Jump to content


Photo

istina.....iz ugla srbina, rođenog beograđanina


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
51 replies to this topic

#16 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 09 December 2002 - 15:13

perkos:

Ma ne ljutim se ja uopšte ali istine radi 
nisam rekao u gornjem postu po 100000 svaki
grad pojedinačno već stotine hiljada iz tih
gradova a ako neko i u to sumnja nek mu je
bog na'pomoć a možda je i to kasno. 


Nesto cu ti ispricat... ima jedna pjesma koja se pjevala tamo okle sam jedno 50 godina prije no sto se ostvarila... Onaj koji ju je ispjeva ka golobradi mladic doceka je da mu se san ostvari kad je bio skoro izlapjeli starac.

Cudno ali cemo je morat opet pjevat jer nam je samo to ostalo...
Bar zasad.

Onamo, 'namo!da vidju Prizren!
Ta to je moje - doma cu doc
Starina mila tamo me zove
Tu moram jednom oruzan noc

Onamo, 'namo - sa razvalina
Dvorova carskih vragu cu rec:
S ognjista milog bjezi mi, kugo,
Zajam ti moram vracati vec


#17 Zorz

Zorz
  • Members
  • 275 posts

Posted 10 December 2002 - 01:12

Taj grad je umro i pokleknuo pred navalom izbeglica koje su došle s planina i koje se u njemu ponašaju isto kao što su se ponašale po svojim selima.


Kako osoba koja ima izuzetnu pronicljivost u bavljenju onima kojima su bila ukinuta osnovna prava, moze sa ovoliko nipodastavanja govoriti o unesrecenim ljudima?
Kako osoba koja se preko svojih novinarskih clanaka navodno bori za uzviseni cilj (kolektivno pokajanje), moze ocekivati da pored ovakvih stavova (koji u njegovom slucaju uopste nisu ksenofobicni, vec preziruca prema jednoj naciji) bude ozbiljno prihvacena od strane onih koji treba da se promene?

U cemu se zapravo nalazi problem neprihvatanja njihove borbe za "stvar"? Da li u tome sto su ljudi u Srbiji zaista svi od reda fasisti, "osim male grupe ljudi", i da oni koji ne stanu vikati zajedno s njima jesu oni koji cute ili koji podrzavaju zlocin? Ili je problem u njima samima, jer ne mogu da ispravo artikulisu probleme drustva, vec se sluze generalizacijom i fanatizmom prema onima koji ne prihvataju njihov model ponasanja (a ne stavova)?
Upravo oko toga treba da se vodi rasprava i da se napravi distinkcija. Svetisla B. nedorecno definise njihovo ponasanje kao revolucionalisticko. Ali, oni takav odnos prema njima dozivljavaju fasizmom (?!), a ne kritikom njihovog odnosa i ponasanja prema necemu sto kritikuju. U tome je sustina problema i njihovog osecanja odbacenosti od drustva. To osecanje odbacenosti je toliko zanelo svaku poru njihovog odnosa prema drzavi i ljudima u kojoj i sa kojima zive, da P.L. prosto navija za Argentinu (jedna obicna banalnost koja govori mnogo toga). Dakle, naspram njih nekolicine mudraca postoje gradjani koji su totalni moroni, koji, eto, cak navijaju i za YU??? Kako ih nije stid?!?! Oni treba da prate bosansku kosarku i fudbal! Ako ne prate oni su fasisti!

Dokle god budu mislili da postoji samo nekolicina njih koji imaju ispravan odnos prema dogadjajima koji su NAM se desili, i dokle god budu mislili da je problem samo u drugima a niposto ne i u njima, jaz izmedju gradjana i njih ce se produbljivati.

Odnos gradjana Srbije prema svojoj ravnodusnosti kada su cinjeni zlocini u njihovo ime ce se promeniti vremenom. Ta ravnodusnost uposte nije fasizam, jer je fasizam aktivnost. Gradjani Srbije su vise bili ravnodusni (govorim o onima koji su znali za dogadjanja, a njih je bilo procentualno malo), ili zaista nisu znali, ili su pak vise bili optereceni sopstvenim opstankom sa 1 DM u dzepu. Jedan deo njih je ucestvovao u ratovima. I tu treba praviti distinkciju. Jedan je isao na ratiste da bi se izivljavao i ubijao, drugi iz ideoloskih razloga, treci je isao jer je bio ubedjenja da su Srbi ugorzeni i da im treba pomoc, cetvrti je isao jer je bio prisilno mobilisan (npr. mobilizacija mladica iz Srbije za ratovanje u Vukovaru), a peti je isao jer prezire drugu naciju.

I ono sto oni ne shvataju jeste da ce se taj odnos promeniti i bez njih, kako je S.B. poentirao. Ali, ne. Oni su totalno zadojeni odnosom "grupica mudraca"-laici koju, veoma jasno se vidi, preziru.

#18 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 11 December 2002 - 01:44

Gde nađe stotine hiljada, perkose?

Sarajevo: oko 150,000 Srba pre rata, 1996 - oko 30,000! Dobar deo od tih 120,000 nedostajućih Srba nije proteran. Posebno se to odnosi na one koji su tokom rata bili u delovima koje je kontrolisala VRS! Oni nisu smeli da sačekaju, i iseljeni su zajedničkim naporima SDA i SDS!

Priština: pre rata ne više od 40,000 (ne računaj studentariju), danas par stotina!

#19 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 29 December 2002 - 20:42

Sarajlija- evo ja sam vrlo pazljivo procitala intervju, i iako ne znam tko je taj Lukovic, uglavnom mi se svidja sve sto je napisao. Bio on novinar, ili ne.
Ali neka te reakcije odredjenih pojedinaca ne cude. Prvo, OGROMAN broj Srba ne zna sto se dogodilo Sarajevu. Znaju eventualno da se kao nesto malo pucalo, i da, (kao sto je tu netko rekao), "su protjerani Srbi".Nisu nikad vidjeli slike totalno unistenog razrusenog Sarajeva, a da ne spominjem Vukovar i ostale gradove. Naprosto nisu nikad vidjeli. Ni dan danas. A kad nesto ne vidis, i ne znas, i jos te uvjeravaju (a srpska propaganda je vruhunski odradila svoj posao)u razne lazi; poput "famozne" izjave od prije par godina da su Hrvati sami bombardirali Dubrovnik, onda te ne treba cuditi sto danas vecina Srba okrece glavu, i ne zanima ih. Ne vredi silom tjerati nekoga da ne okrece glavu, to je prije svega savjest i moral pojedinca. Mnogima je lakse okretati glavu, "Prebacivati lopticu i krivnju na neke druge ili drugoga. Ali ako je lakse, ne znaci da je ispravnije i ne znaci da ce proci.... Nece. Negiranje istine nikad nije dovelo do ozdravljenja ni jednog drustva, pa se tako ni u Srbiji nece dogoditi pozitivan pomak, sve dok se "prljavi ves" ne izbaci na svjetlo dana. Moze neko smece trpati pod tepih, al' dogodi se da vise nema mjesta, i pocne previse smrditi, - kad tad, okrenut ce se glave od smrada, i ugledati istinu. Ovdje ne mislim samo na Srbiju, nego i na Hrvatsku.
Jednom, kad u Srbiju konacno stignu slike, kad se neko odvazi i pokaze Sarajevo, Vukovar, Dubrovnik, itd., onda ce se mozda netko zapitati. I naravno, ima ljudi koji se pitaju vec sada. Mozda su malo pretihi, mozda ne vicu dovoljno glasno, ali vjeruj mi, ima ih. Jer znas, cijeli svijet zna sto se dogodilo Sarajevu. I cijeli svijet je priznao da je to sramota. Priznat ce kad-tad i oni koji su za to najvise odgovorni.
A sigurna sam, ima puno ljudi koji suosjecaju s tobom i svim drugim Sarajlijama.
Puno pozdrava

#20 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 30 December 2002 - 11:07

Ziza:
Sarajlija- evo ja sam vrlo pazljivo procitala intervju, i iako ne znam tko je taj Lukovic, uglavnom mi se svidja sve sto je napisao. Bio on novinar, ili ne.  
Ali neka te reakcije odredjenih pojedinaca ne cude. Prvo, OGROMAN broj Srba ne zna sto se dogodilo Sarajevu. Znaju eventualno da se kao nesto malo pucalo, i da, (kao sto je tu netko rekao),  "su protjerani Srbi".Nisu nikad vidjeli  slike totalno unistenog razrusenog Sarajeva, a da ne spominjem Vukovar i ostale gradove. Naprosto nisu nikad vidjeli. Ni dan danas. A kad nesto ne vidis, i ne znas, i jos te uvjeravaju (a srpska propaganda je vruhunski odradila svoj posao)u razne lazi; poput "famozne" izjave od prije par godina da su Hrvati sami bombardirali Dubrovnik, onda te ne treba cuditi sto danas vecina Srba okrece glavu, i ne zanima ih. Ne vredi silom tjerati nekoga da ne okrece glavu, to je prije svega savjest i moral pojedinca. Mnogima je lakse okretati glavu, "Prebacivati lopticu i krivnju na neke druge ili drugoga. Ali ako je lakse, ne znaci da je ispravnije i ne znaci da ce proci.... Nece. Negiranje istine nikad nije dovelo do ozdravljenja ni jednog drustva, pa se tako  ni u Srbiji nece dogoditi pozitivan pomak, sve dok se "prljavi ves" ne izbaci na svjetlo dana. Moze neko smece trpati pod tepih, al' dogodi se da vise nema mjesta, i pocne previse smrditi, - kad tad, okrenut ce se glave od smrada, i ugledati istinu. Ovdje ne mislim samo na Srbiju, nego i na Hrvatsku.  
Jednom, kad u Srbiju konacno stignu slike, kad se neko odvazi i pokaze Sarajevo, Vukovar, Dubrovnik, itd., onda ce se mozda netko zapitati. I naravno, ima ljudi koji se pitaju vec sada. Mozda su malo pretihi, mozda ne vicu dovoljno glasno, ali vjeruj mi, ima ih. Jer znas, cijeli svijet zna sto se dogodilo Sarajevu. I cijeli svijet je priznao da je to sramota. Priznat ce kad-tad i oni koji su za to najvise odgovorni.
A sigurna sam, ima puno ljudi koji suosjecaju s tobom i svim drugim Sarajlijama.
Puno pozdrava

A vi kao znate pravu istinu?Možda ste bili
da vidite kako je u Kninu,Glini,Vojniću ili
ste bili u Drvaru,Mostaru,Grahovu,Kupresu.
U ovim ratovima stradalo su nesretnici na
svakoj strani i sad pričati o tome da su u
Sarajevu stradali muslimani od Srba koji su
se kao "slučajno"našli u brdima može samo
neko ko je totalno bezobrazan ili nikad nije
živeo na ovim prostorima.Pošto su Srbi izašli
poraženi iz ovih sukoba njihove patnje i
stradanja ne postoje već samo zločini koji su
činjeni(a jesu)sa srpske strane.
Gospodo sve dok se ne stave u isti ravan svi zločini počinjeni na ovim prostorima i to ne samo u zadnjem ratu neće moći da se normalno
živi i sarađuje na prostoru bivše Sfrj.

#21 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 03 January 2003 - 19:03

Perkos, za mene osobno je svaki zlocin, ZLOCIN, bez obzira od koga je. Ono sto je sramotno je nepriznavanje istih zlocina, a od zlocina Srbi najvise okrecu glavu. Koliko god se to tebi ne svidjalo.Vise od pola ljudi u Srbiji ni danas ne priznaje da je Milosevic najvise odgovoran za rat. Ne kazem da tome nisu pripomogle druge okolnosti, ali....nije li vec pomalo vrijeme, da kazes popu POP, a bobu BOB???

#22 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 09 January 2003 - 15:06

A šta bi još pa vama Ziza Srbi trebalo da
urade jer po meni učinili su sigurno najviše
od svih sa ovih prostora,moglo bi se reći
da sad vi ostali imate kartu u rukama i vaš
je sledeći potez.

#23 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 11 January 2003 - 16:22

Sta su to Srbi KONKRETNO ucinili? Mozda sam ja nesto propustila....

#24 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 12 January 2003 - 12:04

Najbolje bi bilo da su Srbi poceli da strajukuju gladju kad je drzava u kojoj su dodjeni postala N(nova)D(rzava)H(hrvatska)
dvije nedelje kasnije svi bi umrli od gladi i, niko (sem njih) ne bi bio povrijedjen i svi zivi bi bilo srecni

#25 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 12 January 2003 - 14:40

JR; svaka ti cast.....
Prvo, ne govorimo o NDH - tvoja aluzija je dovoljna, da znam s kim imam posla. Da, mozda su mogli strajkati gladju, ali nisu zahvaljujuci povampirenim veliko srpskim snovima. Pa su zato, odabrali "bolju" taktiku. Razorili Hrvatsku i Bosnu. Vidim, nije ti krivo. A vidim i da ti se bas svidja ono sto se dogodilo u Srebrenici. Pa sta da ti kazem, uzivaj i mirno spavaj. Ako mozes...

#26 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 12 January 2003 - 15:24

Najbolje bi bilo kada je proglasena N(ova)D(drzava)H(hrvatska) da su Srbi malo bombardovali Zagreb da bi odmah zatim i usli u njega (vidi pod Vukovar) i sve Hrvate premestili u povjest i time resili i svoje i njihovo nacionalno pitanje.
I svi zivi bi bili srecni - a posebno Jr i Radovan.

_________________
Ja sam zdrav i radostan !

[ Izmena poruke: Dragan na dan 2003-01-12 15:26 ]

#27 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 13 January 2003 - 11:11

Ziza:
Sta su to Srbi KONKRETNO ucinili? Mozda sam ja nesto propustila....

Propustili ste mnogo ili ne želite da vidite
već urađeno.
Možda bi trebalo da isporučimo veći deo Srba
nekom sudu da bi vas zadovoljili?

#28 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 13 January 2003 - 11:59

2 Dragan:
Za radovana nisam siguran ali ja znam da bih tako bio srecniji...
Cisto da se ne lazemo...

#29 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 13 January 2003 - 13:17

Zar ti ne bi nedostajali ?
Osim toga onda bi i tvoja dezela polako dosla u opasnost ?!

#30 Vlada R.

Vlada R.
  • Members
  • 240 posts

Posted 21 January 2003 - 21:38

Ziza:
Sta su to Srbi KONKRETNO ucinili? Mozda sam ja nesto propustila....


Ima li sta KONKRETNIJE od Milosevica (a sad i Milutinovica) u Hagu? Mnogo si propustila ...