Ako mislis na regulaciju snage samog bloka, toga nema, niti se isplati. Moze da bude promenljiva, ali ne u svrhu funkcije potrosnje. Blokovi su razlicitih snaga, recimo kod nas su izgradjeni blokovi od po 330 MW.
Pikovi (peak) potrosnje su najveca nauka u stednji. Ako moras drzati par blokova u funkciji zbog par sati pika, a zatim se potrosnja smanjuje je vrlo nezgodno, jer fakticki sve mozes iskljuciti ali ne i turbine, koje iziskuju celu pripremu od po nekoliko i vise sati za start up. Dakle kratko receno trosis gorivo a ne trosis struju.
To je bas moj fah. Sve je umrezeno u nacionalnom i evropskom sistemu. Postoji Automatska Regulacija na nivou distribucije, koja ukljucuje u zavisnosti od potrosnje (ili iskljucuje) sabirnice. Sto vise ditribucije to vise mogucnosti za operativu da regulise opterecenost.
Ravnomerna danonocna potrosnja je san svakog dispecerkog centra.
Nuklearke su razlicite. Krsko ima 330 MWata. To je mala nuklearka. Kozloduj u Bugarskoj ima blokove od 500 MWata.
Uvek se grade sa rezervama i menjaju na godinu ili tako, zbog revizija.
Niste u pravu kada tvrdite da ne postoji regulacija snage bloka (osim naravno kada su pitanju nuklearne elektrane koje najcesce, radi sigurnosti, rade na fiksnoj zadatoj snazi). Regulacija snage se ne vrsi na nivou distribucije i ne vrsi se ukljucivanjem/iskljucivanjem sabirnica odnosno rekonfiguracijom distributivne mreze. Ako bi iskljucivali sabirnice eventualno bi kompenzovali manjak snage iskljucivanjem potrosaca a to bas i nije nesto sto zelimo.
U jednom elektroenergetskom sistemu postoje 3 nivoa regulacije aktivne snage (reaktivna snaga i naponi su posebna prica) i frekvencije sistema.
Prvi i najniiži nivo regulacije je primarna regulacija koju vrse turbinski regulatori na pojedinacnim generatorima/agregatima/blokovima elektrane. Turbinski regulatori reaguju na promenu frekvencije u mrezi, a koja je opet posledica debalansa proizvodnje i potrosnje u sistemu (manjak snage --> manja frekvencija (50 Hz-), visak snage --> visa frekvencija (50 Hz+) - ako vas bas zanima detaljnija fizika procesa mogu da vam dostavim potrebne informacije). Primarni regulatori odgovarajucom promenom snage agregata u sustini sprecavaju raspad elektroenergetskog sistema i blackoute koji bi nastupili usled rada automatskih podfrekventnih zastita i ispada generatora iz "sinhronizma" sa mrezom. Po medjunarodnim propisima (npr. UCTE propisi) sve elektrane, koje to mogu, su duzne da ucestvuju u primarnoj regulaciji. Ova regulacija je tako podesena da samo smanji "gresku", ali ne i da je potpuno otkloni.
Najvazniju ulogu u "balansiranju potrosnje i proizvodnje" ima sekundarna regulacija (automatsko upravljanje proizvodnjom -AGC- Automatic Generation Control ili kako se jos naziva sekundarna regulacija frekvencije i snage razmene - LFC - Load Frequency Control). Ovaj sistem automatske regulacije je upravljacki racunarski sistem koji daljinski upravlja proizvodnjom odabranih tzv. regulacionih elektrana. U slucaju EP Srbije radi se o 4 hidroelektrane (najvaznija je HE Djerdap 1). Uprosceno AGC regulator daljinski upravlja tim elektranama i povecava/smanjuje njihovu proizvodnju aktivne snage tako da se frekvencija sistema i ukupna snaga razmene (algebarski zbir tokova snaga koje prolaze kroz dalekovode koji nas povezuju sa susedima - daklem u sustini uvoz/izvoz/transfer elektricne energije) odrze na zadatim/planiranim vrednostima. Za ovu regulaciju je zaduzen operator prenosnog sistema, odnosno u slucaju Srbije kompanija EMS - Elektromreza Srbije. Ova firma je nastala odvajanjem prenosne (110, 220 i 400 kV) mreze iz EPS-a. Same regulacione elektrane su naravno i dalje vlasnistvo EPS-a ali je upravljanje njima u nadleznosti EMS-a. Distribucije su deo EPS-a i u njihovoj nadleznosti je 35 kV i nizenaponska mreza i ne bave se regulacijom (osim regulacijom napona koja se vrsi podesavanjem prenosnog odnosa transformatora). Kako je nas sistem povezan sa ostalim evropskih elektronergetskim sistemima manjak/visak snage ima mali uticaj na frekvenciju sistema ali ima na tokove snage na pomenutim dalekovodima. Ako imamo manjak snage - energija ce da se "preliva" od suseda - odnosno mi onda "krademo" energiju- to prelivanje sekundarna regulacija kompenzuje povecanjem ili smanjenjem (ako imamo visak snage pa je "upumpavamo" susedima i dizemo frekvenciju) proizvodnje regulacionih elektrana.
Sistem tercijarne "regulacije" ima zadatak da na osnovu dnevne prognoze opterecenja elektronergetskog sistema (Load Forecast) i plana razmene (uvoza/izvoza) odredi koje ce elektrane/agregati/blokovi biti ukljuceni u proizvodnju i sa kojom snagom tako da to bude ekonomski optimalno uz zadovoljenje potrebne margine sigurnosti sistema (npr. mora postojati tzv. obrtna rezerva - tj. generatori koji ili nista ne proizvode ili nisu na svojoj maksimalnoj snazi u cilju sto brzeg pokrivanja eventualno nepredvidjenih dogadjaja). Sistem tercijarne regulacije nije automatski vec se generisu tzv. "vozni redovi" koji se dostavljaju elektranama, a regulacija se vrsi lokalno. Ovu tercijarnu "regulaciju" vrsi EPS.