Jump to content


Photo

Split: Nove Tablice


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
64 replies to this topic

#31 ulja85

ulja85
  • Members
  • 164 posts

Posted 22 February 2009 - 22:07

Ja samo iznosim svoje misljenje. Kao sto i sam kazes da je glupo da u multi-kulti Vojvodini policija ima slovo П na svojim tablicama, jednako je glupo da imamo samo cirilicne licne karte. Dakle, ja mislim da Vojvodina u okviru Srbije moze i mora imati svoje idejno resenje za licne karte. Sto se registracija tice, ja mislim da treba usvojiti odredjeni sablon (font, dimenzije za tablice i slicno) a da Vojvodina, ali i svaki buduci region Srbije, ili recimo opstina, moze da razvija svoje nijanse.. U tom smislu zalazem se i za upotrebu lokalnih grbova.

Ma Vojvodina je integralni deo multikulturalne Srbije. I Srbija je multikulturalna! Vojvodina se po tome ne razlikuje od Srbije!

Pa šta ako je P ćirilično!? To može da bude simpatično!

Zašto bi se razvijale razne nijanse po Srbiji? Baš treba te stvari da budu u celoj zemlji jednoobrazne!

I nije tačno da su lične karte samo na ćirilici, na čipu se nalaze podaci i na engleskom itd.

#32 Goliat

Goliat
  • Members
  • 1,007 posts

Posted 22 February 2009 - 22:18

Ma Vojvodina je integralni deo multikulturalne Srbije. I Srbija je multikulturalna! Vojvodina se po tome ne razlikuje od Srbije!


Koje "multikulturalne Srbije"?! One u kojoj postoji jedan narod, jedan jezik, jedno pismo, jedna crkva, jedna prestonica, jedna akademija... itd..


Pa šta ako je P ćirilično!? To može da bude simpatično!


Ono sto je tebi simpaticno ja se od toga jezim. Da li mislis da policija koja ne ume ni svoj jezik da govori a kamoli jezik sredine u kojoj treba da bude cuvar reda i sa cirilicnim P, uliva strahopostavanje? Jednostavno ja govorim ovde o simbolici i o nacinu rada...


Zašto bi se razvijale razne nijanse po Srbiji? Baš treba te stvari da budu u celoj zemlji jednoobrazne!


Zato sto je to mozda meni simpaticno, kao sto je tebi simpaticno cirilicno P.
Zato sto je 1991. VOjvodina imala svoj zakon o saobracaju, drugaciji od onog u SR Srbiji i voleo bih da ga opet ima. Zato sto u Vojvodini mi zelimo nase lokalne grbove, iako ih vi juzno ne zelite. Pa ako hocete vi stavite 4,5, ili 6 cirilicnih esesova.

I nije tačno da su lične karte samo na ćirilici, na čipu se nalaze podaci i na engleskom itd.


Ako se neko zove Szőregi Zoltán, da li mislis da je u redu da u njegovog ID dokumentu stoji samo, i samo: СЕРЕГИ ЗОЛТАН. To je put kojim je Papp Pál postao Папа Павле..

#33 faust79

faust79
  • Members
  • 247 posts

Posted 22 February 2009 - 23:09

Koje "multikulturalne Srbije"?! One u kojoj postoji jedan narod, jedan jezik, jedno pismo, jedna crkva, jedna prestonica, jedna akademija... itd..


Jedno pitanje za tebe koliko u SAD-u ( pošto se oni obično navode kao primjer demokratije ) postoji različitih naroda i nacija? A svi oni mogu biti samo Amerikanci tog i tog porijekla (srpskog,kineskog,turskog itd). Službeni jezik je samo engleski. A što se tiče toga da u Srbiji postoji samo jedna crkva to nije tačno!Normalno je da postoji jedna prestonica kad je Srbija unitarna a ne federalna država.

#34 ulja85

ulja85
  • Members
  • 164 posts

Posted 22 February 2009 - 23:18

Koje "multikulturalne Srbije"?! One u kojoj postoji jedan narod, jedan jezik, jedno pismo, jedna crkva, jedna prestonica, jedna akademija... itd..

Brate, izvini, ali ti ne znaš šta pričaš. Ove stvari prosto nisu tačne.
Akademija i treba da bude jedna i prestonica svakako.

Zato sto je 1991. VOjvodina imala svoj zakon o saobracaju, drugaciji od onog u SR Srbiji i voleo bih da ga opet ima. Zato sto u Vojvodini mi zelimo nase lokalne grbove, iako ih vi juzno ne zelite. Pa ako hocete vi stavite 4,5, ili 6 cirilicnih esesova.

Svi znamo koliko je ustav iz '74 bio loš i poguban Ne ponovilo se...
Ma, niko nije protiv lokalnih grbova!!! Nema ih dovoljno i ne ispunjavaju svi heraldička pravila... Potreban je dug proces stvaranja i usvajanja...

Ako se neko zove Szőregi Zoltán, da li mislis da je u redu da u njegovog ID dokumentu stoji samo, i samo: СЕРЕГИ ЗОЛТАН. To je put kojim je Papp Pál postao Папа Павле..

Ne lupaj molim te, pisaće sigurno latinicom!

Edited by ulja85, 22 February 2009 - 23:19.


#35 Goliat

Goliat
  • Members
  • 1,007 posts

Posted 22 February 2009 - 23:20

Brate, izvin, ali ti ne znaš šta pričaš. Ove stvari prosto nisu tačne.
Akademija i treba da bude jedna i prestonica svakako.


Svakako...

Svi znamo koliko je ustav iz '74 bio loš i poguban Ne ponovilo se...


Svakako... drugi put.

Ma, niko nije protiv lokalnih grbova!!! Nema ih dovoljno i ne ispunjavaju svi heraldička pravila... Potreban je dug proces stvaranja i usvajanja...


Svakako... treci put.

Ne lupaj molim te, pisaće sigurno latinicom!


Svakako... cetvrsti pu.

#36 ulja85

ulja85
  • Members
  • 164 posts

Posted 22 February 2009 - 23:22

To je put kojim je Papp Pál postao Папа Павле..

Normalno je i legitimno da se internacionalna imena prevode. Pa nećemo sigurno reći npr. apostol Pavlos, nego Pavle.

Tako je u našoj tradiciji npr, ne Benedikt, nego Venedikt. Čuj malo teologe i zvaničnike SPC... To znaju i filolozi...

#37 ulja85

ulja85
  • Members
  • 164 posts

Posted 22 February 2009 - 23:30

Svakako...

Drago mi je da se razumemo.

#38 Goliat

Goliat
  • Members
  • 1,007 posts

Posted 22 February 2009 - 23:30

Normalno je i legitimno da se internacionalna imena prevode. Pa nećemo sigurno reći npr. apostol Pavlos, nego Pavle.

Tako je u našoj tradiciji npr, ne Benedikt, nego Venedikt. Čuj malo teologe i zvaničnike SPC... To znaju i filolozi...



Papp Pál nije nikakav papa niti pop nego je vojvodjanski partizan, madjarski jevrejin iz Perleza... Pál mu je ime a Papp prezime.
Mislim da imena u licnim dokumentima treba da se pisu u originalu a ne da Ilone postaju Jelene, to se zove asimilacija.

Edited by Goliat, 22 February 2009 - 23:43.


#39 ulja85

ulja85
  • Members
  • 164 posts

Posted 22 February 2009 - 23:50

Papp Pál nije nikakav papa niti pop nego je vojvodjanski partizan, madjarski jevrejin iz Perleza... Pál mu je ime a Papp prezime.
Mislim da imena u licnim dokumentima treba da se pisu u originalu a ne da Ilone postaju Jelene, to se zove asimilacija.

Nisam ja ni rekao da je to papa Pavle, ja sam samo dao primer.

Pa, ko ti je rekao da se neće pisati u originalu? Ko te je slagao?!

#40 ulja85

ulja85
  • Members
  • 164 posts

Posted 23 February 2009 - 00:03

Nakon toga, kao u Nemackoj napr, svaki region u zemlji (danas postoji samo AP Vojvodina i grad Beogradkao de facto regioni) moze da razvije svoje nijanse registracija. Dakle nakon slovnog niza stoji lokalni grb. Ja bih voleo da vidim dva mala grbica jedan ispod drugog, i to da gore bude grb regiona (recimo grada Beograda) a ispod grb opstine (recimo Zvezdara ili Zemun). Isto to vazi za Vojvodinu. Napr;: gore grb Vojvodine a dole grb Sombora. Slovni niz od dva slova, nakon brojki na kraju tablice, moze sam vlasnik automobila da sastavi, recimo svoje inicijale moze da stavi.
U Srbiji juzno od Save i Dunava, tamo gde se to zeli i moze, stoji lokalni grb (recimo grada Nisa, Kragujevca) dok se ne formiraju regioni (to se valjda ocekuje u skorijoj buducnosti). Do tad moze da stoji grb Srbije ili ti ocili oko kojih ste navalili.

Već sam ti naveo da Vojvodina nije region, nego pokrajina koja je podeljena na regione, kao i ostatak Srbije. Dakle, cela Srbija je podeljena na regione: Šumadijski, Jablanički, Pomoravski, Sremski, Južno-banatski, Kolubarski, Podunavski, Grad Beograd... E, vidiš, Grad Beograd je region, kao i npr. Sremski, ne kao Vojvodina. I Vojvodina je podeljena na regione kao i ostatak Srbije.

Znači, ako hoćeš da bude kako si ti zamislio, npr.u Pančevu će biti grb Pančeva i grb Južno-banatskog okruga, a ne Vojvodine.
U spomenutom Somboru bi bio grb Sombora i Zapadno-bačkog okruga, a ne Sombora i Vojvodine.

Dakle, nema mesta za grb Vojvodine ni u tvojoj zamisli.

I na kraju, još jednom, mnooogo veći broj opština nema grbove, nego što ih ima...
A okruzi ih uopšte nemaju!

#41 Goliat

Goliat
  • Members
  • 1,007 posts

Posted 23 February 2009 - 00:15

Već sam ti naveo da Vojvodina nije region, nego pokrajina koja je podeljena na regione, kao i ostatak Srbije. Dakle, cela Srbija je podeljena na regione: Šumadijski, Jablanički, Pomoravski, Sremski, Južno-banatski, Kolubarski, Podunavski, Grad Beograd... E, vidiš, Grad Beograd je region, kao i npr. Sremski, ne kao Vojvodina. I Vojvodina je podeljena na regione kao i ostatak Srbije.

Znači, ako hoćeš da bude kako si ti zamislio, npr.u Pančevu će biti grb Pančeva i grb Južno-banatskog okruga, a ne Vojvodine.
U spomenutom Somboru bi bio grb Sombora i Zapadno-bačkog okruga, a ne Sombora i Vojvodine.

Dakle, nema mesta za grb Vojvodine ni u tvojoj zamisli.

I na kraju, još jednom, mnooogo veći broj opština nema grbove, nego što ih ima...
A okruzi ih uopšte nemaju!



Okruzi nisu regioni. To su upravne jedinice vlade Srbije. Procitaj nesto o NUTS-ovima pa ce ti biti jasno. Jedini pravi region Srbije je Vojvodina (ima svoju vladu, skupstinu, budzet), i grad Beograd bi se mogao svrstati u regione, ali on nije region pravno.
Svaka opstina a i selo imaju svoje grbove, ovde se samo govorilo o tome da neke srbijanske opstine imaju grbove iz komunistickog doba, pa dok ne dobiju bolje, ja predlazem da se stavi srbijanski, kao sto sam i gore naveo.

Edited by Goliat, 23 February 2009 - 00:17.


#42 ulja85

ulja85
  • Members
  • 164 posts

Posted 23 February 2009 - 00:38

Okruzi nisu regioni. To su upravne jedinice vlade Srbije. Procitaj nesto o NUTS-ovima pa ce ti biti jasno. Jedini pravi region Srbije je Vojvodina (ima svoju vladu, skupstinu, budzet), i grad Beograd bi se mogao svrstati u regione, ali on nije region pravno.
Svaka opstina a i selo imaju svoje grbove, ovde se samo govorilo o tome da neke srbijanske opstine imaju grbove iz komunistickog doba, pa dok ne dobiju bolje, ja predlazem da se stavi srbijanski, kao sto sam i gore naveo.

Vojvodina nema vladu, nego Izvršno veće. I Beograd ima. I Čačak ima... I budžete...

Ali, kako ne shvataš, ne možeš sa jedne strane da staviš Vojvodinu a sa druge sve ostalo u Srbiji - da svuda budu ocila, a samo u Vojvodini nešto drugo.

Srbija treba da bude podeljena na regione ravnomerno! Tako ne može jedan region da bude Vojvodina sa 2 miliona stanovnika, drugi Beograd sa još 2 miliona, i šta ostaje? Da se ostatak Srbije podeli na 5, 6 regiona a po koliko stanovnika da imaju? 500 000?
Zato Vojvodina ne treba da bude jedan region nego npr. Grad Novi Sad, Bačka, Banat i Srem da budu regioni ili tako nešto...

Ili neka bude Vojvodina, ali da recimo Srem bude sa Šapcem poseban region izvan Vojvodine - Zapadni, i Pančevo i Vršac sa Smederevom, Požarevcem i Majdanpekom poseban region izvan Vojvodine - Istočni.

Dakle da se razbije ta granica na Savi i Dunavu; da ne postoji.

Nije tačno. Ja znam opštine koje nemaju grbove...

#43 Goliat

Goliat
  • Members
  • 1,007 posts

Posted 23 February 2009 - 00:45

Vojvodina nema vladu, nego Izvršno veće. I Beograd ima. I Čačak ima... I budžete...

Ali, kako ne shvataš, ne možeš sa jedne strane da staviš Vojvodinu a sa druge sve ostalo u Srbiji - da svuda budu ocila, a samo u Vojvodini nešto drugo.

Srbija treba da bude podeljena na regione ravnomerno! Tako ne može jedan region da bude Vojvodina sa 2 miliona stanovnika, drugi Beograd sa još 2 miliona, i šta ostaje? Da se ostatak Srbije podeli na 5, 6 regiona a po koliko stanovnika da imaju? 500 000?
Zato Vojvodina ne treba da bude jedan region nego npr. Grad Novi Sad, Bačka, Banat i Srem da budu regioni ili tako nešto...

Ili neka bude Vojvodina, ali da recimo Srem bude sa Šapcem poseban region izvan Vojvodine - Zapadni, i Pančevo i Vršac sa Smederevom, Požarevcem i Majdanpekom poseban region izvan Vojvodine - Istočni.

Dakle da se razbije ta granica na Savi i Dunavu; da ne postoji.

Nije tačno. Ja znam opštine koje nemaju grbove...


Zar ne vidis razliku izmedju Cacka i Vojvodine?
Proctaj molim te nesto o NUTS-ovima.
Navedi mi jednu opstinu koja nema grb!

Sto se tice Vojvodine, bolje navijaj za to da bude sto vise Vojvodina i juzno od Save i Dunava

#44 ulja85

ulja85
  • Members
  • 164 posts

Posted 23 February 2009 - 01:53

Zar ne vidis razliku izmedju Cacka i Vojvodine?
Proctaj molim te nesto o NUTS-ovima.
Navedi mi jednu opstinu koja nema grb!

Sto se tice Vojvodine, bolje navijaj za to da bude sto vise Vojvodina i juzno od Save i Dunava

Ja o tome i govorim! Nikako ne treba da postoji Vojvodina sa jedne strane, a Čačak sa druge, već treba Srbija da se podeli RAVNOMERNIJE!

Rekovac nema!

Ne, nego navijam da bude više vojvodina severno od Save i Dunava!

#45 Goliat

Goliat
  • Members
  • 1,007 posts

Posted 23 February 2009 - 10:20

Ja o tome i govorim! Nikako ne treba da postoji Vojvodina sa jedne strane, a Čačak sa druge, već treba Srbija da se podeli RAVNOMERNIJE!

Rekovac nema!

Ne, nego navijam da bude više vojvodina severno od Save i Dunava!



Rekovac je gradska opstina u okviru nedavno forimiranog grada Jagodine.
Srbija treba ravnomernije da se decentralizuje tako da postoje regioni izmedju 500 000 i 2 000 000 stanovnika, pa je Vojvodina primer na koji se ostatak Srbije mora decentralizovati.
Gradjani Vojvodine zele zakonodavnu, sudsku, izvrsnu vlast, svoju imovinu i izvorne prihode NAZAD! To podrazumeva da ponovo imamo nas zakon o saobracaju, kao sto mo ga imali do 1989. To znaci da ako srbijanci ne vole svoje lokalne grbove ili ih nemaju, neka stavlju slova S do besvesti, ali mi zelimo nase lokalne grbove.
Zato predlaze: gore mali grbic regiona (Vojvodine) a dole mali grbic opstine (Becej, Ruma)... ili gore mali grbic regiona (Beograd) a dole mali grbic optine (Zemun, Zvezdara). Isto tako zelim ostatku Srbije da se sto pre trgne i organizuje autonomne regione juzno od Save i Dunava. Zamisli: AP Sumadija, AP Pomoravlje, AP Timocka krajina, AP Sandzak... i td