Jump to content


Photo
- - - - -

Najlepši bolidi F1


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
30 replies to this topic

#1 alpiner

alpiner
  • Members
  • 11,330 posts

Posted 30 April 2008 - 21:15

Za početak...
Posted Image

Edited by alpiner, 14 February 2009 - 19:22.


#2 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 22 January 2009 - 22:58

Najlepši bolid koji se ikada pojavio na stazama F1

Posted Image

Posted Image

Posted Image

#3 alpiner

alpiner
  • Members
  • 11,330 posts

Posted 23 January 2009 - 00:39

Potpuno se slažem!

Brabham BT55 je delo Južnoafrikanca Gordon Murreya. Ovo je bio najskuplji projekat do tada u F1, ali i jedan od najvećih promašaja. Spreman je za Piqueta- sezona 1986. Glavni sponzori italijanski Olivetti i Pirelli koji su plaćali ceo projekat želeli su da oba vozača u timu budu Italijani. Sa druge strane tadašnji vlasnik Brabhama Bernie Eccleston želeo je u timu mladog Sennu ili Lauda. Laudina konačna odluka je bila da se povuče iz sporta, a ljubomorni Piquet nije želeo ni da čuje za Sennu. Senna je otišao u Lotus, a Pike pred početak sezone u Williams. Na kraju su dva Italijana i vozila u ekipi-Riccardo Patrese i Elio de Angelis koji je tragično nastradao u BT55.
Ovaj bolid je imao najjači motor ikada u F1, BMW-turbo koji je na jednom treningu razvijao 1400ks!!!!(postoji priča da je jedan Renaultov EF15 u Lotusu došao do 1500ks) BT55 je bio duži i mnogo niži od konkurencije.Menjač je imao sedam brzina. Motor je imao četiri cilindra i postavljeni su u horizontalni, a ne vertikalni položaj!!! Ovo je omogućilo i veoma nisko težište kao i veći downforce od konkurencije zbog svoje male visine. Bolid je nažalost bio veoma neupravljiv. U trkama su imali najveću brzinu na pravcima i najnižu u sporijim krivinama. Presvirani BMW nije se mogao pohvaliti izdžljivošću kao ni menjač. Ovaj projekat koji je bio daleko ispred svog vremena je napušten posle tragedije de Angelisa. Gordon Murrey je posle prodaje ekipe Brabham otišao u McLaren i veliki deo ovih „low down“ ideja primenio na bolidima sa kojima su Senna i Prost bili nepobedivi.

#4 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 23 January 2009 - 01:05

Najlepsi bolid:

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

#5 alpiner

alpiner
  • Members
  • 11,330 posts

Posted 13 February 2009 - 10:30

Ja ću još malo genijalnosti Gordon Murreya

Brabham BT46

Posted Image

Poznatiji i kao Fan car. Ovo je bio pokušaj da se odgovori na ground effect Lotusa 79. Ovaj ventilator je usisavao vazduh ispod bolida i lepio ga za pistu. Cela zamisao je predstavljena kao poboljšanje hlađenja bolida. FIA je Fan car zabranila posle prve trke...na kojoj je Lauda i pobedio. :ph34r:
Posted Image

Posted Image

#6 Downforce

Downforce
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 13 February 2009 - 22:43

1.Williams Renault FW16

Posted Image

2.McLaren Honda MP4-5

Posted Image

3.Ferrari 643 F1 91

Posted Image

Ovo su bile masine...predivni bolidi... :ph34r:

#7 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 13 February 2009 - 23:03

Meni je i ovaj jako lep:

Posted Image

#8 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 13 February 2009 - 23:07

Lotus 79, naravno.

#9 alpiner

alpiner
  • Members
  • 11,330 posts

Posted 13 February 2009 - 23:44

Evo još jedan jako lep...i po performansama pravo đubre.

Apollon iz 1977. Dovoljno je ako kažem da je napravljen na šasiji bolida iz 1973(FW03). Nije uspeo da se kvalifikuje na svom debiju u Monzi...više nije viđen na pistama.

Jbg stvarno mi lepo izgleda.

Posted Image

#10 redstar

redstar
  • Members
  • 1,169 posts

Posted 14 February 2009 - 00:40

mclaren, mikka i david, par sezona za redom... srebrna strela!!! ne zaboravimo da je Ferrari-ev znak propetog konjicja u stvari grb jedne aristokratske familije iz Italije... a matori Ferrari kao shatro zamolio da mu prodaju prava na grb u znak uspomene na tragichno preminulog mladicja koji je trebalo da bude naslednik te familije... u stvari video lep grb, kupio ga za recimo 15 kinti i sad se svi zabari hvale propetim ali "prokletim" konjem... prica je istinita, proverite!

#11 Nesh

Nesh
  • Members
  • 2,750 posts

Posted 14 February 2009 - 00:49

Jedan od najlepsih...

Posted Image

#12 Ridjis

Ridjis
  • Members
  • 37,708 posts

Posted 14 February 2009 - 01:11

Posted Image

#13 nlavrnja

nlavrnja
  • Members
  • 31,992 posts

Posted 14 February 2009 - 02:40

mclaren, mikka i david, par sezona za redom... srebrna strela!!! ne zaboravimo da je Ferrari-ev znak propetog konjicja u stvari grb jedne aristokratske familije iz Italije... a matori Ferrari kao shatro zamolio da mu prodaju prava na grb u znak uspomene na tragichno preminulog mladicja koji je trebalo da bude naslednik te familije... u stvari video lep grb, kupio ga za recimo 15 kinti i sad se svi zabari hvale propetim ali "prokletim" konjem... prica je istinita, proverite!


Zamalo da promasis temu

P.S. I meni je definitivno najlepsi BT55 mada mi se svake godine sve vise svidjaju Meklarenovi bolidi iako sam Ferarijev fan. Da li ce u ovo glasanje uci neko bolid iz nadolazece sezone sa onim "prelepim" zadnjim stabilizatorima

#14 alpiner

alpiner
  • Members
  • 11,330 posts

Posted 14 February 2009 - 11:28

Lotus Renault 95T

Posted Image

#15 alpiner

alpiner
  • Members
  • 11,330 posts

Posted 14 February 2009 - 11:33

Obožavao sam ovu kombinaciju!

Senna Lotus Renault 97T

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Edited by alpiner, 15 February 2009 - 10:31.