Jump to content


Photo
- - - - -

Kako otići u manje mesto


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
7 replies to this topic

#1 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 08 March 2009 - 18:43

Ex-yu drazve su prilicno centralizovane. Sela i manji gradovi su opusteli zbog migracija prema velikim centrima kao sto Su Beograd ili Zagreb.

Ali sta je sa onima koji zele da krenu u suprotnom smeru, d abi ziveli u ekoloski cistijoj sferi izvan dnevne trke i ludila velikog grada.

Kakva su iskustva?
Koji poslovi dolaze u obzir?
Sta je prvi korak?
Da li su cene u provinciji zaista nize?
Da li je tacno da deca u provinciji nemaju sa kim da se igraju, jer j evecina dece prebacena u velike gradove?

samo racionalno i bez podrugivanja, molim

#2 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 08 March 2009 - 19:29

napisao sam vec na minimalizmu da se pisalo po nasim novinama o ljudima koji su se preselili iz zagreba da budu pastiri (ili na neka slicna zanimanja) u lici.

radi se o obiteljskim ljudima s djecom. prednost im je sto zive na cistom zraku i uzgajaju vlastitu hranu. nedostatak im je u manjku sadrzaja, vecinom za djecu, ali se to da rijesiti autom, jer zagreb je od like samo sat vremena voznje.


uglavnom, ljudi su napustili prosjecna primanja koja su imali u zagrebu, prodali stanove koje su kupili na kredit i za isti iznos novca kupili puno vece stambene prostore (kuce).

#3 Kolbas

Kolbas
  • Members
  • 2,990 posts

Posted 09 March 2009 - 05:40

Ex-yu drazve su prilicno centralizovane. Sela i manji gradovi su opusteli zbog migracija prema velikim centrima kao sto Su Beograd ili Zagreb.

Ali sta je sa onima koji zele da krenu u suprotnom smeru, d abi ziveli u ekoloski cistijoj sferi izvan dnevne trke i ludila velikog grada.

Kakva su iskustva?
Koji poslovi dolaze u obzir?
Sta je prvi korak?
Da li su cene u provinciji zaista nize?
Da li je tacno da deca u provinciji nemaju sa kim da se igraju, jer j evecina dece prebacena u velike gradove?
samo racionalno i bez podrugivanja, molim

:ph34r: :) :D ...znao sam da si "poseban" ali ovo mi je high-light...i izvini što ti odma' razbijam koncept...

#4 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 09 March 2009 - 11:28

U selima mnogo manje prvaka

#5 Kolbas

Kolbas
  • Members
  • 2,990 posts

Posted 09 March 2009 - 22:44

U selima mnogo manje prvaka

Kao osoba koja je takodje odrasla u vojvodjanskom selu mogu samo da zahvalim pukoj sreći da sam svojevremeno imao s kim da se igram i da nisam prebačen u veliki prljavi grad

#6 Erestor

Erestor
  • Members
  • 2,150 posts

Posted 10 March 2009 - 13:45

Ex-yu drazve su prilicno centralizovane. Sela i manji gradovi su opusteli zbog migracija prema velikim centrima kao sto Su Beograd ili Zagreb.

Ali sta je sa onima koji zele da krenu u suprotnom smeru, d abi ziveli u ekoloski cistijoj sferi izvan dnevne trke i ludila velikog grada.

Kakva su iskustva?
Koji poslovi dolaze u obzir?
Sta je prvi korak?
Da li su cene u provinciji zaista nize?
Da li je tacno da deca u provinciji nemaju sa kim da se igraju, jer j evecina dece prebacena u velike gradove?

samo racionalno i bez podrugivanja, molim

Obzirom da sticajem okolnosti imam kuću u jednom prilično malom gradu u Srbiji gde provedem neke dve nedelje u toku godine (znači, nikad nisam živeo tamo, već na osnovu poseta govorim) mogu da kažem sledeće:
- sa poslom bi verovatno bilo problema, jer mali broj malih mesta ima ozbiljna mesta za zapošljavanje. Konkretno u ovom gradiću je stopa nezaposlenosti jako visoka, ozbiljnih radnih mesta ima minimalno, i ono što se najčešće traži su ili neki prodavci u prodavnicama, ili konobari ili nešto slično. Eh, da: i plate su - bar za mene - bile frapantno male. Baš sam prošle godine diskutovao tu temu sa nekim poznanicima, tamo se plata od preko 30.000 dinara smatra izuzetno dobrom, a ljudi koji je imaju se kotiraju kao relativno dobrostojeći. Prosečna plata je ispod 20.000, čak koliko sam ja shvatio solidno ispod.
- atmosfera je prilično "mrtva" i "spora" - s tim da naglašavam da je to utisak nekoga ko živi u Beogradu i ode tamo na dve nedelje godišnje, ne kažem da se možda ne bih prilagodio i da mi čak ne bi odgovaralo nakon nekog vremena.
- cene zaista jesu dosta niže kada su neke stvari u pitanju - recimo cene na pijacama, ili cene u kafićima, restoranima isl. Cene u prodavnicama su manje više takve kakve jesu svuda.
- šta je prvi korak - ne znam da odgovorim, nisam se selio iz Beograda.
- Ovo poslednje bar kada je u pitanju moje iskustvo nije tačno. Ovde je u pitanju gradić od nekih 10.000 stanovnika, i od kako se ja sećam do danas nikad nisam primetio da broj ljudi/dece opada. Ali, ono što znam, okolna sela se lagano gase, i stanovnici prelaze u gradski centar. Moguće da se dešava "kompenzacija" koju ja na osnovu svojih iskustava ne mogu da vidim.

Nisam mogao mnogo da pomognem, ali ako ti nešto znači - toliko ja znam. :ph34r:

Edited by Erestor, 10 March 2009 - 13:47.


#7 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 13 March 2009 - 11:18

Ex-yu drazve su prilicno centralizovane. Sela i manji gradovi su opusteli zbog migracija prema velikim centrima kao sto Su Beograd ili Zagreb.

Ali sta je sa onima koji zele da krenu u suprotnom smeru, d abi ziveli u ekoloski cistijoj sferi izvan dnevne trke i ludila velikog grada.

Kakva su iskustva?
Koji poslovi dolaze u obzir?
Sta je prvi korak?
Da li su cene u provinciji zaista nize?
Da li je tacno da deca u provinciji nemaju sa kim da se igraju, jer j evecina dece prebacena u velike gradove?


1. - Zasad se nisam pokajala.
2. - Proizvodnja organiske hrane, ekologija, turizam. U Hrvatskoj npr. u mnogim manjim sredinama konstantno traze ucitelje, doktore, itd.
3. - Zivim na otoku, i cijene su gotovo duplo skuplje nego u Zagrebu.
4. - Pa u tom slucaju se djeca igraju s onima koji nisu "prebaceni".

Sta je prvi korak?


Biti minimalist?

samo racionalno i bez podrugivanja, molim


Evo, nije podrugivanje, nego racionalno pitanje; kako je moguce da ti kao zadrti zagovaratelj minimalizma, ne zivis u minimalistickoj sredini?

#8 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 13 March 2009 - 13:15

Ex-yu drazve su prilicno centralizovane. Sela i manji gradovi su opusteli zbog migracija prema velikim centrima kao sto Su Beograd ili Zagreb.

Ali sta je sa onima koji zele da krenu u suprotnom smeru, d abi ziveli u ekoloski cistijoj sferi izvan dnevne trke i ludila velikog grada.

Kakva su iskustva?
Koji poslovi dolaze u obzir?
Sta je prvi korak?



Sto se poslova tice, najbolje je imati mali privatni biznis (atelje,studio, vatever) koji nije vezan za lokalno trziste. Odnosno, da ekonomski sto manje zavisis od lokalnih prilika koje su (u Srbiji po pravilu) loshe.

Sto se izmestanja tice, nije samo do ekologije i cistog vazduha - ritam je mnogo humaniji i relaksiraniji.


Da li su cene u provinciji zaista nize?



Zavisi. Cene kvalitetne garderobe, obuce, tehnicke robe, hrane na pijaci, voca narocito - sve je to zaista najjeftinije u Beogradu. Rasrodaje, akcije - toga ima mnogo manje u provinciji. Velikih supermarketa takodje. Ono sto je mnogo jeftinije u provinciji su usluge i usluzne delatnosti i stanarina/kirija odnosno cene stanova.



Da li je tacno da deca u provinciji nemaju sa kim da se igraju, jer j evecina dece prebacena u velike gradove?


Haha, odakle to?

Deca su uglavnom ista svuda i u istoj su kolicini :ph34r:

Razlika koju sam primetio je npr. nesto bolji fond reci kod kinaca iz velikih gradova i definitivno brze sticu samosvest - valjda zato sto je okolina agresivnija i nemilosrdnija. Sa druge strane, otudjenija su i usamljenija od dece iz manjih gradova. Ovo je samo moje misljenje, mozda i gresim - ali takva su mi iskustva.

Edited by CowBoy, 13 March 2009 - 13:32.