Jump to content


Photo
- - - - -

Cenzurisane teme - predlog


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
12 replies to this topic

#1 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 12 March 2009 - 23:42

Ako s jedne strane postoje teme gde svako može da piše sve i svašta - to valjda treba da se zove "sloboda" zašto autor teme ne dobije slobodu da kreira posebnu vrstu teme gde će on moći da utiče na tok rasprave? Na primer brisanje odgovora za koje autor smatra da ne doprinose ničemu. Rasprave u takvim temama bi bile kraće i korisnije. U centru pažnje bi bila tema koju je postavio autor a vremenom bi se ispostavilo koji autor je u stanju da napravi interesantnu raspravu i čije teme vredi čitati. Ovako se svako uključuje u raspravu a da nije pročitao prethodnih 300 strana i tako stalno u krug. Svako piše da bi nešto rekao a niko ne čita šta drugi kažu dok se sve vreme jedna ekipa međusobno prepucava o nečemu što je samo njima interesantno. Možda bi bilo još bolje da autor ima pravo da sakrije određene postavljene odgovore a ako neko baš želi da čita sve omogućiti mu da uključi sve odgovore.

Pozdrav

Edited by Topgun33, 12 March 2009 - 23:48.


#2 T. U. Weenie

T. U. Weenie
  • Validating
  • 4,805 posts

Posted 13 March 2009 - 00:27

Um, zato što se to narocki rečeno zove blog?

#3 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 13 March 2009 - 01:19

Um, zato što se to narocki rečeno zove blog?


E dokle smo došli kad se narodski kaže blog. Očigledno su i oni alkosi što piju pivo ispred trafike već postali blogeri i forumaši.

#4 odmor

odmor
  • Members
  • 543 posts

Posted 13 March 2009 - 06:39

Ako s jedne strane postoje teme gde svako može da piše sve i svašta - to valjda treba da se zove "sloboda" zašto autor teme ne dobije slobodu da kreira posebnu vrstu teme gde će on moći da utiče na tok rasprave? Na primer brisanje odgovora za koje autor smatra da ne doprinose ničemu. Rasprave u takvim temama bi bile kraće i korisnije. U centru pažnje bi bila tema koju je postavio autor a vremenom bi se ispostavilo koji autor je u stanju da napravi interesantnu raspravu i čije teme vredi čitati. Ovako se svako uključuje u raspravu a da nije pročitao prethodnih 300 strana i tako stalno u krug. Svako piše da bi nešto rekao a niko ne čita šta drugi kažu dok se sve vreme jedna ekipa međusobno prepucava o nečemu što je samo njima interesantno. Možda bi bilo još bolje da autor ima pravo da sakrije određene postavljene odgovore a ako neko baš želi da čita sve omogućiti mu da uključi sve odgovor



Treba kupiti programera da isprogramira sve te zamisli.

Generalno, nadmoc blog-a kao koncepta, u odnosu na forum, je u tome sto postoji ta uloga "domacina", coveka koji istupa sa Imenom i Prezimenom, i vodi racuna o svojoj "basti", a ne ko mi, forumske aveti, ni s'ovog ni s'onog sveta..

#5 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 13 March 2009 - 16:19

i onda ukine postove koji mu se ne sviđaju, a kad pretera s glupostima njega ukine moderacija. Posle kukumavči po patriotskim forumima o cenzuri i diktaturi bla bla..... Pa valjda je osnovna svrha foruma dijalog a ne monolog. kome se ne sviđa nek otvori blog.

Edited by BlackDog, 13 March 2009 - 16:20.


#6 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 13 March 2009 - 18:23

Ovako se svako uključuje u raspravu a da nije pročitao prethodnih 300 strana i tako stalno u krug. Svako piše da bi nešto rekao a niko ne čita šta drugi kažu dok se sve vreme jedna ekipa međusobno prepucava o nečemu što je samo njima interesantno.


Pa to je problem forumske (ne)kulture, dakle forumasa, a ne foruma samog kao internet forme koja u principu i jeste slobodnija od bloga upravo zato sto svatko ima pravo dati svojh doprinos temi, a bez da autor, cesto bez ikakvih jasnih pravila, nego po vlastitom subjektivnom afinitetu odlucuje tko ce biti "VIP" publika, a kome je zabranjen pristup.

#7 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 13 March 2009 - 18:24

da. blog je internet forma autokratije.

#8 Leonina

Leonina
  • Members
  • 4,471 posts

Posted 13 March 2009 - 18:41

Generalno, nadmoc blog-a kao koncepta, u odnosu na forum, je u tome sto postoji ta uloga "domacina", coveka koji istupa sa Imenom i Prezimenom, i vodi racuna o svojoj "basti", a ne ko mi, forumske aveti, ni s'ovog ni s'onog sveta..

Ne mora da znači. I na forumu možeš da gajiš svoju baštu ako je dobro koncipiraš. Naravno, zavisi od teme, ali generalno nije nemoguće. Kad se jednom utvrde pravila igre (a koja bi morala biti što liberalnija) posle sve ide samo. Pitanje je da li umeš to da uradiš.
Asistencija moderacije bi u tom slučaju bila minimalna do nikakva.
Naravno ovo ne važi za politiku, tu su strasti suviše razbuktale :ph34r:

#9 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 13 March 2009 - 22:35

Ako s jedne strane postoje teme gde svako može da piše sve i svašta - to valjda treba da se zove "sloboda" zašto autor teme ne dobije slobodu da kreira posebnu vrstu teme gde će on moći da utiče na tok rasprave? Na primer brisanje odgovora za koje autor smatra da ne doprinose ničemu. Rasprave u takvim temama bi bile kraće i korisnije. U centru pažnje bi bila tema koju je postavio autor a vremenom bi se ispostavilo koji autor je u stanju da napravi interesantnu raspravu i čije teme vredi čitati. Ovako se svako uključuje u raspravu a da nije pročitao prethodnih 300 strana i tako stalno u krug. Svako piše da bi nešto rekao a niko ne čita šta drugi kažu dok se sve vreme jedna ekipa međusobno prepucava o nečemu što je samo njima interesantno. Možda bi bilo još bolje da autor ima pravo da sakrije određene postavljene odgovore a ako neko baš želi da čita sve omogućiti mu da uključi sve odgovore.

Pozdrav


ovo je dobra ideja. ja znam barem jedan forum koji ima takva pravila. znaci ako postoji jedan, onda verovantno nije jedini.
definitivno autor teme bi trebo na toj temi imati malo veca prava od ostalih diskutanata - barem da oznaci neprimerne postove (trolove recimo, kojih je ovde mali milion), ako ne i da ih obrise.
ok pitanje je da li ovde postoje tehnicke mogucnosit da se ovo izvede.

mada ja sumnjam da je ovo na FB92 moguce, jer moja iskustva ovde su da je ovo jedan od autoritativnijih foruma na kojim sam bio.
ne smem dalje da kritikujem moderaciju ovde, jer bi ovaj post siguno otisao u recycly bin :ph34r:

#10 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 13 March 2009 - 23:50

da. blog je internet forma autokratije.


To ne bi bio klasičan blog neko neka simbioza foruma i bloga. Osim toga zašto autokratija? Kad bi se neki forumaši ponašali kod tebe kući ovako kako se ponašaju ovde šta bi ti radio? Ovo je kao kad bi gomila ljudi pričala u glas neku svoju priču dok se dva majmuna nadmeću ko će glasnije da krešti. Ne mogu majmuni da vode glavnu reč zato što su civilizacijski ispod nas.

Edited by Topgun33, 13 March 2009 - 23:52.


#11 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 13 March 2009 - 23:52

Generalno, nadmoc blog-a kao koncepta, u odnosu na forum, je u tome sto postoji ta uloga "domacina", coveka koji istupa sa Imenom i Prezimenom, i vodi racuna o svojoj "basti", a ne ko mi, forumske aveti, ni s'ovog ni s'onog sveta..

To, IMHO, nije nadmoc nego najveci nedostatak istog i zato Blog nikada nece moci da bude social networking tip mesta, vec samo lokacija na kojoj samoumisljene velicine bilduju svoj ego svojim slepim aplauderima...

ovo je dobra ideja. ja znam barem jedan forum koji ima takva pravila. znaci ako postoji jedan, onda verovantno nije jedini.


IPB, kao i mnogi drugi forum sistemi, imaju ugradjen (direktno ili kroz plugin-ove) koncept Bloga koji moze da se ukljuci - isti ovde nije ukljucen on purpose. Kome je do bloga, ima Brlog B92...

#12 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 14 March 2009 - 02:56

Brlog B92...


:ph34r:

#13 zomby

zomby
  • Banned
  • 159 posts

Posted 18 August 2009 - 18:10

To ne bi bio klasičan blog neko neka simbioza foruma i bloga. Osim toga zašto autokratija? Kad bi se neki forumaši ponašali kod tebe kući ovako kako se ponašaju ovde šta bi ti radio? Ovo je kao kad bi gomila ljudi pričala u glas neku svoju priču dok se dva majmuna nadmeću ko će glasnije da krešti. Ne mogu majmuni da vode glavnu reč zato što su civilizacijski ispod nas.

Kakav si ti kralj (ja ovo jos nikom nisam do sad napisao).