Jump to content


Photo

Колапс западне цивилизације?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
82 replies to this topic

#61 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 23 February 2009 - 12:27

Shale se ne objasnjavaju. Ili ukapirash ili ne.

To što si ti rekao nije šala, nego odvratna rasistička izjava umotana u šalu. U tome je razlika.

#62 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 23 February 2009 - 13:53

ode diskusija u ćorsokak. kakav kanibalizam? neće toga biti. ako slučajno i bude neće ni biti važno.
uopšte nije poenta u kanibalizmu.

nego u sledecem - da poovo citiram faze kolapsa:

Stages of Collapse

Stage 1: Financial collapse. Faith in "business as usual" is lost. The future is no longer assumed resemble the past in any way that allows risk to be assessed and financial assets to be guaranteed. Financial institutions become insolvent; savings are wiped out, and access to capital is lost.

Stage 2: Commercial collapse. Faith that "the market shall provide" is lost. Money is devalued and/or becomes scarce, commodities are hoarded, import and retail chains break down, and widespread shortages of survival necessities become the norm.

Stage 3: Political collapse. Faith that "the government will take care of you" is lost. As official attempts to mitigate widespread loss of access to commercial sources of survival necessities fail to make a difference, the political establishment loses legitimacy and relevance.

Stage 4: Social collapse. Faith that "your people will take care of you" is lost, as local social institutions, be they charities or other groups that rush in to fill the power vacuum run out of resources or fail through internal conflict.

Stage 5: Cultural collapse. Faith in the goodness of humanity is lost. People lose their capacity for "kindness, generosity, consideration, affection, honesty, hospitality, compassion, charity" (Turnbull, The Mountain People). Families disband and compete as individuals for scarce resources. The new motto becomes "May you die today so that I die tomorrow" (Solzhenitsyn, The Gulag Archipelago). There may even be some cannibalism.


...

five stages of coming to terms with grief and tragedy as denial, anger, bargaining, depression, and acceptance


ako se gleda iz ugla jednog islandjanina 3. faza je odavno dostignuta (island je prva zemlja u kojoj je vlada pala zbog krize i ništa ne može da uradi da povrati izgubljeno - novac, poverenje), a cesto se cuje da su irska, VB, .. čak i USA "sledeci Island"...?
Koliko daleko će ići ova kriza? Do koje faze?


A šta će se tek desiti kad količina raspoložive nafte zaista počene da bude problem. Peak je beskompromisan: desio se u USA 70-ih godina, u Severnom moru 1999-2000. u rusiji 1008. u Meksiku 2004....

Da li iko sumnja da će se desiti i u globalu?
Ne nravno da niko ne smunja (ali misli da ima još dosta vremena... :ph34r: )

A šta ako se te dve krize spoje?

jel i dalje denial

Edited by dekss, 23 February 2009 - 13:53.


#63 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 23 February 2009 - 14:37

e pa onda sve ode u bestraga. valjda ce neko da prezivi, i da ti prizna da si sve vreme bio u pravu. aj sad odmori malo, tj. bar nas ostale pusti na miru. rekao si sta si imao i mi se plasimo isto koliko i ti.

a ovo ti pisem zato sto mi je vec postalo neprijatno da gledam tvoju psihozu a da ne reagujem. ne znam kako da ti pomognem da i sam predjes u fazu denial i pocnes normalno da razgovaras. ovo nije The Kriza, konacna od svih kriza, nismo jos na tom stepenu razvoja. a i da jeste ako je sve skupstine i svi naucnici na svetu ne rese, sigurno je nece resiti ni forum B92 - odsek deponija.

u svakom slucaju nista ne zavisi od nas ovde, niti mi pravimo krizu niti je resavamo, duugo posle nas ce biti i kriza i resenja, a i ako ne bude licno bi mi bilo drago da vidim kako se sve zavrsilo, kao kraj jednog dobrog filma u kome sami i ja bio statista u kukuruzu :ph34r:

#64 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 23 February 2009 - 15:02

e pa onda sve ode u bestraga. valjda ce neko da prezivi, i da ti prizna da si sve vreme bio u pravu. aj sad odmori malo, tj. bar nas ostale pusti na miru. rekao si sta si imao i mi se plasimo isto koliko i ti.

a ovo ti pisem zato sto mi je vec postalo neprijatno da gledam tvoju psihozu a da ne reagujem. ne znam kako da ti pomognem da i sam predjes u fazu denial i pocnes normalno da razgovaras. ovo nije The Kriza, konacna od svih kriza, nismo jos na tom stepenu razvoja. a i da jeste ako je sve skupstine i svi naucnici na svetu ne rese, sigurno je nece resiti ni forum B92 - odsek deponija.

u svakom slucaju nista ne zavisi od nas ovde, niti mi pravimo krizu niti je resavamo, duugo posle nas ce biti i kriza i resenja, a i ako ne bude licno bi mi bilo drago da vidim kako se sve zavrsilo, kao kraj jednog dobrog filma u kome sami i ja bio statista u kukuruzu :ph34r:



preživeće naravno. ja sam optimista :)
i nisam depresivan :D

tebi postalo neprijatno da gledaš moju psihozu? što bi ti bilo neprijatno?
pa rekoh ti nisam depresivan ni malo.

ali pazi ovo nije zezanje. ako kazeš nešto, to i dokaži. važi?

"ovo nije The kriza"?
kako znaš? jel denial faza ili zaista znaš?

i ko govori o rešavanju na forumu b92? ja ne.

statista? pazi, statisti su isto vazni, i oni učestvuju


jesi li ti nešto već pisao na forumu? meni si čini da jesi i da sam te ponešto i odgovrio i pitao te, al ti se praviš lud :D

#65 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 23 February 2009 - 15:32

"ovo nije The kriza"?
kako znaš? jel denial faza ili zaista znaš?


ako smo neke stvari rascistili oko tvog stava i teme ovog topica, bas mi je drago. nemoj vise da prenosis katastroficne scenarije koje pokupis na netu i da insistiras da su tacni , jer je to cist spam :ph34r:

e sad, odgovor na ovo je da ne znam, ali znam da i ti ne znas i da niko na svetu ne zna. ali znam kako smo pregurali sve krize do sad. a to je hibernacijom, umrtvis se i svedes potrebe na minimum dok se stvari ne rese. posle ide faza divljanja da "nadoknadis" sve sto si propustio i tako u krug. nema razvoja i napretka bez kriza, i obrnuto. krize su nesto normalno za nas.

tako da predlazem da svi odmah upadnemo u fazu acceptance i kurtalisemo se bede. ili da pravimo stranku ili sektu (sto je isto), nema nam treceg.

to je moje skromno resenje, a rado cu da cujem i druga, samo kuknjavu o neizbeznoj propasti ne podnosim, ne vidim smisao toga. i jos posle je zaciniti najgorim primerima iz WW2 i sa jebenih uskrsnjih ostrva. ima i pozitivnih pimera kako su se krize resavale, kanibalizam je bio izuzetak a ne pravilo ponasanja ljudi u krizi. tako da prisecanje na sve gluposti koje su se u istoriji desile je cisto mracenje i nista drugo.

#66 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 23 February 2009 - 17:27

A sto se vi uopste raspravljate kada se kalendar Maja zavrsava 2012te.

#67 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 23 February 2009 - 20:25

...


koliko ti imaš godina?


A sto se vi uopste raspravljate kada se kalendar Maja zavrsava 2012te.



maje su propale pa se ne ništa pitaju :ph34r:

Edited by dekss, 23 February 2009 - 20:27.


#68 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 23 February 2009 - 21:12

koliko ti imaš godina?


:ph34r:

#69 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 23 February 2009 - 21:24

:)


za tebe znam da si mlad - intelektualno :ph34r:

#70 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 23 February 2009 - 22:29

koliko ti imaš godina?


27

plasiti se ekonomskog kolapsa je isto kao i plasiti se epidemije pticijeg gripa. tacno je da su nas epidemije pre satirale i verovatno ce i ubuduce, ali to ne znaci da cemo svi pomreti u narednih 20 godina. mislim, mozda i hocemo, ali mi to ne znamo. jer da znamo odmah bismo to sprecili. uzdamo se u lekare da ce nas spasiti isto kao sto se u ekonomiji uzdamo u bankare. hebi ga, koji nam je drugi izbor?

ako meni ne verujes idi na isti taj google gde si nasao "pouzdane informacije" o kolapsu pa ukucaj: why economy won't collapse, i dobices gomilu objasnjenja podjednako pouzdanih kao i ona o propasti. na tebi je da biras kome ces verovati

#71 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 23 February 2009 - 23:01

27

plasiti se ekonomskog kolapsa je isto kao i plasiti se epidemije pticijeg gripa. tacno je da su nas epidemije pre satirale i verovatno ce i ubuduce, ali to ne znaci da cemo svi pomreti u narednih 20 godina. mislim, mozda i hocemo, ali mi to ne znamo. jer da znamo odmah bismo to sprecili. uzdamo se u lekare da ce nas spasiti isto kao sto se u ekonomiji uzdamo u bankare. hebi ga, koji nam je drugi izbor?

ako meni ne verujes idi na isti taj google gde si nasao "pouzdane informacije" o kolapsu pa ukucaj: why economy won't collapse, i dobices gomilu objasnjenja podjednako pouzdanih kao i ona o propasti. na tebi je da biras kome ces verovati


:ph34r:

ok, ok

ja ti ne mogu obecati da necu i dalje pisati ovde i to na isti nacin.
mogu ti jedino dati savet: da ne citas sto se ovde pise, kad ti se toliko ne svidja to sto si ovde do sad procitao.
a pogotovu sto mislis da sve ovo sto sam napisao nema veze sa zivotom - stvarno ne razumem sto uopste citas sve ovo i ucestvujes u raspravi.

evo necu napisati nista na ova tvoja dva zadnja posta, tako da neces morati nista ni da odgovaras.

#72 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 24 February 2009 - 01:58

hehe vazi, samo kad se ne desi nista spektakularno nemoj da kazes da te nisam upozorio

i da sto pre predjes na nasu denial stranu da sjebemo ovu bednu planetu

:ph34r:

#73 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 24 February 2009 - 03:22

za tebe znam da si mlad - intelektualno :ph34r:


Ne znam kako ne mozesh da shvatish tako prostu stvar .... prozivanja tipa "koliko imash godina" i "glup si" imaju bumerang efekat, ostavi to onima koji uchestvuju u diskusiji ili samo chitaju da procenene. Tvoji izvori informacija su "trece oko" senzacionalistichki shund, stil izlaganja naporan i iritirajuci i povrh svega se frljash infantilnim i neduhovitim opaskama. I posle sam ti ja kriv shto postavish dvadeset puta pitanje zashto ti je topik bachen u kantu za djubre i niko te ne udostoji odgovora, trebalo bi da se osecash veoma neprijatno zbog toga, ali ti i dalje ne shvatash i nastavljash po starom. Samo napred.

#74 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 24 February 2009 - 07:45

Liberali su zaista vecno duhovno mladi. U njihovom sveu insistira se na decijem poimanju sveta, povrsnosti koju smatraju kreativnom. Koliko filmova nam opisuje ovaj karakter? Oni leprsavo skaci sa teme na temu, sa covek ana coveka. Liberali imaju hobije, znaju sve po malo i licno su usavrsebi. Ova nasmejana slika samo je pasma iza kje se skoro uvek ktije prljavi trgovacki moral.

#75 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 24 February 2009 - 08:45

Liberali su zaista vecno duhovno mladi. U njihovom sveu insistira se na decijem poimanju sveta, povrsnosti koju smatraju kreativnom. Koliko filmova nam opisuje ovaj karakter? Oni leprsavo skaci sa teme na temu, sa covek ana coveka. Liberali imaju hobije, znaju sve po malo i licno su usavrsebi. Ova nasmejana slika samo je pasma iza kje se skoro uvek ktije prljavi trgovacki moral.



Cudi me kako ti, uopste, polazi za rukom da se ulogujes na 4um.

...