Jump to content


Photo
- - - - -

Surogat-majka je versko pitanje?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
165 replies to this topic

#1 dexxxter

dexxxter
  • Members
  • 1,185 posts

Posted 28 January 2009 - 12:12

Surogat-majka zabranjena
28. januar 2009. | 01:44 | Izvor: Večernje novosti
Beograd -- Ministarstvo zdravlja Srbije napravilo je radne verzije nacrta zakona kojim se prvi put sistematski uređuje biomedicinski potpomognuta oplodnja, pišu Novosti.

"Oblasti koje sada uređujemo prevazilaze samo zdravstvo, to su velika etička, kulturološka, sociološka i verska pitanja", objašnjava Zorica Pavlović.

Dokle ce pravoslavni fundamentalisti da uredjuju svaku oblast zivota, vera je licna stvar onog koji veruje, nekog ko je ateista bas zabole koji je stav ckve po pitanaju surogata-majke i mnogo cega. Cak i da ima ko da predlozi sa ovakvim sazivom skupstine tesko da moze da prodje neki napredan zakon.
Spoiler! --Click here to view--

Edited by dexxxter, 28 January 2009 - 12:13.


#2 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 28 January 2009 - 13:56

i verska pitanja", objašnjava Zorica Pavlović.

Da li je je crkva povodom ovoga već iznela svoj zvanični stav ili se radi o tvom slobodnom tumačenju ovog dela priče? Jesi li siguran da je gospođa Pavlović to izgovorila zbog isključive namere da se crkva mora pitati? Imam utisak da je to navela u kontekstu definisanja svesti naših građana, za ovako jedan važan zakon (ili njegov nacrt).

p.s. Pojasni deo teksta "Dokle će pravoslavni fundamentalisti..." . Nekako ne vidim spoj onog gore i tvog komentara.

Edited by turbulencija, 28 January 2009 - 13:59.


#3 dexxxter

dexxxter
  • Members
  • 1,185 posts

Posted 28 January 2009 - 14:38

ne znam da li su pitali crkvu, ali ovo pitanje nikako ne moze da bude versko, jer ovo ne bi trebalo da bude verska drzava. mozda je doticna vernik, ali to opet nije razlog da se sa verskog stanovista posmatra jedan nacrt zakon koji nema nikakve veze sa verom.

#4 psiho_d

psiho_d
  • Members
  • 226 posts

Posted 28 January 2009 - 14:49

Svi fundamentalisti i nazadnjaci se jednako ponašaju, bili oni talibani, vehabije, zatucani seljaci, pravoslavni fanatici, spori u mozgu... Neke liberalne ideje je jednostavno nemoguće prihvatiti pre vremena. A neke ideje je jednostavno uopšte nemočuće prihvatiti sve dok ne dođe neka ekstremna kriza pa odbačene ideje budu vraćene na dnevni red.
Uzmi samo primer elektro automobila 1950. godine.
Nisu samo surogat majke u pitanju, ceo bioinžinjering je pod udarom "autoriteta", kloniranje, promena pola, transplantacija kloniranih organa. A ne daj bože pravljenje supermena. Čak su i protiv nanotehnologije, samoevoluirajućih mašina, mislećih algoritama, čak i protiv običnih kompjutera, interneta, igrica, filmova, televizije... I to je isto svugde u svetu, i ovo je valjda jedino mesto gde smo mi kao sav "normalan" svet.

#5 dexxxter

dexxxter
  • Members
  • 1,185 posts

Posted 28 January 2009 - 15:15

isti su izdejstvovali da nove licne karte postoje sa cipom i bez, iako te bez cipa ne sluze osnovnoj svrsi, elektronskoj identifikaciji.

#6 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 28 January 2009 - 16:52

Da li je je crkva povodom ovoga već iznela svoj zvanični stav ili se radi o tvom slobodnom tumačenju ovog dela priče? Jesi li siguran da je gospođa Pavlović to izgovorila zbog isključive namere da se crkva mora pitati? Imam utisak da je to navela u kontekstu definisanja svesti naših građana, za ovako jedan važan zakon (ili njegov nacrt).

p.s. Pojasni deo teksta "Dokle će pravoslavni fundamentalisti..." . Nekako ne vidim spoj onog gore i tvog komentara.

Uopste se ne radi o slobodnom tumacenju vesti, 1. pre svega verske institucije ne smeju da imaju upliva u medicinske standarde i odluke (ma bilo sta van njihovih obora):

"Oblasti koje sada uređujemo prevazilaze samo zdravstvo, to su velika ... verska pitanja" :ph34r:

Sta je sledece, zabrana transfuzije krvi kako to nije bio verski standard u bronzanom dobu. Samo da se neki ludak popa doseti toga i uhvati za... Bibliju.

2. ne kosta te nista da se malo informises na temu pre nego sto pocnes da trazis dlaku u jajetu:

http://www.google.co...amp;btnG=Search

Da li je toliko tesko otkucati u Googlu tri reci (crkva+surogat majka) da bi se video stav crkve.
Spoiler! --Click here to view--
I to nije samo stav nasih talibana, preuzeta je katolicka dogma. (Unijati!)

Nauka i tehnologija je napredovala nepojmljivo daleko u odnosu na te prve korake hjumana, koji su tek otkrili da se koza moze pomuzti te odlucili da zapisu pravila kako ce se to mleko deliti, ko ce se kako prizeniti i kome glave skidati po kojim kanonima. Postoji milion situacija u kojima to nije nikakva zloupotreba (pa nije ni eticko pitanje), ali ako crkva vec ima nesto protiv cipova i kompijutera, naravno da ce imati i protiv medicine. Sve sto je komplikovanije od pasnjaka i inbridinga po crkvenim pravilima podleze satanizaciji, jer sta drugo moze biti nego djavolja magija.

Edited by st.maurice, 28 January 2009 - 17:24.


#7 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 28 January 2009 - 18:27

Cudi me da jos nisu zabranili kurtone i seksualno obrazovanje kad je i to djavolje delo.

Nužno je, na kraju, napomenuti da Kultura smrti ima tri temelja, a to su veštački prekidi trudnoće koji su poprimili genocidne razmere, kontracepcija kao stvaranje lažne sigurnosti i načina za sticanje ogromnih finansijskih sredstava direktno na račun ljudskih života, i seksualno obrazovanje Novog doba kao ideološki temelj Kulture smrti.

Pravoslavlje - gay magazin

#8 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 28 January 2009 - 18:54

Cudi me da jos nisu zabranili kurtone i seksualno obrazovanje kad je i to djavolje delo.


Pravoslavlje - gay magazin

Pa, prirodnije je umirati od side i sifilisa (ko Njegosh) nego kao spermatozoid koji ce may or may not oploditi neku tinejdzersku nesrecnicu. Nadam se samo da crkva kontemplira i nad onih 3-4 milijarde spermatozoida koji, kojekude umiru pri svakom snosaju.

#9 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 28 January 2009 - 19:47

ne kosta te nista da se malo informises na temu pre nego sto pocnes da trazis dlaku u jajetu:

1. Obratila sam se postavljaču teme prvenstveno zbog njegovog komentara, pa ne vidim svrhu da me citiraš i ti pojašnjavaš tuđe razmišljanje.

2. Umem gUglati, ali to što si ti naveo kao mogući sajt da se informišem se tiče Hrvatske države. Da li sam ja pogrešno shvatila pojam "pravoslavni...", koji je postavljač teme stavio?

3. Vrlo sam bila precizna koja mi je nedoumica u vezi izjave pomenute gosp. Pavlović.

Vezano za ovu tematiku: ja sam ateista i zaista me malo zanimaju stavovi bilo koje religije.
Pitanje surogat-majke posmatram samo, i isključivo, sa aspekta lične odluke, ali se zakoni ne donose po sistemu šta misle oni koji su u manjini.

Edited by turbulencija, 28 January 2009 - 20:17.


#10 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 28 January 2009 - 20:35

1. Obratila sam se postavljaču teme

Ovo je forum

2. Umem gUglati, ali to što si ti naveo kao mogući sajt da se informišem se tiče Hrvatske države. Da li sam ja pogrešno shvatila pojam "pravoslavni...", koji je postavljač teme stavio?

Google pretraga je hrvatska? Ako je slabo koristis, a ti onda modifikuj.

3. Vrlo sam bila precizna koja mi je nedoumica u vezi izjave pomenute gosp. Pavlović.

Pa dobro jesu li ti te dve nedoumice konacno otklonjene? da sama izjava spominje "versko pitanje" i da uvodni post ne prejudicira stav crkve vec ga crkva zaista ima. Srbistanska kao i ruska negativan po unijatskoj liniji od katolika, umesto liberalan kao protestantska ili anglikanska.

"Холандија, Велика Британија и Канада дозвољавају сурогат мајке, док Хрватска, Словенија, Немачка и Аустрија не дозвољавају." [...]

Nadam se da je ocita podela i da nema potrebe za crtanjem.

Edited by st.maurice, 28 January 2009 - 20:52.


#11 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 28 January 2009 - 21:14

Je li u temi poenta u surogat majci ili u Srbistanu ? izjava jedne cinovnice je sada osnov za ukupnu ocenu stanja, po meni nije toliko bitna ni sokantna

#12 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 28 January 2009 - 21:53

Je li u temi poenta u surogat majci ili u Srbistanu ?

Ja isto pitanje postavljam od svog prvog posta.
Srbija u svoj zakon neće uneti pravo na "surogat-majku". Komentar o fundamentalistima nema baš nikakve veze sa ovom temom.
Surogat-majka u Srbiji nije versko pitanje, već pitanje stava većine građana Srbije.

Edited by turbulencija, 28 January 2009 - 22:00.


#13 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 28 January 2009 - 22:37

Mislite da fundamentalisti ne diktiraju vecinu u ovoj zemlji poslednjih 20 godina?
Dobro je. Taman sam se uplasio da sam sanjao nekakve ratove, sankcije, ubistva, indoktriniciju...

#14 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 28 January 2009 - 23:40

Mislite da fundamentalisti ne diktiraju vecinu u ovoj zemlji poslednjih 20 godina?
Dobro je. Taman sam se uplasio da sam sanjao nekakve ratove, sankcije, ubistva, indoktriniciju...

Pa onda otvorite temu o fundamentalistima ko su, gde su, a zdravstveni propisi su ipak daleko od toga. Meni sve lici da je dobro za svaki slucaj biti protiv, ko zna

#15 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 28 January 2009 - 23:55

Pa onda otvorite temu o fundamentalistima ko su, gde su, a zdravstveni propisi su ipak daleko od toga. Meni sve lici da je dobro za svaki slucaj biti protiv, ko zna

Pitanje teme je otkud vera ("versko pitanje") u ovoj prici?
To je valjda talibanizam sam po sebi.

A tebi ako se ne svidja sto ih neko naziva talibanima (blazeno: fundamentalistima) ili sto se spominje rec Srbistan idi otvori temu o tim nazivima i ne smaraj.