Jump to content


Photo
- - - - -

Poplave u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
10 replies to this topic

#1 svracak

svracak
  • Banned
  • 290 posts

Posted 10 March 2009 - 18:21

Svedoci smo poplava koje nanose ogromne štete, uništavaju naselja, poljoprivrednih površina, doprinose širenju zaraznih bolesti. Država troši pare iz budžeta da bi nadoknadila štetu. Šta je osnovni uzrok tome?
Neodgovoran odnos prema prirodnim resursima, prventstveno šumama. Šume su sistemi koji su veoma važni u procesu kruženja vode u prirodi. Čine zemlju poroznom i omogućavaju oticanje padavinskih voda u podzemne geološke strukture, pa nakon toga vode izviru na mestima koja su nam poznata kao izvori, vrela i sl. I tako sve funkcioniše u nenarušenim područjima. Sa druge strane, u uništenim rejonima, bez šumskih kompleksa, zemljište nije tako propusno kao šumsko i dolazi do površinskog oticanja i stvaranja bujica i poplava. Što je najopasnije, tu je i erozija, koja se teško ''leči''. Bio sam na planinama Čemerno i Radočelo, jugozapadno od Kraljeva, izvora i pitke vode koliko hoćete. Međutim, kamioni sa balvanima samo izvlače, veliko je pitanje da li je sve to legalno. I umesto da takva područja miniramo, da muva ne može da preleti, mi poput parazita ubijamo ono od čega nam život zavisi. Tako je i na Kopaoniku, Staroj planini, Tari itd. Nema veze što su to nacionalni parkovi. Bitno je da tipovi uzimaju pare, izvoze najbolju građu Italijanima, koji u Italiji ne bi smeli da seču ono što kod nas ide. Pa nam posle prodaju nameštaj.
Ne znam da li ljudi shvataju, mi smo u Južnoj Evropi, predviđanja o padavinama nisu dobra. S' toga, svaka površina pod šumom će biti važna, da bi sakupila ono malo kiše i snega što bi palo, da ne pocrkamo od žeđi u vreme leta.
Umesto da državno rukovodstvo sedne i razmatra ova pitanja, pravi planove za sve moguće scenarije, šta može da nas snađe za 20-50 godina, mi sad pričamo o Velikom Bratu, ko će kome da smesti itd. Potpuna banalizacija života u zemlji.
Već sada imamo teške posledice lakomog odnosa prema prirodi. U zimu i proleće visoke vodostaje i poplave, u leto niske vodostaje i restrikcije vode po 8 sati (Požega prošlog leta).
Dok ministar Dulić priča o otpadu i kesama, mudro ćuti o katastrofi koja čeka Staru planinu, da ne cvelja koalicionog partnera kome je to pripalo kao deo ''ratnog plena''. Ako je čovek bolestan od npr. bubrega i creva, ako leči samo jedan organ, opet ne može da se nada dobrom. Samo kompletno lečenje može da ga spasi. Tako i kod nas. Priča se o kesama, konzervama, plastici itd. To može da se reši, uz dobru volju za 7 dana. Dok sa druge strane imamo užasno stanje u zaštićenim prirodnim dobrima, koji su 6% od ukupne teritorije, dakle nismo sposobni ni tih 6 posto da sačuvamo kako treba.
Mnogo je opasno ako izgubimo planinske šume. Strme erodirane terene ne možemo da vratimo, barem u vremenu merenom ljudskim vekom.
Dok se direktori Zavoda za zaštitu prirode iz Novog Beograda smenjuju jer se suprotstavljaju bezakonju, i to uz najavljene pretnje skijaške partije, mi pričamo o parama koje ne umemo da napravimo a da ne izvezemo drvnu građu, kamenje, uništavamo planine, izvozimo fudbalere od 15 godina itd.
Izađite malo iz gradova i vidite kakva je situacija na terenu. Kad nestane voda i nema za tuširanje, onda je malo pokasno.

Edited by svracak, 10 March 2009 - 18:23.


#2 vmechanin

vmechanin
  • Members
  • 152 posts

Posted 12 March 2009 - 22:24

Svrachak
Odlican tekst, Jel Vas?
Ovaj segment "dok Ministar Dulic" itd... zasluzuje detaljniju obradu...kako i koliko se samo zamenjuju teze i kako gradi politicki marketing za sire narodne mase... :)
pricama tra -la-la....dok se u pozadini valjaju sushtinske stvari o kojima nema NI slova, nigde. :ph34r:

#3 svracak

svracak
  • Banned
  • 290 posts

Posted 15 March 2009 - 03:00

Svrachak
Odlican tekst, Jel Vas?
Ovaj segment "dok Ministar Dulic" itd... zasluzuje detaljniju obradu...kako i koliko se samo zamenjuju teze i kako gradi politicki marketing za sire narodne mase... :)
pricama tra -la-la....dok se u pozadini valjaju sushtinske stvari o kojima nema NI slova, nigde. :ph34r:


Moj je, ali sta vredi. Kad nesto napisem o Rusima i Amerikancima, popale se ko neizivljeni. A kada pricamo o sustinskim stvarima, nema nigde nikog. Jos smo mi u predindustrijskoj fazi, gde se samo o parama prica, bez obzira na posledice. Dok je onaj razvijeniji deo u postindustrijskoj fazi i sa strahom razmislja o osnovi zivota i pokusava da preduzme mere. Mada ne verujem da kapitalizam i ocuvanje prirode idu jedno uz drugo. Kapitalizam vodi Svet u unistenje, a narocito ovaj nas, divlji.

#4 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 16 March 2009 - 03:53

Svedoci smo poplava koje nanose ogromne štete, uništavaju naselja, poljoprivrednih površina, doprinose širenju zaraznih bolesti. Država troši pare iz budžeta da bi nadoknadila štetu. Šta je osnovni uzrok tome?
...

Mozda ce da pomogne ako malo profilishesh interesovanje. Jel' to bujicna i ina erozija (u "gornjim" tokovima potoka & reka) ili su to poplave u donjim tokovima?? Ili, ne daj boze. i jedno i drugo?? Ako je BE (bujice & erozija i bujicna erozija) onda da idesh na Shumarski i da se raspitash malo, mozes da pocnesh sa radovima pokojnog prof Gavrilovica a ako te zanimaju ono poplave i to (u donjim tokovima) onda idi na, recimo, Gradjevinski pa pitaj za (mos' opet da pocnesh sa pokojnicima, o kojima sve najlepshe) rip prof Jovanovica ili penzionisanog Mushkatirovica i/ili zive & zdrave (nadam se) prof M. Jovanovica i dalje redom...

Ima puno stvari da ti bude jasnije... :ph34r:

Nego, ima jedna narodna s tim u vezi - mislim - kad se sta i kako radi: Bile sushe u Pomoravlju i strucnjaci (i politicari) resili da isprojektuju sisteme za navodnjavanje. Malo lokalno, malo kroz pomoc medjunarodnih institucija (SveCka banka i razni USAid-ovi) - krenulo projektovanje. Godinu-dve-pet pa onda lagano krenulo izvodjenje... U medjuvremenu se ciklus susha-poplave-susha-poplave zavrteo pa su, kao odjednom, nashi izvodjaci sistema za navodnjavanje dosli u situaciju da ih vise niko ne pita kad ce moci da se zaliva nego kako da se odbrane od poplava... Opet strucnjaci i politicari - i opet medjunarodni faktori - ovog puta sistemi za odbranu od poplava...
Receno-ucinjeno. Ista prica, krenuli posle 2-3 godine da grade nasipe, stigli malo dalje od pocetka kad eto ti opet sushe... I, sto je najgore, projekti od prethodnog puta bajati - treba to da se revidira, uradi ponovo i tako...
Sve ovo bi bilo smeshno i 'samo u Srbiji' da nisam istu pricu video u drugim zemljama.
Bashka sistem za odbranu od poplava (relikt iz vremena kad je bilo kise vise nego sto treba), bashka sistem za prikupljajne (retke) kisnice - da se ne trosi voda - tekuca zbivanja - susha... Sta ce sledece da bude - videcemo...

#5 Freshair

Freshair
  • Members
  • 27 posts

Posted 28 April 2009 - 17:26

Moj je, ali sta vredi. Kad nesto napisem o Rusima i Amerikancima, popale se ko neizivljeni. A kada pricamo o sustinskim stvarima, nema nigde nikog. Jos smo mi u predindustrijskoj fazi, gde se samo o parama prica, bez obzira na posledice. Dok je onaj razvijeniji deo u postindustrijskoj fazi i sa strahom razmislja o osnovi zivota i pokusava da preduzme mere. Mada ne verujem da kapitalizam i ocuvanje prirode idu jedno uz drugo. Kapitalizam vodi Svet u unistenje, a narocito ovaj nas, divlji.



Svracak, prvi post ti je odličan. I nažalost, u pravu si i da većinu stanovništva iz meni misterioznih razloga uopšte ne zanimaju stvari od kojih zavisi život, zdravlje i opstanak. Ljudi će večno da razglabaju o Draži, partizanima i Kosovu ali o ekologiji, ništa! A to što će im na kraju neka poplava ili bolest više zagorčati život od bilo kog lika iz daleke prošlosti kao da nema veze.


Nego da iskoristim ovaj tvoj thread, i da postavim pitanje koje mi je potrebno radi pisanja jednog rada. Naime, zanima me da li neko može da navede godine u kojima je dolazilo do većih poplava u Srbiji (i ako može da se da klasifikacija po mestima i gradovima) prilikom kojih su bivale potopljene same kuće i zgrade u kojima žive ljudi. Dakle, ne računaju se manje poplave koje su samo plavile njive, pri čemu bi kuće i zgrade ostajale netaknute. Samo su mi bitne poplave koje su dovodile do ozbiljnih oštećenja stambenih objekata.

Prelistavanjem vesti na Internetu našao sam da je 2006. godine bilo ozbiljnih poplava u Smederevu i još nekim mestima. Ali onda neki drugi novinski članci tvrde da su najveće poplave bile 2005, ne 2006. Tako da više nisam siguran. Što dalje se ode u prošlost, tim bolje. Pretpostavljam da postoje podaci bar za period od 2000. naovamo.

Takođe, otkada traje ta nekontrolisana seča šuma? Od 90tih ili tek od 2000.?

Možda baš ti Svracak znaš nešto na ove dve teme?

Edited by Freshair, 28 April 2009 - 17:28.


#6 svracak

svracak
  • Banned
  • 290 posts

Posted 30 August 2009 - 21:14

Posle rata, dok je stanje bilo tesko se seklo, takodje je i u vreme Milosevica pod sankcijama bilo sece, sada je u sumarstvu isto lose, jer nema prave kontrole. Zvanicne statistike govore ovako:

Posted Image

Stvar je i u tome sto prirodnim dobrima kod nas upravljaju sumari, a ne biolozi. Sumarstvo je privredna grana i njena uloga je u eksploataciji, odrzivoj kako kazu ali u praksi se ide u prekomernu eksploataciju. Stanite na bilo koju prometniju saobracajnicu i videcete vise ogromnih slepera sa balvanima. Drzava je siromasna, nema proizvodnje gotovih proizvoda, nema inovacija a nauka i tehnika se unistavaju, zato nemamo sta drugo osim da eksploatisemo sirovine i kao takve, nepreradjene u neke gotove proizvode, saljemo na trziste. 

Edited by svracak, 30 August 2009 - 21:19.


#7 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 31 August 2009 - 04:01

Stvar je i u tome sto prirodnim dobrima kod nas upravljaju sumari, a ne biolozi.

A gde to biolozi upravljaju shumama (i gorama)??

Stanite na bilo koju prometniju saobracajnicu i videcete vise ogromnih slepera sa balvanima.

Ovo moze i na dobro da se izrodi - zamisli nekoga ko stoji pored prometnije saobracajnice i sprema doktorat na temu "doprinos balvana upravljanju prirodnim dobrima"?? Ili tako vec nekako...

#8 svracak

svracak
  • Banned
  • 290 posts

Posted 07 September 2009 - 00:16

A gde to biolozi upravljaju shumama (i gorama)??





Nisu sve sume i gore (nase zemlje ponosne :ph34r:) prirodna dobra. Prirodna dobra su oblasti koja imaju izuzetne odlike, kao npr. bioloska raznovrsnost, autenticnost, starost, vizuelna atraktivnost, sadrzaj retkih vrsta itd. i od strane drzave su odredjene svojim granicama, zonama zastite i pravilima ponasanja u njima. Dakle, nacionalni parkovi, parkovi prirode, rezervati, predeli izuzetnih odlika itd. I to mogu biti i jezera, klisure itd. a ne samo sume. Nema potrebe da objasnjavam koji profil zadovoljava kvalitetno upravljanje i zastitu takvih predela.  Sumarstvo je eksploatatorska grana koja se bavi koriscenjem suma, medjutim u okviru zasticenih dobara ako su sume u pitanju seca bi trebalo da bude iskljucena. Sto kod nas, nazalost nije slucaj.

#9 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 07 September 2009 - 01:16

Nisu sve sume i gore (nase zemlje ponosne :ph34r:) prirodna dobra. Prirodna dobra su oblasti koja imaju izuzetne odlike, kao npr. bioloska raznovrsnost, autenticnost, starost, vizuelna atraktivnost, sadrzaj retkih vrsta itd. i od strane drzave su odredjene svojim granicama, zonama zastite i pravilima ponasanja u njima. Dakle, nacionalni parkovi, parkovi prirode, rezervati, predeli izuzetnih odlika itd. I to mogu biti i jezera, klisure itd. a ne samo sume.


Jel' to znaci da se nacionalni parkovi ustvari uopste ne nalaze na ovoj 'tortici'???
Posted Image

Sumarstvo je eksploatatorska grana koja se bavi koriscenjem suma, medjutim u okviru zasticenih dobara ako su sume u pitanju seca bi trebalo da bude iskljucena. Sto kod nas, nazalost nije slucaj.


Pa ko se onda bavi 'sadnjom' novih shuma?? Samo mladi gorani?? I Zorani?

Nema potrebe da objasnjavam koji profil zadovoljava kvalitetno upravljanje i zastitu takvih predela.

Ima. To je ono sto se zove 'multidisciplinarni' tim. Upravljanje i zastita svakako nisu nesto sto se uci samo na biologiji i/ili samo na sumarstvu. Ako se uopste o tome (nesto) uci na biologiji??

Nego, ako te zanima materija pogledaj malo kako se s godinama menjala nauka o upravljanju shumama i kontroli shumskih pozara u Americi (USofA). Ono - California, Oregon/Idaho/Montana/Washington/Wyoming... Mozda cak negde nadjesh i kakav je "profil" koji zadovoljava kvalitetno upravljanje i zastitu takvih predela.

#10 svracak

svracak
  • Banned
  • 290 posts

Posted 08 September 2009 - 13:03

Multidisciplinarni tim u smislu sanacije ili preventive nezeljenih dogadjaja u podrucjima koja su u nekoj od faza destrukcije, kao sto su erozije koje se javljaju u Kaliforniji, gde su u nekim katastrofama citava naselja zatrpana, dakle od fizickih faktora, elementarnih nepogoda i sl. Ja se najvise fokusiram na biljne i zivotinjske vrste, gljive itd. odnosno na biodiverzitet kada govorim o ulozi biologa u svemu tome. Pracenje njihovih populacija, brojnosti, i drugih parametara, pa ako u nekoj vrsti ili vise njih imamo drasticne promene, onda trazimo uzroke i ukljucujemo druge "profile".  Naravno, tu je i geologija u funkciji zastite geoloskog nasledja, geografija itd. Kada dodju tu ekonomisti i pocnu da pricaju gluposti o odrzivom razvoju, znaci malo cemo da secnemo ovde, malo onde, pa cemo da pobodemo koju zicaru usred nacionalnog parka, pa cemo da dovedemo Italijane da desetkuju populacije ptica, taman toliko da ne narusimo ravnotezu (jer tako kaze neka kompanija sa druge strane planete) onda mi se smuci. U  Srbiji nema inovacija (sto govorim po stoti put) nauka se upropascuje, i nema drugih izvora brze zarade nego unistiti prirodne resurse i izvoziti sirovine i prostu robu.

U Rusiji, u zasticenim dobrima postoje zone gde je potrebna specijalna dozvola, dakle treba da imate debeo razlog zasto idete tamo, cak i za biologe istrazivace. 

#11 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 08 September 2009 - 13:23

U Rusiji, u zasticenim dobrima postoje zone gde je potrebna specijalna dozvola, dakle treba da imate debeo razlog zasto idete tamo, cak i za biologe istrazivace. 

I sta mislis - koliko kosta ta dozvola??? :ph34r: