Jump to content

Photo

ko (ne) poseduje nekretnije u Srbiji?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
64 replies to this topic

#1 kaisersosa

kaisersosa
  • Members
  • 752 posts

Posted 05 February 2009 - 20:08

Kako sam poslednji 4 do 5 nedelja bio u potrazi za novim stanom (rentiranje stana ne kupovina) po NS imao sam priliku da se susretnem sa ponosnim vlasnicima nekretnina u Srbiji... sto novih (u novo-izgradjenim zgradama) sto starih stanova. Moram priznati, na moje veliko iznenadjenje, za 70% stanova koji se izdaju u NS, morate okrenuti broj u susednoj nam CG (Podgorica i Niksic prednjace ali ni ostali nisu u zaostatku) ili razgovarati o zakupu stana koji je u posedu ponosnog nam Djetica.

Svaki od ponosnih vlasnika nekretnine U NS sa boravistem u Podgorici - Niksicu... ne samo da mi je ponudio stan za koji sam zvao nego su nudili jos po nekoliko stanova sirom grada (u proseku je svaki nudio bar po dva, za razliku od jednog koji je nudio cak pet stanova u zakup... cisto da rascistim razgovarao sam sa vlasnicima stanova ne sa agencijama)

Takodje moram primetiti da situacija nije bila takva pre nekih godinu - dve kao i da je cena zakupa naprasno skocila za oko 20% do 30% te se sada stanovi od 46m2 do 50m2 (nazovimo ih dvosobnim iako bi se trebali voditi kao jednosobni) izdaju za 320 do 350 EUR sto je priznacete previse.

ne znam dali je situacija u BG i ostalim gradovima ista ali pretpostavljam da jeste.

Na kraju krajeva ko je vlasnik vecine nekretnina u Srbiji i kad vlasti vec drzavljanima Srbije kontrolisu poreklo kapitala zasto to ne rade i onima koji kupuju na desetine stanova po Srbiji (ako cemo u detalje: iste stanove izdaju te na ostvaren profit izdavanjem stanova ne placaju porez drzavi Srbiji)? Mozda zbog dobro-susedskih odnosa? Ili je ipak nesto drugo u pitanju?

#2 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 05 February 2009 - 21:08

sta je svrha ovog posta?

raspirivanje mrznje ka crnogorcima, ili zelja da vlasti bolje rade svoj posao i proveravaju sve gradjane?

iance mi ovo lici na ideju da su srbiji uvek sve drugi podmetnuli, sve su drugi krivi, drugi uvek vladaju itd....

#3 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 05 February 2009 - 21:13

sta je svrha ovog posta?

raspirivanje mrznje ka crnogorcima, ili zelja da vlasti bolje rade svoj posao i proveravaju sve gradjane?

iance mi ovo lici na ideju da su srbiji uvek sve drugi podmetnuli, sve su drugi krivi, drugi uvek vladaju itd....

Tacno tako.Kao da je neko pokrenu topic o tome ko su vlasnici vikendica na crnogorskom primoriju pa krene da prebrojava .
Cuj vlasnicima se proverava poreklo imovine.....
Bas me zivo interesuje ko je proveravao Peconija ili Miskovica

#4 kaisersosa

kaisersosa
  • Members
  • 752 posts

Posted 05 February 2009 - 21:18

sta je svrha ovog posta?

neko se osetio prozvanim?

svakako da mi je zelja da vlasti mnogo bolje rade svoj posao! ukoliko smo vec svi u obavezi placanja poreza itd. onda bi i ponosni ino vlasnici nekretnina u srbiji mogli placati isti taj porez kada vec ostvaruju profit na svoje nekretnine. nekog reda mora biti...

crnogorci mi ne smetaju niti su mi ikada smetali...

ali mi smeta cinjenica da 90% gradjana Srbije nije u mogucnosti kupiti stan, kucu ili sta vec; sto 5% gradjana srbije grca u stambenim kreditima i svakoga jutra i veceri proklinje svaku promenu kursa EUR; kao i sto drzavu zabole sto neko doleti Montenegrom sa koferom para i pokupuje stanove po NS, BG i drugim gradovima ko da kupuje jabuke

Edited by kaisersosa, 05 February 2009 - 21:20.

#5 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 05 February 2009 - 22:22

A stanodavci koji su drzavljani Srbije kao placaju porez za stanove koje iznajmljuju?!Ja recimo izdajem lokal i to je prijavljeno,na to se placa porez (tu obavezu je preuzao covek koji iznajmljije lokal).Gde god da sam stanovao privatno (a stanovao sam na jedno 10-tak mesta privatno) niko to nije prijavljivao i niko nije placao porez.A ako su crnogorci kupili nekretnine u Srbiji to samo znaci da su oni uneli novac u nasu zemlju a to nikako nije lose po nas.Hrvatska je skoro donela zakon po kome stranci mogu da kupuju nekretnine...

Edited by BarryWhite1, 05 February 2009 - 22:23.

#6 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 05 February 2009 - 22:27

neko se osetio prozvanim?

ne znam. licno ne. nemam stan u novom sadu, nego u severnoj americi, nisam crnogorka niti tog drzavljanstva i nemam nikakav licni ulog u celoj prici.

svakako da mi je zelja da vlasti mnogo bolje rade svoj posao! ukoliko smo vec svi u obavezi placanja poreza itd. onda bi i ponosni ino vlasnici nekretnina u srbiji mogli placati isti taj porez kada vec ostvaruju profit na svoje nekretnine. nekog reda mora biti...

valsnistvo and nekretninom se stice novcem. ako zakon drzave ne sprecava crnogorca da je poseduje ili kupi a on ima vise para od tebe, on ce da poseduje a ti ces da placas kiriju. zakon trzista.

crnogorci mi ne smetaju niti su mi ikada smetali...

verujem da to verujes ali ti ne verujem. ali poslednje nije vazni jer ti sebi verujes a to u sta verujes je bolje od onoga sto se meni cini da ti verujes.

ali mi smeta cinjenica da 90% gradjana Srbije nije u mogucnosti kupiti stan, kucu ili sta vec; sto 5% gradjana srbije grca u stambenim kreditima i svakoga jutra i veceri proklinje svaku promenu kursa EUR; kao i sto drzavu zabole sto neko doleti Montenegrom sa koferom para i pokupuje stanove po NS, BG i drugim gradovima ko da kupuje jabuke

i meni smeta sto vise nema jugolsavije, ali sam se u medjuvremenu privikla na okolnosti. isto savetujem.

#7 kaisersosa

kaisersosa
  • Members
  • 752 posts

Posted 05 February 2009 - 23:10

A stanodavci koji su drzavljani Srbije kao placaju porez za stanove koje iznajmljuju?!Ja recimo izdajem lokal i to je prijavljeno,na to se placa porez (tu obavezu je preuzao covek koji iznajmljije lokal).Gde god da sam stanovao privatno (a stanovao sam na jedno 10-tak mesta privatno) niko to nije prijavljivao i niko nije placao porez.A ako su crnogorci kupili nekretnine u Srbiji to samo znaci da su oni uneli novac u nasu zemlju a to nikako nije lose po nas.Hrvatska je skoro donela zakon po kome stranci mogu da kupuju nekretnine...

neki da, neki ne... ja sam ziveo u stanu u NS dve godine a gazda je redovno placao porez na mesecnu zakupninu stana (provereno).. ja sam za to da svi placaju porez i da se red uvede.

sa druge strane, tacno je da je za drzavu srbiju dobro da novac ulazi, ali je pitanje dali je svaki nacin ulaska novca dobar i dali je kupoprodaja u potpunosti legalna. pitanje je dali je drzavi srbiji bitno samo da novac ulazi ili je bitno i odakle i na koji nacin isti ulazi...

ako je cilj samo daj da sto vise novca udje, daj da raspizdimo par free of tax zona i pozovemo Rusku, Kolumbijsku mafiju i ostatak tog drustva da pokupuju ostatak drzave.

#8 kaisersosa

kaisersosa
  • Members
  • 752 posts

Posted 05 February 2009 - 23:17

ne znam. licno ne. nemam stan u novom sadu, nego u severnoj americi, nisam crnogorka niti tog drzavljanstva i nemam nikakav licni ulog u celoj prici.

valsnistvo and nekretninom se stice novcem. ako zakon drzave ne sprecava crnogorca da je poseduje ili kupi a on ima vise para od tebe, on ce da poseduje a ti ces da placas kiriju. zakon trzista.

verujem da to verujes ali ti ne verujem. ali poslednje nije vazni jer ti sebi verujes a to u sta verujes je bolje od onoga sto se meni cini da ti verujes.

i meni smeta sto vise nema jugolsavije, ali sam se u medjuvremenu privikla na okolnosti. isto savetujem.

lepo je gledati srbiju i davati komentare sa udaljenosti od oko 10.000 km... elem i meni srbija lepo izgleda svaki put kada sluzbeno otputujem za paris na mesec dana.

slazem se oko konstatacije vezane za zakon trzista, ali.... poreklo kapitala! velika je razlika izmedju zaradjenog i "zagadjenog" novca kojim se kupuje

kao sto rekoh crnogorci mi ne smetaju niti su ikada, imam gomilu prijatelja crnogoraca naseljenih u srbiji ili sa boravkom u CG... tamo (u CG) ne idem ni poslom ni radi odmora niti cu ici obzirom da mi ta vrsta odmora i uzitka koji se nudi ne odgovara...

Edited by kaisersosa, 05 February 2009 - 23:17.

#9 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 05 February 2009 - 23:20

neki da, neki ne... ja sam ziveo u stanu u NS dve godine a gazda je redovno placao porez na mesecnu zakupninu stana (provereno).. ja sam za to da svi placaju porez i da se red uvede.

sa druge strane, tacno je da je za drzavu srbiju dobro da novac ulazi, ali je pitanje dali je svaki nacin ulaska novca dobar i dali je kupoprodaja u potpunosti legalna. pitanje je dali je drzavi srbiji bitno samo da novac ulazi ili je bitno i odakle i na koji nacin isti ulazi...

ako je cilj samo daj da sto vise novca udje, daj da raspizdimo par free of tax zona i pozovemo Rusku, Kolumbijsku mafiju i ostatak tog drustva da pokupuju ostatak drzave.

Koji si ti lik.Pa ako neko ne placa porez na stan koji iznajmis a tebi je to vazno idi u poresku upravu pa ga prijavi.
Sto se legalnosti novca tice cudi me da ti nisu zapali za oko Peconi ili Miskovic koji imaju milione a prethodnih 10 godina su bili socijalni slucajevi ako gledas koliki su porez platili.Jel Crna Gora postavlja pitanje odakle nekom iz Srbije novac za vikendicu u CG?Kako to mislis da Srbija proveri da li je neko legalno zaradio novac u recimo Spaniji?Ako je novac usao u zemlju bankarskim transferom onda je legalan a spanski je problem odakle nekome 5 miliona eura.

#10 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 05 February 2009 - 23:35

Činjenica je da je gomila stanova u NS u vlasništvu Crnogoraca i Apatinaca, što ne znači da su oni svi mafijaši, nego da su dobili dobre pare za svoje kamenje i akcije i rešili da ih ulože u nekretnine u NS (a dosta njih i u BG)...
Što se tiče poreza na izdavanje stanova, pre nekoliko godina je bio ukinut, ne znam kakva je situacija danas.

#11 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 05 February 2009 - 23:57

Cela stvar je pocela pre par godina kada su cene nekretnina na crnogorskom primorju otisle u tri lepe materine, navodno su rusi davali i po 5000 eura po kvadratu za stan u Budvi.
Secam se da sam nagovarao roditelje da kupe stan u NS-u jos 2006 kada se kvadrat mogao naci za 600-900 eura. I onda odjednom odose cene na 1300-1800 u zavisnosti od lokacije.

Sto se tice tog famoznog zakona trzista, hmmm......... o tome bi se dalo diskutovati jer mnoge (siromasne) zemlje imaju odredjene klauzule kada su u pitanju posedovanje nekretnina stranih drzavljana, a to sada crnogorci svakako jesu. U poejedinim zemljama S. Amerike stranci ne mogu da poseduju nekretnine u priobalnom delu itd.........

Evo sta se desilo sa slovencima kada su usli u EU, kupise ih britnaci za saku funti, sve zivo su pokupovali za maltene dzeparac .........

Edited by Klika, 05 February 2009 - 23:58.

#12 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 06 February 2009 - 00:02

lepo je gledati srbiju i davati komentare sa udaljenosti od oko 10.000 km... elem i meni srbija lepo izgleda svaki put kada sluzbeno otputujem za paris na mesec dana.

pa ja ne rekoh da mi srbija lepo izgleda. nego da mi ne izgleda lepo to sto si ti kazao o crnogorcima.

slazem se oko konstatacije vezane za zakon trzista, ali.... poreklo kapitala! velika je razlika izmedju zaradjenog i "zagadjenog" novca kojim se kupuje

poreklo kapitala je okej da se ispituje ali ne po "crnogorskoj" liniji. neka, kako kaze magripa, provere miskovica za pocetak.

kao sto rekoh crnogorci mi ne smetaju niti su ikada, imam gomilu prijatelja crnogoraca naseljenih u srbiji ili sa boravkom u CG... tamo (u CG) ne idem ni poslom ni radi odmora niti cu ici obzirom da mi ta vrsta odmora i uzitka koji se nudi ne odgovara...

bas lepo. sto ti ne smetaju. ali ne razumem zasto su oni onda na udaru topika o tome kome se ne ispituje poreklo imovine.

#13 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 06 February 2009 - 00:05

Sto se tice tog famoznog zakona trzista, hmmm......... o tome bi se dalo diskutovati jer mnoge (siromasne) zemlje imaju odredjene klauzule kada su u pitanju posedovanje nekretnina stranih drzavljana, a to sada crnogorci svakako jesu. U poejedinim zemljama S. Amerike stranci ne mogu da poseduju nekretnine u priobalnom delu itd.........

imaju to i neke drzave koje nisu siromasne. ali dok se zakon ne promeni, pa zabrani posedovanje nekretnina strancima, dotle je sasvim legalno da crnogorac poseduje pola novog sada ako ima para.

a na drzavi je da zakone donosi, menja, sprovodi, kontrolise primenu istih. ne na crnogorcima koji bi valjda trebalo da ne ulazu novac gde smatraju da legalno mogu da ga obezbede i uvecaju.

#14 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 06 February 2009 - 00:11

Evo sta se desilo sa slovencima kada su usli u EU, kupise ih britnaci za saku funti, sve zivo su pokupovali za maltene dzeparac .........

Pa tesko da su bas kupili za dzeparac.Ja sam svojevremeno gledao nekretnine oko Kopra ili Portoroza i cena je bila paprena cak i kada je odnos euro dolar bio 1:1.
Britanci su kupili gomilu nekretnina u Portugalu ili Spaniji i tamo niko ne besni zbog toga.Gomila penzionera koji trose zivotnu ustedjevinu u njihovoj zemlji.Sta vise da nema matorih Engleza i Nemaca juzni Portugal bi zimi bio mrtav ovako lokalci su jako srecni da su oni tu.

Edited by MAGRIPA65, 06 February 2009 - 00:12.

#15 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 06 February 2009 - 00:17

Pa tesko da su bas kupili za dzeparac.Ja sam svojevremeno gledao nekretnine oko Kopra ili Portoroza i cena je bila paprena cak i kada je odnos euro dolar bio 1:1.
Britanci su kupili gomilu nekretnina u Portugalu ili Spaniji i tamo niko ne besni zbog toga.Gomila penzionera koji trose zivotnu ustedjevinu u njihovoj zemlji.Sta vise da nema matorih Engleza i Nemaca juzni Portugal bi zimi bio mrtav ovako lokalci su jako srecni da su oni tu.

Za njih je to bio dzeparac, gledao sam pre par godina dokumentarac na tu temu, da vidis samo kez na licima srecnih britanaca koji sede na terasama svojih novih planinskih kuca , u isto vreme izdaju stanove po Londonu za tricavih 1000 funti na mesec, a sa tim parama lade jajca u Sloveniji.

Slicna stvar je bila i u Poljskoj, kada su tek usli u EU mogao si za 10,000 eura da kupis srednjevekovni zamak.......

Edited by Klika, 06 February 2009 - 00:18.