Jump to content

Photo
- - - - -

Petogodišnjaka napao rotvajler

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
261 replies to this topic

#256 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 25 August 2011 - 14:25

Rotvajleri poticu jos iz doba rimskog carstva...

I sta s tim? Mislis da Rimljani nisu umeli da ukrstaju biljke i zivotinje?

Sem toga, koliko je izmenjena ta rasa od doba Rimskog carstva do danas?

#257 dekifisher

dekifisher
  • Members
  • 1,308 posts

Posted 25 August 2011 - 15:42

I sta s tim? Mislis da Rimljani nisu umeli da ukrstaju biljke i zivotinje?

Sem toga, koliko je izmenjena ta rasa od doba Rimskog carstva do danas?

Sigurno su znali ali cilj ukrstanja nije bio da zivotinje budu opasne po ljude. Mislim da su standardi rase rotvajler ustanovljeni u 19. veku.
Ali slazem se da je neophodno ,zbog naseg (zatucanog) mentaliteta gde se deca od malena uce da se klone zivotinja, kao i zbog velikog broja pacijenata koji uzimaju pse kao terapiju za lecenje svojih kompleksa, uvesti specijalne dozvole za nabavku rasa koje mogu naneti ozbiljne povrede ljudima.

http://www.youtube.com/watch?v=m8Jh49-3shg

#258 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 25 August 2011 - 20:09

Sigurno su znali ali cilj ukrstanja nije bio da zivotinje budu opasne po ljude. Mislim da su standardi rase rotvajler ustanovljeni u 19. veku.
Ali slazem se da je neophodno ,zbog naseg (zatucanog) mentaliteta gde se deca od malena uce da se klone zivotinja, kao i zbog velikog broja pacijenata koji uzimaju pse kao terapiju za lecenje svojih kompleksa, uvesti specijalne dozvole za nabavku rasa koje mogu naneti ozbiljne povrede ljudima.

http://www.youtube.com/watch?v=m8Jh49-3shg

Postoji mnogo opstije i pouzdanije resenje, a to je da drzanje kucnih ljubimaca bude potpuno regulisano, odnosno da vlasnici kucnih ljubimaca budu obavezani da svoje ljubimce prijave, cipuju itd. Na taj nacin bi se smanjio broj onih koji kucne ljubimce uzimaju bez razmisljanja, a kada shvate da drzanje ljubimca nije samo igra i zabava, vec i odgovorna obaveza, onda se obaveze rese tako sto svoje ljubimce bukvalno ostave na ulici. Ustvari registracija ljubimaca je u interesu samih ljubimaca, na taj nacin bi se mogli pratiti neodgovorni vlasnici (npr. ako se nekom vlasniku jako cesto desava da mu ugine ljubimac, ili su zabelezeni incidenti tipa napada psa na prolaznike, tu ocigledno postoji neki problem). Takodje ako bi postojali npr. redovni godisnji pregledi moglo bi se utvrditi da li su ljubimci zlostavljani. I naravno kada uginu trebalo bi obavezati vlasnike da to prijave. To znaci da bi prodaja kucnih ljubimaca morala biti regulisana, odnosno da npr. prodaja kunica i/ili stenadi iz kartonske kutije ne bi bila legalna.

#259 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 27 August 2011 - 22:16

Postoji mnogo opstije i pouzdanije resenje, a to je da drzanje kucnih ljubimaca bude potpuno regulisano, odnosno da vlasnici kucnih ljubimaca budu obavezani da svoje ljubimce prijave, cipuju itd.

Ovo je svakako neophodno, u cilju zastite samih zivotinja, ali nije dovoljno. To ne resava problem nekih rasa pasa kojima je u prirodi da budu cuvari ili su jednostavno psi za borbu. Pored svoje osnovne funkcije, koja se neguje u procesu odgajanja i razvoja rase, oni su i divna bica, privrzena svom vlasniku, ali (opet to ali, koje srecu kvari :( ) u nekim trenucima mogu da reaguju onako kako im priroda nalaze, a sto ne mora da bude u skladu s nasim, ljudskim ocekivanjima. Npr. mogu da deciji smeh protumace kao kezenje zuba, dakle pretnju, i da napadnu (sto se i dogadja).
Zato su neke opstine ovde u Svedskoj uvele obavezu obuke takvih pasa. Ko je spreman to da plati (a nije skuplje od samog psa; naime ovde i za stene mesanca treba odvojiti par stotina eura), moze da drzi sta god hoce. Obucen pas nece nikada napasti nekoga pre nego sto dobije jasnu komandu od strane onoga koga dozivljava kao svog "gazdu". Neobucen ce sam proceniti sta treba da uradi da bi usrecio svog vlasnika, pa tada moze i da pogresi.
Dakle, posle prijave i cipovanja - skolica, profesionalna obuka i za pse i za vlasnike. Pre svega u interesu tih stigmatizovanih, a izuzetno vrednih rasa pasa kao sto su rotvajleri ili pitbulovi, a i u interesu drustva koje kao podrzava razlicitosti. Takoreci, pseca multikulturalnost :).

Edited by vilhelmina, 27 August 2011 - 22:18.

#260 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 28 August 2011 - 02:45

imao sam dva rotvajlera, ukupno 31 godinu. Tea je živela 14, Bim celih 17 godina. Tea je bila vec odrasla kad sam postao "svestan sebe". secam se da smo joj se i ja i moj mladji bata peli na grbaču kao deca. :)
tih davnih '70ih, Tea je bila jedini rotvajler u celom kraju (inače mirnom i bez gužve); svi su je znali i voleli. doduše, bilo je onih koji su se plašili jer je bila velika, što je razumljivo. secam se kao da je juče bilo - cela ulica se skupi ispred naše kuce jer smo imali iscrtane kockice. sve sama deca, i izleti Tea da jurca za loptom. vučemo je za uši, rep(ic), skačemo po ledjima a ona se "smeje"......

Bim je bio "svoj" - kad mu dodje trenutak, samo klisne i nema ga po 2 dana. juri za ženkama i ne možeš da ga uhvatiš. posle toga se vrati i prespava dan i noc. umorio se čovek :D
samo jednom prilikom smo imali problem kod Biblioteke, pošto je neki "pametnjakovic" napujdao dugodlakog nemačkog ovčara na njega. Bim je stao ispred mene i takav lavež i režanje nisam u životu čuo. srecom, tu se sve završilo, pošto je ovaj drugi stao na dva metra i nije se približavao. kad sam se vratio kuci, ispričao sam šta se desilo i dobio odgovor: "on je tebe branio"...... kasnijih godina smo ga svaki čas trpali u kola pa na more, pa ovamo - onamo. drugar naš :) uginuo je na pragu kuce na moru, 2001.....

edit: mislio sam da opet uzmem štene rotvajlera ali se iznenada pojavi moja Mrvica, čedo muve i pauka. :wub:

Edited by barracuda, 28 August 2011 - 06:18.

#261 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 28 August 2011 - 03:09

Spoiler

imao sam dva rotvajlera, ukupno 31 godinu. Tea je živela 14, Bim celih 17 godina. Tea je bila vec odrasla kad sam postao "svestan sebe". secam se da smo joj se i ja i moj mladji bata peli na grbaču kao deca. :)
tih davnih '70ih, Tea je bila jedini rotvajler u celom kraju (inače mirnom i bez gužve); svi su je znali i voleli. doduše, bilo je onih koji su se plašili jer je bila velika, što je razumljivo. secam se kao da je juče bilo - cela ulica se skupi ispred naše kuce jer smo imali iscrtane kockice. sve sama deca, i izleti Tea da jurca za loptom. vučemo je za uši, rep, skačemo po ledjima a ona se "smeje"......

Bim je bio "svoj" - kad mu dodje trenutak, samo klisne i nema ga po 2 dana. juri za ženkama i ne možeš da ga uhvatiš. posle toga se vrati i prespava dan i noc. umorio se čovek :D
samo jednom prilikom smo imali problem kod Biblioteke, pošto je neki "pametnjakovic" napujdao dugodlakog nemačkog ovčara na njega. Bim je stao ispred mene i takav lavež i režanje nisam u životu čuo. srecom, tu se sve završilo, pošto je ovaj drugi stao na dva metra i nije se približavao. kad sam se vratio kuci, ispričao sam šta se desilo i dobio odgovor: "on je tebe branio"...... kasnijih godina smo ga svaki čas trpali u kola pa na more, pa ovamo - onamo. drugar naš :) uginuo je na pragu kuce na moru, 2001.....

edit: mislio sam da opet uzmem štene rotvajlera ali se iznenada pojavi moja Mrvica, čedo muve i pauka. :wub:

#262 magdalenamarija

magdalenamarija
  • Members
  • 18 posts

Posted 02 September 2011 - 19:56

citajuci prvu stranicu,svatih da je u pitanju nesrecan slucaj...pas je pobegao iz dvorista,nije vlasnik paradirao s njim,petogodisnje dete je otprilike u visini odraslog rotvajlera...ako su im se pogledi sreli,za psa je to bio izazov..jos ako je bilo vreme parenja..
ja takodje imam predivna iskustva sa rotvajlerima uz koje sam odrasla,niko ga se iz ulice nije plasio,buljuk dece trcao je sa njim,vukli ga za usi,cupali i on je sve strpljivo podnosio,nikog nije ujeo niti ozledio,a na infektivnu sam stigla jer me je u fizerskom salonu ujeo pekinezer zene koja se sisala,kad sam krenula da uzmem stampu sa stola i pri tome se nagnula prema vlasnici istog.bio je to i te kakav ujed!
Ipak,jednu stvar uvek moramo imati na umu,psi nisu igracke,dugujemo im ljubav ,paznju ali i odgovornost,kako prema njima tako i prema osobama u nasem okruzenju.ono sto nama donosi zadovoljstvo ne sme da ugrozava drugoga.