Jump to content


Photo
- - - - -

Earth Hour 2009


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
36 replies to this topic

Poll: Sat za našu planetu (35 member(s) have cast votes)

Da li ćete se priključiti svetskoj akciji za očuvanje planete i isključiti svetlo na 60 minuta

  1. Da, to je najmanje što mogu (16 votes [51.61%])

    Percentage of vote: 51.61%

  2. Možda, mada mislim da to ne može da pomogne (6 votes [19.35%])

    Percentage of vote: 19.35%

  3. Ne (9 votes [29.03%])

    Percentage of vote: 29.03%

Vote Guests cannot vote

#31 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 30 March 2009 - 19:18

Moj grad je bio na spisku najavljenih gradova koji ce se pridruziti akciji i - nista: sva ulicna rasveta je gorela kao i inace, ni jedna zgrada koja ima dizajniranu rasvetu na fasadi nije bila ugashena. Da nije ovih mojih mladjahnih u kuci, ne bih ni palila svetlo posle zalaska sunca: na 5 m od stana imam ogromnu gradjevinu u izgradnji (k'o Skadar na Bojani, zidaju je vec 5 godina!) koja je nocu tako osvetljena da su mi potrebne naocari za sunce kada nocu bazam po stanu! A na mladje sam besna vec 20 godina: niko, BRE, da ugasi svetlo u prostoriji iz koje izlazi + pale svetlo i tokom dana kad ulaze u kupatilo koje ima lep, veliki prozor i dnevno svetlo u izobilju! Samo oshamare prekidac kad ulaze a zaborave da to isto urade - kad izlaze. Razvila sam uslovni refleks da gasim svetla gde god stignem, po tudjim kucama a i na radnom mestu! Otishla sam i dalje od toga - ne palim svetlo u polumraku, sta ima da ga palim, recimo, u cajnoj kuhinjici kad lepo vidim sve sto treba da vidim - hodnik je dobro osvetljen a i znam gde sta stoji. Nezgodno je sto koleginice ulecu u kuhinjicu misleci da je prazna kad ono - ja, obavezno ciknu i hvataju se za srce.

#32 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 31 March 2009 - 21:26

& kako je sve to sada proslo, postavlja se pitanje kada ce drzava zakonom obevezati lance giga marketa da zamene plasticne kese papirnim, kada ce se i kod nas deliti stedne sijalice uz placeni harach na struju, iznenadne naplate infostana od pre XY godine etc.

#33 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 01 April 2009 - 01:31

Prodjite pored Delta Shitija i bacite pogled na novoizgradjene okolne zgrade, sto stambene, to i poslovne - na svim terasama i vidljivim povrsinama gore sijalice dan-noc... A zgrade nisu useljene! Celo `olimpijsko` naselje je dan-noc srkalica struje, i nishta... Nema veze... Da imamo neko udruzenje pa da se sakupi da protestuje, ovako... Ima se, moze se...

#34 who_farted

who_farted
  • Members
  • 412 posts

Posted 01 April 2009 - 13:18

na filoloskom fakultetu se pojavilo obavestenje, tj molba da se gase svetla po zavrsetku predavanja, jer je racun za struju za prethodni mesec bio 1 000 000 dinara (a od ministarstva dobijaju za odrzavanje ukupno 250 000 dinara mesecno)

josh malo pa cemo se skolovati u mraku...

#35 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 01 April 2009 - 13:39

na filoloskom fakultetu se pojavilo obavestenje, tj molba da se gase svetla po zavrsetku predavanja, jer je racun za struju za prethodni mesec bio 1 000 000 dinara (a od ministarstva dobijaju za odrzavanje ukupno 250 000 dinara mesecno)

josh malo pa cemo se skolovati u mraku...



Ooo, pa i ti si koleginica? Nisam imala pojma! :ph34r: Je l' to nesto novo, nisam zalazila na fakultet otkad je pocela pauza? Ili sam ja prosto neobavestena...

#36 who_farted

who_farted
  • Members
  • 412 posts

Posted 01 April 2009 - 14:13

aha, to sam danas videla na drugom spratu, verovatno je novo...

tuzno u svakom slucaju...

#37 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 08 August 2009 - 00:34

Ubih se trazeci temu, a znam da je bila, inace mi smo stavili stedljive sijalice u dnevnu sobu, medjutim njihov vek trajanja od 6 godina je samo ako ih koristite 2,7h dnevno. Znam da ovo nije poenta, ali cisto da naglasim pise na kutiji.

Nemci prave zalihe sijalica
Subota, 8. avgust 2009. 00:06


Nemački kupci i trgovački lanci stvaraju zalihe "običnih” sijalica, koje u skladu sa odlukom Evropske unije (EU) treba da prestanu da se proizvode od septembra.

Nemački nedeljnik Špigl piše da su trgovine sa kućnim potrepštinama zabeležile veliko povećanje tražnje tradicionalnih sijalica, u nekim slučajevima i 150 odsto jer mnogi žele da imaju dovoljno zaliha kako bi mogli još godinama da ih koriste do prelaska na štedljive sijalice.

Evropska zabrana predviđa da 1. septembra prestane proizvodnja i uvoz sijalica od 100 vati i svih sijalica sa belim staklom.

Takođe predviđa da svake godine prestane proizvodnja sijalica: 2010. od 75 vati, 2011. od 60, a 2012. od 40 i 25 vati.

Prodaja neće biti zabranjena, pa zato i trgovački lanci prave zalihe.

Mnogi kupci, ne vole svetlost novih sijalica, a razočarani su i time što testiranja pokazuju da obećanja o dugotrajnosti štedljivih sijalica često ne stoje, prenose agencije.

(FoNet, foto Guliver/Getty Images)
Edit : korekcija podataka o veku trajanja i duzini upotrebe po danu, pogledala sam na kutiji.

Edited by Uma, 08 August 2009 - 00:38.