Jump to content


Photo
- - - - -

Earth Hour 2009


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
36 replies to this topic

Poll: Sat za našu planetu (35 member(s) have cast votes)

Da li ćete se priključiti svetskoj akciji za očuvanje planete i isključiti svetlo na 60 minuta

  1. Da, to je najmanje što mogu (16 votes [51.61%])

    Percentage of vote: 51.61%

  2. Možda, mada mislim da to ne može da pomogne (6 votes [19.35%])

    Percentage of vote: 19.35%

  3. Ne (9 votes [29.03%])

    Percentage of vote: 29.03%

Vote Guests cannot vote

#16 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 22 March 2009 - 19:52

Jesam dobro razumeo da će Bg i Ns pogasiti ulična svetla u tom periodu? Da se pripremimo na vreme građanske straže...

kod nas ce (osim trga i djave) gasiti i bulevar Mihajla Pupina (verovatno ce biti josh neshto).

#17 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 24 March 2009 - 19:13

Mozda ova kampanja nece reshiti probleme koje planeta ima sa ljudskom vrstom ali ih sigurno nece ni uvecati. Ukljucila sam sa i u akciju "1000 sveca za Tibet" i uzivala sam dok je moja sveca gorela u prozoru. Iskljucicu sve u stanu i izaci da proshetam ulicama na kojima se rasveta gasi oko podne, ima se, moze se......
Elem, pocela sam da kupujem one stedljive sijalice koje lice na spajalicu, skupe su u odnosu na obicne ali one traju koliko i jeftine sijalice, malo - malo pa moram da kupim novu, sta se to deshava sa njima?

#18 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 24 March 2009 - 19:33

Elem, pocela sam da kupujem one stedljive sijalice koje lice na spajalicu, skupe su u odnosu na obicne ali one traju koliko i jeftine sijalice, malo - malo pa moram da kupim novu, sta se to deshava sa njima?

Jedino da su proizvedene loseg kvaliteta. Mi smo kupili nase pre oko 1.5 godina i jos ni jedna nije pregorela.
Incognito, hvala na onom traktatu. Tako se pise objektivan izvestaj, taksativno i dobre i lose strane. Research well done.
Nadajmo se da cemo jednom stici do LED sijalica. Cene su stvarno za sada, da se uplasis.

#19 Nemanja85

Nemanja85
  • Members
  • 134 posts

Posted 25 March 2009 - 23:34

Em što ama baš ništa nećemo postići (a neki će umiriti savjest misleći da jesu) em, što bi akcija, kada bi potpuno uspješna bila prestavljala pravu opasnost za elektroenergetski sistem, koji nije sposoban da podnese nagle promjene potrošnje...

Mada, kad razmislim, to bi bilo sasvim cool, jer bi onda bez struje ostali znatno duže... A to bi već nešto značilo....

#20 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 26 March 2009 - 00:04

Mislim da ovakve akcije samo udaljavaju covecanstvo od reshavanja realnog problema. Naime, na ovaj nacin se kupuje dushevni mir zapadnog coveka, kroz fino upakovanu advert-papazjaniju, gde podizanju ekoloske svesti nema ni traga.

Otprilike - kao kada bi coveka kojem je gangrena zahvatila nogu lecili tako sto bi pocrnelu kozu farbali u roze.

Problem je toliko veliki i toliko dubok, da se vise tice globalnog sistema vrednosti i stanja ljudskog duha nego prakticnog, tehnoloskog nacina da se npr. emisija CO2 redukuje.

Zamislimo nase praunuke koji, u sasvim drugacijem, sjebanom globalnom enviroment-u komentarisu nacin borbe svojih dedova: "gasili su svetlo na jedan sat godisnje".

A linkovani spot - jos samo Bono Vox fali pa da ovaj advert cirkus bude kompletan.

Evo interesantan link na najvece krivce za npr. CO2, fina je ilustracija



Mali hint: hajde da ne bude Earth Hour - neka bude Earth Day, Earth Week - vise je vremena za meditaciju i samozapitanost. Ali hoce, malo morgen - to je vec preozbiljno i mnogo toga se treba odreci Ovako, nije vise od predivnog pucnja u prazno.

Ni Live Aid nije nista reshio.

Edited by CowBoy, 26 March 2009 - 00:24.


#21 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 27 March 2009 - 10:15

Mislim da ovakve akcije samo udaljavaju covecanstvo od reshavanja realnog problema. Naime, na ovaj nacin se kupuje dushevni mir zapadnog coveka, kroz fino upakovanu advert-papazjaniju, gde podizanju ekoloske svesti nema ni traga.

Otprilike - kao kada bi coveka kojem je gangrena zahvatila nogu lecili tako sto bi pocrnelu kozu farbali u roze.

Problem je toliko veliki i toliko dubok, da se vise tice globalnog sistema vrednosti i stanja ljudskog duha nego prakticnog, tehnoloskog nacina da se npr. emisija CO2 redukuje.

Zamislimo nase praunuke koji, u sasvim drugacijem, sjebanom globalnom enviroment-u komentarisu nacin borbe svojih dedova: "gasili su svetlo na jedan sat godisnje".

A linkovani spot - jos samo Bono Vox fali pa da ovaj advert cirkus bude kompletan.

Evo interesantan link na najvece krivce za npr. CO2, fina je ilustracija



Mali hint: hajde da ne bude Earth Hour - neka bude Earth Day, Earth Week - vise je vremena za meditaciju i samozapitanost. Ali hoce, malo morgen - to je vec preozbiljno i mnogo toga se treba odreci Ovako, nije vise od predivnog pucnja u prazno.

Ni Live Aid nije nista reshio.



Čemu defetizam?

Klinci i studentarija, koji danas u ovome učestvuju, rastu svesni problema - a ti klinci će sutra postati naučnici, preduzimači, članovi upravnih odbora Shella, BP-a, Texaco-a, političari...

Sve više love se ulaže u razvoje alternativnih izvora energije i smanjenje štete po okolinu - Uostalom, baš zbog kampanja koje su vodili ekolozi sedamdesetih, sada, par decenija kasnije, automobili imaju katalizatore, fabrički dimnjaci filtere, postoje izuzetno strogi propisi o tome šta se radi sa opasnim materijama. Ni seljacima više ne pada na pamet da prosipaju ulje iz motora u prvi jendek, ljudi baterije bacaju u kante u samousluzi a ne u obično đubre, seljaci hemikalije vraćaju na deponije... a šezdesetih godina prošlog veka bi se smejali i rekli "pa šta, bacam gde hoću".

U Zapadnoj Evropi više nema "svetih krava" - fabrike koje zagađuju se nemilosrdno progone zakonima, jer ljudi koji oko njih stanuju bez pardona izlaze na ulice i vrše pritisak na političare.





(Kada se samo setim da je istok ekologiju neko vreme proglašavao za kao kapitalističku ujdurmu koju je izmislila CIA da bi pričama o zagađenju sputavala industrijski razvoj komunističkog sveta, namećući kojekakve potrebe za filterima na fabričkim dimnjacima... :ph34r: )


Pošto zapad najviše proizvodi, važno je da generacije baš na zapadu postanu ekološki svesne i za to su ove akcije izuzetno korisne.

Edited by yossarian, 27 March 2009 - 10:17.


#22 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 28 March 2009 - 03:40

Čemu defetizam?...

... Pošto zapad najviše proizvodi, važno je da generacije baš na zapadu postanu ekološki svesne i za to su ove akcije izuzetno korisne.




... naravno da je korisno podizati svest o ekologiji, samo primecujem da je nacin problematican - potpuno je, naime, simbolican i ne odgovara ozbiljnosti ekoloskog trenutka. Odnosno, da se vratim na ono sto sam rekao:

Problem je toliko veliki i toliko dubok, da se vise tice globalnog sistema vrednosti i stanja ljudskog duha nego prakticnog, tehnoloskog nacina da se npr. emisija CO2 redukuje.


... dochim se posle ove akcije sistem vrednosti kada je ekologija u pitanju ne menja niti evoluira u pozitivnom smeru, naprotiv - jednim satom lepo upakovanog mraka kupili smo jos godinu dana bezobzirnog archenja resursa.

Kazem - hajde Earth Week, pa da imamo svi vremena da razmislimo, da se zapitamo. Jer, osecam da ce ovaj sat da prodje iskljucivo u zabavi i jednokratnoj euforiji:)

Ni Live Aid nije resio probleme gladne dece - ali su se zato mladi bas fino zabavili.

Naravno - moje misljenje, sasvim moguce da gresim.

Edited by CowBoy, 28 March 2009 - 03:41.


#23 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 28 March 2009 - 08:18

... naravno da je korisno podizati svest o ekologiji, samo primecujem da je nacin problematican - potpuno je, naime, simbolican i ne odgovara ozbiljnosti ekoloskog trenutka. Odnosno, da se vratim na ono sto sam rekao:



Ne sporim da ova akcija neće imati nikakav merljiv efekat, ali smatram da takve akcije imaju važan edukativan efekat, a i da ljude podsećaju na problem.

Ljudska svest o raznim aspektima života se menja kroz vekove, civilizacija je dugotrajan proces ali je očigledna.

Moj ortak, Englez, ima kod kuće neke stare knjige iz svog detinjstva, među njima i neku staru "Istoriju Britanije za decu", pisanu šezdesetih. U delu, koji govori o životu u engleskim gradovima u XIX veku, je i fotokopija jednog tadašnjeg oglasa za "fantastičnu narodnu zabavu": Četiri buldoga će se boriti na život i smrt sa mladim bikom... a usred borbe će u ring biti ubačena i mačka sa petardama vezanim za rep! Navali narode, ulaz samo dva penija...
U toj istoj Englskoj se vatrogasci u današnje vreme lomataju da skinu mačku sa krova (i ljudi nemaju ništa protiv da se i takve stvari plaćaju njihovim poreskim parama), ili bez pardona zovu muriju ako vide da je neko, recimo, zaboravio psa u autu sa zatvorenim prozorima, na suncu ( ne da bi ganjala vlasnika, već zato što je murija ovlašćena da razbije prozor na tuđem automobilu, a ti ili ja nismo).

Ipak su se ljudi promenili, a menjaju se i dalje.

Ti ljudi onda glasaju na izborima, pri čemu uvek neke programske tačke političkih partija smatraju veoma važnim, a neke manje važnim. Što su svesniji koliko je očuvanje prirode važno, to će uticati i na sastav parlamenta, zakone koje taj parlament donosi i pritisak da se ti zakoni sprovedu.

Još jednom, slažem se da ova akcija sama po sebi ne donosi skoro ništa materijalno i merljivo, ali utiče na tu promenu stava i polako stvara politčku volju da se stvari menjaju.

Inače, i ovo je samo moje mišljanje, možda sam prevelik optimista, ali zaista verujem u mogućnosti edukacije i da se prave promene dešavaju kada ljudi postanu svesni da je to u njihovu korist.

Edited by yossarian, 28 March 2009 - 08:50.


#24 T. U. Weenie

T. U. Weenie
  • Validating
  • 4,805 posts

Posted 28 March 2009 - 11:41

Inače, i ovo je samo moje mišljanje, možda sam prevelik optimista, ali zaista verujem u mogućnosti edukacije i da se prave promene dešavaju kada ljudi postanu svesni da je to u njihovu korist.


IMO, jesi preveliki optimista. Jedino što ljudi nauče od ovakvih feelgood akcija jeste da jedan sat odgovornog življenja godišnje nadoknađuje za ostalih 8759 sati. Plus što je dobar publicitet.

Edited by The Ugliest Weenie, 28 March 2009 - 11:41.


#25 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 28 March 2009 - 11:53

...
Još jednom, slažem se da ova akcija sama po sebi ne donosi skoro ništa materijalno i merljivo, ali utiče na tu promenu stava i polako stvara politčku volju da se stvari menjaju.
...


Ma potpuno se slazemo oko nacina resavanja problema - podizanje svesti.

Ne slazemo se oko metoda - ako si ozbiljno bolestan, andoli nece pomoci nego ce te samo naterati da odlozis ozbiljniju akciju sve vreme dok te andole pijes.

Hocu reci, mozda je bolje ne piti andole - jer nece imati sta da me placebo umiri, pa cu se problemom pozabaviti zaista ozbiljno. Pomenuo sam Live Aid - pomenucu i Hipi pokret - koji je, po mom misljenju, upravo produzio rat u Vijetnamu, bas zato sto je, u svojstvu ventila, sprecio ozbiljniji anti-ratni pokret sa ozbiljnijim pristupom citavom problemu.

btw, ono sto ima smisla je uticaj na politicare i politiku, ali pod uslovom da zaborave na interese velikih kompanija.

Edited by CowBoy, 28 March 2009 - 12:22.


#26 Nemanja85

Nemanja85
  • Members
  • 134 posts

Posted 28 March 2009 - 12:00

Mislim - da je bar jedna noć - ja bih svesrdno podržao akciju.... Ne toliko zbog ekologije - toliko zbog zvjezdanog neba - tj. ukazivanja na svjetlosno zagađenje....

Jedna noć bi imala većeg efekta, ljudi ne bi ni palili svjetla, pa ne bi bilo udara na stabilnost elektroenergetskog sistema.

Inače - osvetljenje troši barem 30% naše električne energije. Kada bi se polovina ljudi uključila u akciju - to bi značilo da se u nekoliko minuta potrošnja smanjuje/povećava za 15% odsto, što bi moglo da izazove pregorevanje transformatora - a ako neki od velikih transformatora koji napajaju grad pregorio, bile bi potrebne sedmice da se šteta popravi....

Jedan dobar članak - http://www.sindark.c...-is-a-bad-idea/

Edited by Nemanja85, 28 March 2009 - 12:14.


#27 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 28 March 2009 - 18:14

Mislim - da je bar jedna noć - ja bih svesrdno podržao akciju.... Ne toliko zbog ekologije - toliko zbog zvjezdanog neba - tj. ukazivanja na svjetlosno zagađenje....

Jedna noć bi imala većeg efekta, ljudi ne bi ni palili svjetla, pa ne bi bilo udara na stabilnost elektroenergetskog sistema.

Inače - osvetljenje troši barem 30% naše električne energije. Kada bi se polovina ljudi uključila u akciju - to bi značilo da se u nekoliko minuta potrošnja smanjuje/povećava za 15% odsto, što bi moglo da izazove pregorevanje transformatora - a ako neki od velikih transformatora koji napajaju grad pregorio, bile bi potrebne sedmice da se šteta popravi....

Jedan dobar članak - http://www.sindark.c...-is-a-bad-idea/

Zar i svetlosno zagadjenje nije ekoloski problem??? Ne toliko zbog zvezdanog neba koliko rusenja ravnoteze u prirodi (dan/noc), ali dobro, svako ima svoe razloge :ph34r:.
Ovo je odlicna ideja, ne radi se o tome koliko ce se danas ustedeti, koliko da se ljudima ukaze na problem prevelike potrosnje energije. U svakom slucaju treba i mora da se pocne od necega, a koliko ce to dopreti do nasih ljudi, to je tesko reci, i dalje kada dune malo jaci vetar ulice su nam prekrivene smecem, a kese su i dalje vrlo cesta dekoracija krosanja nasih stabala....Plasim se da kada bude doslo vreme da se stvarno plate racuni za bahato ponasanje, da ce se mnogi na vreme otrezniti....
Ja sam dao svoj mali doprinos svuda u stanu sam zamenio stare sijalice (jos pre dve godine)....A moram da priznam i da je Live Earth malo ubrzao stvari :)...Secam se da je posle tog koncerta jedna moja koleginica pricala kako je dete udavilo time da prestanu da uzimaju plasticne kese i da moraju da menjaju sijalice po stanu...tako da ovo ipak ima nekog znacaja. Neka stigne samo do svakog 5-og i verujem da cemo se malo popraviti...

#28 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 29 March 2009 - 00:40

Slozio bih se sa yossarian u potpunosti.To da je samo jedan sat jeste tacno ali ja od kad sam cuo za ovu akciju skoro stalno hvatam sebe kako idem po kuci i gasim svetla na mestima na kojima mi nisu potrebna.Evo sad sam upravo ustao i ugasio svetlo i tv i jedna stavar koja mi je upaljena u stanu je laprtop.Da li sam jedini?Verovatno nisam ali verujem da nema bas ni mnogo takvih ali i to je neki pocetak.Danas na basketu pricam sa drugarima a neki su vec uzeli stedljive sijalice za svoj stan..Malo po malo i vecina ce poceti tako da se ponasa.Ako mogu da kazem iz mog ugla a mogu :) Na mene su sa ovom akcijom pozitivno delovali :ph34r:

Edited by BarryWhite1, 29 March 2009 - 00:41.


#29 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 29 March 2009 - 02:21

Ja sam pogasio sve aparate i sijalice u periodu od 2 do 3.

#30 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 29 March 2009 - 02:41

kod mene svaki dan "earth hour", veceras u to vreme nisam bio kuci ali nemam nikakve sumnje da je bio mracno (earth hour), obavezno u to vreme imamo restrikciju struje :ph34r: