Jump to content


Photo

Split: Nove Tablice


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
64 replies to this topic

#46 ulja85

ulja85
  • Members
  • 164 posts

Posted 23 February 2009 - 11:38

Rekovac je gradska opstina u okviru nedavno forimiranog grada Jagodine.

Gde si to našao, majke ti?! Nije tačno! Jagodina još uvek ima samo jednu opštinu u svom sastavu. Rekovac je opština u Pomoravskom okrugu, čije je sedište Jagodina, ništa više.

..
Srbija treba ravnomernije da se decentralizuje tako da postoje regioni izmedju 500 000 i 2 000 000 stanovnika, pa je Vojvodina primer na koji se ostatak Srbije mora decentralizovati.

To nije ravnomerno!

To znaci da ako srbijanci ne vole svoje lokalne grbove ili ih nemaju, neka stavlju slova S do besvesti, ali mi zelimo nase lokalne grbove.

Svaka ti čast za izvođenje zaključaka! :ph34r: Prvo, i Vojvođani su Srbijanci; drugo niko nije rekao da neko ne voli svoje lokalne grbove, nego da ih NEMA ili NISU PRIMERENI. A da bi se to promenilo, potrebno je MNOGO VREMENA! Heraldika je ozbiljna disciplina!

Isto tako zelim ostatku Srbije da se sto pre trgne i organizuje autonomne regione juzno od Save i Dunava. Zamisli: AP Sumadija, AP Pomoravlje, AP Timocka krajina, AP Sandzak... i td

Nemoguće je da se tako ispštuje ravnomernost podele!

#47 ulja85

ulja85
  • Members
  • 164 posts

Posted 23 February 2009 - 11:41

Zato predlaze: gore mali grbic regiona (Vojvodine) a dole mali grbic opstine (Becej, Ruma)... ili gore mali grbic regiona (Beograd) a dole mali grbic optine (Zemun, Zvezdara).

Nisam čuo da u Evropi postoje tablice sa 2 grba! :ph34r:

Osim toga bile bi šarene do bola! :)

#48 Goliat

Goliat
  • Members
  • 1,007 posts

Posted 23 February 2009 - 13:30

Gde si to našao, majke ti?! Nije tačno! Jagodina još uvek ima samo jednu opštinu u svom sastavu. Rekovac je opština u Pomoravskom okrugu, čije je sedište Jagodina, ništa više.


To nije ravnomerno!


Svaka ti čast za izvođenje zaključaka! :ph34r: Prvo, i Vojvođani su Srbijanci; drugo niko nije rekao da neko ne voli svoje lokalne grbove, nego da ih NEMA ili NISU PRIMERENI. A da bi se to promenilo, potrebno je MNOGO VREMENA! Heraldika je ozbiljna disciplina!


Nemoguće je da se tako ispštuje ravnomernost podele!


Ti decko prvo treba malo da procitas o NUTS-ovima i uz to da naucis i ponesto o Vojvodini, da na taj nacin malo vise upoznas svoju zemlju. Vojvodina nije regija od juce, i ona treba da bude primer na koji bi se ova nesretna zemlja decentralizovala.
Tablice sa dva grba ima nemacka napr. Dakle nase tablice bi po mom predlogu izgledale ovako: sa leva na desno; plavo polje (sa SRB), dva ili tri slova latinicna kao sifra opstine (ADA, NIS, BG, SU napr), dva mala grbica, jedan gore- region, jedan dole- opstina, i zatim brojcani niz od 4 cifre, crtica iznad koje ce ici markica, i dva slova latinice bez šđčćžqwyx, koje vlasnici mogu da biraju.
Za sad imamo region Vojvodine i Beograda, a kad se stvore novi regioni umesto nacionalnih simbola neka se stavljaju regionalni. One opstine koje se stide svog grba ili ga nemaju, dok ga ne dobiju nek stave srbijanski grb ili sta god hoce sto se mene tice. Posto ce policija, nadam se, biti opstinska onda sem plave boje i slova P, latinicnog, treba da ima grb opstine da se prepozna odakle je taj policijac. Vojska i diplomatija treba da ima jednistvene tablice u celoj zemlji. Uz sve ovo bih predvideo i "posebne" tablice na kojima bi sami vlasnici mogli da sastavljaju slovni i brojcani niz uz odgovarajucu nadoknadu naravno.
Ovo je sve moj predlog i moje misljenje, ne kazem da ce tako biti, ali bih voleo. Dakle, SAP Vojvodina je do 1989. imala svoj zakon o saboracaju koje je bio drugaciji od zakona u SR Srbiji, i nadam se da ce uskoro dobiti ponovo svoj zakon o saobracaju koji bi predvideo resenja slicna onim koja ja ovde predlazem.

Edited by Goliat, 23 February 2009 - 14:16.


#49 ulja85

ulja85
  • Members
  • 164 posts

Posted 23 February 2009 - 14:38

Nije mi jasno zašto u svakom postu pišeš sve "Jovo-nanovo"... Ne moraš toliko da se ponavljaš... Ti ne odgovaraš na moje postove, samo "vrtiš" svoju priču.
U redu je da imaš svoje mišljenje, samo se ja ne slažem.
Ponavljam, nema opštine koja se stidi svog grba.
I vojvođanski grb je srbijanski!
Ne možeš da odvajaš i praviš razliku između Srbije i Vojvodine!
Znam ja dobro o svojoj zemlji! I znam da Vojvodina ima pravo na autonomiju. Ali sam mišljenja da je sa ovom veličinom i oblikom bila primerena u SFRJ. SADA NIJE!
Treba je podeliti i ponavljam bilo bi pametno da granica na Savi i Dunavu ne postoji. Zašto bismo sami sebe delili tamo gde su nas vekovima drugi delili. Možemo da se podelimo i drugačije (pošto već treba sa se delimo).
Kraljevina SHS je pametno bila podeljena, ne po istorijskim i nacionalnim, već po prirodnim granicama (prirodnim u smislu po slivovima velikih reka).

#50 Goliat

Goliat
  • Members
  • 1,007 posts

Posted 23 February 2009 - 14:50

Nije mi jasno zašto u svakom postu pišeš sve "Jovo-nanovo"... Ne moraš toliko da se ponavljaš... Ti ne odgovaraš na moje postove, samo "vrtiš" svoju priču.
U redu je da imaš svoje mišljenje, samo se ja ne slažem.
Ponavljam, nema opštine koja se stidi svog grba.
I vojvođanski grb je srbijanski!
Ne možeš da odvajaš i praviš razliku između Srbije i Vojvodine!
Znam ja dobro o svojoj zemlji! I znam da Vojvodina ima pravo na autonomiju. Ali sam mišljenja da je sa ovom veličinom i oblikom bila primerena u SFRJ. SADA NIJE!
Treba je podeliti i ponavljam bilo bi pametno da granica na Savi i Dunavu ne postoji. Zašto bismo sami sebe delili tamo gde su nas vekovima drugi delili. Možemo da se podelimo i drugačije (pošto već treba sa se delimo).
Kraljevina SHS je pametno bila podeljena, ne po istorijskim i nacionalnim, već po prirodnim granicama (prirodnim u smislu po slivovima velikih reka).


Sve ovo sto pises nije tema za ovaj topic o tablicama, ali kad vec insistiras onda hajde. Regioni se prave smisleno a ne besmisleno. Besmisleni primer decentralizacije ti je kada su u severno-banatski okrug upakovane backe opstine Kanjiza, Senta i Ada.
Vojvodina je region koji je uspeo da u razlicitim formama opstane u svim zemljama i drustvenim uredjenjima u kojima je bila, i prosto je nenormalno da ti ovde predlazes neko restruktuiranje Vojvodine. Sustina decentralizacije nije "da se podelimo" kako ti navodis, vec da ljudi na odredjenoj geografsko-istorijskoj, politickoj, smislenoj teritoriji preuzmu odredjenu odgovornost za neke poslove. Vojvodjani su spremni i zele (pokazali su na svim izborima to) da preuzmu odgovornost za zakonodavnu, izvrsnu, sudsku vlast, i zele svoje izvorne prihode i svoju imovinu nazad. Beograd je to vec uradio. Sada je na redu ostatak Srbije. Prema NUTS standardizaciji EU, predlazu se regioni velicine izmedju 500 000 i 2 000 000 stanovnika. Znaci AP Sumdaija, AP Pomoravlje, AP Timocka krajina, AP Sandzak i td.. Kako vec ljudi u tim opstinama zele i misle da je najbolje.
Zato u tom smislu: regionalni grbovi (gde ih ima) i opstinski. Tamo gde ih nema, onda srbijanski grb ili srpksi simboli. Nauci razliku izmedju srbijanski i srpski...

#51 ulja85

ulja85
  • Members
  • 164 posts

Posted 23 February 2009 - 16:39

Nauci razliku izmedju srbijanski i srpski...

Ti nauči da je Vojvodina Srbija!!!

#52 Goliat

Goliat
  • Members
  • 1,007 posts

Posted 23 February 2009 - 16:45

Ti nauči da je Vojvodina Srbija!!!



"Srbijanski" je prisvojni pridev koji se odnosi na Srbiju (kao zemlju) a srpski se odnosi na Srbe (kao na narod). Kapiras?!
Grb Srbije je srbijanski grb, jer je to grb drzave Srbije, a crkva je srpska pravoslavna jer se ne odnosi samo na zemlju Srbiju vec na sve Srbe! Icice to, shvatices, samo malo sporije procitaj.

Vojvodina jeste deo Republike Srbije (trenutno), ali nije srpski ratni plen ili kolonija; odnosno nije ono za sta je ti smatras.

Nego vratimo se mi na tablice...

#53 ulja85

ulja85
  • Members
  • 164 posts

Posted 23 February 2009 - 16:46

Mada ja i daje dizem ruke za lokal patriotizam, a protiv nacionalne patetike.

Ko je patetičan? Ja se samo brinem za našu budućnost!

U mnogo čemu ne podržavam Samardžića i Nikolića, ali su lepo sinoć u Utisku rekli... Ko je pomislio '74. i kasnije da će se sa Jugom dogoditi ono što se dogodilo?
Tako i sada, moramo da budemo više nego pažljivi i da mislimo na budućnost! Vojvodini što manje ingerencija; ili je podeliti - prirodno - kako god...

Ja sam ovde najveći lokal-patriota i posvećeno "na sva vrata" ukazujem na potrebu korišćenja lokalnih simbola i sl.

#54 Goliat

Goliat
  • Members
  • 1,007 posts

Posted 23 February 2009 - 16:47

Ko je patetičan? Ja se samo brinem za našu budućnost!

U mnogo čemu ne podržavam Samardžića i Nikolića, ali su lepo sinoć u Utisku rekli... Ko je pomislio '74. i kasnije da će se sa Jugom dogoditi ono što se dogodilo?
Tako i sada, moramo da budemo više nego pažljivi i da mislimo na budućnost! Vojvodini što manje ingerencija; ili je podeliti - prirodno - kako god...

Ja sam ovde najveći lokal-patriota i posvećeno "na sva vrata" ukazujem na potrebu korišćenja lokalnih simbola i sl.



Strasno je ovo sto ti govoris...

#55 ulja85

ulja85
  • Members
  • 164 posts

Posted 23 February 2009 - 16:49

"Srbijanski" je prisvojni pridev koji se odnosi na Srbiju (kao zemlju) a srpski se odnosi na Srbe (kao na narod). Kapiras?!
Grb Srbije je srbijanski grb, jer je to grb drzave Srbije, a crkva je srpska pravoslavna jer se ne odnosi samo na zemlju Srbiju vec na sve Srbe! Icice to, shvatices, samo malo sporije procitaj.

Vojvodina jeste deo Republike Srbije (trenutno), ali nije srpski ratni plen ili kolonija; odnosno nije ono za sta je ti smatras.

Nego vratimo se mi na tablice...

Znam ja šta ti hoćeš da kažeš, ali mislim da nisi neki filolog...

Kako kažeš? Španski ili španijanski grb? Holandski ili holandijanski grb?

Vojvodina je Srbija! Ne srpska kolonija... To to ne možeš da shvatiš!

#56 ulja85

ulja85
  • Members
  • 164 posts

Posted 23 February 2009 - 16:50

Strasno je ovo sto ti govoris...

Pa naravno da je strašno to što se desilo sa Jugoslavijom...
Zato ne smemo da dopustimo da nam se nešto sl. ponovi!

Edited by ulja85, 23 February 2009 - 16:51.


#57 Goliat

Goliat
  • Members
  • 1,007 posts

Posted 23 February 2009 - 17:42

Pa naravno da je strašno to što se desilo sa Jugoslavijom...
Zato ne smemo da dopustimo da nam se nešto sl. ponovi!


A zasto se po tebi to desilo sa Jugoslavijama, sto se desilo?

#58 ulja85

ulja85
  • Members
  • 164 posts

Posted 23 February 2009 - 18:06

A zasto se po tebi to desilo sa Jugoslavijama, sto se desilo?

A, šta ti misliš zašto? Ali uzmi u obzir to da je po ustavu bilo potrebno da se sve republike slože ako neka hoće da se odvoji.
Nije poštovan ustav. Radilo se na silu!

#59 Lomez

Lomez
  • Members
  • 61 posts

Posted 23 February 2009 - 18:08

A zasto se po tebi to desilo sa Jugoslavijama, sto se desilo?


ajde, ti ćeš sad da objašnjavaš ljudima zašto se šta desilo, mnogo si upućen :ph34r: Gubi se na onu vašu spam temu o Statutu, pošto si separatista o Srbiji nemaš pravo da pričaš. Ali zapamti: Vojvodina = Srbija, bez obzira na vaše separatističko zlo koje sipate na sve strane

#60 deep0dark

deep0dark
  • Members
  • 65 posts

Posted 23 February 2009 - 18:09

Nije lose! Eto kompromisa. Mada ja i daje dizem ruke za lokal patriotizam, a protiv nacionalne patetike.


Odmori malo ruku. :ph34r: Patetično je i jedno i drugo.