Jump to content


Photo

2 B92 Web Team - ASTALAPASTA


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
58 replies to this topic

#31 ULTRA

ULTRA
  • Members
  • 351 posts

Posted 23 May 2001 - 13:03

Povratna informacija od SOKOJ-a glasi:
Ugovor B92 sa SOKOJem postoji od pocetka 1996. U periodu pre toga B92 nije imao ugovor, niti placao svoje zakonske obaveze za Mala Autorska prava.
U periodu od 1996 do 1999 ova zakonska obaveza je izvrsena tek posle tuzbe SOKOJa.
Pored postojeceg ugovora b92 sa SOKOJem iz 1996 sacinjen je novi, koji je antidatiran na pocetak 2001 i pocela retroaktivna isplata, u medjuvremenu nastalog dugovanja koje nije u potpunosti namireno jer se vrsi isplata dugovanja u ratama.
Programske kosuljice se ne isporucuju SOKOJu te sudeci po tome novac ne moze biti prosledjen umetnicima cija se muzika "svira".
Dakle pored vrlo traljavog izvrsavanja svojih zakonskih obaveza, u radiju ne postoji svest o tome da taj novac namenjen umetnicima ostaje u SOKOJu.
Obzirom da se radi o vrlo ozbiljnim iznosima tj. obavezama radija i TV b92 skrecem paznju da je demanti potpisan od strane Verana Matica samo delimicno tacan, pri cemu su preskoceni znacajne cinjenice, bitne za utvrdjivanje de facto stanja.
Obzirom da su clanice ANEMa od skora vrlo aktivno pristupile izvrsavanju svojih obaveza, uprkos cinjenici da mnoge od njih i nemaju ugovore sa SOKOJem, pitam se da li se traljave platise jos neisplacenih dugovanja koje ne isporucuju programske kosuljice sa listama naziva emitovanih dela, mogu nazvati zastitnicima autorstva.
O predizbornoj turneji od 40tak koncerata za koje su prodavane i ulaznice (po izjavi Organizatora : u proseku 7000 po koncertu) , i zakonskoj obavezi za mala autorska prava od 10% prihoda, da i ne govorim.
U to vreme je SOKOJu bila privremeno oduzeta licenca za rad pa niko nije ni mogao da naplati tih 30tak hiljada maraka sem postojece Asocijacije Autora.Tu cinjenicu nije moguce utvrditi jer pomenuta organizacija vise ne funkcionise. Pitam da li se tako olako moze izdavati pausalno saopstenje da b92 ispunjava ovakve svoje obaveze uz precutkivanje bitnih cinilaca?
Obzirom da je situacija mnogo gora sa finansijski mocnijim medijima, postijem potrebu b92 da svoja dugovanja namiri. Tek kada se to ucini, bice moguce razgovarati o etiketama zastitnika autorstva.
Nastavak sledi: sledeca tema - b92 kao Izdavac nepoznatih tiraza, vrlo poznatih izvodjaca.
Pozdrav Ultra

#32 Vlada92

Vlada92
  • Members
  • 891 posts

Posted 23 May 2001 - 14:52

Prenosim ti "autoritativan" odgovor:

znaci, tacno je da je b92 - kao jedini medij u nasoj zemlji - placao godinama sve sto treba po osnovu malih autorskih prava ovlascenoj agenciji, uprkos gasenjima radio stanice u dva navrata tokom pomenutog perioda, u uslovima politicke represije i opsteg drustvenog siromastva. ko bi normalan mogao nesto da prebaci radiju b92 i da, nekim slucajem, nije uplatio ni jedan jedini dinar, pod tim okolnostima?

dakle, ne samo da je ovo redak primer konzistentnog zastupanja odredjenih civilizacijskih vrednosti kod nas, i na recima i u praksi, nego je redak primer prinicipijelnosti i u svetskim okvirima. deo kredibiliteta b92 u inostranstvu upravo pociva na postovanju autorskih prava.

sto se koncerata iz predizborne serije tice, kao sto svi znamo osim potpisnika posta na kog odgovaramo - radilo se u drustvenoj akciji zasnovanoj na besplatnim nastupima rok grupa po centralnim gradskim trgovima, a ne o komercijalnoj manifestaciji. dakle, nije ni bilo karata.

jedina mesta na kojima smo morali da uvedemo i naplatimo karte bila su ona mesta u kojima u decembru mesecu nije bilo moguce svirati na otvorenom, a nisu imala dovoljno veliku halu - u tih par gradova su karte naplacivane po simbolicnim cenama od 15 do 30 dinara, iskljucivo iz bezbednosnih razloga
(da ne bi bas svako pokusao da udje u inace ogranicen prostor biskopa ili kulturnog doma), a ceo prihod je ostavljan lokalnom orgnizatoru za tacno dogovorenu lokalnu humanitarnu namenu.

[ Izmena poruke: Vlada92 na dan 2001-05-23 15:53 ]

#33 ULTRA

ULTRA
  • Members
  • 351 posts

Posted 23 May 2001 - 19:09

Vlado molim te da me ne shvatis licno, niti zelim da ovo bude shvaceno kao upereno protiv radija b92.
Prilozeni odgovor potvrdjuje krsenje zakona o Autorskom pravu. Po vise osnova. Vi imate par dobrih advokata koji vam mogu objasniti u cemu je greska.
Iz kontakata sa mnogim nasim autorima zakljucujem da mnogi o tome pricaju bez pravog uvida u zakonske propise. Nekolicina njih me je stidljivo pitala za pomoc. Dugi period piraterije je stvorio mladu generaciju umetnika koji nemaju apsolutno nikakvog pojma o tome i cak se stide da to priznaju (KKN, Eyesburn, Ortodox Kelts,DD, cela plejada Trubaca koji upravo izlaze u svet, Van Gogh, Pavle Aksentijevic, Paganke, Balkanika itd itd, verujem da je krug mnogo siri i primecujem da su najvece neznalice menadzeri koji svojim radom stvaraju optimalne uslove za opstanak pirata). Sa druge strane postoje omrazeni tipovi koji takvu situaciju koriste beskompromisnom kradjom ideja i preprodajom po svetu .
Deklerativne podrske i javna saopstenja ne resavaju taj problem. Taj problem se mora resavati iskljucivo prakticnim radom.
Mene je sramota u ime svih onih blaziranih tipova koji su u ime svoje izdavacke kuce dali svoj glas najvecem piratu u zemlji, za predsednika Udruzenja Muzickih Izdavaca.
Sramota me je jer volim svoju zemlju i obzirom na svoj posao znam koliko dugorocne posledica takav deklerativni rad ostavlja na duhovnom zdravlju naseg naroda. Ako se ne varam b92 redovno prisustvuje tim blaziranim marifetlucima nazvanim sastanci Udruzenja Muzickih Izdavaca, bez ogradjivanja od takvih. Obzirom da oni koji kreiraju tu zajednicku farsu time sami sebe rehabilituju, pokrivajuci svoje tajne fabrike piratskih proizvoda kojima se truje ne samo Balkan nego i citav svet, predlazem da se kao dokaz vase resenosti za zastitu Autorstva, javno distancirate od takvih.Ja znam da vi znate ko su oni. Vase cutanje njima pomaze da se legalizuju bez obestecenja koja i sami nude.

To je pogubno za bilo kog umetnika koji treba da bude idejni tvorac kreativnog duha naseg naroda. Umetnik se plasi da bekne (a i ne zna o cemu bi) jer tada ostaje bez izdavaca a Izdavac profitira u ulozi nadobudnog i prepametnog pozivajuci se na Orden Anti ratnog heroja. I tu se krug zatvara. Obzirom da sam uvek bio na strani umetnika, kapiram da vi kao ucesnici ovog vrzinog kola pomazete urusavanje je se upravo u tom trenutku urusio citavog jednog umetnickog sveta. Priznajem herojstvo ali volim cistu racunicu. Zato za sada nece biti naseg zajednickog poslovanja. Za urusavanje u nasoj kulturi su podjednako krive neznalice na svim stranama.

Ne bi bilo lose da se na tu temu, putem Foruma, autorima i srodnim institucijama ukljucenim u eksploataciju njihovog rada, tumace njihova prava na autorski rad i intelektualnu svojinu.
Molim ovo shvatite kao potpuno prijateljsku sugestuju. Prijatelji sluze i za kritikovanje. Nadam se da razumete da ne bi bilo uputno ocekuvati od lopova da zapocne akciju hvatanja lopova. To ocekujem upravo od vas koji imate predispozicije da prestanete sa deklerativnim prisustvom u ovoj borbi, vec svojim primerom opravdate dato poverenje.
Pozdrav Ultra Otpor

Nije tacno da ste bili jedini koji su placali. O tome posedujem detaljnu dokumentaciju.

#34 ULTRA

ULTRA
  • Members
  • 351 posts

Posted 23 May 2001 - 23:01

Molim da mi se oproste slovne greske u kucanju odgovora.
Hvala u napred.
Ultra

#35 Vlada92

Vlada92
  • Members
  • 891 posts

Posted 03 June 2001 - 12:56

Dobili smo sledeci spisak (SOKOJ kaze da je to samo "uzi izbor":wink:, stanica koje niti placaju autorska prava, niti dostavljaju popise emitovanih dela:

RTV Kosava, Beograd
RTV Pink, Beograd
TV Palma, Beograd
Radio S, Beograd
Radio Roda, Beograd
Radio 011, Beograd
Radio 24, Beograd
Radio TANJUG, Beograd
Radio SKC, Beograd
TV Nais, Nis
TV Artvizija, Nis
TV Galaksija, Cacak
RTV Spektar, Sombor
Radio Sonet, Sombor
TV Mars, Valjevo
TV Cronic, Valjevo
TV Rosulja, Vlasotince
TV S, Valjevo
TV Duga, Pozarevac
Radio Tanuki, Pozarevac
Radio Herc, Vladicin Han

Protiv svih ovih stanica SOKOJ vodi, ili ce pokrenuti sudske sporove.

Drugi podatak, od svih radio i TV stanica koje SOKOJ ima u svojoj evidenciji, 35% nije uplatilo ni dinar od pocetka ove godine.

#36 zmaj

zmaj
  • Members
  • 52 posts

Posted 03 June 2001 - 16:49

Ultra je vec pomenuo mogucu ulogu ovog foruma u edukaciji mladih izvodjaca u pogledu njihovih zakonskih prava i obaveza u pogledu autorskih prava. Verujem da o toj problematici zna daleko vise od mene, pa bi bili lepo da se nesto tako u najskorije vreme i pokrene.
Konacno nesto na ovom forumu sto bi mi priraslo za srce. Sa moje strane ima apsolutnu podrsku!
HVALA TI ULTRA!!!

#37 ULTRA

ULTRA
  • Members
  • 351 posts

Posted 04 June 2001 - 00:53

Prvo malo da tresnemo izdavace koji zloupotrebljavaju autore. Tako ce i autori nauciti kako ih se manipulise. Vazi?

_________________
Da covek nikada ne postane broj.

[ Izmena poruke: ULTRA na dan 2001-06-04 01:56 ]

#38 mermaidavenue

mermaidavenue
  • Members
  • 62 posts

Posted 23 September 2001 - 22:17

nego ULTRA, prica se da si umesan u ovaj divni spektakl zvani THINK THE FUTURE tj DJ BOBO i MR.PRESIDENT (alias COCO JUMBO) ispred skupstine es er jot onomad.
jel to ta vrsta kulture za koju se zalazes ili imas nesto da izjavis u svoju korist?

#39 ULTRA

ULTRA
  • Members
  • 351 posts

Posted 10 December 2001 - 10:05

Da, ako od obucara traze da popravi cipele on to i uradi. Putem rada na tehnickoj realizaciji tog koncerta, vrlo dobro placen posao je dobilo oko 600 ljudi. Za mene je to bio samo trening za rad na vecoj produkciji i uzivanje u radu sa starim drugarima. Dosta dugo nisam radio u Bg pa me je interesovalo sta je zaista moguce. Obzirom da su mi vece produkcije fah, vrlo je bitno imati dobar i uhodan tim za rad.
Dakle moj odgovor za tebe je: Da, radio sam BOBOa jer gradim mobilnu infrastrukturu za pet festivala, tri velika koncerta i jedno svetsko prvenstvo sledece godine. Najbrze vidis na cemu si kada tim gurnes u vatru. Obzirom da je to bila samo dobra sansa da se odrzi kontinuitet rada tog tima posle Sabora u Guci, za kaj pa ne? Svi zaposleni su bili zadovoljni, javnim sluzbama su utrcale konkretne pare a cak me i panduri pozdravljaju jer nisam mislio samo na sebe.

#40 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 13 December 2001 - 02:10

Nego, sta bi od astalapaste?

#41 ULTRA

ULTRA
  • Members
  • 351 posts

Posted 13 December 2001 - 18:41

ASTALAPASTA vec radi i bez ovog Foruma. Presao sam na ubedjivanje argumentima koji su nepobitni. Trziste ce samo reci ko ide a ko ostaje.

#42 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 13 December 2001 - 21:11

Aha... A koji je url?

#43 ULTRA

ULTRA
  • Members
  • 351 posts

Posted 14 December 2001 - 11:08

Rad nije URL prirode. Stvar funkcionise kao prsten osam kompanija, po delatnostima kompatibilnih firmi, koje preuzimaju zajednicki rad na projektima koje donosim u zemlju.
Trenutno se u saradnji sa Geoloskim Institutom u Bg radi elaborat o koriscenju 76 toplih izvora na Jugu Srbije koji se uglavnom greje na drva. Izracunato je da se na taj nacin svake zime unisti oko 120.000m3 drveta a da pritom topla voda curi u potok, iskoriscena 2%.
Ako se secas najavio sam muzicki projekat sa Pra unukom od Kostane koji ce biti pokusaj malog muzickog producenta da kroz mali muzicki poduhvat izrazi Ekolosku nesvest naseg naroda u trenutku kada zemlja ima manjak elektricne energije a topli izvori mogu da greju pola Srbije. Dakle to je moj prilog u borbi protiv restrikcija struje. Izuzetno mi je drago to sto iza mene stoje Romi koji ovakvu aktivnost veoma podrzavaju jer im je sistemom sadasnje i bivse vlasti odseceno svako zakonsko pravo na samostalno koriscenje prirodnih resursa. Najdraze mi je sto za taj posao nije potrebno dizati kredite niti prodavati koncesije na prirodne resurse, te samim tim dokazujem da krediti u koje nas sadasnja vlada uvaljuje, u nekim sferama nisu neophodni. Time je izbegnuto palanacko pametovanje domacih politicara.
Ovaj mali Projekat je snimljen letos u Pozoristu Bore Stankovica u Vranju sa nasim Jazz ttrubacem Duskom Gojkovicem. Trenutno je u fazi remixa i bice distribuiran na svetskm trzistu u 46 zemalja. Prihodom ce se finansirati izgradnja toplovoda a opstine ce morati da se povinuju ovoj specificnoj vrsti samodoprinosa kojom se eliminise monopol SPSa na ove prirodne resurse (Dragan Tomic - Rosa etc).
Projekti koje donosim su iskljucivo bazirani na komercijalnoj osnovi i trudim se da mi se u poso sto manje mesa nevladina oligarhija.
Videcemo koliko ce zavist domacih medija biti protivnik u medijskoj podrsci Romima u Ekoloskom nacinu razmisljanja. TV B92 je rad na tome letos odbio. Resursi su im bili zauzeti zbog planiranog snimanja neke auto trke u Sremskoj Mitrovici sto je kod mene prouzrokovalo klobuk u stomaku koji sam ubrzo iskazao putem zvucnog zapisa na gorepomenutom CDu.
Pozdrav

#44 condor

condor
  • Banned
  • 4,809 posts

Posted 14 December 2001 - 20:06

Uh... polako... Pa zar doticna astalapasta nije trebala da bude kao neki web-based job-market, meeting point za pravljenje biznisa izmedju domorodaca i vanzemaljaca? Ako se dobro secam, ta ideja nije imala niceg zajednickog sa duvackim orkestrima?

#45 ULTRA

ULTRA
  • Members
  • 351 posts

Posted 15 December 2001 - 00:28

Nisam svemoguc i ono sto sam imao da podelim od poslova sam razdelio na neki moj nacin, najboljima koje poznajem. Istini za volju pravih odgovora na inicijativu ASTALAPASTA nije bilo. Raznorazni tipovi koji su glumili moderatore nemaju vremena da se time bave pa su vise puta pokusavali da namazu neke neodredjene odgovore.Za njih je to samo jedan od topica.
Trebace im dosta vremena da se nauce da brkaju porez na ekstra profit sa cenom zakupa frekvencije. Nije njihovo da se bave samoproklamovanim presudama i poreklom tudjeg novca. Time neka se bave sluzbe koje su za to nominovane. Ko nema para za trku morace da saceka sledeci krug u podeli uloga.
Svoju ulogu su sami odabrali.