Jump to content

Photo

Колапс западне цивилизације?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
82 replies to this topic

#76 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 24 February 2009 - 09:14

hehe vazi, samo kad se ne desi nista spektakularno nemoj da kazes da te nisam upozorio

i da sto pre predjes na nasu denial stranu da sjebemo ovu bednu planetu

:ph34r:

:D

trudim se ja dovoljno da je sj* ne brini.

a moram i da objasnim zasto sam te pitao za godine: ucinilo mi se da si mlad, pa sam hteo da te zamolim da se ne pojavljujes na ovoj temi. svestan sam ja da ona moze biti depresivna, pogotovu za mlade ljude.
ali posto nisi tako mlad, mozes da se suocis sa buducnoscu. e, kad to pomenuh, setih se:
Ivan Maric na b92 blogu je pisao nešto s tim naslovom, a što pomalo ima veze s ovim što ja ovde pišem:

Suočavanje s Budućnošću
(početak je na dnu te strane, naravno :) )
i, pogledajte malo i komentare, posebno one u delovima: 6, 7, 8
taj serijal članaka je optimističan na kraju, i moglo bi da bude tako, ali se mora izaći iz denial faze :D

dakle, ova ("moja") tema nije uopšte nova. čak ni na b92.
to što je naslov provokativan (namerno) i što to nekome smeta, baš me briga - kome se ne svidja ne mora ni da čita.

Ne znam kako ne mozesh da shvatish tako prostu stvar .... prozivanja tipa "koliko imash godina" i "glup si" imaju bumerang efekat, ostavi to onima koji uchestvuju u diskusiji ili samo chitaju da procenene. Tvoji izvori informacija su "trece oko" senzacionalistichki shund, stil izlaganja naporan i iritirajuci i povrh svega se frljash infantilnim i neduhovitim opaskama. I posle sam ti ja kriv shto postavish dvadeset puta pitanje zashto ti je topik bachen u kantu za djubre i niko te ne udostoji odgovora, trebalo bi da se osecash veoma neprijatno zbog toga, ali ti i dalje ne shvatash i nastavljash po starom. Samo napred.

jbt, down s.-e, stvarno si naporan. kakav bumerang efekat? evo objasnio sam gore zasto sam ga pitao za godine.

pusti ti moj stil. ako je stil to sto ti smeta, prosto me izbegavaj. ionako je tema na smetlistu. ne znam sta te uopste privlaci ovde.
i ne kapiram koji je tvoj problem? sto juris okolo i raspravljas na temama i s ljudima koje(i) te ne interesuju.
resavas probleme i boris se protiv ludila oko sebe valjda. jesi li siguran da tiproblemi nisu u tebi samom i da je to sto ti kao vidis samo, ono sto se u psihologiji zove projekcija?

evo, ako ti se ne svidja moj stil, procitaj onaj gore serijal clanaka - Ivan Matic ima mnogo bolji stil od mene.

i bas me briga za da l' ce mi odgovoriti zasto su bacili temu na smetliste. taj postupak je sramotan i moderatori su svesni toga.
to što mi ne odgovaraju više govori o njima nego o mene, zapravo o meni ne govori ništa.

Edited by dekss, 24 February 2009 - 11:57.

#77 Looney Tunes

Looney Tunes
  • Members
  • 631 posts

Posted 24 February 2009 - 11:48

Mene jedino brine ono sto sam u skoli ucio iz istorije (a i vi ostali biste trebali to isto da ste ucili). Poslije svake velike ekonomske krize u Americi (a koja se potom prosirila i u svijetu) je dolazio veliki svjetski rat. A u njima se na ovim nasim balkanskim prostorima davao veliki doprinos bezumlju istog. Cak ni pad socijalizma nismo mogli bez rata da ispratimo.
Iskreno bih volio da sam to citao u Trecem oku, a ne u udzbenicima istorije za osnovnu i srednju skolu.

#78 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 24 February 2009 - 12:01

Mene jedino brine ono sto sam u skoli ucio iz istorije (a i vi ostali biste trebali to isto da ste ucili). Poslije svake velike ekonomske krize u Americi (a koja se potom prosirila i u svijetu) je dolazio veliki svjetski rat. A u njima se na ovim nasim balkanskim prostorima davao veliki doprinos bezumlju istog. Cak ni pad socijalizma nismo mogli bez rata da ispratimo.
Iskreno bih volio da sam to citao u Trecem oku, a ne u udzbenicima istorije za osnovnu i srednju skolu.

da, na žalost, to što pričaš ima smisla. ja doduše ne vidim gde i zašto bi do tako nekog većeg sukoba moglo doći - ovih par aktivnih žarišta mi se ne čine toliko strašnim (možda sam naivan).

zato je**š kolaps, to se može izdržati, ali rat :ph34r:

ja mislim i nadam se da o ovome (ratu) pričamo bezveze.

#79 Looney Tunes

Looney Tunes
  • Members
  • 631 posts

Posted 24 February 2009 - 13:03

da, na žalost, to što pričaš ima smisla. ja doduše ne vidim gde i zašto bi do tako nekog većeg sukoba moglo doći - ovih par aktivnih žarišta mi se ne čine toliko strašnim (možda sam naivan).

zato je**š kolaps, to se može izdržati, ali rat :)

ja mislim i nadam se da o ovome (ratu) pričamo bezveze.

Sta mislis npr. o porastu proizvodnje i zaposlenosti u... vojnoj industriji? Lako oni nadju metu i razlog, ako im je u interesu.
A svako nek samo malo sebi stavi prst na celo i zapita se: dokle ce stanovnici zapadnih zemalja mirno gledati kako ostaju bez posla posto njihovi kapitalisti prebacuju fabrike u zemlje sa jeftinijom radnom snagom, sto im u njihove zemlje dolaze ljudi iz siromasnih zemalja koji rade za manje para - nece li to biti dobra podloga za neke ekstremnije nacionalisticke pokrete, pogotovo kad se kriza pocne jace osjecati, i ako potraje - a svi kazu da hoce. Ili ce biti nereda kao u Grckoj koji ce eskalirati u nesto neprijatnije. Ili da mirno gledaju kako bankari koji su cijeli svijet zavili u crno od para dobijenih od drzavnog poticaja sebi dijele bonuse?
Island do prije godinu dana pojam ekonomskog buma, bankrotirao. Britansko ostrvo i Irska se tresu zestoko, cak jednoj Svajcarskoj prijeti bankrot (heej!), istocnoevropske zemlje ionako nisu neke drzave, sa svojim oligarsima (tajkunima) nemaju nicemu dobrom da se nadaju (ko ce da im posudi, a svoje skoro potrosili ili ne znaju da iskoriste), Kina vise nema kome da prodaje ono sto moze da proizvede, Japan je vec duze vrijeme u ekonomskom nokdaunu, ali se eto drze (dokle?), u Africi stare price, Arapi kad ostanu bez nafte (ili kupaca za istu) imace sta u svojim pustinjama?
A sve je to danas zapadna civilizacija, svijet je vec duze vrijeme globalno selo, a biznis (profit, finansije i industrijska proizvodnja) nacin zivota koji je svugdje isti, a zacet u zemljama zapadne Evrope i Amerike. Naravno, svi navedeni primjeri jos nisu naoko tako dramaticni kao sto to ja pisem, ali...
Ako mene pitate u cemu je problem, on je valjda svima jasan - jos nismo ni blizu dostigli pravednu raspodjelu resursa, i zato cemo uvijek imati mladjahne Topalovice koji ce pitati: koliki je moj deo, koji ce htjeti da znaju sta im pripada, a oni osioniji koji vedre i oblace ce im pokazivati kao pokojni Mija (znate vec sta je pokazao: Ovoliki :ph34r: ). Lopovi su nam ugledni gradjani, i ne samo u nasim banana-drzavama, naime, ovi nasi su male bebe za one bjelosvjetske.
Plodno tle za radjanje nezadovoljstva, teska kriza moralnih vrijednosti, a kad imamo mnogo nezadovoljnih, revolucija samo sto nije - birajte koju cete, ideolosku, socijalnu, religijsku (po meni su sve u igri, u vidu neke kombinacije). A nesto sumnjam da ce se ovi sto ko Diznijev lik Baja patak plivaju u parama, da ce uraditi jedino sto se moze uraditi zarad sprecavanja crnih scenarija, da upumpaju svoj novac zarad ozdravljenja privrede, but there is no profit in that, za razliku od ratnih scenarija (nekom rat, nekom brat - vidjeti prvu recenicu ovog mog posta).
Neko ce morati da plati stetu, ostaje da se vidi ko ce to biti i kako.
I kako moje ime nije Davorin Gobovic, tako i sve ovo oko nas nije CRNO-BIJELI svijet. Kako god okrenes, bice "veselo".

#80 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 24 February 2009 - 13:19

i bas me briga za da l' ce mi odgovoriti zasto su bacili temu na smetliste. taj postupak je sramotan i moderatori su svesni toga.
to što mi ne odgovaraju više govori o njima nego o mene, zapravo o meni ne govori ništa.

Ako te bash briga, shto vrishtish i dozivash moderaciju k'o chobanin na pdf. Forum da ti objasne zashto su topik kao neozbiljan bacili u kantu za djubre?

I po ko zna koji put, ostavi moje "probleme", zivot i "projekcije", kad si video da ja pricham o tvojim i da te psihoanaliziram, em shto lupetash, em shto nisi kompetentan, drzi se foruma, topika i onoga o chemu ovde pishemo.

#81 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 24 February 2009 - 14:00

Sta mislis npr. o porastu proizvodnje i zaposlenosti u... vojnoj industriji? Lako oni nadju metu i razlog, ako im je u interesu.
A svako nek samo malo sebi stavi prst na celo i zapita se: dokle ce stanovnici zapadnih zemalja mirno gledati kako ostaju bez posla posto njihovi kapitalisti prebacuju fabrike u zemlje sa jeftinijom radnom snagom, sto im u njihove zemlje dolaze ljudi iz siromasnih zemalja koji rade za manje para - nece li to biti dobra podloga za neke ekstremnije nacionalisticke pokrete, pogotovo kad se kriza pocne jace osjecati, i ako potraje - a svi kazu da hoce. Ili ce biti nereda kao u Grckoj koji ce eskalirati u nesto neprijatnije. Ili da mirno gledaju kako bankari koji su cijeli svijet zavili u crno od para dobijenih od drzavnog poticaja sebi dijele bonuse?
Island do prije godinu dana pojam ekonomskog buma, bankrotirao. Britansko ostrvo i Irska se tresu zestoko, cak jednoj Svajcarskoj prijeti bankrot (heej!), istocnoevropske zemlje ionako nisu neke drzave, sa svojim oligarsima (tajkunima) nemaju nicemu dobrom da se nadaju (ko ce da im posudi, a svoje skoro potrosili ili ne znaju da iskoriste), Kina vise nema kome da prodaje ono sto moze da proizvede, Japan je vec duze vrijeme u ekonomskom nokdaunu, ali se eto drze (dokle?), u Africi stare price, Arapi kad ostanu bez nafte (ili kupaca za istu) imace sta u svojim pustinjama?
A sve je to danas zapadna civilizacija, svijet je vec duze vrijeme globalno selo, a biznis (profit, finansije i industrijska proizvodnja) nacin zivota koji je svugdje isti, a zacet u zemljama zapadne Evrope i Amerike. Naravno, svi navedeni primjeri jos nisu naoko tako dramaticni kao sto to ja pisem, ali...
Ako mene pitate u cemu je problem, on je valjda svima jasan - jos nismo ni blizu dostigli pravednu raspodjelu resursa, i zato cemo uvijek imati mladjahne Topalovice koji ce pitati: koliki je moj deo, koji ce htjeti da znaju sta im pripada, a oni osioniji koji vedre i oblace ce im pokazivati kao pokojni Mija (znate vec sta je pokazao: Ovoliki :ph34r: ). Lopovi su nam ugledni gradjani, i ne samo u nasim banana-drzavama, naime, ovi nasi su male bebe za one bjelosvjetske.
Plodno tle za radjanje nezadovoljstva, teska kriza moralnih vrijednosti, a kad imamo mnogo nezadovoljnih, revolucija samo sto nije - birajte koju cete, ideolosku, socijalnu, religijsku (po meni su sve u igri, u vidu neke kombinacije). A nesto sumnjam da ce se ovi sto ko Diznijev lik Baja patak plivaju u parama, da ce uraditi jedino sto se moze uraditi zarad sprecavanja crnih scenarija, da upumpaju svoj novac zarad ozdravljenja privrede, but there is no profit in that, za razliku od ratnih scenarija (nekom rat, nekom brat - vidjeti prvu recenicu ovog mog posta).
Neko ce morati da plati stetu, ostaje da se vidi ko ce to biti i kako.
I kako moje ime nije Davorin Gobovic, tako i sve ovo oko nas nije CRNO-BIJELI svijet. Kako god okrenes, bice "veselo".

ovaj ti je "i sridu'.
moram priznati da sam se počeo ježiti kako sam se približavao kraju posta. :D

samo dve primedbe:

'Kina vise nema kome da prodaje ono sto moze da proizvede' - kina je jača i vitalnija nego što prepostavljaš. naravno kriza će ih dobrano uzdrmati, ali su od svih jakih igrača u najboljoj poziciji. jeste, izvoz im se smanjuje drastično, ali uvoz još drastičnije - povećeva im se i štednja ali i domaća potrošnja - znači privreda tj. proizvodnja i dalje pliva. Ali, neće to moći unedogled, a o tome i pričamo ovde...

'Arapi kad ostanu bez nafte (ili kupaca za istu) imace sta u svojim pustinjama?' - ni za arape se za sad ne brinem. Znam ovo si govorio na duži rok, ali dok oni ne taj duži rok ostanu bez nafte mi ostali ćemo se odavno voziti u konjskim zapregama :D Ok, nije baš tako prosto, ali da ne ulazim u detalje sad. Ali sa poentom se slažem: čak ni arapi koji leže na nafti nemaju razloga za veliku radost.

Ako te bash briga, shto vrishtish i dozivash moderaciju k'o chobanin na pdf. Forum da ti objasne zashto su topik kao neozbiljan bacili u kantu za djubre?

I po ko zna koji put, ostavi moje "probleme", zivot i "projekcije", kad si video da ja pricham o tvojim i da te psihoanaliziram, em shto lupetash, em shto nisi kompetentan, drzi se foruma, topika i onoga o chemu ovde pishemo.

a šta tebe briga što dozivam moderaciju (pa baš i kao čobanin :) )?
samo, znaš ti dobro u čemu je stvar: premeštanjem teme na deponiju su napravili veliku glupost i nemaju objašnjenje za to. uz to želim da se vidi koliko je ovde licemerja: kao neko zalagenje za demokratiju i slobodu govora, a ovamo: cvrc: 'neke životinje su jednakije od drugih'.

a za drugo: agresivan si i šta onda očekuješ od mene? da ti okrenem drugi obraz? a možda bih mogao - evo neću više. i naravno, slažem se: treba se držati topika.

#82 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 25 February 2009 - 11:26

evo dva zaminljiva grafikona:

prvo su činjenice (čak pomalo stare, ali trend je ostao isti. možda neko sumnja?)
Posted Image

pitenje: dokle?

a drugo je skoro "zastarelo" predvidjanje iz knjige Limits to growth iz 1972.
Posted Image

ovde sigurno nisu uracunali trenutnu krizu.
mozda ce kriza pomeriti stvari na bolje?
samo pitanje je: sta je bolje?

#83 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 26 February 2009 - 10:44

kažu slika govori više od hiljadu reči...

Posted Image