Jump to content


Photo
- - - - -

Organi na revers?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
254 replies to this topic

#1 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 05 March 2009 - 18:36

Na operaciji ostao i bez bubrega?
5. mart 2009. | 15:54 -> 17:31 | Izvor: B92
Beograd -- Pacijent tvrdi da je na operaciji srčane aorte u beogradskoj državnoj bolnici ostao bez zdravog bubrega. Postoje sumnje za još nekoliko takvih slučajeva.

Čovek koji je otišao na operaciju aorte probudio se bez zdravog bubrega. Udruženje za zaštitu pacijenata zna za nekoliko sličnih slučajeva, što je predsednica te organizacije obelodanila u emisiji "Uvećanje" B92. Ministar zdravlja nema komentar na te tvrdnje i kaže da će tražiti transkript razgovora iz emisije, koji će javno predstaviti tužiocu.

Pacijent Srećko Ranković pre operacije srčane aorte imao je levi bubreg, što se na dokumentu Ministarstva zdravlja o lečenju u Kliničkom centru Srbije jasno vidi.

Posle godinu dana, zbog povišenog pritiska, javio se lekaru na VMA. Tada mu je rečeno da mu je pritisak povećan zbog toga što nema levi bubreg, što je lekar i napisao na otpusnoj listi.

Ranković otkriva da su ga lekari Kliničkog centra kasnije "kritikovali" što je išao na VMA i nudili mu prevremenu penziju.

Predsednica Udruženja za zaštitu pacijenata "Re-akcija" Jasmina Lehlajtner kaže da su o slučaju nestanka bubrega obaveštene sve zdravstvene inspekcije i Ministarstvo zdravlja.

"Kada se u Srbiji desi da pacijent dođe na operaciju, recimo, trbušne aorte i ode posle godinu dana na redovnu kontrolu u drugu ustanovu, ustanovi se da, recimo, nema levi bubreg, pacijent ne može da dokaže i da sazna šta mu se desilo", kaže ona.



"Da li je bubreg nestao, istopio se, kolika je verovatnoća da se to desi, nema odgovora... To se dešava u državnim bolnicama eminentnim, i to u Beogradu, i to će biti strašno ako se ustanovi i dokaže da je bubreg ukraden", kaže ona.

"Radićemo na ovome, ovo nije jedini slučaj. Imamo ovakvih tri slučaja u Udruženju, mislili smo - ajde, prvi se pojavio, ajde, drugi - već nam je postalo sumnjivo, ali evo, sada i treći slučaj, pojavio se sa istom pričom", kaže ona.

Iako je Ministarstvo zdravlja o ovom slučaju obavešteno, ministar Tomica Milosavljević rekao je da je to ozbiljna optužba na račun srpskog zdravstva.

On je istakao da je nedopustivo da predsednica Udruženja za zaštitu pacijenata takve podatke prvo iznosi u javnost, a da se prethodno ne obrati tužilaštvu.

Na pitanje šta će uraditi ukoliko se utvrdi da je to tačno, ministar je rekao: "Ma, uopšte nemam komentar na takvu stvar. Naravno da je svakom ljudskom biću strašna takva činjenica, ali to izgovoriti i ne otići u tužilaštvo ili u policiju, to je prosto za mene neverovatna činjenica i teška optužba zdravstvenom sistemu Srbije", rekao je ministar zdravlja.

U vrhu MUP-a nam je rečeno da do sada nisu dobili nijednu prijavu od građana u vezi sa tvrdnjama Lehlajtnerove. Celu emisiju "Uvećanje" možete gledati na kanalu B92 na www.b92.net/video/.


Ako je ova vest tačna znači li to da na operacije ubuduće nosimo i popis svih unutrašnjih organa koje imamo i koji treba da potpiše odgovorno lice u bolnici dajući tako garant da će isti ostati u nama i nakon operacije?

Još mi je zanimljivija reakcija gospodina Ministra koji je izgleda više zabrinut za svoj rejting pa se buni protiv redosleda prijavljivanja slučaja umesto da bude u najmanju ruku zgranut vešću. Ministar previđa da su ljudi poučeni životom u ovoj zemlji počeli da teška krivična dela prijavljuju prvo medijima pa tek onda nadležnim organima jer je povest zataškavanja u ovim krajevima gotovo tradicija.

Ako je ova vest zaista verodostojna onda se u ovoj zemlji i dalje odvijaju monstruozne stvari. Ovakve vesti ukazuju na najdublji stepen poremećenosti jednog društva. Ponavljam, pokaže li se istinitom ova vest sve osim najtemeljitije furiozne i efikasne istrage o svim sličnim slučajevima biće debakl na civilizacijskom nivou.

Lekar je u vestima demantovao ovu vest ali ovo nije prva vest ove vrste a nismo čuli niti za jedan epilog ovakvih vesti.

Edited by Bebler, 05 March 2009 - 23:23.


#2 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 05 March 2009 - 21:58

Još mi je zanimljivija reakcija gospodina Ministra koji je izgleda više zabrinut za svoj rejting pa se buni protiv redosleda prijavljivanja slučaja umesto da bude u najmanju ruku zgranut vešću. Ministar previša da su ljudi poučeni ćivotom u ovoj zemlji počeli da teška krivična dela prijavljuju prvo medijima pa tek onda nadležnim organima jer je povest zataškavanja u ovim krajevima ipozantna pojava.


Ako malo pretrazis arhive vesti o prethodnim "situacijama" u zdravstvu videces da je g. ministar uvek PRVO izjavljivao da "ne treba izaci u javnost" pre nego sto se obaveste nadlezne sluzbe. Takvim postupcima se ozbiljno otezava rad ovih sluzbi na zabashurivanju i sakrivanju "neprijatnih dogadjaja".

BTW Zgranut sam poslednjom inicijativom o dopunskom placanju za ginekologe. Bezobrazluk prevazilazi sve granice. Srbija je jedna velika igra bez granica.

#3 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 05 March 2009 - 23:18

Ako malo pretrazis arhive vesti o prethodnim "situacijama" u zdravstvu videces da je g. ministar uvek PRVO izjavljivao da "ne treba izaci u javnost" pre nego sto se obaveste nadlezne sluzbe. Takvim postupcima se ozbiljno otezava rad ovih sluzbi na zabashurivanju i sakrivanju "neprijatnih dogadjaja".

To je konstanta u njegovim komentarima svih po njega neprijatnih događaja. Kako sa onim lažnim antitetus vakcinama, tako i sa paprenim nabavkama, ukratko ministru smeta svaki oblik izveštavanja javnosti o zbivanjima na njegovoj teritoriji. Mislim da TM ulazi u 10 deceniju svoje vladavine i da mu je bilo više nego dosta.

Sve i da je tačno to što je danas hirurg izjavio u vestima postoji i druga dimenzija ovog događaja. Čovek kome je bubreg nestao, stvarno ili na ultrazvuku svejedno, u vesti iznosi da je kritikovan od strane lekara u KC što je išao na VMA i da su mu nudili penziju što svakako jeste neobična reakcija i još neobičnija predusretljivost. Surevnjivost je odlika ovdašnjeg mentaliteta ali ne i velikodušnost. U svakom slučaju, ako je bubreg nestao, ukraden ili ``stao`` posle operacije, unesrećenom čoveku očito ništa nije objašnjeno i on je morao da se obrati nekom ko je zadužen za zaštitu njegovih interesa. Prema tome, ne vidim šta ministru tu smeta. One je izgleda za slobodu i demokratiju bez talasanja u njegovom pravcu.

BTW Zgranut sam poslednjom inicijativom o dopunskom placanju za ginekologe. Bezobrazluk prevazilazi sve granice. Srbija je jedna velika igra bez granica.

Porodilišta i institut za majku i dete su institucije koje trebaju jedno temeljito generalno spremanje. to znam iz ličnog iskustva. Bez ikakve dileme reč je o jezivoj bahatosti.

#4 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 06 March 2009 - 00:49

Sve je to orkestrirana kampanja protiv Tomice M.

#5 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 06 March 2009 - 01:13

Tačno, udružili se Vatikan i Kominterna protivu Tomice....

#6 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 06 March 2009 - 01:28

Pa zar nije cudno sta sve desilo u njegovom mandatu, doktorke uhvacene sa obelezenim novcanicama u rukama, pa ponovo rade, lazne vakcine protiv tetanusa, porodilje se bune zbog nekakvih svojih prava, nestaju bubrezi, zena u komi vozana na relaciji Pozarevac-Beograd nekoliko puta, nema vakcine protiv besnila u celoj zemlji, stolice od 200 hiljada dinara, civiluci od ne znam kol'ko. TO SVE MORA BITI POVEZANO. Sve je to orkestrirano, zajedno sa medijima i pacijentima koji ishtu da se lece, a na to nemaju pravo, jer je zdravstvo besplatno dok im ne zatreba.

Edited by Krosh, 06 March 2009 - 01:29.


#7 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 06 March 2009 - 10:06

Pa zar nije cudno sta sve desilo u njegovom mandatu,

Ko ga je tukao po usima da ima toliki mandat. :ph34r:

#8 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 06 March 2009 - 10:30

On covek radi sve sto je u njegovoj moci, a najveca nagrada mu je to sto ce Obama preuzeti model srpskog zdravstvenog sistema i sprovesti ga u SAD. To ce indirektno spasiti svetsku ekonomiju. Malo li je.

A Tomice ako se sete na Dan zastite pacijentovih prava, sete se, ako ne, onda nista.

#9 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 06 March 2009 - 12:16

Ako je ova vest tačna znači li to da na operacije ubuduće nosimo i popis svih unutrašnjih organa koje imamo i koji treba da potpiše odgovorno lice u bolnici dajući tako garant da će isti ostati u nama i nakon operacije?

Još mi je zanimljivija reakcija gospodina Ministra koji je izgleda više zabrinut za svoj rejting pa se buni protiv redosleda prijavljivanja slučaja umesto da bude u najmanju ruku zgranut vešću. Ministar previđa da su ljudi poučeni životom u ovoj zemlji počeli da teška krivična dela prijavljuju prvo medijima pa tek onda nadležnim organima jer je povest zataškavanja u ovim krajevima gotovo tradicija.

Ako je ova vest zaista verodostojna onda se u ovoj zemlji i dalje odvijaju monstruozne stvari. Ovakve vesti ukazuju na najdublji stepen poremećenosti jednog društva. Ponavljam, pokaže li se istinitom ova vest sve osim najtemeljitije furiozne i efikasne istrage o svim sličnim slučajevima biće debakl na civilizacijskom nivou.

Lekar je u vestima demantovao ovu vest ali ovo nije prva vest ove vrste a nismo čuli niti za jedan epilog ovakvih vesti.


a meni je najzanimljivije sto se na topicu o medicini, raspravlja o ministrima.....kolko vidim 6/6 ( sa mojim postom 7/7 ) je ispralo usta sa nesretnim tomicom.....AGITPROP je mila majka. :ph34r:

#10 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 06 March 2009 - 14:25

jbga, nestanak bubrega moze svugde da se desi, ih sta su sve ljudi spremni da urade, a ministar je tu da zastiti tog "nekompletnog" pacijenta, a preko njega i ostale gradjane

Milosevic, Mladic, Srebrenica, Tomica, Miladin Minja Misko, Kristo... sve je to orkestrirano. Tasovac glavni osumnjiceni.

#11 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 06 March 2009 - 16:29

O celom slucaju ne znam nista, ali mi se nuzno namecu bar dva pitanja:
1. Ima li pacijent oba bubrega ili nema jedan (jer sam video sumnju, ali ne i tvrdnju da mu nedostaje jedan bubreg)?
2. Ako je tokom operacije aorte izgubio bubreg, ima li indicija da je taj bubreg ilegalno izvadjen, da bi posluzio za transplantaciju (sto mi deluje sasvim neverovatno, u operacionoj sali je prisutno u svakom trenutku i do 10 osoba, koje imaju neko ili dobro poznavanje hirurgije), ili je doslo do (moguce) hirurske komplikacije, pri kojoj je izvadjen i bubreg?

#12 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 06 March 2009 - 16:48

O celom slucaju ne znam nista, ali mi se nuzno namecu bar dva pitanja:
1. Ima li pacijent oba bubrega ili nema jedan (jer sam video sumnju, ali ne i tvrdnju da mu nedostaje jedan bubreg)?
2. Ako je tokom operacije aorte izgubio bubreg, ima li indicija da je taj bubreg ilegalno izvadjen, da bi posluzio za transplantaciju (sto mi deluje sasvim neverovatno, u operacionoj sali je prisutno u svakom trenutku i do 10 osoba, koje imaju neko ili dobro poznavanje hirurgije), ili je doslo do (moguce) hirurske komplikacije, pri kojoj je izvadjen i bubreg?


1. Navodno postoji snimak sa VMA na kom se vidi da nedostaje bubreg. Policiji još uvek nije prijavljeno :ph34r:
2. Da je bubreg izvađen zbog komplikacija valda bi to rekli pacijentu. Osim ako neko nije zabrljao pa da pacijent ne tuži bolnicu. Doduše i to je glupo jer će pre ili kasnije saznati.
E sad, ako je bubreg izvađen ilegalno to bi značilo da su svi prisutni na toj operaciji umešani, što bi rekli medicinska mafija. Ali opet pre ili kasnije bi procurilo.... Prilično je neverovatno da ima još par slučajeva a da se niko nije obratio policiji, šta čekaju koji k. I

Edited by BlackDog, 06 March 2009 - 16:53.


#13 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 06 March 2009 - 16:58

O celom slucaju ne znam nista, ali mi se nuzno namecu bar dva pitanja:
1. Ima li pacijent oba bubrega ili nema jedan (jer sam video sumnju, ali ne i tvrdnju da mu nedostaje jedan bubreg)?
2. Ako je tokom operacije aorte izgubio bubreg, ima li indicija da je taj bubreg ilegalno izvadjen, da bi posluzio za transplantaciju (sto mi deluje sasvim neverovatno, u operacionoj sali je prisutno u svakom trenutku i do 10 osoba, koje imaju neko ili dobro poznavanje hirurgije), ili je doslo do (moguce) hirurske komplikacije, pri kojoj je izvadjen i bubreg?

Doktor koji ga je operisao je rekao da je moguce da se bubreg ne vidi na snimku ako nema funkciju tj ne radi.Posto je operisao krvne sudove moguce je da krv ne dotice do tog bubrega.Inace pacijent je bio samo na rengenu,a doktor tvrdi da rengen nije 100% tacan i da postoji mogucnost greske pa su zato i druge metode provere neophodne.Trebao je da izvrsi dodatnu analizu pre nego sto nekoga optuzi za tako nesto.

#14 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 06 March 2009 - 17:02

Protest lekara zbog Davidovića

Zaposleni Klinike za vaskularnu hirurgiju KBC Srbije i Lekarska komora Srbije protestovali su zbog "napada na hirurga Lazara Davidovića".

Zaposleni te klinike Instituta za kardiovaskularne bolesti Kliničkog centra Srbije "najoštrije protestuju zbog javnog linča koji je juče doživeo prof. dr Lazar Davidović i svi lekari sa njim zajedno", kaže se u saopštenju lekara Klinike.

U saopštenju se tvrdi da su na najbrutalniji način objavljene teške optužbe na njihov "rad, etičnost, profesionalnost i moralnost".

"Bolesnik koji je javno izjavio da su mu na Vojnomedicinskoj akademiji rekli da nema jedan bubreg, pre četiri godine je primljen na našu kliniku zbog pucanja trbušne i grudne aorte i hitno je operisan jer mu je bio ugrožen život", saopštavaju lekari KBC-a.

Oni dodaju da je urađena operacija jedna od najvećih operacija u celoj hirurgiji, koja je povezana sa stopom smrtnosti od 80 odsto, a koja se rutinski i uspešno može uraditi, osim u KBC Srbija, u još pet ustanova u Evropi.

Tim povodom lekari KBC-a očekuju da se o tom slučaju odmah oglase Ministarstvo zdravlja i Lekarska komora i preduzmu sve mere da se zaštiti ugled Kliničkog centra Srbije i profesora Davidovića.

I Lekarska komora Srbije ocenila je da je sramotno da je vrhunski lekar Davidović doveden u situaciju da se pred kamerama brani od optužbi da je bolesniku izvadio bubreg i da se insinuira da je trgovao tim bubregom.

U saopštenju se navodi da svako ko je prosečno obrazovan zna da se za transplantaciju traže zdravi organi.

"Znači li to da će svaki hirurg ubuduće morati da strahuje da će se pacijent kojeg uspešno operiše javiti posle više godina sa odštetnim zahtevima ili tužbom zbog navodnih krađa i preprodaja drugih okolnih organa", navodi se u saopštenju Lekarske komore.

Komora je istakla da je spremna na saradnju sa organima države o ovom slučaju, ali će i reagovati uvek kada se radi o kleveti, povredi časti i ugleda lekara.


#15 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 06 March 2009 - 17:14

O celom slucaju ne znam nista, ali mi se nuzno namecu bar dva pitanja:
1. Ima li pacijent oba bubrega ili nema jedan (jer sam video sumnju, ali ne i tvrdnju da mu nedostaje jedan bubreg)?
2. Ako je tokom operacije aorte izgubio bubreg, ima li indicija da je taj bubreg ilegalno izvadjen, da bi posluzio za transplantaciju (sto mi deluje sasvim neverovatno, u operacionoj sali je prisutno u svakom trenutku i do 10 osoba, koje imaju neko ili dobro poznavanje hirurgije), ili je doslo do (moguce) hirurske komplikacije, pri kojoj je izvadjen i bubreg?


Upravo.
Jedna od komplikacija kod ovakve operacije je i ostecenje arterija koja hrani bubreg.
Drugo, nativna RTG bubrega ni izdaleka nije metoda izbora za dijagnostiku. Milion puta sam gledao cak i ciljane preglede bubrega na kojima se bubreg nije ni nazirao.
Ultrazvuk, a narocito skener je merodavna metoda, i mislim da se bez te dijagnostike sve svodi na novinarski egzibicionizam.

Plus, ukoliko ispadne da ova vest nije tacna, videcete kako ce se to "provuci" kroz medije ( ako se uopste i provuce ).

Edited by steins, 06 March 2009 - 17:16.