Jump to content

Photo
- - - - -

Plata se polako topi, ostaje samo za puko preživljavanje!

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
194 replies to this topic

#106 Markov

Markov
  • Members
  • 10,043 posts

Posted 04 March 2010 - 17:11

@Markov - kazes da ova grupa nema nekih vecih egzistencijalnih briga u zivotu ... ja ne mogu da komentaris jer skoro 10 godina ne zivim u Srbiji. Ali ako 20 % populacije koju si opisao postoji u Srbiji onda ima nade!
Ipak 80% nezadovljnih je veliki procenat pa naziv Topic-a i dalje ima smisla jer u Srbiji i dalje velika vecina samo prezivljava!!!

Hmm, kažu da nada umire poslednja :ph34r: , šalu na stranu primere koje sam naveo i procenat koji nije tačan nego samo otprilike ne govore sami po sebi mnogo. Npr, ja živim u Novom Sadu- koji je, posle Beograda, najnemerodavniji za ocenjivanje standarda stanovništva. Jer Bg i Južnobački okrug-tj ta relacija, to su najrazvijeniji delovi Srbije. Možeš da zamisliš jug,centar i istok Srbije... Što je još gore, ja ne mogu da zamislim da sve više i više ljudi u Srbiji s' vremenom živi bolje nego ranije kad vidim situaciju u zemlji- Ovi koji sada žive bogato i dobro/solidno mi se čine, u tom kontekstu, ekonomskim maksimumom zemlje, tj ne vidim kapacitete za pravi razvoj...

#107 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,932 posts

Posted 06 March 2010 - 00:04

Post iznad mog je dosta tačan opis koji bi mogao da posluži umesto mog odgovora. Poenta je da je tim ljudima dovoljno udobno da nemaju nikakvih egzistencijalnih briga u svom životu, plus određeni luksuz. Kao konkretne primere, a dovoljno različite da mogu da posluže kao neki objektivni tipovi ove sociekonomske grupe, navešću nekoliko ljudi koji su mi prijatelji:

1. Otac, žena i sin. On ima privatnu zanatlijsku radnju 20-ak god sa nekoliko stalno zaposlenih. Neto mesečna zarada gotovo nikad manja od 5000 e. Žena radila ranije, sad više ne radi. Dvoje kola, oboje kupljena nova. Od nekretnina stan, kuća i vikendica od čega je samo kuća nasleđena. Idu na zimovanje i letovanje svake godine. Ukratko, jedan od onih ljudi koji su na vreme krenuli sa privatnim poslom i imali dovoljno sposobnosti, rada i sreće da zbilja rade za sebe, tj da im se svaki minut rada isplati, uspešni privatnik tip, zna zašto ustaju ujutro.

2. Ona, 35 god, završila fakultet i zaposlila se, mesečna primanja oko 60 hiljada dinara. Neudata, živi sa sestrom i sve pare što zaradi, logično, troši na sebe. Ima svoj auto. Osim garderobe, izlazaka itd mnogo troši na putovanja, ide 3 puta godišnje negde na 7+ dana. Ukratko, samački život obrazovane osobe sa svim svojim prednostima par excellence.

3. Porodica sa dvoje dece, muž i žena razvedeni, oboje fakultetski obrazovani. Stan 60 m2, dvoje kola, vikendica, ide se svake god na zimovanje i letovanje. Nema luksuza ali se ne oskudeva u ničemu. Njegova primanja oko 1500, njena oko 1000 e i spram toga otprilike ide deci koliko im već sleduje.

Ima još primera i još tipova koje bi mogao da navedem ali mrzi me sad. Ovo je dovoljno za poentu.

Hmm, kažu da nada umire poslednja :ph34r: , šalu na stranu primere koje sam naveo i procenat koji nije tačan nego samo otprilike ne govore sami po sebi mnogo. Npr, ja živim u Novom Sadu- koji je, posle Beograda, najnemerodavniji za ocenjivanje standarda stanovništva. Jer Bg i Južnobački okrug-tj ta relacija, to su najrazvijeniji delovi Srbije. Možeš da zamisliš jug,centar i istok Srbije... Što je još gore, ja ne mogu da zamislim da sve više i više ljudi u Srbiji s' vremenom živi bolje nego ranije kad vidim situaciju u zemlji- Ovi koji sada žive bogato i dobro/solidno mi se čine, u tom kontekstu, ekonomskim maksimumom zemlje, tj ne vidim kapacitete za pravi razvoj...

Meni ovi tvoji primeri nisu bas najjasniji. Ovaj prvi s 5 hljada evra mesecne neto zarade bi ovde bio prilicno bogat covek; spadao bi u visu srednju klasu. Toliko otprilike zaradjuju i tu spadaju lekari pocetnici. Onaj stambeni prostor u kom ne zivi bi morao da proda, i na to plati debeo porez; u protivnom ce platiti jos deblji.

Pitam se stvarno sta su ocekivanja prosecnog gradjanina Srbije? Misli li on stvarno da zapadnjaci letuju i zimuju kako im se cefne? Da li je prosecnom gradjaninu Srbije jasno da se ovde bar pet godina radi bez godisnjeg da bi se jednom videlo sveta?

Drugi primer mi je jos manje jasan. Odakle joj toliko godisnjeg odmora kad je pocetnica s 35 godina?

A tek treci primer. Em razvedeni, em porodica, em letovanje i zimovanje svake godine, kao i dvoja kola... I ti kazes da se ne oskudeva, ali nema luksuza. To JESTE luksuz, itekakav. Bar za ovdasnje prilike. U Srbiji je to mozda i normalno. U poredjenju s tim "neoskudevanjem", sve ostalo ispada luksuz.

Meni se ipak cini da su gradjani Srbije malo izgubili kompas. Sve im se cini da treba da padaju pecene seve s neba samo zato sto su se rodili. Ne, treba i da se radi da bi se imalo.

Nadam se da nisam bila previse gruba :)

Edit: neto

Edited by vilhelmina, 06 March 2010 - 00:05.

#108 Markov

Markov
  • Members
  • 10,043 posts

Posted 06 March 2010 - 01:26

Meni ovi tvoji primeri nisu bas najjasniji. Ovaj prvi s 5 hljada evra mesecne neto zarade bi ovde bio prilicno bogat covek; spadao bi u visu srednju klasu. Toliko otprilike zaradjuju i tu spadaju lekari pocetnici. Onaj stambeni prostor u kom ne zivi bi morao da proda, i na to plati debeo porez; u protivnom ce platiti jos deblji.

Pitam se stvarno sta su ocekivanja prosecnog gradjanina Srbije? Misli li on stvarno da zapadnjaci letuju i zimuju kako im se cefne? Da li je prosecnom gradjaninu Srbije jasno da se ovde bar pet godina radi bez godisnjeg da bi se jednom videlo sveta?

Drugi primer mi je jos manje jasan. Odakle joj toliko godisnjeg odmora kad je pocetnica s 35 godina?

A tek treci primer. Em razvedeni, em porodica, em letovanje i zimovanje svake godine, kao i dvoja kola... I ti kazes da se ne oskudeva, ali nema luksuza. To JESTE luksuz, itekakav. Bar za ovdasnje prilike. U Srbiji je to mozda i normalno. U poredjenju s tim "neoskudevanjem", sve ostalo ispada luksuz.

Meni se ipak cini da su gradjani Srbije malo izgubili kompas. Sve im se cini da treba da padaju pecene seve s neba samo zato sto su se rodili. Ne, treba i da se radi da bi se imalo.

Nadam se da nisam bila previse gruba :ph34r:

Edit: neto

Ja sam naveo tri primera iz mog kruga, tri veoma drugačija primera da bi bilo što slikovitije ali nisam ih do tančina objasnio.

Prvi primer je čovek koji je na vreme stupio na tržište, na vreme postao privatnik i ime u svom poslu, popriličan uspeh za malo preduzeće. Jednostavno i rad ali i sreća, nisam ga nužno direktno poredio sa nekim zapadnim klasama i pod-klasama...

Drugi primer je baš takav kakav je- Ona radi ali sve slobodno vreme koristi za putovanja jer nema troškova dece, kupovine nekih većih stvari itd, posao joj je jedina obaveza, što se tiče pitanja kako to da ima toliko slobodnih dana, pa ni nema ali kad ih ima gotovo uvek je u inostranstvu- ima otprilike, sveukupno 6 nedelja godišnje mislim, nikad to nije u nizu naravno-nego tokom godine u više navrata...

Treći primer je primer situiranih fakultetski obrazovanih ljudi sa dvoje dece. Imaju maksimum od svojih poslova: Tu mislim na seminare i kongrese. Dvoje kola nisu ništa posebno takoreći a umeju da štede da bi imali svoja putovanja na leto i zimu. Sad to jeste luksuz u Srbiji ali ne mislim da bi bio na zapadu sa obzirom da je on u lekarskoj a ona u advokatskoj profesiji.

Svi žive u gradu i svi su tu rođeni čisto da naglasim jer onda ima više logike

#109 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,932 posts

Posted 06 March 2010 - 09:50

Ja sam naveo tri primera iz mog kruga, tri veoma drugačija primera da bi bilo što slikovitije ali nisam ih do tančina objasnio.

................

Tako vec moze :ph34r: . Lekar i advokat nigde nisu tipicni predstavnici srednje klase, nego vise srednje. Dvoja kola sama po sebi nisu luksuz, mislim na kupovinu, ali ih je skupo odrzavati. Ovde ih mnoge porodice imaju, ali u tom slucaju obicno zive malo izvan grada, gde je jeftinije, pa im automobili dodju kao kompenzacija za to. Rekao si i da su to dvoje razvedeni. Ovde ljudi veoma cesto i u tom slucaju ostanu da zive zajedno, iz cisto materijalnih razloga, jer odvojeno ne bi mogli da si priuste isti standard. Ne znam da li to moze da funkcionise i s balkanskim temperamentom :)
Ipak primecujem jednu veliku zabludu u Srbiji. Vidim da je standard poceo da se meri letovanjem i zimovanjem, ali i da se tu malo preteruje s ocekivanjima. Zaista nije tacno da prosecna zapadna porodica letuje i zimuje svake godine. Obicno je ili-ili i to svake druge ili trece godine. U gradovima leti postoji gomila sadrzaja za ljude s decom, osim toga ide se na celodnevne izlete i u posete rodbini, tu je i obavezan boravak u prirodi, ali za putovanja u inostranstvo se obicno stede pare i slobodni dani bar dve-tri godine, a cesce i duze. Ustvari, prosecna porodica u periodu odrastanja dece obicno ode na 3-4 takva putovanja. Nikako svake godine, a narocito ne vise puta godisnje. U Srbiji primecujem da je odlazak "na more" postao toliko obavezan da se oni koji to ne mogu da si priuste svakog leta osecaju neuspesno i siromasno. U tome vidim preterivanje, a inace mi ne pada na pamet da poredim zivot na zapadu i u Srbiji. Za mene ovdasnja sigurnost i izvesnost nema cenu. Ljudi u Srbiji koji mogu da si priuste sve sto smo gore nabrajali, a sto bi trebalo da bude statusni simbol srednje klase na zapadu, cine to u takvom grcu i s takvim stresom, da im ja nimalo ne zavidim. U tome i vidim najvecu razliku, a ne u kolicini materijalnih stvari kojima prosecna porodica raspolaze tamo i ovde.

#110 Markov

Markov
  • Members
  • 10,043 posts

Posted 07 March 2010 - 20:27

Tako vec moze :ph34r: . Lekar i advokat nigde nisu tipicni predstavnici srednje klase, nego vise srednje. Dvoja kola sama po sebi nisu luksuz, mislim na kupovinu, ali ih je skupo odrzavati. Ovde ih mnoge porodice imaju, ali u tom slucaju obicno zive malo izvan grada, gde je jeftinije, pa im automobili dodju kao kompenzacija za to. Rekao si i da su to dvoje razvedeni. Ovde ljudi veoma cesto i u tom slucaju ostanu da zive zajedno, iz cisto materijalnih razloga, jer odvojeno ne bi mogli da si priuste isti standard. Ne znam da li to moze da funkcionise i s balkanskim temperamentom :)
Ipak primecujem jednu veliku zabludu u Srbiji. Vidim da je standard poceo da se meri letovanjem i zimovanjem, ali i da se tu malo preteruje s ocekivanjima. Zaista nije tacno da prosecna zapadna porodica letuje i zimuje svake godine. Obicno je ili-ili i to svake druge ili trece godine. U gradovima leti postoji gomila sadrzaja za ljude s decom, osim toga ide se na celodnevne izlete i u posete rodbini, tu je i obavezan boravak u prirodi, ali za putovanja u inostranstvo se obicno stede pare i slobodni dani bar dve-tri godine, a cesce i duze. Ustvari, prosecna porodica u periodu odrastanja dece obicno ode na 3-4 takva putovanja. Nikako svake godine, a narocito ne vise puta godisnje. U Srbiji primecujem da je odlazak "na more" postao toliko obavezan da se oni koji to ne mogu da si priuste svakog leta osecaju neuspesno i siromasno. U tome vidim preterivanje, a inace mi ne pada na pamet da poredim zivot na zapadu i u Srbiji. Za mene ovdasnja sigurnost i izvesnost nema cenu. Ljudi u Srbiji koji mogu da si priuste sve sto smo gore nabrajali, a sto bi trebalo da bude statusni simbol srednje klase na zapadu, cine to u takvom grcu i s takvim stresom, da im ja nimalo ne zavidim. U tome i vidim najvecu razliku, a ne u kolicini materijalnih stvari kojima prosecna porodica raspolaze tamo i ovde.

Slažem se da generalno zapadnjaci ne putuju svake godine. Meni se čini da je more ovde mnogima pod "moranjem" zbog toga što, ruku na srce, niti u našim gradovima ima nekakvih atraktivnih sadržaja, niti su nam gradovi bog zna kako lepi, uređeni i prijatni za život, pogotovo leti, čak naprotiv. Zbog tog sveukupnog utiska, čini mi se da je mnogim ljudima ovde 10 pa i 7 dana na moru neki duševni spas. Postoje i oni, a kojima se ja divim, koji mogu da potisnu sve želje i da im bude dobro sa onim što mogu- pa da im npr kupanje na Adi bude kakva takva zamena za letovanje. Ne znam šta bih još dodao, ne pada mi ništa svrsishodno na pamet trenutno, malo otišla ova priča predaleko imajući u vidu moj prvi post na ovu temu... Svakako nisam hteo da u nekom mom postu potenciram kako se na zapadu živi ne znam ni ja kako, a da je ovde sve suprotno, hteo sam da nekako, na osnovu onoga što znam, prikažem otprilike život onih u Srbiji kojima se ne vrti sve oko preživljavanja, naravno, izbegavao sam da pominjem neke primere koji nisu za ovu priču, tj ne zarađuju legalno...

#111 Floridjanin

Floridjanin
  • Members
  • 128 posts

Posted 14 April 2010 - 11:03

Idemo dalje
http://www.b92.net/b...p;nav_id=424100
Veci PDV i sta to donosi!?

Porez na plate manji, ... da li ce ovo vlasnici trgovackih lanaca iskoristiti da povecaju marze da bi iskoristili trenutak (svi zbunjeni, da ne kazem nesto drugo ...) ili ce biti obrnuto cene ce pasti, jer potrocaci imaju vise para u dzepu ali sve izgleda skuplje u radnjama ...

Idemo dalje - Plata se i dalje polako topi, ostaje za puko prezivljavanje!

Da li je ovo resenje? 22% PDV, meni nije poznat primer u svetu?

#112 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 14 April 2010 - 11:18

Idemo dalje
http://www.b92.net/b...p;nav_id=424100
Veci PDV i sta to donosi!?

Porez na plate manji, ... da li ce ovo vlasnici trgovackih lanaca iskoristiti da povecaju marze da bi iskoristili trenutak (svi zbunjeni, da ne kazem nesto drugo ...) ili ce biti obrnuto cene ce pasti, jer potrocaci imaju vise para u dzepu ali sve izgleda skuplje u radnjama ...

Idemo dalje - Plata se i dalje polako topi, ostaje za puko prezivljavanje!

čini mi se da su hrvati imali "krizni" porez i mislim da su ga već ukinuli. koliki je bio ne sećam se.

ali nisu hrvati reper, zar ne. svuda u svetu države će prosto morati da povećaju i da uvedu nove poreze pre ili kasnije, jer su javni dugovi veliki i povećavaju se.
to se naravno odnosi na srednji rok a ne na ovu ili sledeću godinu...

#113 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,692 posts

Posted 14 April 2010 - 11:34

Slažem se da generalno zapadnjaci ne putuju svake godine.

Mala digresija, da ne bude nesporazuma i da se shvati da se mi ne mozemo porediti po putovanjima sa Svedjanima (koji su pomenuti). Moj je utisak da se puno putuje ali sam pogledala sta kaze statistika da ne bih pricala napamet. Obrni okreni, ne verujem da se ikako moze porediti sa Srbijom. Da ne pominjem one super jeftine kombinacje da odletis za vikend negde. Pomenuse se lekari i advokati. U Svedskoj svaki lekar i advokat moze da otputuje laganice svake godine u inostranstvo a u Srbiji ne verujem da moze bas svaki.

Svedjani vole da putuju i putuju. Jedan od glavnih razloga je klima. Ima jeftinih putovanja ko pleve. Godisnje potrose 50 milijardi kruna (500 miliona evra?) na putovanja u inostranstvo a to je duplo vise nego sto potrose na uredjenje doma (21 milijardi kruna). Najvise putuju (govorimo o inostranstvu) familije sa decom. 74% onih koji putuju daju u proseku 20 000 kruna (oko 2000 evra) na putovanja godisnje. Jednom godisnje (u inostranstvo) putuje 7 od 10 Svedjana. To je prosek za celu zemlju. Ako se pogleda samo Stockholm onda jednom godisnje u inostranstvo putuje 3 od 4 upitanih. 44% upitanih putuje dva ili vise puta godisnje u inostranstvo.

Statistika iz 2008 za razne delove Svedske i za putovanja (samo) jednom godisnje u inostranstvo:

Blekinge 61 procent
Dalarna 58 procent
Gävleborg 59 procent
Halland 65 procent
Jämtland 39 procent
Jönköpings län 64 procent
Kalmar län 55 procent
Kronoberg 67 procent
Norrbotten 48 procent
Skåne 73 procent
Stockholms län 76 procent
Södermanland 58 procent
Uppsala län 66 procent
Värmland 56 procent
Västerbotten 40 procent
Västernorrlands län 53 procent
Västmanland 58 procent
Västra Götaland 63 procent
Örebro län 53 procent
Östergötland 61 procent

Edited by cyberwor/L/d, 14 April 2010 - 11:51.

#114 emilius savicus

emilius savicus
  • Members
  • 888 posts

Posted 15 April 2010 - 00:22

...

Ima i vecih i manjih stopa:
http://en.wikipedia....Value_added_tax

Novi udar na budzet. Ali nije jedini.

Sad su poceli da stizu novi, lopovski telekomovi racuni sa pretplatom od cca 500RSD. Usluga je vrednosti, hmmm... 0.00RSD. U stvari, usluga je samo posedovanje prikljucka.

Ovoj ogavnoj bulumenti koja se vabi na ime pretzednik + vlada + skupstina zaista ne vredi lepo govoriti. Mora se koristiti neki hardver umesto argumenta.

#115 liberty2010

liberty2010
  • Members
  • 429 posts

Posted 19 April 2010 - 11:42

Danas mi moj brica kaze da su smislili da svaka radnjica-priv.firmica mora da ima kutiju za prvu pomoc(pod kljucem,sa Kramerovim sinama,zavojnim materijalom itd.itd.) i da svaki zaposleni mora da ima polozen kurs iz prve pomoci(sto ce naravno gazde morati da plate iz svog dzepa). Znaci drpaju lovu gde je god je ima. Unistavaju malog privatnika maximalno. Ovoj drzavi ne treba Vlada,ovoj drzavi treba nekoliko dobro placenih strucnjaka koji ce ovde zavesti red i rad.Dakle bolje da Srbi plate tih 10 ljudi nego ceo Drzavni aparat-korist bi bila veca,a ustede ogromne!

A vezano za porez...Hrvatska je imala krizni porez od 22 ili 23%(mislim da mu je trajanje isteklo pre par nedelja,a trajalo je oko 6 meseci...njima sada dolazi sezona turizma pa im porez nece biti potreban...barem do jeseni).

#116 marvine

marvine
  • Members
  • 6 posts

Posted 19 April 2010 - 12:43

A kako se preživljava u ostatku Srbije lepo prikazuje ovaj video esej. JUGOISTOČNO OD RAJA. Pogledajte ga sa muzikom fantastično se uklapa.

http://blip.tv/file/3494112

#117 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 19 April 2010 - 14:21

Danas mi moj brica kaze da su smislili da svaka radnjica-priv.firmica mora da ima kutiju za prvu pomoc(pod kljucem,sa Kramerovim sinama,zavojnim materijalom itd.itd.) i da svaki zaposleni mora da ima polozen kurs iz prve pomoci(sto ce naravno gazde morati da plate iz svog dzepa). Znaci drpaju lovu gde je god je ima. Unistavaju malog privatnika maximalno. Ovoj drzavi ne treba Vlada,ovoj drzavi treba nekoliko dobro placenih strucnjaka koji ce ovde zavesti red i rad.Dakle bolje da Srbi plate tih 10 ljudi nego ceo Drzavni aparat-korist bi bila veca,a ustede ogromne!

A vezano za porez...Hrvatska je imala krizni porez od 22 ili 23%(mislim da mu je trajanje isteklo pre par nedelja,a trajalo je oko 6 meseci...njima sada dolazi sezona turizma pa im porez nece biti potreban...barem do jeseni).

jel to ti pokušavaš da dokažeš da je neoliberalizam dobar :ph34r:
jel to dovoljan dokaz da država ne treba da postoji :)

država srbija jeste neefikasna (i poprilično trula), i treba je popravljati i učiniti mnogo efikasnijom, ali činjenica da državni aparat u srbiji (ali i drugde) ne radi kako treba ni malo ne dokazuje da je država nepotrebna i da bi nam bilo bolje bez nje...

#118 liberty2010

liberty2010
  • Members
  • 429 posts

Posted 29 April 2010 - 18:21

jel to ti pokušavaš da dokažeš da je neoliberalizam dobar :ph34r:
jel to dovoljan dokaz da država ne treba da postoji :)

država srbija jeste neefikasna (i poprilično trula), i treba je popravljati i učiniti mnogo efikasnijom, ali činjenica da državni aparat u srbiji (ali i drugde) ne radi kako treba ni malo ne dokazuje da je država nepotrebna i da bi nam bilo bolje bez nje...

ovakva drzava sa ovakvom vlascu nije potrebna nikom normalnom. Izvini ako si ti odustao od toga da budes normalan i da zivis normalno ja nisam. Ja nisam ni rekao da drzava ne treba da postoji i ne znam gde si to iskopao. A drzava je ne trula,nego trula da trulija ne moze biti. I sve u njoj treba promeniti,radikalno.Ovo nista ne valja. Gde Ti zivis?

#119 pedja955

pedja955
  • Members
  • 168 posts

Posted 30 April 2010 - 08:16

A kako se preživljava u ostatku Srbije lepo prikazuje ovaj video esej. JUGOISTOČNO OD RAJA. Pogledajte ga sa muzikom fantastično se uklapa.

http://blip.tv/file/3494112

Grozno! Naježio sam se. Ništa bolja situacija nije ni u nesretnom Banatu - Zrenjanin i ceo zrenjaninski okrug. Sela odumiru, posla ni za lek, privreda opustošena banditskim stečajevima i privatizacijama. U ono malo firmi koje rade gazde zloupotrebljavaju situaciju (velika ponuda radne snage) i isplaćuju minimalac ili malo više. Prosečna plata u ono malo proizvodnih firmi je sa svim dodacima (regres, topli obrok, minuli rad) oko 20.000 dinara.
A ta "velika plata" se polako topi, i ne ostaje ni za puko preživljavanje :ph34r: :)

#120 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,690 posts

Posted 15 May 2010 - 23:26

Jeftina radna snaga prednost Srbije!

Zagreb -- Vreme je da se Srbija stavi na svetsku mapu zemalja povoljnih za investiranje, rekla je ministarka finansija Diana Dragutinović.
Ona je na skupštini Evropske banke za obnovu i razvoj u Zagrebu dodala da su "naša komparativna prednost niske poreske stope, a fiskalna politika je u poređenju s drugim zemljama odgovorna".

Dragutinovićeva je navela da je "pomogla i deprecijacija dinara, jer slabija valuta može da doprinese većem izvozu".

"Nakon deprecijacije, dobili smo jeftinu radnu snagu, što je jedna od naših komparativnih prednosti", kaže ona.

ovde

Diani prso prvi komparativni dugmić na majici, još malo pa ćemo videti sisiće kojim nas hrani. Zaista treba imati obraza za ovakve izjave.

Edited by headhunter, 15 May 2010 - 23:31.