sve je to pojeo ogroman uvoz. Taj, ekstremno neoliberalni koncept reformi doveo nas je na ivicu sloma kakav su doživeli Meksiko, Rusija i Argentina, kaže Mlađan Kovačević, profesor univerziteta i redovni član Akademije ekonomskih nauka.

...

Za osam godina zbirna vrednost uvoza je preko 105 milijardi dolara. Sve se uvozi. Pogledajte Ju-Es stil, oni sve živo uvoze. Osim, možda, kreča. Pa valjaonica u Sevojnu, Petrohemija, Tigar, farmaceutske kuće. Sve one svoju proizvodnju zasnivaju na uvoznim komponentama.

Zašto smo toliko uvozili?

Zato što su reforme sprovodili ljudi sa skromnim znanjima koji su lako pali pod uticaj MMF-a i Svetske banke. Za razliku od nas, Slovenci su okupili vrhunske stručnjake sa Jožom Mencingerom na čelu i napravili su koncept koji je bio bitno drugačiji od onoga što im je preporučivao Džefri Saks i MMF.

U Srbiji reforme je vodila ekipa ljudi koji su, po mom dubokom ubeđenju, bili potpuno nekompetentni za tu materiju. Na primer, profesor Labus u svojoj knjizi „Osnovi ekonomije“ o problematici ekonomskih odnosa sa inostranstvom i spoljnoj trgovini ima tri-četiri strane. Dakle, nije se čovek time bavio. Ili magistar Dinkić, asistent na predmetu privrednog razvoja, odjednom postaje guverner Narodne banke i bavi se materijom koja mu je verovatno bila vrlo strana.

Ili Vlahović, koji je radio u „Diloi i Tušu“, ali ne sećam se da je pre izbora za ministra nešto napisao o problematici privatizacije. Pa Goran Pitić, koji postaje ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom, a na fakultetu se bavio svetskom ekonomskom istorijom. Ili, mr Đelić, koji je bio asistent Džefrija Saksa koji je kao glavni reformator tranzicije u Rusiji imao katastrofalne rezultate. Eto, to su bili naši „vizionari“, kako je Labus voleo da kaže. I osim njega, svi su i danas na funkcijama.

...

Niti je dobro da ovi naši „vizionari“ sami rade kako znaju i umeju, niti je dobro sa MMF-om, jer moramo raditi kako oni zahtevaju. I kad nešto hoće da proguraju, oni samo kažu MMF to traži. A možda i ne traži. Sad im je svetska ekonomska kriza dobro došla. A još u oktobru su govorili kako ćemo mi imati koristi od te krize jer će strane investicije pohrliti u Srbiju. Kao da žive van vremena i van prostora.

...
Nama je industrijska proizvodnja još uvek niža nego 1998, a u odnosu na 1989, da i ne govorim. To je posledica reformi koje su proizvele naglu liberalizaciju uvoza i ekstremnu precenjenost nacionalne valute.

...

Kad dugovi narastu, a devizne rezerve se bitno smanje, vrednost nacionalne valute više neće moći da se brani. I tada ćemo doći u situaciju da se vrednost dinara bitno smanji, kao na primer u Rusiji 1998, kada se vrednost rublje svele na jednu četvrtinu. I tu nastaje strašan problem za one koji su se zadužili i nesvesno prihvatili deviznu klauzulu, jer su poverovali nekim od zvaničnika kad su tvrdili da se kurs neće menjati narednih deset godina. Kad dođe do toga da preko noći morate izvršiti devalvaciju, za one koji su se zadužili nastupa katastrofa.


Boldovao sam delove koji mi se čine zanimljivi. Zanimljiv je zapravo ceo članak...

Dakle, voleo bih da čujem vaše komentare na ovaj članak i ono što predvidja. Predvidjanja su sumorna, ali realnost je takva, na žalost.
  • 1

#2 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 06 April 2009 - 10:40

Bankrot je izvestan. Zparavo, prema informacijamkoje imam iz recimo jedne firme koja je dobavljac Delte, delat im duguje 250000 E koje ne moze da plati. Pomenuta firma ce sada bankrotirati jer ne moze da se naplati od Delte, a deltu, kao sto znamo stiti politicki establisment (demokrate/nacionalisti/fasisti/liberali).

De facto, Delta je bankrotirala, a sa njom i Srbija, a Srbija ce se zaduziti da bi eventualno pomogla Delti.
  • 0

#3 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 06 April 2009 - 11:47

da, logično mi je to što kažeš za deltu. verovatno su takvi podaci strogo čuvana (javna) tajna, ali, očigledno, da kad sve puca po šavovima tajne ne mogu da se prikrivaju. Koliko znam Delta ne može da finansira ni projekat stadiona/tržnog centra u Ljubljani. Ne znam da li su ih i zvanično izbacili s tog posla, ali je gotovo jasno da je to završena stvar.
  • 0

#4 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 06 April 2009 - 13:06

Evo, javio se i jedan od "optuženih" iz prvog posta sa "saopštenjem":

MMF: Srbija prezadužena u devizama

Beograd -- Srbija, Letonija i Estonija su najugroženije zemlje u srednjoj i istočnoj Evropi po pitanju domaćeg zaduženja u stranim valutama, procenio je MMF.

Prema proceni Međunarodnog monetarnog fonda, kako prenosi Fajnenšel tajms, zapadnoevropske banke bi mogle da izgube 160 milijardi dolara u srednjoj i istočnoj Evropi zbog nenaplativih dugova, od 1.600 milijardi dolara koliko su plasirale u tom regionu. Do 20 odsto svih kredita moglo bi biti nenaplativo, preneo je Fajnenšel tajms pozivajući se na izveštaj MMF.

Ograncima zapadnoevropskih banaka u srednjoj i istočnoj Evropi biće potrebno 100 milijardi dolara svežeg kapitala, a u slučaju "ozbiljnije krize širokih razmera" moglo bi im zatrebati i 300 milijardi dolara.

...


  • 0

#5 de.jian

de.jian
  • Members
  • 143 posts

Posted 06 April 2009 - 14:28

U principu, najbolje bi bilo da se stečaj države objavi što pre. U suprotnom slede talasi zaduživanja koji će agoniju bankrota da produže a Srbiju gurnu u višedecenijski dužnički položaj. Znači, cela jedna generacija će da bude žrtvovana.

EDIT: Najveći dužnici su upravo iz privrede, pretežno trgovinski orijentisana preduzeća koji svoj manjak prema stranim dobavljačima podmiruju kroz kreditne pozajmice, koje opet dobijaju jedino zahvaljujući svojim političkim lobijima a nikako ne iz zdravih ekonomskih razloga.

Edited by de.jian, 06 April 2009 - 14:33.

  • 0

#6 borrse

borrse
  • Banned
  • 59 posts

Posted 07 April 2009 - 11:31

Glasali ste - sada gledajte
  • 0

#7 kayser

kayser
  • Members
  • 1,316 posts

Posted 07 April 2009 - 12:08

A ti nisi ?
Ili si dopisao nekog svog kandidata i zaokruzio njega?
  • 0

#8 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 08 April 2009 - 11:36

Dužnička kriza potresa Srbiju

Začarani krug nelikvidnosti koji hara Srbijom sve je širi. Od 146 milijardi dinara duga, i to bez kamate s početka prošle godine stiglo se do 230 milijardi dinara, a broj blokiranih računa se za nešto više od godinu dana povećao za 13.687! U zamku nelikvidnosti uletela su samo u martu nova 694 preduzeća kojima je blokiran račun, pa ih je u ovom trenutku ukupno 59.333 sa računima koji ne vrede ničemu

...

Prema podacima kojima se u ovom trenutku barata, a tiču se povoljnih kredita koje je subvencionisala država kao pomoć privredi, jasno je da ono što domaće kompanije žulja nije potreba da investiraju već kako da prežive.
Od ukupno 398 miliona evra primljenih zahteva za subvencionisane kredite, čak je 374 miliona evra zatraženo zajmova za likvidnost, dok je tek 15 miliona evra investicionih pozajmica.

Saša Đogović iz Instituta za ispitivanje tržišta objašnjava da je problem nelikvidnosti u privredi od početka krize dodatno produbljen i da se sada može smatrati hroničnom pojavom.
Anketa koja je nedavno sprovedena između 200 proizvođača pokazuje da 71 odsto ima problem u naplati svojih potraživanja, pri čemu njih svega 25 odsto potraživanja uspeva da naplati ili u celosti ili delimično tek u roku od šest meseci ili godinu i više dana.

...


  • 0

#9 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 08 April 2009 - 13:01

Ekonomska i monetarna politika u Srbiji posle 2000. je vodjena iznenadjuce lose.
Precijenjeni dinar je Srbija skupo platila i platice jos vise.
Mene cudi, ali i dalje ne shvatam: zar u Srbiji nema boljih ekonomista od likova poput Dinkica i Djelica? Vlast u Srbiji se posle 2000. mijenjala, ali je svaka vodila jednako losu ekonomsku politiku.
Sada je Srbija u vrhu favorita za bankrot. Tu listu u Evropi predvodi Ukrajina, dalje idu 3 balticke zemlje, CG, Srbija i Madjarska. Za nijansu bolje sanse da izbjegnu bankrot imaju Makedonija, Hrvatska, Rumunija i Grcka. Nije iskljuceno ni da ce sve pobrojane zemlje bankrotirati u 2009. i 2010.
  • 0

#10 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 08 April 2009 - 13:21

[quote name='Marko' date='08.04.2009, 14:01' post='2282774']
Mene cudi, ali i dalje ne shvatam: zar u Srbiji nema boljih ekonomista od likova poput Dinkica i Djelica? Vlast u Srbiji se posle 2000. mijenjala, ali je svaka vodila jednako losu ekonomsku politiku.
/quote]

Srbija je zemlja sa ohranicenim suverenitetom.
Srbija ne vodi svoju politiku vec ona biva vodjena spolja.
  • 0

#11 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 08 April 2009 - 13:31

Ekonomska i monetarna politika u Srbiji posle 2000. je vodjena iznenadjuce lose.
Precijenjeni dinar je Srbija skupo platila i platice jos vise.
Mene cudi, ali i dalje ne shvatam: zar u Srbiji nema boljih ekonomista od likova poput Dinkica i Djelica? Vlast u Srbiji se posle 2000. mijenjala, ali je svaka vodila jednako losu ekonomsku politiku.
Sada je Srbija u vrhu favorita za bankrot. Tu listu u Evropi predvodi Ukrajina, dalje idu 3 balticke zemlje, CG, Srbija i Madjarska. Za nijansu bolje sanse da izbjegnu bankrot imaju Makedonija, Hrvatska, Rumunija i Grcka. Nije iskljuceno ni da ce sve pobrojane zemlje bankrotirati u 2009. i 2010.


Da budem iskren ni meni nije jasno kako uspeli.
Skoro da bih mogao da potpišem da bi moja baba bolje vodila ekonomiju :)

Ali džaba se ja ovde kezim. I čudim.
Zapravo totalno sam naivan. I ne samo ja...

Ali pošto moje literalne sposobnosti nisu baš za nagradu :ph34r: radije cu citirati jedan članak koji možda objašnjava ovo šta hoću da kažem:

No Mish -and thousands with you-, Geithner and Bernanke don't get it all wrong all the time, in fact they get it remarkably right. What makes you think they get it wrong is that you fail to understand their objectives. Which have nothing to do with doing good for average Americans, at least not as a priority.


ovo se očigledno odnosi na SAD, ali mislim da može lepo da se primeni na bilo koju zemlju - poenta je u tome da elita (koja god...) vodi računa o svojim uskim interesima (a možda i interesima nekih drugih, ali da ne nagadjamo sad), a ne o interesima države i naroda.
Možda grešim, ali čini mi se da ne.

Što se tiče bankrota s kraja tvog posta, bojim se da možeš da budeš u pravu za sve nabrojane zamlje. Ako se i izvučemo u naredne 1-2 godine, za 3-5 nam ne gine... :D
A spisak će se verovatno još proširiti...
  • 0

#12 de.jian

de.jian
  • Members
  • 143 posts

Posted 08 April 2009 - 13:37

Srbija je zemlja sa ohranicenim suverenitetom.
Srbija ne vodi svoju politiku vec ona biva vodjena spolja.


Može li malo konkretnije šta si hteo reći ovim?
Kad je vlast u Beogradu u pitanju, spolja može biti i van kruga tramvaja br.2 ali i baš daleko od istog.
Da ne pomislim da je moguće državu voditi u bankrot po istom principu kako su firme vođene u stečaj, pa onda "privatizovati" na recimo ruski način. Ili uopšte ne bi bilo dobro da mi ovakve najave od pre tačno godinu dana bude bilo kakvu ideju o tom spoljnom uticaju: http://www.regnum.ru...ish/969395.html
  • 0

#13 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 08 April 2009 - 15:29

Može li malo konkretnije šta si hteo reći ovim?
Kad je vlast u Beogradu u pitanju, spolja može biti i van kruga tramvaja br.2 ali i baš daleko od istog.
Da ne pomislim da je moguće državu voditi u bankrot po istom principu kako su firme vođene u stečaj, pa onda "privatizovati" na recimo ruski način. Ili uopšte ne bi bilo dobro da mi ovakve najave od pre tačno godinu dana bude bilo kakvu ideju o tom spoljnom uticaju: http://www.regnum.ru...ish/969395.html


Mislim na strane banke. One vode ek. politiku Srbije.
  • 0

#14 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 08 April 2009 - 15:59

Pošto kriza u Evropi kasni u odnosu na Ameriku za godinu dana, a u Srbiji još toliko u odnosu na Evropu, ima mi još da gulimo kore od krompira, obzirom da su prognoze za Ameriku da se može izvući početkom 2010 u najboljem slučaju. Takođe, u najboljem slučaju tada će biti objavljen bankrot u Srbiji. Onda ćemo razmišljati o gore pomenutim likovima, kojih, naravno, neće biti među nama, već na nekom bezbednijem mestu.
  • 0

#15 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 09 April 2009 - 22:13

Влада генерише кризу

Овим текстом ћемо: 1. указати да наша криза нема директне везе са светском кризом, 2. да Влада у погледу кључних елемената, функционисања привреде није предузела ништа и 3. показаћемо недостатке предложених владиних мера.

Пре него што објасним на који начин Влада узрокује продубљивање кризе, да још једном потцртам да светска криза, сама по себи, Србији наноси малу штету. Далеко мању од обима који је већ присутан у нашим животима. Она само показује какво је наше стање привреде заиста. Наше банке нису учестовале у финансијским махинацијама (што је велики проблем америчких и европских банака и других финансијских институција) и наша привреда није претежно извозно оријентисана, јер би у том случају трпела велике штете због смањене тражње, пре свега у САД и ЕУ (као рецимо јапанска, кинеска, корејска и сл). Ово што сада имамо, то смо ми када маске падну. А и то само делимично, пошто и данас трошимо више него што стварамо (види текст „Ној у Србији“).

Прескочићу на почетку анализу уобичајених недостатака мера Владе (закаснеле, без стратегије, нереалан курс динара, превисока референтна каматна стопа итд.) и указаћу на кључни недостатак који неминовно додатно води продубљавању кризе.

У нашој привредној структури значајну улогу играју јавна и државна предузећа (oко 30% укупног прихода и 60% имовине). Њиховим лошим управљањем Влада генерише кризу. Додатни проблем је у томе што је Влада престала да плаћа дуговања и приватном сектору и то још од децембра прошле године (а у неким случајевима и много дуже од тога), те на тај начин Влада и приватни сектор води у банкротство. Сада тај приватни сектор даље преваљује, колико може, своју неликвидност по дубини привреде Србије. Томе треба додати и потпуно неодржива захватања за пензиони систем, што из доприноса, што из пореза. Када се, дакле, саберу негативни ефекти поступања Владе у државном привредном сектору и у погледу узроковања неликвидности у приватном привредном сектору, и када се уочи да предложене мере Владе потпуно игноришу овај кључни проблем привреде, онда је јасно да такво поступање Владе води цео систем ка још дубљој рецесији. У збиру свог учинка у привреди, Влада практично представља кључни разлог претећег тоталног привредног слома, пошто се овакво стање у реалном сектору мора одразити и на финансијски сектор.

...

Дакле, када говоримо о непосредним мерама Владе, онда су оне у великој мери закаснеле и уз то погрешно конципиране. Најгоре је што су оне покушај одговора само на већ горуће проблеме, без било каквог предвиђања мера које би смањиле невоље у будућности. То значи да ће се овим мерама делимично поправити само већ настале штете, па ћемо затим имати ефекте додатних недаћа, а онда и закаснеле мере које ће само делимично поправити то ново стање, те ћемо, на крају доћи до потпуног банкротства.


  • 0