Jump to content


Photo
- - - - -

Proizvođači mleka pred bankrotom


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
57 replies to this topic

#31 sasa965

sasa965
  • Members
  • 214 posts

Posted 12 February 2009 - 10:18

Mala digresija prva vlada posle Milosevica bio je razgovor o ceni zita,ministar kaze cena svetskom trzistu niska ne isplati se da proizvodimo,dve godine posle cena skocila duplo susa u celom svetu niko nece da proda.Treba li nam domace mleko ili ne ako nam preba ovako ne moze a ako netreba neka lepo seljaci pronadu nesto drugo.

#32 tarana

tarana
  • Members
  • 387 posts

Posted 12 February 2009 - 11:56

velika digresija:
svojevremeno delegacija mlekara išla u posetu švedskoj.obišli farme pa seli i čavrljaju s domaćinima.
krene priča o ceni pa se ispostavi da proizvođači dobijaju više para nego što mleko košta u prodavnici.
digne naš zumbul ruku da postavi pitanje.
prevodilac izdeklamuje, al šveđanin ne konta šta ga se pita...
u čudu čovek...
šta je pit'o ovaj naš?
što ne kupujete to u radnji pa kažete da ste pomuzli?

#33 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 12 February 2009 - 13:47

Tipican primer kako svaka rasprava izgubi fokus a uzrok problema ostane netaknut. Cinjenica je da drzava ne treba da garantuje nikome ni otkup ni cenu. Ali hajde da analiziram stvari sa prave strane. Kad sam poslednji put pratio cene (i to posle ) mleko od 2.8 je kostalo 55 dinara u prodaji a 17-18 dinara je isplacivano proizvodjacima. I sad su proizvodjaci nekonkurentni iako za 30% cene treba da odgaje krave prizvedu mleko plate hranu i porez a distributeri za 70% treba da ga zagreju na 80C, dospu malo hemije i ambalaziraju. Po mojoj slobodnoj proceni ceo postupak "prerade" mleka ne kosta vise od 3-4 dinara a jos dest puta toliko ide negde - na marze, poreze i ko zna sta. Pa niko ne moze biti konkurentan sa tolikim rezijskim troskovima. Treba videti koja je tu uloga drzave i da li je mali deo te velike sume vracen kroz premije ustvari zamazivanje ociju. Mnogo parazita na malo onih koji prizvode vrednost je uzrok nekonkurentnosti a ne to sto se seljaci zajebavaju i mrzi ih da rade. U stvari i zajebavaju se cim se odlucuju na proizvodnju necega sa cim ne mogu direktno na trziste.

#34 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 12 February 2009 - 14:09

Imam jedno pitanje, da ne petljam krajnju cenu u racun da li je proizvodjacka cena u eu manja od ove kod nas? Kako stvari stoje sa djubrivom i ostalim proizvodjackim rekvizitima na ciju cenu utice drzava?

Edited by rory, 12 February 2009 - 14:10.


#35 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 12 February 2009 - 14:34

problem je mnogo kompleksniji.recimo da se krave pokolju u narednih par meseci jer proizvodnja mleka nije isplativa. i recimo da okrenemo uvozu.

Nisam ni rekao da je problem jednostavan ali svaki biznis nos svoj rizik.Tako je pocetkom prosle godine doslo do ogromnog skoka cena soje ili kukuruza pa su farmeri sirom severne amerike krenuli da ulazu u novu opremu.Danas je cena istih proizvoda daleko manja od one u maju prosle godine i ko je ulozio milione tesko moze da izvuce novac.
Sanse da dodje do neke svetske nestasice mleka su jako male a opet odgovornost proizvodjaca je da obezbede trziste za svoje proizvode.


Tipican primer kako svaka rasprava izgubi fokus a uzrok problema ostane netaknut. Cinjenica je da drzava ne treba da garantuje nikome ni otkup ni cenu. Ali hajde da analiziram stvari sa prave strane. Kad sam poslednji put pratio cene (i to posle ) mleko od 2.8 je kostalo 55 dinara u prodaji a 17-18 dinara je isplacivano proizvodjacima. I sad su proizvodjaci nekonkurentni iako za 30% cene treba da odgaje krave prizvedu mleko plate hranu i porez a distributeri za 70% treba da ga zagreju na 80C, dospu malo hemije i ambalaziraju. Po mojoj slobodnoj proceni ceo postupak "prerade" mleka ne kosta vise od 3-4 dinara a jos dest puta toliko ide negde - na marze, poreze i ko zna sta. Pa niko ne moze biti konkurentan sa tolikim rezijskim troskovima. Treba videti koja je tu uloga drzave i da li je mali deo te velike sume vracen kroz premije ustvari zamazivanje ociju. Mnogo parazita na malo onih koji prizvode vrednost je uzrok nekonkurentnosti a ne to sto se seljaci zajebavaju i mrzi ih da rade. U stvari i zajebavaju se cim se odlucuju na proizvodnju necega sa cim ne mogu direktno na trziste.

Mozda gresim ali imam utisak da je visoka maloprodajna cena posledica monopola koji imaju razni Miskovici a to jeste odgovornost drzave jer je dozvolila nekome da ima monopol.
Opet postoji i problem lose organizovanosti proizvodjaca koji ocekuju da drzava resava njihove probleme umesto da se sami organizuju.

#36 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 12 February 2009 - 15:08

Ne mogu prizvodjaci da se organizuju kad drzava postavlja pravila. Konkurencija postoji samo na papiru a u stvarnosti da bi neko otpoceo biznis sa recimo preradom i distribucijom mleka suoci se sa nemogucnoscu dobijanja povoljnih kredita i sa takvim obavezama prema drzavi da se posao ne isplati u malom obimu kakav u startu mora biti. Tako u svakom poslu ostane jedan ili nekoliko tajkuna koji u talu sa drzavom formiraju trziste kako hoce a sitnjarosi pocinju i propadaju svaki dan ne uticuci ni na sta. Drzavi ne odgovara konkurencija i nize cene jer je automatski nizi pdv. I sve se svodi na ovce za sisanje i grupicu povlascenih koje ne interesuje ukupan napredak dok je njima dobro. Briga miskovica sto ce propasti prizvodnja necega kad to uvek moze i da uveze ili u krajnjem slucaju da trguje necim drugim. A i drzavi je svejedno hoce li naplatiti porez, carinu ili nesto trece. I zato jedva cekam da priliv nezaradjenog novca prestane pa da vidim na sta ce onda svi da se ugradjuju.

Edited by rory, 12 February 2009 - 15:09.


#37 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 12 February 2009 - 17:29

Tipican primer kako svaka rasprava izgubi fokus a uzrok problema ostane netaknut. Cinjenica je da drzava ne treba da garantuje nikome ni otkup ni cenu. Ali hajde da analiziram stvari sa prave strane. Kad sam poslednji put pratio cene (i to posle ) mleko od 2.8 je kostalo 55 dinara u prodaji a 17-18 dinara je isplacivano proizvodjacima. I sad su proizvodjaci nekonkurentni iako za 30% cene treba da odgaje krave prizvedu mleko plate hranu i porez a distributeri za 70% treba da ga zagreju na 80C, dospu malo hemije i ambalaziraju. Po mojoj slobodnoj proceni ceo postupak "prerade" mleka ne kosta vise od 3-4 dinara a jos dest puta toliko ide negde - na marze, poreze i ko zna sta. Pa niko ne moze biti konkurentan sa tolikim rezijskim troskovima. Treba videti koja je tu uloga drzave i da li je mali deo te velike sume vracen kroz premije ustvari zamazivanje ociju. Mnogo parazita na malo onih koji prizvode vrednost je uzrok nekonkurentnosti a ne to sto se seljaci zajebavaju i mrzi ih da rade. U stvari i zajebavaju se cim se odlucuju na proizvodnju necega sa cim ne mogu direktno na trziste.


U prilog tvom postu evo struktura cene mleka iz oktobra 2008. od primarnih proizvođača do maloprodajne cene.
Posted Image

malo mi je čudno što je trošak ambalaže po jedinici 6 din.ili 12% i ko zna šta se skriva u 34 % cene prerađivača ali slažem se da su cene energenata povećane a cena rada enormno opterećena dadžbinama.

Imam jedno pitanje, da ne petljam krajnju cenu u racun da li je proizvodjacka cena u eu manja od ove kod nas? Kako stvari stoje sa djubrivom i ostalim proizvodjackim rekvizitima na ciju cenu utice drzava?


ovde

Edited by headhunter, 12 February 2009 - 17:35.


#38 tarana

tarana
  • Members
  • 387 posts

Posted 12 February 2009 - 21:26

vidim ukalkulisali su kamate i kursne razlike kao trosak.
nigde ne vidim dobit na kursnim razlikama, jer je evro prosle godine bio u lakom padu.
nigde ne vidim u kalkulaciji ni zaradu na kamatama, jer neki ljudi SAD dobijaju pare za mleko predato u septembru.

a ako to parce kartona za pakovanje kosta 10 dinara, skoro pa pola od cene koja se placa proizvodjacima, onda i treba da se pokolju sve krave,
pa nek ljudi prave kartone.

Edited by tarana, 12 February 2009 - 21:26.


#39 lukaigane

lukaigane
  • Members
  • 21 posts

Posted 13 February 2009 - 20:53

link

pitanje iz naslova je dovoljno jasno pa ne treba dodatno objasnjenje...

-------------------
da,samo što je to sudbina svih...ne samo njih...za to treba da zahvalimo lobiju u lepim odelima i plavičastim košuljama....oni su uništili sve što je vredno....

#40 tarana

tarana
  • Members
  • 387 posts

Posted 17 February 2009 - 12:19

današnja politika

"Оно са чиме нисмо рачунали јесте неадекватна подршка државе. Сталан пад субвенција за литар млека сасвим сигурно неће охрабрити нове инвеститоре – каже Јовановић. – Ни ја, ни онај који ми је поверио новац на управљање нисмо рачунали да ће нас задесити ово што нам је држава урадила. Кад смо дошли на ову фарму, премија је била четири динара, премија је сада један динар, а за наше екстрамлеко још динар, то значи два динара. У Хрватској заштита је 0,12 евроценти, у земљама ЕУ је 25 евроценти."

"Био сам, међутим, шокиран кад сам сазнао да наша влада није ни предвидела да се Србија кандидује за извоз сировог млека у Европску унију. И сада уместо да добијем 36 евроценти по литри млека колико ми даје „Паданија“, ја добијем 26 динара и треба да будем пресрећан јер други несрећници добијају испод 20 или 17 динара."

#41 Thanatos

Thanatos
  • Banned
  • 949 posts

Posted 17 February 2009 - 19:20

današnja politika

"Оно са чиме нисмо рачунали јесте неадекватна подршка државе. Сталан пад субвенција за литар млека сасвим сигурно неће охрабрити нове инвеститоре – каже Јовановић. – Ни ја, ни онај који ми је поверио новац на управљање нисмо рачунали да ће нас задесити ово што нам је држава урадила. Кад смо дошли на ову фарму, премија је била четири динара, премија је сада један динар, а за наше екстрамлеко још динар, то значи два динара. У Хрватској заштита је 0,12 евроценти, у земљама ЕУ је 25 евроценти."

"Био сам, међутим, шокиран кад сам сазнао да наша влада није ни предвидела да се Србија кандидује за извоз сировог млека у Европску унију. И сада уместо да добијем 36 евроценти по литри млека колико ми даје „Паданија“, ја добијем 26 динара и треба да будем пресрећан јер други несрећници добијају испод 20 или 17 динара."


Ovo je vec na 3em mjestu da citam da je u HR poticaj 0.12 eurocenti. Neko se debelo da ne kazem sto, a ostali samo kopiraju.

#42 tarana

tarana
  • Members
  • 387 posts

Posted 18 February 2009 - 10:19

nisam obratio pažnju.verovatno je greška i treba da stoji 12 evrocenti.upravo gledam sajt njihovog ministarstva poljoprivrede.premija je 0.65 kuna, odnosno 1.05 kuna za područja "s težim uvjetima gospodarenja". kuna je danas 12.6 dinara.

#43 zcurcic

zcurcic
  • Members
  • 617 posts

Posted 03 September 2009 - 07:47

mlekare rade sa pola kapaciteta. ljudi su zbog niske cene otkupa mleka klali krave muzare.
procitajte sami

#44 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 04 September 2009 - 07:37

mlekare rade sa pola kapaciteta. ljudi su zbog niske cene otkupa mleka klali krave muzare.
procitajte sami


dakle ono što će se desiti je poprilično predvidljivo - ono što je predvidjano u prvom postu ove teme se sad dešava... tužno :)



još jedna stvar mi se svidja na linku koji si postavio :ph34r:)

Posted Image

za svaki slučaj da dam i link jer mi u poslednje vreme nije uspevalo postaviti sliku na forum
http://www.agropress...agrada_ifaj.jpg

#45 Koko Bil

Koko Bil
  • Members
  • 1,097 posts

Posted 04 September 2009 - 07:44

Ma dokle više ta kuknjava malinara, mlekara, žitara i ostalih, i gubljenje vremena na ozbiljne priče o tome? Mislim, ja sutra krenem da proizvodim eksere, ne mogu da prodam, i onda raspem te eksere po autoputu dok državu ne prinudim da ih otkupi po dinar komad jer se meni ne isplati da ih proizvodim jeftinije. Ako im se ne isplati da proizvode nek ne proizvode.