Jump to content


Photo
- - - - -

koje antibebi pilule koristite?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
118 replies to this topic

#106 mariah

mariah
  • Members
  • 141 posts

Posted 28 July 2010 - 14:17

Razumećeš da ne želim da spominjem bilo koga lično.

Časopisi o zdravlju u smislu kućni doktor, zdravlje itd, i slični časopisi za žene su prepuni tekstova o kontracepciji, gde se intervjuišu ginekolozi, nekad i farmaceuti posebno koji rade za predstavništva firmi koje proizvode hormonske kontraceptive.

Veruj mi, ima mnogo izjava stručnjaka gde se kad je reč o neželjenim efektima govori isključivo o prolaznoj mučnini i vrtoglavici. Ističu se povoljni efekti na zdravlje.

O libidu nije bilo govora ni u jednom od domaćih tekstova za popularisanje kontracepcije među onima na koje sam naišla, kad je reč o eventualnim neželjenim efektima hormonskih kontraceptiva.

Citiranu izjavu sam pročitala u jednom časopisu o zdravlju, mislim da je datum početak juna ove godine, to je izjava stručnjaka. Detaljnije ne bih.

Pritom se najčešće govori u tim tekstovima o predrasudama, o babskim pričama, nepoverenju prema piluli, a istiniti rizici se ne spominju.

Edited by mariah, 28 July 2010 - 14:39.


#107 sitna riba

sitna riba
  • Members
  • 100 posts

Posted 29 July 2010 - 10:09

Razumećeš da ne želim da spominjem bilo koga lično.

Časopisi o zdravlju u smislu kućni doktor, zdravlje itd, i slični časopisi za žene su prepuni tekstova o kontracepciji, gde se intervjuišu ginekolozi, nekad i farmaceuti posebno koji rade za predstavništva firmi koje proizvode hormonske kontraceptive.

Veruj mi, ima mnogo izjava stručnjaka gde se kad je reč o neželjenim efektima govori isključivo o prolaznoj mučnini i vrtoglavici. Ističu se povoljni efekti na zdravlje.

O libidu nije bilo govora ni u jednom od domaćih tekstova za popularisanje kontracepcije među onima na koje sam naišla, kad je reč o eventualnim neželjenim efektima hormonskih kontraceptiva.

Citiranu izjavu sam pročitala u jednom časopisu o zdravlju, mislim da je datum početak juna ove godine, to je izjava stručnjaka. Detaljnije ne bih.

Pritom se najčešće govori u tim tekstovima o predrasudama, o babskim pričama, nepoverenju prema piluli, a istiniti rizici se ne spominju.


ok, ti znaci ne bi da navodis ime i prezime (mada ne vidim da tu ima ista lose, naprotiv). ako je neko javno dao izjavu (casopisi i sl.), onda je za ocekivati i da je spreman/spremna na javnu diskusiju, zar ne? no naravno, to je samo moje misljenje, a i videh da su navedena imena osoba koja su ucestovala u izvodjenju studije o libidu, pa sam pomislila da bi bilo u redu citirati i jedne i druge i uporediti argumente i rezultate.
ne citam popularne casopise o zdravlju (ni domace, ni strane) ali se secam da je ranije u srbiji postojala izvesna klima kontra-propagande po pitanju koriscenja kontrac. pilula, pa me zaista iznenadjuje sve ovo sto kazes: ispade da se sada situacija obrnula?
treba pogledati statistike o abortusima u poslednjih 20-ak godina i kako se odrazavaju na zdravlje zene, pa uporediti kakvi se problemi mogu javiti zbog periodicne upotrebe pilule kao kontraceptivnog sredstva i zavrsiti pricu o piluli baba-rogi ili cudotvornom blagorodnom sredstvu (posto nije ni jedno, ni drugo).
ukoliko je zena zdrava, apsolutno ne postoji razlog da joj ginekolog ne preporuci pilulu kao kontraceptivno sredstvo, koje ona moze da proba (ili ne) u periodu kada je sexualno aktivna, ukoliko ne razmislja o potomstvu. ovde podrazumevam da ce zene biti adekvatno informisane, jer, ponavljam: nezeljeni efekti su uvek izlistani u upustvu (istiniti rizici koje si pomenula). na zeni je da odluci ili ne, a na ginekologu da joj podvuce rizike i dodatno upozori (da ne kazem – ne preporuci) ukoliko spada u neku rizicniju grupu.
prica o libidu je poznata (barem zenama koje pilulu konzumiraju), a ako kazes da u srbiji nije, ok, pricaj o tome, ali mozda ne bi bilo lose izloziti to u kontekstu “jednog od” nezeljenih efekata (koji mogu da se jave, ili ne). izdvajajuci informaciju o libidu van adekvatnog konteksta mozes da proizvedes kontra-efekat na mlade (nedovoljno informisane) zene, a pretpostavljam da ti to nije bila namera ☺.

#108 mariah

mariah
  • Members
  • 141 posts

Posted 29 July 2010 - 17:01

Prvo izvini što sam ti "iscepkala" post, nisam videla bolji način da ti odgovorim na sva pitanja.

ok, ti znaci ne bi da navodis ime i prezime (mada ne vidim da tu ima ista lose, naprotiv). ako je neko javno dao izjavu (casopisi i sl.), onda je za ocekivati i da je spreman/spremna na javnu diskusiju, zar ne? no naravno, to je samo moje misljenje, a i videh da su navedena imena osoba koja su ucestovala u izvodjenju studije o libidu, pa sam pomislila da bi bilo u redu citirati i jedne i druge i uporediti argumente i rezultate.


Stvarno ne bih spominjala nikoga, tako ni stručnjake zaposlene u ili pri farmaceutskim kućama (to može da bude i neformalno). Inače, da li se oni nalaze u najozbiljnijem sukobu interesa? ...

ne citam popularne casopise o zdravlju (ni domace, ni strane) ali se secam da je ranije u srbiji postojala izvesna klima kontra-propagande po pitanju koriscenja kontrac. pilula, pa me zaista iznenadjuje sve ovo sto kazes: ispade da se sada situacija obrnula?


Moj utisak je da sad postoji ofanzivna propaganda, euforično reklamiranje umesto objektivnog, umerenog informisanja. Ja čitam katkad i domaće i strane časopise. U domaćim su po mom utisku svi tekstovi o hormonskim kontraceptivima kao što sam opisala, u stranim nalazim uz takve tekstove uokvireno, krupnim slovima napisano upozorenje, da svi hormonski kontraceptivi mogu da imaju neželjene efekte poput mučnine, vrtoglavice, slabljenja ili gubitka libida, itd.

treba pogledati statistike o abortusima u poslednjih 20-ak godina i kako se odrazavaju na zdravlje zene, pa uporediti kakvi se problemi mogu javiti zbog periodicne upotrebe pilule kao kontraceptivnog sredstva i zavrsiti pricu o piluli baba-rogi ili cudotvornom blagorodnom sredstvu (posto nije ni jedno, ni drugo).
ukoliko je zena zdrava, apsolutno ne postoji razlog da joj ginekolog ne preporuci pilulu kao kontraceptivno sredstvo, koje ona moze da proba (ili ne) u periodu kada je sexualno aktivna, ukoliko ne razmislja o potomstvu. ovde podrazumevam da ce zene biti adekvatno informisane, jer, ponavljam: nezeljeni efekti su uvek izlistani u upustvu (istiniti rizici koje si pomenula). na zeni je da odluci ili ne, a na ginekologu da joj podvuce rizike i dodatno upozori (da ne kazem – ne preporuci) ukoliko spada u neku rizicniju grupu.


Treba imati na umu da postoje brojne nehormonske metode kontracepcije, a ne misliti da nekorišćenje hormonskih kontraceptiva nužno vodi u neželjene trudnoće.

Vaginalna dijafragma npr., kao nehormonsko kontraceptivno sredstvo, pri pravilnom korišćenju je potpuno neškodljiva, i po mišljenju stručnjaka izuzetno efikasno kontraceptivno sredstvo. To je tanka guma u obliku polulopte, sa finom kružnom oprugom. Ne smeta tokom odnosa ni devojci odn. ženi, ni njenom partneru. Može da se radi još veće sigurnosti koristi sa spermicidnom pastom. Nije uopšte nekomforma, samo treba da se pravilno rukuje sa njom, što se vrlo lako i brzo nauči. Ukoliko su oba partnera svesna značaja kontracepcije, devojka će je koristiti sa zadovoljstvom i bez ikakvog nekomfora.

Da li o ovoj metodi kontracepcije ginekolozi dovoljno informišu žene i devojke koje nisu rađale?

Koliko se radi na tome da se prevaziđe eventualna prva odbojnost devojke prema dijafragmi, radi uspešne, a potpuno neškodljive kontracepcije?

Žene koje su rađale mogu da koriste takođe nehormonski intrauterini uložak, tzv. nehormonsku spiralu, kao takođe efikasno sredstvo kontracepcije. I naravno kondom, pogotovo kod površnih veza.


prica o libidu je poznata (barem zenama koje pilulu konzumiraju), a ako kazes da u srbiji nije, ok, pricaj o tome, ali mozda ne bi bilo lose izloziti to u kontekstu “jednog od” nezeljenih efekata (koji mogu da se jave, ili ne). izdvajajuci informaciju o libidu van adekvatnog konteksta mozes da proizvedes kontra-efekat na mlade (nedovoljno informisane) zene, a pretpostavljam da ti to nije bila namera ☺.


Trudim se da ništa JA ne izlažem, već prenosim članke stručnih autora, vrhunskih stručnjaka. Ako se studija bavi isključivo vezom između hormonskih kontraceptiva i seksualne disfunkcije, jedino je tako mogu preneti, ništa ja tu ne izdvajam.

Vezano za ostale neželjene efekte tipa mučnine, vrtoglavice, neraspoloženja, stavila sam linkove engleskih izvora u nekim prethodnim postovima, a neke studije o neželjenim efektima osim oštećenja libida za sada nisam našla.

Edited by mariah, 29 July 2010 - 17:07.


#109 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 29 July 2010 - 19:50

da li to znaci da zene sa preaktivnim (prevelikim?) libidom bi mogle potencijalno da koriste pill za regulisanje istog?

#110 conspiracy

conspiracy
  • Members
  • 344 posts

Posted 29 July 2010 - 21:07

Koristim Yaz - zadovoljna. Primetila sam, doduse, opadanje libida, ali to u trenutnoj situaciji (gomila posla) i nije tako lose :ph34r: Anyway, kada je libido preveliki meni to ne deluje kao nezeljeni efekat, naprotiv - lakse se dise :D

Mislim da svaka zdrava zenska osoba treba da proba ovaj nacin kontracepcije pa ako joj se eventualno pojavi nekakav propratni negativan efekat da razmisli da li ce nastaviti da ga koristi ili ne. Besmisleno je plasiti devojke/zene raznim neproverenim podacima i neformalnim istrazivanjima. U uputstvima za koriscenje pilula razlicitih proizvodjaca detaljno su navedeni svi rizici njihovog koriscenja, a ono sto pada u oci jeste da najveci problem moze da nastane kod osoba koje imaju odredjene bolesti sto je inace slucaj sa vecinom lekova ili suplemenata koji se inace koriste. Jednom recju, opasnost po zdrave osobe je minimalna po postojecim standardima tako da nema potrebe za zastrasivanjem. Dakle, devojke/zene ja vam preporucujem pilule, naravno, uz konsultovanje sa ginekologom i testiranje pre nego sto krenete da ih koristite (detaljna analiza krvi, hormona i eventualno ultrazvuk dojki) :D

p.s. Nego mene plasi tvrdnja da zene na pilulama gube izvesne urodjene moci, npr. da "nanjuse" sebi genetski kompatibilnog muskarca - tako barem tvrde u Marie Claire :)

#111 mariah

mariah
  • Members
  • 141 posts

Posted 30 July 2010 - 10:07

da li to znaci da zene sa preaktivnim (prevelikim?) libidom bi mogle potencijalno da koriste pill za regulisanje istog?


Izgleda da je tako.

#112 sitna riba

sitna riba
  • Members
  • 100 posts

Posted 30 July 2010 - 10:21

tema su hormonske metode kontracepcije, ne bih sada pricala o metodama koji se baziraju na fizickoj barijeri, jer devojka koja je postavila pocetni post zeli da razmeni misljenje o pilulama.
nisam rekla ni u jednom trenutku da nekoriscenje hormonskih metoda nuzno vodi u nezeljene trudnoce, vec da se upotrebom istih izbegava nezeljena trudnoca. a i da dodam: to je zasigurno jedan od efikasnijih nacina zastite, uz propratne zeljene i nezeljene efekte.
hvala ti na odgovorima, dodatno sam procitala tvoje prethodne postove i mnogo mi je jasnije tvoje pisanije :ph34r: . stojim pri tome da si TI ta koja iznosi svoje stavove, putem citata (kako ti kazes, vrhunskih strucnjaka) i licnih zapazanja, ne vidim nista lose u tome ako ti se obratim licno, zar ne?
i da rezimiram: nadam se da ginekolozi pristupaju problematici na adekvatan nacin u direktnom kontaktu sa zenama, posto kazes da se neozbiljni pristup uglavnom odnosio na intervuje u casopisima. pre svega se iskreno nadam da mlade zene u srbiji nemaju predrasude u vezi sa koriscenjem razlicitih kontrac. sredstava i da ce doneti odluku o izboru na pravi nacin - u skladu sa trenutkom, zdravstvenim stanjem i afinitetima.

#113 mariah

mariah
  • Members
  • 141 posts

Posted 30 July 2010 - 15:29

tema su hormonske metode kontracepcije, ne bih sada pricala o metodama koji se baziraju na fizickoj barijeri, jer devojka koja je postavila pocetni post zeli da razmeni misljenje o pilulama.
nisam rekla ni u jednom trenutku da nekoriscenje hormonskih metoda nuzno vodi u nezeljene trudnoce, vec da se upotrebom istih izbegava nezeljena trudnoca. a i da dodam: to je zasigurno jedan od efikasnijih nacina zastite, uz propratne zeljene i nezeljene efekte.


Rekla si sledeće:

" treba pogledati statistike o abortusima u poslednjih 20-ak godina i kako se odrazavaju na zdravlje zene, pa uporediti kakvi se problemi mogu javiti zbog periodicne upotrebe pilule kao kontraceptivnog sredstva i zavrsiti pricu o piluli baba-rogi ili cudotvornom blagorodnom sredstvu (posto nije ni jedno, ni drugo).
ukoliko je zena zdrava, apsolutno ne postoji razlog da joj ginekolog ne preporuci pilulu kao kontraceptivno sredstvo, koje ona moze da proba (ili ne) u periodu kada je sexualno aktivna, ukoliko ne razmislja o potomstvu. ovde podrazumevam da ce zene biti adekvatno informisane, jer, ponavljam: nezeljeni efekti su uvek izlistani u upustvu (istiniti rizici koje si pomenula). na zeni je da odluci ili ne, a na ginekologu da joj podvuce rizike i dodatno upozori (da ne kazem – ne preporuci) ukoliko spada u neku rizicniju grupu. "


Dakle, dovela si u direktnu vezu statistiku o abortusima sa jedne strane, i kontraceptivnu pilulu sa druge strane, kao da su to dva jedina izbora u celoj problematici: pilula ili abortus. Dakle napravila si nepotpun, neistinit prikaz situacije.
Bilo je neophodno da ukažem da postoji i treća alternativa: nehormonske kontraceptivne metode koje efikasno sprečavaju neželjeno začeće, čak iako to nije tema ovog topika.

Inače, svako može da "završi priču" o piluli, odmah čim zaželi; nauka će se, međutim, njom sasvim sigurno i dalje baviti.

Osim toga, ekstremni stavovi koje si ti navela: pilula-baba roga ili blagotvorno sredstvo, nisu bili ni od čije strane izneti, da li ti to naginješ pojednostavljivanjima? Koliko je to pametno?

hvala ti na odgovorima, dodatno sam procitala tvoje prethodne postove i mnogo mi je jasnije tvoje pisanije :ph34r: . stojim pri tome da si TI ta koja iznosi svoje stavove, putem citata (kako ti kazes, vrhunskih strucnjaka) i licnih zapazanja, ne vidim nista lose u tome ako ti se obratim licno, zar ne?


Iznosim svoje stavove putem postavljanja linkova i citata iz rezultata studija, mišljenja vrhunskih stručnjaka? Svako ima pravo na svoju percepcijju i zaključivanje, ali to tvoje mišljenje ne bih komentarisala.

Imaš naravno pravo da mi se obratiš, to i radiš sve vreme, ali ja ne sprovodim nikakva istraživanja na ovu temu i samim tim nemam šta posebno da pričam o tome, sem da ukažem na bitne studije, koje su ovde nedovoljno propraćene. Ako smatraš da imaš nešto sa mnom da razgovaraš, ok, (mada nemam vremena da provodim po forumima u opsežnim dijalozima sa nepoznatim ljudima), ali ja ne vidim o čemu konkretno bismo ti i ja razgovarali. Je l' hoćeš preko mene da obaraš rezultate studija sa zapada, ili šta već? Moje mišljenje je potpuno nebitno, ako ja to mislim, zašto mu ti pridaješ veći značaj?

i da rezimiram: nadam se da ginekolozi pristupaju problematici na adekvatan nacin u direktnom kontaktu sa zenama, posto kazes da se neozbiljni pristup uglavnom odnosio na intervuje u casopisima. pre svega se iskreno nadam da mlade zene u srbiji nemaju predrasude u vezi sa koriscenjem razlicitih kontrac. sredstava i da ce doneti odluku o izboru na pravi nacin - u skladu sa trenutkom, zdravstvenim stanjem i afinitetima.


Ako nemali broj ginekologa u brojnim časopisima ne spominje bitne rizike pilule i drugih hormonskih kontraceptiva poput rizika od oštećenja ili gubitka libida, baš bih volela da znam na osnovu čega se može očekivati drugačiji odnos prema pacijentkinjama u lekarskoj ordinaciji?

I ja se nadam da mlade žene u Srbiji nemaju predrasuda u vezi sa korišćenjem različitih kontraceptivnih sredstava, i da će doneti odluku o izboru nakon što boljeg informisanja o svim prednostima i manama svake metode kontracepcije ponaosob, u skladu sa sopstvenim ličnim kriterijumima.

Nadam se da mlade devojke imaju pravo na objektivnu informaciju, što je posebno bitno i za hormonske kontraceptive, i za nehormonske kontraceptive.

Edited by mariah, 30 July 2010 - 15:43.


#114 sitna riba

sitna riba
  • Members
  • 100 posts

Posted 30 July 2010 - 17:01

Dakle, dovela si u direktnu vezu statistiku o abortusima sa jedne strane, i kontraceptivnu pilulu sa druge strane, kao da su to dva jedina izbora u celoj problematici: pilula ili abortus. Dakle napravila si nepotpun, neistinit prikaz situacije.
Bilo je neophodno da ukažem da postoji i treća alternativa: nehormonske kontraceptivne metode koje efikasno sprečavaju neželjeno začeće, čak iako to nije tema ovog topika.

ponovicu jos jednom: ni u jednom trenutku nisam rekla da su nuzno povezani nezeljeno zacece i nekoriscenje pilule, vec da svakako postoji veza izmedju abortusa i nekoriscenja pilule (ostale metode kontracepcije nisam pominjala, jer to nije bila tema). ne vidim da sam igde rekla da su pilula ili abortus jedina resenja. smatras da je neophodno da ukazes na alternativne metode kontracepcije - samo napred, ali ja o tome ovde diskutovati necu. nadam se da sam sada jasnija.

Osim toga, ekstremni stavovi koje si ti navela: pilula-baba roga ili blagotvorno sredstvo, nisu bili ni od čije strane izneti, da li ti to naginješ pojednostavljivanjima? Koliko je to pametno?

govoris kako se u srbiji favorizuje pilula na nekorektan nacin, pojednostavljen, kako strucnjaci u srbiji izjavljuju svasta po novinama, sto po meni jesu ekstremni stavovi (tih strucnjaka). sa druge strane, ukazujes i podvlacis na nezeljene efekte pilule na vrlo specifican nacin (da ne kazem senzacionalisticki), zato sam i upotrebila stilske figure koje sam upotrebila. nista ja ne pojednostavljujem i molim te da mi ne imputiras nesto sto nisam rekla. sve je zapocelo time sto sam te pitala o kojim se to ljudima radi (o cemu ne zelis da pricas, i to je ok) i kakva je klima u srbiji po pitanju ove teme. to je sve.

Imaš naravno pravo da mi se obratiš, to i radiš sve vreme, ali ja ne sprovodim nikakva istraživanja na ovu temu i samim tim nemam šta posebno da pričam o tome, sem da ukažem na bitne studije, koje su ovde nedovoljno propraćene. Ako smatraš da imaš nešto sa mnom da razgovaraš, ok, (mada nemam vremena da provodim po forumima u opsežnim dijalozima sa nepoznatim ljudima), ali ja ne vidim o čemu konkretno bismo ti i ja razgovarali. Je l' hoćeš preko mene da obaraš rezultate studija sa zapada, ili šta već? Moje mišljenje je potpuno nebitno, ako ja to mislim, zašto mu ti pridaješ veći značaj?

ja sam se TEBI obratila jer si TI ta koja postavlja reference u vezi sa temom. izvini ako si stekla utisak da zelim da caskamo, daleko od toga. podvuceno necu komentarisati.

Ako nemali broj ginekologa u brojnim časopisima ne spominje bitne rizike pilule i drugih hormonskih kontraceptiva poput rizika od oštećenja ili gubitka libida, baš bih volela da znam na osnovu čega se može očekivati drugačiji odnos prema pacijentkinjama u lekarskoj ordinaciji?

da sam na mestu nekog ginekologa, ovde bih se ukljucila u razgovor.

I ja se nadam da mlade žene u Srbiji nemaju predrasuda u vezi sa korišćenjem različitih kontraceptivnih sredstava, i da će doneti odluku o izboru nakon što boljeg informisanja o svim prednostima i manama svake metode kontracepcije ponaosob, u skladu sa sopstvenim ličnim kriterijumima.
Nadam se da mlade devojke imaju pravo na objektivnu informaciju, što je posebno bitno i za hormonske kontraceptive, i za nehormonske kontraceptive.

eto, vazno je da se oko bitnog slazemo. pozdravljam te i stavljam tacku na ovaj razgovor, posto mi se cini da se ne razumemo bas najbolje :ph34r: .

#115 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 30 July 2010 - 18:06

Pitanje za YAZ korisnice.

da li su sve roze (aktivne) pilule jednakog sastava? tj, da li moram da uvek pocnem kutiju od prve?

#116 mariah

mariah
  • Members
  • 141 posts

Posted 31 July 2010 - 08:40

ponovicu jos jednom: ni u jednom trenutku nisam rekla da su nuzno povezani nezeljeno zacece i nekoriscenje pilule, vec da svakako postoji veza izmedju abortusa i nekoriscenja pilule (ostale metode kontracepcije nisam pominjala, jer to nije bila tema). ne vidim da sam igde rekla da su pilula ili abortus jedina resenja. smatras da je neophodno da ukazes na alternativne metode kontracepcije - samo napred, ali ja o tome ovde diskutovati necu. nadam se da sam sada jasnija.


Meni si naravno potpuno jasna od tvog prvog posta. Za tebe ponavljam: dovela si u direktnu vezu statistiku o abortusima sa jedne strane, i kontraceptivnu pilulu sa druge strane, kao da su to dva jedina izbora u celoj problematici: pilula ili abortus. Nisi ni spomenula ostale mogućnosti kontracepcije.

Dakle napravila si nepotpun, grubo neistinit prikaz situacije. Ograničenost teme nije opravdanje za nepotpun prikaz situacije i raspoloživih mogućnosti.

Bilo je neophodno da ukažem da postoji i treća mogućnost: nehormonske kontraceptivne metode koje efikasno sprečavaju neželjeno začeće, čak iako to nije tema ovog topika.

govoris kako se u srbiji favorizuje pilula na nekorektan nacin, pojednostavljen, kako strucnjaci u srbiji izjavljuju svasta po novinama, sto po meni jesu ekstremni stavovi (tih strucnjaka). sa druge strane, ukazujes i podvlacis na nezeljene efekte pilule na vrlo specifican nacin (da ne kazem senzacionalisticki), zato sam i upotrebila stilske figure koje sam upotrebila. nista ja ne pojednostavljujem i molim te da mi ne imputiras nesto sto nisam rekla. sve je zapocelo time sto sam te pitala o kojim se to ljudima radi (o cemu ne zelis da pricas, i to je ok) i kakva je klima u srbiji po pitanju ove teme. to je sve.


Stilske figure retko kad su na mestu, kad je reč o naučnim temama, pogotovo o temama, gde je potrebno što bolje informisanje široke javnosti. Tvoja stilska figura "pilula baba-roga", jeste pojednostavljenje i vrlo netačno mišljenje o mom stavu o piluli- smatram da je korisna kao terapijsko sredstvo ze hiperandrogeniju, dakle kad devojka ili žena ima u najmanje dve analize laboratorijski potvrđene povišene vrednosti testosterona. Takođe smatram da druge ženske osobe, kojima neželjeni efekti nisu neprihvatljivi, naravno da treba da koriste ovaj vid kontracepcije.

Nije svakome libido toliko bitan, eto npr. pročitaj šta conspiracy reče.

Koristim Yaz - zadovoljna. Primetila sam, doduse, opadanje libida, ali to u trenutnoj situaciji (gomila posla) i nije tako lose :ph34r: Anyway, kada je libido preveliki meni to ne deluje kao nezeljeni efekat, naprotiv - lakse se dise :)
...



Dakle, izvini ali pojednostavljuješ, i daješ iskrivljen, netačan prikaz mog stava o pilulama, koji inače, opet ti objašnjavam i kažem, uopšte nije ni bitan. Bitna su samo naučna saznanja.

Tvoja optužba na moj račun za senzacionalizam, iako isključivo prenosim linkove i citate vrhunskih stručnjaka, je bolno apsurdna.

Svedoči o tvom totalno krivom razmišljanju i zaključivanju, i nije vredna daljeg komentarisanja.

ja sam se TEBI obratila jer si TI ta koja postavlja reference u vezi sa temom. izvini ako si stekla utisak da zelim da caskamo, daleko od toga. podvuceno necu komentarisati.


Između ostalih ( svakog ko to želi) i ja postavljam reference u vezi sa temom. Pitala si me za konkretna imena. Najpristojnije sam ti odgovorila da ne želim da spominjem ničija imena, to je stvar moje lične kulture.

Ničim nisam dovela u pitanje tvoje pravo da mi se obratiš, tako da se iz toga postavlja pitanje, zašto uopšte sumnjaš u svoje pravo da mi se obratiš, što te ja neću pitati jer znam odgovor.

Što se tiče mog pitanja koje sam ti uputila, da li preko mene hoćeš da obaraš rezultate vrhunskih naučnika iz zapadnih zemalja, sama si "prokomentarisala" svojim iskrivljenim viđenjem mojih "pisanija" - "pilula baba-roga", optužbama za senzacionalizam, čime samo želiš da oblatiš ozbiljne naučne izvore, koje jedino navodim.

Kada neko nije sposoban da razlikuje izvor informacije od medijuma, kad nije sposoban da prepozna jasno i glasno navedene izvore informacija, već uporno medijum gleda kao izvor, taj svakako da u meni najiskrenije ne budi osećaj dobrog sagovornika.

eto, vazno je da se oko bitnog slazemo. pozdravljam te i stavljam tacku na ovaj razgovor, posto mi se cini da se ne razumemo bas najbolje :D .


Hvala na tački, i prvo slovo je bilo suvišno.

Edited by mariah, 31 July 2010 - 09:01.


#117 Pizza_Doctor

Pizza_Doctor
  • Members
  • 13 posts

Posted 12 November 2010 - 22:06

Jesu. Sve roze pilule su istog sastava. Ne moras poceti uvek od prve ali se potrudi da zavrsis prvo 24 roze pa tek onda da uzmes 4 bele (inaktivne).

Pitanje za YAZ korisnice.

da li su sve roze (aktivne) pilule jednakog sastava? tj, da li moram da uvek pocnem kutiju od prve?



#118 bokica71

bokica71
  • Members
  • 45 posts

Posted 22 January 2011 - 13:18

Ni jedne. Sve smo probali moj ginekolog i ja, i jednostavno ih ne podnosim. Dobijala sam glavobolje kojih ne zelim da se secam. Kondom je zakon.

#119 lanche

lanche
  • Members
  • 1 posts

Posted 13 March 2011 - 18:05

Ja sam pre dve nedelje počela da koristim Yasmin pilule po preporuci ginekologa, i nakon prvih 6 pilula počeli su brojni neželjeni efekti: vrtoglavica, slabost, promene raspoloženja, a osim toga krvarenje mi i dalje traje (već 14 dana). Ginekolog kaže da je to "normalno" i da se organizam u prvih 3-5 meseci navikava na pilulu. Iskreno, ja nisam imala nekih posebnih indikacija da je uopšte i počnem koristiti: menstruacija mi je doduše malo neredovna (nekad na 28, a nekad čak na 38 dana), i malo obilnija, ali u poređenju sa ovim kroz šta sada prolazim i kad pročitam sve to o padu libida i sl. sve sam odlučnija da sa time prekinem čim završim sa ovom kutijom (neću baš da prekidam na pola, mislim da bi to bilo još gore).
Imam 28 godina i nisam rađala, živim sa momkom ali ne planiramo potomstvo bar još u narednih godinu-dve, ali nekako me strah od svega vezano za pilulu, s obzirom na to da je nikad nisam koristila. A da ne spominjem da ove dve nedelje nemam seksualni život, koji mi je ipak veoma bitan!