Jump to content


Photo

Zašto


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
179 replies to this topic

#61 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 13 February 2009 - 06:49

Booogi, sto, bre, komplikujete pitanje, kakve pripreme kakvi bakraci, rodjeni smo sa zadatkom da produzimo vrstu, to radi i muva zunzara i nema tu mnogo filozofije oko "zasto", vec oko "kako", dete ipak nije - muva zunzara.

Edited by highlanderka, 13 February 2009 - 06:50.


#62 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 13 February 2009 - 07:23

Jeste Boogie, lepo ti kaze gospodja, mnogo si ti to iskomplikovao bez potrebe. Da idem kod psihijatra da mi kaze da li mogu da imam decu? Ma idi bre, pa pola tih psihijatara su vece lujke od mene :ph34r: .

Razumem shta si hteo da kazesh, stvarno ima ljudi koji nisu bash za roditelje, ali gde bi nas odvelo kad bi odredjivali ko moze, a ko ne moze da se razmnozava.

Roditeljstvo se uchi, kao i sve ostalo, dobro, ima tu i instinkta, neko ga ima vishe, neko manje i to moze biti problem. Evo ja sam bio ne bash tako dobar otac, ali popravljam se, uchim sa svakim detetom, trudim se. Deca me vole, ja ih obozavam ... ali nekada sam bio grozan, znam to i kajem se (nishta strashno naravno, ali mi je krivo shto im nisam poklanjao vishe paznje), sve ce to da dodje na svoje, klinci su za sada fenomenalni, priznajem, moja bivsha zena je odradila dobar posao, sad ostaje da vidimo shta ce ekipa sa kojom se druze i sredina da urade.

Lichno smatram da roditelji u Srbiji puno greshe u vaspitavanju, da gushe decu, da su sebichni i licemerni, ali to je vec druga tema.

Edited by down with the sickness, 13 February 2009 - 07:56.


#63 Boogie Woogie

Boogie Woogie
  • Members
  • 564 posts

Posted 13 February 2009 - 09:04

I tako se ti pripremas,i pripremas,psiholoski i nepsiholoski,i prodje ti zivot u tom pripremanju...


zašto bi morao da prođe život? Priprema bi mogla da počne vrlo rano.
Da se o psihologiji dečijeg mozga uči npr još u srednjoj školi, kao obavezna literatura, šta fali?

Ovako, o dečijoj psihologiji roditelji najčešće uče tako što majka, dok je već trudna, ode u apoteku i odande izabere neku Dr Spok knjigu, nađe u sadržaju deo od 2 pasusa koji govori o tome da "sa decom treba imati strpljenja" i to bi bilo to..

A šta je sa psihologijom odraslog čoveka?

Znamo li uopšte kako ljudski mozak UČI, kada uči.

#64 Boogie Woogie

Boogie Woogie
  • Members
  • 564 posts

Posted 13 February 2009 - 09:06

Booogi, sto, bre, komplikujete pitanje, kakve pripreme kakvi bakraci, rodjeni smo sa zadatkom da produzimo vrstu, to radi i muva zunzara i nema tu mnogo filozofije oko "zasto", vec oko "kako", dete ipak nije - muva zunzara.


ovo mi je skroz naopako..

Sa kakvim zadatkom highlenderko? Ko je taj zadatak dao?

Baš mislim da kad si videla čoveka koji ti se dopao i u koga si se zaljubila, da si rekla "m, sa ovim čovekom bi mogla fino da se produžim..u tojest, svoju vrstu.."

#65 Boogie Woogie

Boogie Woogie
  • Members
  • 564 posts

Posted 13 February 2009 - 09:13

Evo ja sam bio ne bash tako dobar otac, ali popravljam se, uchim sa svakim detetom, trudim se. Deca me vole, ja ih obozavam ... ali nekada sam bio grozan, znam to i kajem se (nishta strashno naravno, ali mi je krivo shto im nisam poklanjao vishe paznje), sve ce to da dodje na svoje,

Lichno smatram da roditelji u Srbiji puno greshe u vaspitavanju, da gushe decu, da su sebichni i licemerni, ali to je vec druga tema.


downwts, kako znaš da nije ništa strašno?
Mislim da je ovo OSNOVNA greška. Što roditelji sami uzimaju psihologiju u svoje ruke po sistemu "ko bre bolje da poznaje moje dete nego ja?"

Zamisli da ti npr ćerka, zbog toga što joj nisi posvetio više kvalitetne pažnje dođe u situaciju da počne patološki da se vezuje za muškarce a da se uzgred svim silama trudi da i ona postane nekom "bivša žena" te da usled te psiho-kombinacije bude ceo život jako nesrećna, do samopovređivanja.

I kada ode na "skener" kod čoveka koji se bavi psihom (bez obzira kakva lujka bio), a on joj kaže "čvor vaših problema leži u detinjstvu..i načinu na koji ste odrastali sa roditeljima" m?

Ti si lepo napisao da se kaješ ali..da li bi više voleo da si umesto kajanja mogao da joj ponudiš Znanje? Svoje znanje o svojim postupcima?
Zato ne mislim da su roditeljsko licemerje i sbeičnost druga tema, nego da se baš fino uklapaju u pitanje Zašto rađate decu (kad ste već eto i sebični i licemerni).

#66 nihil

nihil
  • Members
  • 1,461 posts

Posted 13 February 2009 - 10:17

rađate decu?

(odgovori tipa: šta bi bilo sa ovim svetom kad se ne bi razmnožavali - se ne pikaju)

Zato što želim da imam i to životno iskustvo. Da doživim i proživim stvaranje jednog novog čovjeka, da mu dam svoja shvatanja i stavove i da vidim kako se to u njemu prelama. Da dam dinamiku životu, jer novo ljudsko biće je uvijek daje, ... Naravno, imaju uticaj i okolina, tradicija, običaji, kultura, navike itd., ali presudno u mom slučaju jeste želja za iskustvom i saznanjem iz prve ruke. Pri tom, humanost i odgovornost ostaju vrhovne vrijednosti koje me rukovode. ...

#67 Boogie Woogie

Boogie Woogie
  • Members
  • 564 posts

Posted 13 February 2009 - 10:47

Zato što želim da imam i to životno iskustvo.

da mu dam svoja shvatanja i stavove i da vidim kako se to u njemu prelama.

Da dam dinamiku životu, jer novo ljudsko biće je uvijek daje, ...

Pri tom, humanost i odgovornost ostaju vrhovne vrijednosti koje me rukovode. ...


Znaš kako ja mislim. Mislim da humanost i odgovornost kao principi ne znače ništa sami za sebe, jer su to prilično nedefinisane stvari.
Šta bi npr bila odgovornost kada kažeš da želiš da mu daš svoja shvatanja i stavove?
Tu bi, kao prvo, trebala da važi pretpostavka da su tvoji stavovi i shvatanja - u najmanju ruku ok. Ali, da li su?
Kakav je tvoj stav npr o homoseksualcima? Da li bi dopustio da ti se dete poveže sa pripadnicima nekih drugih nacionalnosti (romi, ...i isl)?

Ovo pitam jer ljudi obično svoja uverenja teško menjaju.
Pretpostavimo naravno da ti nisi ni rasista ni seksista, ali..koliko je takvih?

#68 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 13 February 2009 - 12:51

downwts, kako znaš da nije ništa strašno?
Mislim da je ovo OSNOVNA greška. Što roditelji sami uzimaju psihologiju u svoje ruke po sistemu "ko bre bolje da poznaje moje dete nego ja?"

Zamisli da ti npr ćerka, zbog toga što joj nisi posvetio više kvalitetne pažnje dođe u situaciju da počne patološki da se vezuje za muškarce a da se uzgred svim silama trudi da i ona postane nekom "bivša žena" te da usled te psiho-kombinacije bude ceo život jako nesrećna, do samopovređivanja.

I kada ode na "skener" kod čoveka koji se bavi psihom (bez obzira kakva lujka bio), a on joj kaže "čvor vaših problema leži u detinjstvu..i načinu na koji ste odrastali sa roditeljima" m?

Ti si lepo napisao da se kaješ ali..da li bi više voleo da si umesto kajanja mogao da joj ponudiš Znanje? Svoje znanje o svojim postupcima?
Zato ne mislim da su roditeljsko licemerje i sbeičnost druga tema, nego da se baš fino uklapaju u pitanje Zašto rađate decu (kad ste već eto i sebični i licemerni).



Nisam bash mislio da raspravljamo lichne primere, ali sumnjam da ce moja cerka imati taj problem, kao shto rekoh, popravio sam se, a njoj je tek 7 godina. Mislio sam vishe na mog 15-ogodishnjeg sina chiji dobar deo odrastanja sam propustio, ali cenim da se ipak razvio u josh malo pa mladica sasvim "pedantnih", po meni chak i malo previshe, shvatanja i stavova. Ni traga od devijacija, a chini mi se da bi vec trebalo da se naslucuju.

A razvod je opet druga tema, po meni je veca shteta za decu ostati u nefunkcionalnom braku nego razvesti se. Ako bude kao shto ti kazesh onda ce to biti pravilo za vecinu, a ne samo za moju decu, poshto je vishe od pola dece u njihovim shkolama iz razvedenih brakova. Mislim da ce se ta teorija veoma brzo morati preispitati poshto je institucija braka ochigledno u velikoj krizi, da ne kazem prevazidjena, mishljenje da je nezdravo provesti s nekim tolike godine je sve prihvacenije.

Ipak mislim da si se previshe zaleteo, tezish ka nekom savrshenstvu, a mi smo samo takvi kakvi jesmo - nesavrsheni, shvaticesh jednog dana.

Edited by down with the sickness, 13 February 2009 - 12:59.


#69 Boogie Woogie

Boogie Woogie
  • Members
  • 564 posts

Posted 13 February 2009 - 13:02

Nisam bash mislio da raspravljamo lichne primere, ali sumnjam da ce moja cerka imati taj problem, kao shto rekoh, popravio sam se, a njoj je tek 7 godina. Mislio sam vishe na mog 15-ogodishnjeg sina chiji dobar deo odrastanja sam propustio, ali cenim da se ipak razvio u josh malo pa mladica sasvim "pedantnih", po meni chak i malo previshe, shvatanja i stavova. Ni traga od devijacija, a chini mi se da bi vec trebalo da se naslucuju.

A razvod je opet druga tema, po meni je veca shteta za decu ostati u nefunkcionalnom braku nego razvesti se. Ako bude kao shto ti kazesh onda ce to biti pravilo za vecinu, a ne samo za moju decu, poshto je vishe od pola dece u njenom razredu iz razvedenih brakova. Mislim da ce se ta teorioja veoma brzo morati preispitati poshto je institucija braka ochigledno u velikoj krizi, da ne kazem prevazidjena, mishljenje da je nezdravo provesti s nekim tolike godine je sve prihvacenije.


vidiš, ti kažeš "...ali sumnjam da će moja ćerka imati taj problem", pa dodaješ "a njoj je tek 7 godina".

Šta ako ti kažem da se dečiji um (sa svim programima, kako će živeti, šta će raditi, kakav će imati odnos sa ljudima itd..) formira mnogo pre 7-me godine?

Kada kažem formira, mislim na celokupni koncept života. Mozak već pripremljen da razmišlja u određenom pravcu i (što je najvažnije) BEZ mnogo mogućnosti da to svojom voljom kasnije menja.

I šta ako je to naučno odavno dokazano?

Da li bi se onda snažnije zalagao da se roditelji više edukuju oko ovakvih stvari, odnosno da ovakvi kakvi su sada (uglavnom i pretežno) nemaju baš jasnu predstavu o posledicama, potencijalnim devijacijama isl?

#70 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 13 February 2009 - 13:24

Ja stvarno ne razumem dal ti imas neki problem Boogie Woogie...zto sto to o cemu pricas je sve na nekom tajastveno-naucnom nivou...
mozak se formira mnogo pre sedme godine?ma nije nego.I posle nijedan utisak,nijedna promena na njega nema uticaja?
buduci da su mi se roditelji razveli kad sam imala cetiri godine,i da mi se majka ponovo udala posle nekoliko godina,ja bih trebalo da imam straasne traume i ceznju za ocem a netrpeljivost prema 'uljezu' koji nam je promenio zivot...medjutim ne samo da sam vidjala redovno oca koji je bio,a i sada je ,uprkos mnogobrojnim manama jedan vrlo dobar i odgovoran roditelj,od ocuha sam dobila mnogo toga,drugacijeg,kvalitetnog,tako da,vidis,mogu da kazem da sam jedna vrlo srecna zena-ne samo da volim muskarce [kakva glupa konstatacija] nego im verujem,rado se druzim s njima kad odnos postavimo na ciste osnove,nikada me nisu maltretirali,potcenjivali,sta ti ja znam...ipak,s obzirom da je razvod,koga se sad naravno ne secam,sigurno protekao u ne bas prijatnoj atmosferi,ja bih trebalo da budem puna frustracija...
a najbolje je kad mi ljudi koji su ziveli sa roditeljima u uzasnim brakovima kazu "jadna ti,mora da je tesko imati razvedene roditelje"..i sta da kazes na to?jeste,ali nije tako uzbudljivo kao kad gledas matorce da se makljaju svaki dan,to doprinosi kucnoj dinamici...
videla sam dosta losih brakova roditelja svojih prijatelja,i rodbine.Kad kazem,losih,bas losih.Ne da se ljudi ne vole nego se vredjaju i biju.I znas sta?ni jedno,ali ni jedno od te dece ne ponavlja iste greske-ne kazem da ne ponavlja uopste greske-jer su svi svesni sta ne treba da se ponovi.Sad mozda ja znam sve neke ultra-mega-giga pametne likove,ali ne bih rekla da je tako.
Tuzno mi je sto tako potcenjujes deciji mozak,kao da je on neki reproduktor svojih predaka...kad bi tako bilo zivot bi stajao u mestu i napretka ne bi bilo.I znas sta,deca su mnogo pametna,ne bi verovao,znaju ona da razluce sta je sta...pa ako su roditelji samo dovoljno ljudi da detetu objasne a zatim i stalno pokazuju da ga vole,cak iako se sami ne vole,[jedno drugo]cak iako im je zivot tezak i sto da ne,ponekad deluje besmislen,deca znaju da to nema veze sa njima,i imaju dovoljno uslova da napreduju od nekih losih 'usadjenih"kalupa.
Kad pomislim samo na svu onu decu u sirotistima,pa ko je njih voleo,ko je njih formirao,u kakvoj su oni duhovnoj bedi rasli,gde su morali da dele jednog,dva vaspitaca na toliko dece?i sta?verujes li da su svi ti ljudi "propao materijal " za sutra druge porodice?ja znam da nisu...

#71 Boogie Woogie

Boogie Woogie
  • Members
  • 564 posts

Posted 13 February 2009 - 13:33

acajou, najpre NE mislim da je razvod braka nešto loše.
Naprotiv. Tu se slažem sa onim "bolje dobar razvod neko loš brak"

Ipak, kada govorimo o "tajanstveno naučnom nivou", složićeš se da postoji nauka koja se bavi ljudskim mozgom.

Složićeš se i da postoje ljudi koji to istražuju studiozno, posvećeno - ceo svoj život, već jako dugi niz godina.

Ako ti NEMAŠ uvida u to, onda to za tebe i JESTE tajna. (slobodan sam da pretpostavim da je to tako, jer vidim da pominješ svest, verovatno ne znajući da na primer podsvest igra mnogo važniju ulogu u čovekovom životu)

i mnogo je banalno razmišljati "šta, eto moji su se razveli, pa šta mi fali", jer to nije jedini aspekt života
ljudski mozak nije banalna i jednoslojna stvar.

#72 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 13 February 2009 - 13:39

Jao Boogie Woogie,jeste,sad sam otkrila toplu vodu,zamisli postoji i podsvest,kakvo iznenadjenje...ja o tome jadna bas nista nisam znala.
posto sad moram na posao stvarno nemam vremena da i dalje pisem,ali ne mogu da te uzmem ozbiljno ako ne navedes do kakvih su istrazivanja dosli ljudi koji se bave ovom problematikom koju ti pominjes,i koje su njihove preporuke u najkonkretnijem smislu...verovatno je to nesto zaista prihvatljivo i ozbiljno za postovanje ali posto ti sve nesto obilazis kao kisa oko Kragujevca,daj malo objasni tu edukaciju,npr...spominjao si ali ne dovoljno.
inace sve osta na pustoj teoriji...

#73 Boogie Woogie

Boogie Woogie
  • Members
  • 564 posts

Posted 13 February 2009 - 14:16

Jao Boogie Woogie,jeste,sad sam otkrila toplu vodu,zamisli postoji i podsvest,kakvo iznenadjenje...ja o tome jadna bas nista nisam znala.

posto sad moram na posao stvarno nemam vremena da i dalje pisem,ali ne mogu da te uzmem ozbiljno ako ne navedes do kakvih su istrazivanja dosli ljudi koji se bave ovom problematikom koju ti pominjes,i koje su njihove preporuke u najkonkretnijem smislu...verovatno je to nesto zaista prihvatljivo i ozbiljno za postovanje ali posto ti sve nesto obilazis kao kisa oko Kragujevca,daj malo objasni tu edukaciju,npr...spominjao si ali ne dovoljno.
inace sve osta na pustoj teoriji...


čekaj, zašto da ti navodim istraživanja o podsvesti ako si već znala..?
da bi obostrano potvrdili ozbiljnost stvari (za koju btw oboje znamo)?
a ovako dok pišemo, to se ne pika..?

sklon sam da ovo tvoje sada protumačim kao tvoju potrebu za Autoritetima (kojima jedino veruješ) :ph34r:

#74 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 13 February 2009 - 14:33

vidiš, ti kažeš "...ali sumnjam da će moja ćerka imati taj problem", pa dodaješ "a njoj je tek 7 godina".

Šta ako ti kažem da se dečiji um (sa svim programima, kako će živeti, šta će raditi, kakav će imati odnos sa ljudima itd..) formira mnogo pre 7-me godine?


Vidi, ja moram da ti kazem da sam prilichno daleko od psihologije, mada sam znao da cesh da idesh na kartu da se lichnost formira prva tri meseca zivota :ph34r: , posle je za sve kasno (moram da napomenem da se shalim inache cesh se uhvatiti za ovo), ali ..... ne znam shta da ti kazem, ako nastavimo ovako docicemo do zakljuchka da niko ne bi trebalo da ima decu, ljudi pushe, psuju, piju, pa ponekad, ako nishta od ovoga, ono bar poneki put prdnu, a i to moze jako loshe uticati na mentalni razvoj deteta, zar ne?

Nije mi jasno, jel' ti to prichash kao potencijalni roditelj ili shta? Mislim, ako necesh da imash decu iz navedenih razloga, to je u redu, veoma plemenito od tebe, ali mi koji ih vec imamo cemo samo da se trudimo da se ona razviju u shto je moguce zdravije i bolje ljude, u tom poslu (iako je najvazniji) cemo i greshiti, kao i u svakom drugom, shto manje to bolje.

Edukacija roditelja? Zashto da ne, naravno da nemam nishta protiv. Ali, opet si nerealan, takve stvari vec postoje, besplatna savetovalishta, ali na dobrovoljnoj bazi, nisam siguran da bi bilo koga trebalo na to prisiljavati. Mislim .... pazi ..... 80% stanovnishtva ove planete uopshte ne zna o chemu ti prichash, oni se samo razmnozavaju i tuku decu kad ova naprave neko sranje, pa shta da radimo, to je tako. Nije to meni nikakva uteha, vec pokushavam da te malo povratim u real world.

#75 Boogie Woogie

Boogie Woogie
  • Members
  • 564 posts

Posted 13 February 2009 - 14:40

vidi down, moje mišljenje je upravo da se to ne sme odvijati na dobrovoljnoj bazi.

Mislim, toliko gluposti smo učili za toliko godina škole i to OBAVEZNIH gluposti, nepotrebnih stvari..a složili smo se da je razvoj deteta, veoma važna stvar.

I, naravno da ćeš da kao roditelj sada radiš najbolje što možeš, to i ne dovodimo u sumnju, niti je to toliko predmet mog pitanja.

Radi se upravo o edukaciji koja bi bila pravovremena i obavezna. E sad, ako neko odluči da ne želi decu i sa takvim predznanjem, opet ok. U svakom slučaju, više će mu koristiti to znanje nego stotine logaritama ili istorijskih činjenica o zasedanju u Stolicama ili o narodima Azije..