Jump to content

Photo

Колапс западне цивилизације?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
82 replies to this topic

#16 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 20 February 2009 - 14:46

ti rece da nece biti trolovanja?
eto tema je na deponiji - nemas potrebe da i ovde trolujes

na niske si grane spao - kad trolujes po deponijam :ph34r:

Shvati ih, moraju. Za njih je apsolutno neprihvatljivo pojavljivanje svake misli koja dovodi u pitanje tezu da je kapitalizam jedini, vrhunski i konacni ekonomski sistem. Kako je kriza jaca, tako su i oni agresivniji. Uskoro sledi otvorena cenzura, pa onda, kao nekad, progoni i ubijanja levichara.

#17 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 20 February 2009 - 14:48

E moj dekss... E moj dekss... E moj dekss... E moj dekss...

Nedaj da nas rastave
ovi ljudi zli
jer u srcu mome
zivis samo ti

Evo ti ruka moja
povedime kuda zelis
oprosti mi ja te molim
i reci mi da me volis

E moj REX.

#18 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 20 February 2009 - 14:53

Shvati ih, moraju. Za njih je apsolutno neprihvatljivo pojavljivanje Uskoro sledi otvorena cenzura, pa onda, kao nekad, progoni i ubijanja levichara. :ph34r:

Pleased to meet you
Hope you guess my name
But whats puzzling you
Is the nature of my game
I stuck around st. petersburg
When I saw it was a time for a change
Killed the czar and his ministers
Anastasia screamed in vain

Nights in white satin,
Never reaching the end

Edited by down with the sickness, 20 February 2009 - 14:54.

#19 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 20 February 2009 - 15:16

meni se cini da ti nisi svestan koliko si u zabludi.

ovo nije prica ni o srbistanu ni o rusiji ni iranu... mene politika ne zanima. ne zanima me ni kapitalizam ni komunizam...
problemi o kojima ja govorim su dalko iznad tih koje ti pominjes...

zanima me kako to da ti (i down s.) unapred znate da ce tema zavrsiti na deponiji? da li si je ti tamo bacio? i zasto?

odakle tebi da ja imam kompleks nize vrednosti prema zapadnoj civilizaciji?

ja vec duze sa porodicom zivim na zapadu (u EU - nema potrebe da detaljisem dalje) tako da ne vidim kako bih to mogao imati kompleks nize vrednosti?
ne da mi nista ne fali, nego imam u materijalnom smislu veoma bogat zivot... i ne samo u materijalnom. znaci ama bas nista mi ne fali.

da li mozda ti imas neki kompleks?

ja ne tvrdim nista, samo mi smeta, u stvari me nervira sto se za sve glupo i debilno sto se desi na svetu krivi western civilization. i prvi sam koji ce iz USA ili EU da ih popljune i kaze nista vam ovo ne valja...

ali vrlo je problematicno u Srbiji koja se jedva oslobodila paranoje od w. c. siriti te da kazemo pretpostavke o propasti. ne razumemo se mi zato sto ja ne branim ni potrosnju ni unistavanje planete, ja samo ne krivim west za to (ni kapitalizam, jer znamo da se u komunistickim zemljama mnogo vise zagadjivalo srazmerno proizvodnji) dakle moze tema propast civilizacije ili propast potrosackog drustva, ali propast zapadne civilizacije je cista bezvezotina.

dakle nije sve sto se desi krivica zapada nego ljudske gluposti generalno. a to ja tvrdim da bi se svaki pojedinac zapitao sta je on kriv i sta moze da doprinese a ne sve da svali na zapad, politicare, USA ili kapitalizam CIJU ili koga sve ne. kapitalizam i politicari se prilagodjavaju nama a ne kontrolisu nas. zato se problem ne resava izborima ni promenom sistema ni ubijanjem vestica. zao mi je sto je tako, ali je tako.

#20 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 20 February 2009 - 15:43

ja ne tvrdim nista, samo mi smeta, u stvari me nervira sto se za sve glupo i debilno sto se desi na svetu krivi western civilization. i prvi sam koji ce iz USA ili EU da ih popljune i kaze nista vam ovo ne valja...

ali vrlo je problematicno u Srbiji koja se jedva oslobodila paranoje od w. c. siriti te da kazemo pretpostavke o propasti. ne razumemo se mi zato sto ja ne branim ni potrosnju ni unistavanje planete, ja samo ne krivim west za to (ni kapitalizam, jer znamo da se u komunistickim zemljama mnogo vise zagadjivalo srazmerno proizvodnji) dakle moze tema propast civilizacije ili propast potrosackog drustva, ali propast zapadne civilizacije je cista bezvezotina.

dakle nije sve sto se desi krivica zapada nego ljudske gluposti generalno. a to ja tvrdim da bi se svaki pojedinac zapitao sta je on kriv i sta moze da doprinese a ne sve da svali na zapad, politicare, USA ili kapitalizam CIJU ili koga sve ne. kapitalizam i politicari se prilagodjavaju nama a ne kontrolisu nas. zato se problem ne resava izborima ni promenom sistema ni ubijanjem vestica. zao mi je sto je tako, ali je tako.

ajde sad lepo procitaj sta sam ja napisao u uvodnm postu, pa onda sta si ti na to odgovorio, pa sta sam te ja pitao...

imam blag utisak da si u ovom postu malo oladio u odnosu na prethodni? zasto?

ali, svejedno, nisi odgovorio na ono sto sam te pitao. zasto?

gde sam ja govorio o krivici w. c.? odakle ti da ja to zelim?
naslov je jasan: "kolaps zapdne civilizacije? da ili ne?
nemoj da izvrces nista nego lepo napisi svoje misljenje. ako je tovj odgovor nedvosmisljeno ne. napises i ides...
ako te tema ne zanima. ne otvaras je uopste.
prosto ko pasulj!

pominjes srbiju... moje misljenje je da je u ovom kontekstu srbija deo zapadne civilizacije rusija je deo z.c. i kina.. cak i iran, o UAE da ne pricamo, kuvajt...
ceo svet je deo zapadne civilizacije.

da li ti je sad malo jasnije?

"dakle moze tema propast civilizacije ili propast potrosackog drustva, ali propast zapadne civilizacije je cista bezvezotina. "

a zasto moze propast civilizacije ili propast potrosackog drustva, a ne moze kolaps zapadne civilizacije? objasni...

da li mislis da zbog pogresnog naslova tema treba da zavrsi na deponiji (tj vec je zavrsila, ali izgleda jos tinja ko i na svakom djubrištu :) )
da li je pogrešan naslov teme jedini njen greh? :D

da li si je ti bacio na deponiju? i, opet, zašto?

i da dodam nešto...
zar ovo nije smešno?
čovek napisao provokativan članak... ja ga pročitao, i učinilo mi se da bi bilo zanimljiv za raspravu ovom forumu, i... tema za 5 minuta završi na deponiji?? bez ikakvog objašnjenja????

xaxaxaxa

:ph34r:

#21 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 20 February 2009 - 18:06

Ovo je chist plagijat. Srpski nauchni tim, predvodjen Miljom Vujanovic i Ljubishom Trgovchevicem je propast zapadne civilizacije predvideo josh pre 15 godina i to sa verovatnocom 100%.

Deponija.

Zaboravio si i deda Miloja, Miru Markovic, Kleo Patru, Milorada Komrakova...:ph34r:

#22 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 20 February 2009 - 20:20

Zaboravio si i deda Miloja, Miru Markovic, Kleo Patru, Milorada Komrakova...:ph34r:

Da, kao i 99% naucnika na svetu.

#23 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 20 February 2009 - 21:18

Sam naslov teme je vrlo problematican. Slom zapadne civilizacije (od kojih je i Srbija jedan deo), je nesto sto ce se svakako kad tad desiti, ali tako da ce neka nova civilizacija nastati na korenima stare i koja ce zadrzati vecinu pravila ponasanja. To je istorijska realnost i to se unazad desavalo milion puta i samo je dovelo do jos veceg i brzeg napretka drustva. Poslednji lom "zapadne" civilizacije je bio za vreme Drugog svetskog rata, i doneo je za dvadesetak godina veci napredak neko za stotinak godina ranije. Od tada pa do danas svet se menjao i menja se i verovatno ce za desetak godina biti ako ne drasticno, onda makar bitnije razlicit nego danas. Ali, ako neko misli da ce to znaciti i dolazak komunistickih ideja na celo, grdno gresi, takvo nesto se nece desiti, iz prostog razloga sto se nikada nije desilo da tocak istorije ide unazad, stare ideje koje nisu prosle zub vremena propadaju i menjaju se sa novim, i to je jednostavno tako.
Nego....Socijalizam i komunizam su deo takodje zapadne civilizacije, hteo to neko da prihvati ili ne (i to vazan cinilac), ako propadne zapadna civilizacija propadaju i one. Osim ako neko ne misli na "kineski" model socijalizma, koji ima sanse na zapadu da se primi kao kosovski bozur u Teherenu.

#24 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 20 February 2009 - 22:53

Sam naslov teme je vrlo problematican. Slom zapadne civilizacije (od kojih je i Srbija jedan deo), je nesto sto ce se svakako kad tad desiti, ali tako da ce neka nova civilizacija nastati na korenima stare i koja ce zadrzati vecinu pravila ponasanja. To je istorijska realnost i to se unazad desavalo milion puta i samo je dovelo do jos veceg i brzeg napretka drustva. Poslednji lom "zapadne" civilizacije je bio za vreme Drugog svetskog rata, i doneo je za dvadesetak godina veci napredak neko za stotinak godina ranije.

to sto se u proslosti desavalo da posle velikih padova ili cak kolapsa drustvo krene jos brze napred apsolutno ne garantuje da ce tkao biti i u buducnosti! istorija se ne ponavlja, razvoj dogadjaja danas i u buducnosti moze sao da potseca na nesto sto se desavalo u proslosti, ali nikako da se ponavlja. znam, ovo ne dokazuje nista, a pogotovu ne obara tu tvoju teoriju. ali bi trebao ovo da uzmes u obzir kad razmisljas o buducnosti (ako imas nameru).

ali ajde sad konkretno. napredak posle drugog svetskog rata koji pominjes je bio moguc iskljucivo zbog obilne i jeftine energije iz nafte.

sad (a pogotovu u buducnosti) je situacija sasvim drugacija! energije iz fosilnih goriva je sve manje, potrosaca je sve vise, i cena nikad vise nece biti tako niska kao sto je nekad bila.

zapadna ekonomija (i civilizacija) jednostavno ne moze opstati u uslovima skupe i oskudne energije!

dalje: zapadna ekonomije (a s njom i civilizacija) zahtevaju stalni rast! a kako je moguc rast u uslovima kad su resursi ograniceni?
odgovor je jednostavan: nije moguc!
i sta sledi u suprotnom?
hmm... odgovor nije bas lep

od 18. veka, tj. od industrijske revolucije (i pocetka sirenja zapadne civilizacije) do danas, zahavljujuci teholoskom napretku i lako dostunoj i jeftinoj energiji iz fosilnih goriva, a naravno i obilju drugih resursa, broj stanovnika se povecao priblizno eksponecijalno. eksponecijalno (cak i brze) se povecala i potrosnja svega zivoga na planeti.
i tako, valjda treba da se nastavi?
problem je u tome sto je eksponencijalna funkcija veoma "nezgodna" - raste sve brze i brze kako vreme odmice. znaci jednostavno: takav trend je nemoguce nastavljati do u beskonacno! NEMOGUCE! i tako ce i biti. taj trend ce se zaustaviti i to je kraj zapadne ekonomije i - civlizacije!
kad se to desi, SVE ce biti drugacije! ni sam ne znam sta SVE. SVE sto mozete sa zamislite...

unistenja prirode i klimatskih promena se nisam ni dotakao! bolje ne ovaj put. i bolej ne... bilo bi previse!

Od tada pa do danas svet se menjao i menja se i verovatno ce za desetak godina biti ako ne drasticno, onda makar bitnije razlicit nego danas. Ali, ako neko misli da ce to znaciti i dolazak komunistickih ideja na celo, grdno gresi, takvo nesto se nece desiti, iz prostog razloga sto se nikada nije desilo da tocak istorije ide unazad, stare ideje koje nisu prosle zub vremena propadaju i menjaju se sa novim, i to je jednostavno tako.
Nego....Socijalizam i komunizam su deo takodje zapadne civilizacije, hteo to neko da prihvati ili ne (i to vazan cinilac), ako propadne zapadna civilizacija propadaju i one. Osim ako neko ne misli na "kineski" model socijalizma, koji ima sanse na zapadu da se primi kao kosovski bozur u Teherenu.

kakvr crne komunisticke ideje? ko govori o komunistickim idejama? boli me uvo za komunistickwe ideje. i za kapitalsiticke i neolibralisticke i sve!
sta ste svi navalili na komunizam i kapitalizam??

ja ovde govorim o kolapsu!

a slazem se: tocak istorije ne ide unazad. kako lepo receno :ph34r:
sta uopste znaci to s tim tockom. to sam sto puta cuo i nikad nisam razumeo? da li mozes da mi objasnis?

sto se tice, ja sam vec nesto slicno rekao gore, pa da ne ponavljam.

ako vec moram da pominjem drustvena uredjenja: ja tipujem na feudalizam ili cak robovlasnistvo.
znam, reci ces tocak ne moze.... :)

#25 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 21 February 2009 - 00:28

ako vec moram da pominjem drustvena uredjenja: ja tipujem na feudalizam ili cak robovlasnistvo.

Tako ti je razmishljanje, otprilike iz prelaznog perioda.

#26 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 21 February 2009 - 03:22

...

Oswald Spengler / Decline of the West: Perspectives of World History
ISBN 0-19-506634-0

Der Untergang des Abendlandes in German.
Original 1919.

...

#27 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 21 February 2009 - 09:03

Pa dobro, cekamo na Akopalipsu samo 2 tisuce godina, sta je par vekova cekanja za kraj jedne civilizacije?
A kako to izgleda kada se USA nesto lose desi, imaju prilike da osete na svojoj kozi radnici po Srbiji, Letoniji, Kini koji danas ostaju bez posla.

#28 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 21 February 2009 - 12:00

Pa dobro, cekamo na Akopalipsu samo 2 tisuce godina, sta je par vekova cekanja za kraj jedne civilizacije?
A kako to izgleda kada se USA nesto lose desi, imaju prilike da osete na svojoj kozi radnici po Srbiji, Letoniji, Kini koji danas ostaju bez posla.

Poenta?

#29 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 21 February 2009 - 12:36

Poenta?

Kinik je ovim gore navodjenjem naslova knjige iz 1919 izneo celu poentu (o takvim proricanjima).
Ovo drugo what hurts USA hurts everybody je najbolje otpevao R.E.M. u pesmi Everybody Hurts:
Bilo kakav lom u lokomotivi svetske privrede lomi celu kompoziciju, hteli mi to ili ne svi smo povezani bez mogucnosti povratka na sisteme pre globalizacije. I hvala Bogu na tome, jer da nije te ekonomske saradnje i povezanosti, bilo bi vise ratova (pr. Kine i USA koji su danas isprepletani kao creva, umesto da ratuju oko nekakvih Koreja, Vijetnama i gomilaju zalihe nuklearnih bojevih glava)
Tako da bilo kakav kraj zapadne civilizacije ce morati biti njena postepena transformacija, ili kraj civilizacije uopste, regresija u haos.
Kome se bas gleda Bekstvo iz L.A-a, moze samo da se zapita a na shta bi u takvom svetu licila Srbija. Vuci bi je pojeli za dorucak, a svinje cepale lesheve po ulicama ko masne krpe. Pa mi danas u tom civilizovanom svetu jedva opstajemo kao drzava.

Edited by st.maurice, 21 February 2009 - 12:42.

#30 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 21 February 2009 - 13:00

Kinik je ovim gore navodjenjem naslova knjige iz 1919 izneo celu poentu (o takvim proricanjima).
Ovo drugo what hurts USA hurts everybody je najbolje otpevao R.E.M. u pesmi Everybody Hurts:
Bilo kakav lom u lokomotivi svetske privrede lomi celu kompoziciju, hteli mi to ili ne svi smo povezani bez mogucnosti povratka na sisteme pre globalizacije. I hvala Bogu na tome, jer da nije te ekonomske saradnje i povezanosti, bilo bi vise ratova (pr. Kine i USA koji su danas isprepletani kao creva, umesto da ratuju oko nekakvih Koreja, Vijetnama i gomilaju zalihe nuklearnih bojevih glava)
Tako da bilo kakav kraj zapadne civilizacije ce morati biti njena postepena transformacija, ili kraj civilizacije uopste, regresija u haos.
Kome se bas gleda Bekstvo iz L.A-a, moze samo da se zapita a na shta bi u takvom svetu licila Srbija. Vuci bi je pojeli za dorucak, a svinje cepale lesheve po ulicama ko masne krpe. Pa mi danas u tom civilizovanom svetu jedva opstajemo kao drzava.

Ma cekaj bre covece, jel' ti uopste znash (za Kinika znam da ne zna, poshto je dokazao vishe puta da pojma nema o takvim stvarima) o cemu je rech u Spenglerovoj knjizi?
I znash li uopshte kako je naziv knjige? Znash li koja je osnovna ideja ove knjige, i kakve veze ona ima sa nekakvim katastrofichnim predvidjanjima o sudbini zapadne civilizacije??? Znash li uopshte kako se prevodi rech "untergang", tj. koje je njeno znachenje u datom kontekstu?
Ne mogu da verujem chime se sve ljudi ne sluzhe!!!

A najgore od svega mi je shto se, i posle potpunog promashaja kao sa navodjenjem Spenglera (!!!) kao vesnika nekog katastrofalnog unishtenja zapadne civilizacije (!!!), razni "kinici" i ini vrate posle pet minuta sa podjednako ubitacnom "tezom", i opet ocekuju da ih neko shvata ozbiljno, i opet ocekuju da neko poveruje i rech onog shto su napisali!!!

Edited by Schmeling, 21 February 2009 - 13:04.